Jump to content


  • Please log in to reply

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

    :)

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9417 posts
  • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Zymafluor

Skład: Natrii fluoridum
Postać farmaceutyczna: tabletki
Dawka: 0,25 mg
Wielkość opakowania: 100 tabl. 400 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Novartis Consumer Health GmbH
Wytwórca: Famar Italia Novartis Consumer Health GmbH
Kraj wytwórcy (kod kraju): I, DDziałanie

Preparat fluoru, zwiększający odporność zębów na próchnicę. Wspomaga remineralizację i hamuje wytwarzanie przez bakterie kwasów niszczących szkliwo zębów. Biodostępność fluorku sodu po podaniu doustnym wynosi około 100%. Po wchłonięciu jest on odkładany w kościach i zębach; fluorki są ponadto fizjologicznym składnikiem płynów ustrojowych.

Wskazania

Zapobieganie próchnicy zębów.

Dawkowanie

Dzieci z regionów, w których zawartość fluoru w wodzie pitnej wynosi do 0,3 mg/l, doustnie: 6-24 mż. 0,25 mg dziennie; 2-4 lata 0,5 mg dziennie; powyżej 4 lat 1 mg dziennie. Dzieciom z regionów, w których zawartość fluoru w wodzie pitnej wynosi 0,3-0,7 mg/l podaje się preparat dopiero po ukończeniu 2 lat, tj.: 2-4 lata 0,25 mg dziennie; powyżej 4 lat 0,5 mg dziennie.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na fluor lub inne składniki preparatu, niemowlęta do ukończenia 6 mż.

Ostrzeżenie
Nie stosować, jeśli zawartość fluoru przekracza 0,7 mg/l w wodzie pitnej lub 0,01 mg/m3 w powietrzu atmosferycznym. Ostrożnie stosować u dzieci z niewydolnością nerek, moczówką prostą i cukrzycą.

Stosowanie innych leków
Związki wapnia (także produkty mleczne), magnezu i glinu osłabiają wchłanianie fluoru z preparatu (należy zachować 2 h przerwę między podaniem preparatu oraz leków zawierających te pierwiastki).

Możliwe działanie niepoządane
Może wystąpić przemijające zaczerwienienie skóry, pokrzywka. Długotrwałe stosowanie dawki 2 mg dziennie może wywołać przebarwienie szkliwa zębów (fluoroza).

Ostrzeżenie ogólne
Pamiętaj przed użyciem preparatu zapoznaj się z oryginalną ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje prezentowane na portalu www.abcLeki.pl nie mają charakteru konsultacyjnego i w żaden sposób nie mogą zastępować lub ograniczać kontaktów pomiędzy pacjentem, a lekarzem.

Opisy preparatów mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie oznaczają, że stosowanie opisanego preparatu jest bezpieczne, skuteczne i właściwe w Twoim przypadku. Informacje te nie mogą zastępować fachowej porady lekarza lub farmaceuty. Dlatego zawsze przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wątpliwości, niezrozumienia tekstu zwróć się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.

Srodki ostrozności
U małych dzieci należy stosować preparat pod nadzorem osób dorosłych oraz przestrzegać zalecanych dawek. Zaleca się podawanie preparatu przez co najmniej 200-250 dni w roku. Krople można stosować w postaci nierozcieńczonej lub po połączeniu z wodą, herbatą, sokiem (nie należy mieszać ich z mlekiem). Dzieciom starszym zaleca się ssanie tabletki.
  • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
  • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

 Zamknij okienko