Skocz do zawartości

Zdjęcie

Łuszczyca - podejście żywieniowe

- - - - - ŁuszczycaŻywienie

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
ProfesorPaker

ProfesorPaker

  <img align="absMiddle" src="/img/gold.gif" alt="" /> KFD Gold

 • KFD pro
 • PipPipPipPipPipPip
 • 3609 postów
 • Wiek: 29
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Okolice Konina/Poznań
  • Staż [mies.]: 24+

  Siemano, Kolejny artykuł o chorobie, w której potrzebna jest interwencja żywieniowa. Jak ktoś chce niech obejrzy filmik, puści go sobie robiąc cokolwiek, albo przeczyta tekst poniżej.

   

  Łuszczyca to przewlekła zapalna choroba skóry. Najczęściej choruje na nią rasa kaukaska, czyli biali. Mówi się, że częstość jej występowania zależy od czynników genetycznych i środowiskowych. Jej objawy ukazują się najczęściej przed 30 rokiem życia, nie będę się rozwlekał nad rodzajami łuszczycy.

   

  Bubu robią tutaj limfocyty T, które wytwarzają liczne cytokiny prozapalne, ale dlaczego się aktywują i wytwarzają te cytokiny, do końca nie wiadomo. Łuszczyca nie tylko wygląda i działa na skórę, często towarzyszą jej inne liczne przewlekłe stany zapalne, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy zespół metaboliczny. Może przyspieszać także powstawanie blaszki miażdżycowej ci kilka innych rzeczy.

   

  Czynniki wywołujące albo zaostrzające łuszczycę do bezsprzecznie czynniki środowiskowe, zalicza się do nich infekcje, urazy fizyczne, stres psychiczny, alkohol oraz nikotynę. Nieodpowiedni styl życia nasila procesy zapalne co pogarsza przebieg choroby, często nawet mimo wdrożonego leczenia i przyspiesza wystąpienie powikłań.

   

  Łuszczyca często łączy się z otyłością, nadmierna masa ciała nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia łuszczycy, ale wpływa na ciężkość jej przebiegu. Otyłość może też wynikać z łuszczycy, ale pośrednio, stres związany z chorobą może prowadzić do niekorzystnych zmian stylu życia. Jakość życia osób chorych na łuszczycę jest porównywalna z cukrzykami, onkologicznymi itp. Do tego u 60% występują stany depresyjne, a wg niektórych badań aż 7,2% ma tendencje samobójcze.

   

  Otyłość może powodować występowanie łuszczycy, bo cechują się podobną zapalną patogenezą. Zmniejszenie masy ciała zmniejsza ilość cytokin prozapalnych, co ma wpływ na przebieg choroby. A więc wniosek narzuca się sam, w chorobie łuszczycowej pomoże dieta ubogoenergetyczna. Dodatkowym dowodem są przypadki całkowitej remisji u osób po operacjach bariatrycznych.

   

  Jaka jest w tym rola diety bogatej w wielonienasycone kwasy tłuszczowe? Będziemy tutaj mówić o dwóch rodzinach, omega-3 i omega-6, czyli te, o których słyszy się teraz cały czas jeśli ktoś interesuje się tematem choć w małym stopniu. Kwasy omega-6 dostarczają czynników o charakterze prozapalnym, prozakrzepowym oraz obkurczającym naczynia, natomiast rodzina kwasów omega-3 działają odwrotnie.

   

  Stosunek n6 do n3 w dzisiejszym świecie wynosi około 15 do 1, a najlepiej jakby ten stosunek utrzymywał się na poziomie maks 4 do 1, widzicie pewną rozbieżność? Pomocna może być tutaj dieta śródziemnomorska, lub nawet suplementacja doustna kwasami omega-3. Badania na temat suplementacji są rozbieżne, ale jeśli może pomóc a nie zaszkodzi to dlaczego nie? Naturalnie stosujmy suplementy sprawdzone z dużą zawartością EPA i DHA.

   

  Dieta wegetariańska, albo bądźmy realistami semi-wegetariańska także może mieć zastosowanie, zwykle charakteryzuje się mniejszą energetycznością, większą ilością przeciwutleniaczy, flawonoidów i tak dalej. A jak wiadomo im mniej mięsa i więcej warzyw, tym mniej reaktywnych form tlenu, które działają prozapalnie. Wiecie gdzie zmierzam.

   

  Do tego jako ciekawostkę podrzucę jeszcze wam na żer dietę bezglutenową. Badania są niejednoznaczne, ale w bardzo nielicznych przypadkach, w jednym z badań 3 na 328 pacjentów, miało znamiona utajonej celiakii. Nie jest to liczba, która zmusza do brania eliminacji glutenu na poważnie, ale jeżeli nic nie działa, to można zastanowić się nad tymczasową eliminacją glutenu z diety.

   

  Podsumowując, w żywieniu łuszczycy warto zastosować dietę ubogoenergetyczną, przy jednoczesnej suplementacji omega-3 i wdrożyć świeże warzywa i owoce. Te działania mogą zmniejszyć objawy łuszczycy i złagodzić jej postać kliniczną.

   

  Podobało się? Kliknij łapkę w górę :)


  • 4

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko