Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Movalis (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Movalis

Skład: Meloxicamum
Postać farmaceutyczna: czopki doodbytnicze
Dawka: 7,5 mg
Wielkość opakowania: 6 szt. w blistrze
Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH
Wytwórca: ISTITUTO DE ANGELI S.R.L
Kraj wytwórcy (kod kraju): IDziałanie
Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu enolowego o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym z grupy preferencyjnych inhibitorów COX-2. Cyklooksygenaza (COX) występuje w 2 izoformach, COX-1 i COX-2. COX-1 spełnia funkcje fizjologiczne i jest odpowiedzialna za syntezę prostaglandyn chroniących błonę śluzową przewodu pokarmowego i zapewniających prawidłowy przepływ krwi przez nerki. COX-2 jest indukowana bodźcem zapalnym, wywołując i podtrzymując zapalenie. Wykazano, że meloksykam w większym stopniu hamuje aktywność enzymu COX-2 niż COX-1. Preferencyjne hamowanie aktywności COX-2 powoduje, że meloksykam hamuje syntezę prostaglandyn w miejscu toczących się procesów zapalnych, a znacznie słabiej w obrębie przewodu pokarmowego i nerek. Badania kliniczne wykazały mniejszą częstość występowania objawów niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (w tym perforacji, owrzodzeń, krwawień) podczas stosowania meloksykamu w dawkach zalecanych niż podczas stosowania innych NLPZ. Po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego (>80%) niezależnie od przyjmowanych pokarmów. W ponad 99% wiąże się z białkami osocza, osiągając stężenia we krwi zależne od dawki (po jednorazowej dawce 7,5 mg: 0,4-1,0 µg/ml; po dawce 15 mg: 0,8-2,0 µg/ml); przy dawkowaniu systematycznym stan równowagi dynamicznej osiągany jest po 3-5 dniach. Długotrwałe przyjmowanie leku nie wpływa na wielkość stężenia we krwi. Jest metabolizowany w wątrobie (głównie w procesie oksydacji grup metylowych). Nieaktywne metabolity wydalane są w około 50% z moczem i w 50% z kałem; około 5% dawki wydalane jest w postaci nie zmienionej z kałem i moczem. T0,5 wynosi około 20 h. Nie wykazuje tendencji do kumulacji w organizmie. Przenika do płynów maziowych, gdzie osiąga około 50% stężenia w osoczu. Umiarkowana niewydolność wątroby lub nerek nie wpływa istotnie na kinetykę leku. W wieku podeszłym szybkość wydalania leku jest wolniejsza.

Wskazania
Choroba zwyrodnieniowa stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na meloksykam lub pozostałe składniki preparatu. Czynny wrzód trawienny, ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek u pacjentów nie dializowanych, dzieci poniżej 15 rż., ciąża, okres karmienia piersią, reakcje nadwrażliwości na inne leki z grupy NLPZ (astma oskrzelowa, polip nosa, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka - stwierdzane jako następstwo podania NLPZ).

Środki ostrożności
Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami górnego odcinka przewodu pokarmowego w wywiadzie, otrzymujących leki przeciwzakrzepowe, z hipowolemią, upośledzonym przepływem nerkowym (odwodnienie, niewydolność krążenia, leczenie diuretykami, zespół nerczycowy, marskość wątroby, hipowolemia pooperacyjna), u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek.

Ciąża i laktacja
Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Mogą wystąpić: nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia, biegunka, dyskomfort i bóle brzucha, niestrawność, zapalenie przełyku, zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzód żołądka lub dwunastnicy, jawne lub utajone krwawienie z przewodu pokarmowego, perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie jelita grubego, obrzęki, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego, zaczerwienienie twarzy, atak astmy, ból i zawroty głowy, szum w uszach, senność, dezorientacja, splątanie, nieprawidłowe parametry czynności nerek lub wątroby, niedokrwistość, leukopenia, trombocytopenia, świąd, wysypki, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, zapalenie spojówek, zaburzenia widzenia. Wyjątkowo: skórne zmiany pęcherzowe, rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona, toksyczna martwica naskórka, ostre reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne lub rzekomoanafilaktyczne).

Interakcje

Stosowanie meloksykamu: z innymi lekami z grupy NLPZ (w tym z kwasem acetylosalicylowym) zwiększa ryzyko owrzodzeń i krwawień z przewodu pokarmowego; z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, heparyną, tiklopidyną, lekami trombolitycznymi - zwiększa ryzyko krwawień; z preparatami litu może powodować zwiększenie stężenia litu we krwi i ryzyko kumulacji; z metotreksatem - przez wypieranie go z połączeń z białkami zmniejsza jego klirens nerkowy i nasila toksyczność w stosunku do układu krwiotwórczego. Cholestyramina wiąże meloksykam w przewodzie pokarmowym i przyspiesza jego wydalanie. Stosowanie meloksykamu łącznie z lekami moczopędnymi stwarza u pacjentów odwodnionych ryzyko wystąpienia ostrej niewydolności nerek; łączenie z lekami przeciwnadciśnieniowymi (β-adrenolityki, inhibitory ACE) może hamować ich efekt hipotensyjny; u kobiet z wkładką wewnątrzmaciczną może zmniejszać jej działanie antykoncepcyjne. Podobnie jak inne NLPZ może nasilać nefrotoksyczne działanie cyklosporyny. Nie można wykluczyć interakcji z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemanko, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):


 • Dymatize Iso 100 Protein - 730gDymatize Iso 100 Protein - 730g 139.00 zł 109.00 zł
 • Olimp Arthoblock - 60 kaps.Olimp Arthoblock - 60 kaps. 49.05 zł 37.00 zł
 • Quest - Quest protein bar 60gQuest - Quest protein bar 60g 13.9 zł 10.9 zł
 • MAN Body Octane - 318gMAN Body Octane - 318g 119.00 zł 98.99 zł
 • Scitec Fourstar Protein 2000gScitec Fourstar Protein 2000g 199.00 zł 179.00 zł
 • Real Pharm AAKG - 300gReal Pharm AAKG - 300g 89.00 zł 79.00 zł
 • PVL Mutant Mass 6800gPVL Mutant Mass 6800g 218.99 zł 189.00 zł
 • PVL Mutant Micellar Casein 1800gPVL Mutant Micellar Casein 1800g 229.00 zł 189.00 zł
 • OstroVit Extra Pure Leucine - 200gOstroVit Extra Pure Leucine - 200g 29.49 zł 29.49 zł


 • Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


  Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
   Zamknij okienko