Skocz do zawartości


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

    :)

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9417 postów
  • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Zyrtec - D

Skład: Cetirizini dihydrochloridum Pseudoephedrini hydrochloridum
Postać farmaceutyczna: tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Dawka: 5 mg 120 mg
Wielkość opakowania: 14 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: UCB Pharma Sp. z o.o.
Wytwórca: UCB Pharma S.A. UCB Pharma S.p.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): B, I


Działanie
Połączenie leku przeciwhistaminowego i sympatykomimetycznego. Cetirizyna jest selektywnym antagonistą receptora H1. Szybko i niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Z białkami osocza wiąże się w 93%. Nie jest w znaczącym stopniu metabolizowana podczas pierwszego przejścia przez wątrobę. Jest wydalana z moczem, głównie w postaci niezmienionej (65%). T0,5 wynosi 9 h. Pseudoefedryna jest lekiem sympatykomimetycznym, wykazującym głównie aktywność α-mimetyczną. Zwęża naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa. Jest szybko i całkowicie wchłaniana z przewodu pokarmowego. Podana w postaci o przedłużonym uwalnianiu osiąga stężenie maksymalne w osoczu w ciągu 8 h. Jest metabolizowana w wątrobie w około 25-50% i wydalana z moczem w postaci niezmienionej oraz jako metabolit.

Wskazania
Leczenie objawów związanych z sezonowym lub całorocznym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, świąd nosa i spojówek).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku, efedrynę lub pochodne piperazyny. Nie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, ciężką niewydolnością nerek, nieleczoną nadczynnością gruczołu tarczowego, ciężką arytmią, zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym lub zatrzymaniem moczu. Nie podawać w trakcie leczenia inhibitorami MAO i w ciągu 14 dni po jego zakończeniu ani podczas stosowania leków hipotensyjnych (m.in. β-adrenolityki), sympatykomimetyków, dihydroergotaminy lub pochodnych amfetaminy. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Środki ostrożności
Nie stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ostrożnie stosować u pacjentów powyżej 50 lat, z cukrzycą, nadczynnością gruczołu tarczowego, tachykardią, arytmią, dławicą piersiową, umiarkowaną niewydolnością nerek lub wątroby, rozrostem gruczołu krokowego, zaburzeniami czynności moczowodów, przebytym udarem lub zwiększonym ryzykiem jego wystąpienia, a także po spożyciu alkoholu. Zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących glikozydy naparstnicy, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, linezolid, guanetydynę, rezerpinę, pochodne fenotiazyny, leki uspokajające.

Ciąża i laktacja
Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Często obserwowano tachykardię, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, osłabienie, ból i zawroty głowy, senność lub bezsenność, nerwowość; niezbyt często - pobudzenie i niepokój. Rzadko występują wymioty, arytmia, reakcje nadwrażliwości, drgawki, drżenie, omamy, zaburzenia oddawania moczu, suchość skóry, wysypka, zwiększona potliwość, pokrzywka, bladość, nadciśnienie tętnicze, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny we krwi. Bardzo rzadko mogą wystąpić zaburzenia smaku, obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa, zapaść krążeniowa.

Interakcje
Jednoczesne stosowanie pseudoefedryny z inhibitorami MAO, β-adrenolitykami, dihydroergotaminą, linezolidem, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może prowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego. Sympatykomimetyki mogą osłabiać hipotensyjne działanie metyldopy oraz α- i β-adrenolityków. W skojarzeniu z glikozydami naparstnicy może zwiększyć się ektopowa aktywność stymulatora (nie stosować łącznie). Stosowanie wziewnych halogenowych środków znieczulenia ogólnego (chloroform, enfluran, izofluran, cyklopropan, halotan) w skojarzeniu z preparatem może wywołać lub nasilić arytmię komorową. Leki zobojętniające HCl oraz inhibitory pompy protonowej zwiększają wchłanianie pseudoefedryny, natomiast kaolin je zmniejsza.

Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat doustnie 1 tabl. 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Pacjentom z umiarkowana niewydolnością nerek lub wątroby podaje się 1 tabl. na dobę.
Uwaga. Tabletek nie należy dzielić, rozgryzać ani żuć. Nie stosować dłużej niż 2-3 tygodnie; po ustąpieniu ostrych objawów można leczenie kontynuować, stosując lek przeciwhistaminowy bez dodatku pseudoefedryny.

Uwagi
Nie przekraczać zalecanych dawek. Lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych.
  • 1

Doradca KFD

Doradca KFD
  • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko