Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Zyrtec (1 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Zyrtec

Skład: Cetirizini dihydrochloridum
Postać farmaceutyczna: roztwór doustny
Dawka: 1 mg/ml
Wielkość opakowania: 1 butelka 75 ml 1 butelka 125 ml 1 butelka 200 ml
Podmiot odpowiedzialny: VEDIM Sp. z o.o.
Wytwórca: UCB Pharma S.p.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): IDziałanie
Cetyryzyna, metabolit hydroksyzyny, jest silnym i selektywnym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Ponadto cetyryzyna wykazuje działanie przeciwalergiczne, hamuje napływ komórek późnej fazy reakcji zapalnej, eozynofili, do skóry i spojówek. Cetyryzyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego; pokarm przedłuża wchłanianie, ale nie wpływa na biodostępność leku. Wiąże się w około 93% z białkami osocza. Jest w niewielkim stopniu metabolizowana w wątrobie i wydalana głównie w postaci niezmienionej z moczem. T0,5 we krwi wynosi u dorosłych około 10 h, u dzieci - 5-6 h.

Wskazania
U dorosłych i dzieci w wieku 2 lat (w przypadku kropli i roztworu) oraz dzieci w wieku 6 lat i powyżej (w przypadku tabl. powl.): łagodzenie objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa; łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na cetyryzynę, hydroksyzynę, pochodne piperazyny lub pozostałe składniki preparatu. Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min). Tabletek ze względu na zawartość laktozy nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozo-galaktozy. Roztworu ze względu na zawartość sorbitolu nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Środki ostrożności

Zaleca się zachowanie ostrożności w połączeniu z alkoholem. Zaleca się ostrożność podczas stosowania u pacjentów z padaczką oraz u pacjentów z ryzykiem wystąpienia drgawek. Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabl. powl. 10 mg u dzieci poniżej 6 lat, ponieważ ta postać farmaceutyczna nie pozwala na odpowiednie dostosowanie dawki. Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci roztworu i kropli u dzieci poniżej 2 lat. Krople i roztwór: ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (możliwe reakcje typu późnego).

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ cetyryzyna przenika do mleka matki.

Działania niepożądane

Obserwowano senność, zmęczenie, ból i zawroty głowy, pobudzenie, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny we krwi, zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie gardła, biegunkę, nudności, ból brzucha. W pojedynczych przypadkach - trudności w oddawaniu moczu, zaburzenia akomodacji oka, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Ponadto odnotowano: trombocytopenię, wstrząs anafilaktyczny, reakcje nadwrażliwości, agresję, splątanie, depresję, omamy, bezsenność, tiki, drgawki, zaburzenia smaku, dyskinezę, dystonię, parestezję, omdlenie, drżenie, niewyraźne widzenie, rotację gałek ocznych, tachykardię, obrzęk naczynioruchowy, świąd, wysypkę, pokrzywkę, obrzęki, osłabienie, złe samopoczucie, zwiększenie masy ciała.

Interakcje
Nie wykazano interakcji farmakodynamicznych w badaniach z cetyryzyną i teofiliną czy pseudoefedryną.

Dawkowanie
Doustnie. Tabl. powl. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 10 mg (1 tabl.) raz na dobę. Dzieci 6-12 lat: 5 mg (pół tabl.) 2 razy na dobę. Krople i roztwór. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 10 mg raz na dobę (20 kropli lub 10 ml roztworu). Dzieci 2-6 lat: 2,5 mg 2 razy na dobę (5 kropli lub 2,5 ml roztworu). Dzieci 6-12 lat: 5 mg 2 razy na dobę (10 kropli lub 5 ml roztworu). W niewydolności nerek przy klirensie kreatyniny 30-49 ml/min podaje się 5 mg raz na dobę; ≤30 ml/min - 5 mg co 48 h. U dzieci z niewydolnością nerek dawkę należy ustalać na podstawie klirensu kreatyniny, wieku i masy ciała.
Krople należy wlać na łyżkę lub rozcieńczyć w odpowiedniej ilości płynu; tabletki popijać wodą.

Uwagi
Lek należy odstawić na 3 dni przed wykonaniem testów skórnych. U pacjentów wrażliwych, jednoczesne stosowanie cetyryzyny z alkoholem lub lekami o działaniu hamującym na oun, może nasilać wpływ leku na zdolność reagowania i koncentracji.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko