Skocz do zawartości


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

    :)

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9417 postów
  • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Zyrtec UCB

Skład: Cetirizini dihydrochloridum
Postać farmaceutyczna: tabletki powlekane
Dawka: 10 mg
Wielkość opakowania: 7 tabl. 10 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: VEDIM Sp. z o.o.
Wytwórca: UCB Pharma S.p.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): I

Załączony plik  Zyrtec-UCB-tabletki-powlekane-10-mg-7szt--a.jpg   48,5K   5 pobrań

Kup - http://apteka.fm/318...g-7-tabl-.html" class="bbc_url">Zyrtec UCB Najtaniej w Polsce
http://www.kfd.pl/img/ac.png" alt="Dołączona grafika" class="bbc_img">

Działanie
Cetyryzyna, metabolit hydroksyzyny, jest silnym i selektywnym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Ponadto cetyryzyna wykazuje działanie przeciwalergiczne, hamuje napływ komórek późnej fazy reakcji zapalnej, eozynofili, do skóry i spojówek. Cetyryzyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego; pokarm przedłuża wchłanianie, ale nie wpływa na biodostępność leku. Wiąże się w około 93% z białkami osocza. Jest w niewielkim stopniu metabolizowana w wątrobie i wydalana głównie w postaci niezmienionej z moczem. T0,5 we krwi wynosi u dorosłych około 10 h, u dzieci - 5-6 h.

Wskazania
U dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i powyżej: łagodzenie objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa; łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na cetyryzynę, hydroksyzynę, pochodne piperazyny lub pozostałe składniki preparatu. Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min). Preparatu nie stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozo-galaktozy.

Środki ostrożności
Zaleca się zachowanie ostrożności w połączeniu z alkoholem. Zaleca się ostrożność podczas stosowania u pacjentów z padaczką oraz u pacjentów z ryzykiem wystąpienia drgawek. Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabl. powl. 10 mg u dzieci poniżej 6 lat, ponieważ ta postać farmaceutyczna nie pozwala na odpowiednie dostosowanie dawki.

Ciąża i laktacja
Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ cetyryzyna przenika do mleka matki.

Działania niepożądane
Obserwowano senność, zmęczenie, ból i zawroty głowy, pobudzenie, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny we krwi, zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie gardła, biegunkę, nudności, ból brzucha. W pojedynczych przypadkach - trudności w oddawaniu moczu, zaburzenia akomodacji oka, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Ponadto odnotowano: trombocytopenię, wstrząs anafilaktyczny, reakcje nadwrażliwości, agresję, splątanie, depresję, omamy, bezsenność, tiki, drgawki, zaburzenia smaku, dyskinezę, dystonię, parestezję, omdlenie, drżenie, niewyraźne widzenie, rotację gałek ocznych, tachykardię, obrzęk naczynioruchowy, świąd, wysypkę, pokrzywkę, obrzęki, osłabienie, złe samopoczucie, zwiększenie masy ciała.

Interakcje
Nie wykazano interakcji farmakodynamicznych w badaniach z cetyryzyną i teofiliną czy pseudoefedryną.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 10 mg raz na dobę. U dzieci 6-12 lat: 5 mg 2 razy na dobę. W niewydolności nerek przy klirensie kreatyniny 30-49 ml/min podaje się 5 mg raz na dobę; ≤30 ml/min - 5 mg co 48 h. U dzieci z niewydolnością nerek dawkę należy ustalać na podstawie klirensu kreatyniny, wieku i masy ciała.
Tabletki należy popijać wodą.

Uwagi
Lek należy odstawić na 3 dni przed wykonaniem testów skórnych. U pacjentów wrażliwych, jednoczesne stosowanie cetyryzyny z alkoholem lub lekami o działaniu hamującym na oun, może nasilać wpływ leku na zdolność reagowania i koncentracji.
  • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
  • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko