Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Zoxon 1 (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Zoxon 1

Skład: Doxazosinum
Postać farmaceutyczna: tabletki
Dawka: 1 mg
Wielkość opakowania: 15 tabl. 30 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Zentiva a.s.
Wytwórca: Zentiva a.s.
Kraj wytwórcy (kod kraju): CZDziałanie
Selektywny i kompetycyjny antagonista postsynaptycznych receptorów α1-adrenergicznych. U pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego powoduje poprawę wyników badań urodynamicznych i zmniejszenie objawów dyzurycznych. Blokuje receptory α1-adrenergiczne zlokalizowane w mięśniach gładkich trzonu i torebce prostaty oraz w szyi pęcherza moczowego. Doksazosyna powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi poprzez zmniejszenie obwodowego oporu naczyniowego. Po podaniu jednorazowej dawki dobowej istotne klinicznie obniżenie ciśnienia tętniczego utrzymuje się przez całą dobę po podaniu. Zmniejsza stężenia triglicerydów i cholesterolu całkowitego oraz zwiększa stosunek HDL do cholesterolu całkowitego we krwi, spowalnia przerost lewej komory serca, hamuje agregację płytek i zwiększa aktywność tkankowego aktywatora plazminogenu, u pacjentów z nieznaczną nadwagą i nadciśnieniem samoistnym zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Po podaniu doustnym doksazosyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 2-3 h. Jest metabolizowana w wątrobie do nieaktywnych metabolitów. Mniej niż 5% dawki jest wydalane w postaci nie zmienionej. T0,5 wynosi 22 h.

Wskazania
Łagodny rozrost gruczołu krokowego. Nadciśnienie tętnicze (w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z tiazydowymi lekami moczopędnymi, lekami β-adrenolitycznymi, antagonistami wapnia lub inhibitorami konwertazy angiotensyny).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na doksazosynę, pochodne chinazoliny lub inne składniki preparatu. Nie stosować u dzieci.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów po 65 rż. i (lub) z zaburzeniami czynności wątroby.

Ciąża i laktacja
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży - kat. C. W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Najczęściej obserwowano zawroty głowy i omdlenia (na skutek niedociśnienia tętniczego), szczególnie na początku leczenia, po zwiększeniu dawki lub po wznowieniu leczenia po kilkudniowej przerwie. Ponadto mogą wystąpić: ból głowy, uczucie nadmiernego zmęczenia, wymioty, nudności, obrzęki obwodowe, senność i nieżyt nosa. U mniej niż 0,5% stwierdzano pobudzenie, drżenia, tachykardię, uczucie kołatania serca, ból w klatce piersiowej, dławicę piersiową, zawał serca, zaburzenia rytmu serca, bóle brzucha, biegunki. Sporadycznie priapizm. W pojedynczych przypadkach nietrzymanie moczu, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd), trombocytopenia, żółtaczka, zwiększona aktywność aminotransferaz. Podczas leczenia może wystąpić przemijająca leukopenia.

Interakcje
Leki sympatykomimetyczne i NLPZ (szczególnie indometacyna) mogą osłabiać działanie doksazosyny. Doksazosyna może osłabiać działanie adrenaliny, metaraminolu, efedryny i fenylefryny. Nie wpływa na wiązanie z białkami osocza digoksyny, warfaryny, fenytoiny i indometacyny. Nie obserwowano interakcji z tiazydowymi lekami moczopędnymi, furosemidem, lekami β-adrenolitycznymi, antybiotykami, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, lekami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego i lekami przeciwzakrzepowymi.

Dawkowanie
Doustnie. Łagodny rozrost gruczołu krokowego: dawka początkowa wynosi 1 mg raz na dobę; w zależności od parametrów urodynamicznych i nasilenia objawów dawka dobowa może być zwiększona do 2 mg, następnie do 4 mg i ostatecznie do maksymalnej dawki wynoszącej 8 mg na dobę (zaleca się 1-2-tygodniowy odstęp przy zwiększaniu dawki). Dawka podtrzymująca wynosi 2-4 mg raz na dobę. Nadciśnienie tętnicze: dawka początkowa wynosi 1 mg raz na dobę; w razie konieczności dawkę można zwiększyć po 1-2 tyg. do 2 mg na dobę; jeśli obniżenie ciśnienia tętniczego krwi jest niewystarczające można stopniowo (co 1-2 tyg.) zwiększać dawkę dobową, kontrolując ciśnienie tętnicze krwi. Dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj 2-4 mg raz na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 16 mg. Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i u pacjentów w podeszłym wieku.
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Uwagi
W przypadku kilkudniowej przerwy w przyjmowaniu leku, leczenie należy rozpocząć od dawki początkowej (1 mg). Przed rozpoczęciem leczenia objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego, należy wykluczyć inne przyczyny powiększenia gruczołu krokowego, np. rak gruczołu krokowego. Lek może powodować ograniczenie zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych, szczególnie na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki leku.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko