Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Zoxinat (1 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Zoxinat

Skład: Ketoconazolum
Postać farmaceutyczna: szampon leczniczy
Dawka: 20 mg/ml
Wielkość opakowania: 1 butelka 60 ml
Podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp z o.o.
Wytwórca: Aflofarm Farmacja Polska Sp z o.o.
Kraj wytwórcy (kod kraju): PLDziałanie
Pochodna imidazolu, lek przeciwgrzybiczy w postaci szamponu. Hamuje biosyntezę ergosterolu, w błonie komórkowej grzyba, co powoduje zmianę jej przepuszczalności i obumarcie komórki. Działa na dermatofity (rodzaj Microsporum, Trichophyton, Epidermophyton), drożdżaki (Candida spp., Cryptococcus neoformans, Malassezia, Pityrosporum ovale i Pityrosporum orbiculare) i grzyby dimorficzne (rodzaj Coccidioides, Histoplasma, Paracoccidioides). Po zastosowaniu szamponu stwierdzono ustępowanie łupieżu i świądu oraz obserwowano znaczne zmniejszenie liczby grzybów z rodzaju Pityrosporum. Po podaniu powierzchniowym na skórę wchłanianie ketokonazolu jest minimalne.

Wskazania
Profilaktyka i leczenie miejscowych zakażeń grzybiczych skóry, wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia w łupieżu skóry głowy, w łojotokowym zapaleniu skóry, w łupieżu pstrym.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na ketokonazol lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności
Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci. Jeśli wystąpią reakcje nadwrażliwości objawiające się m.in. zaczerwienieniem oraz swędzeniem skóry w miejscu kontaktu z szamponem, należy zaprzestać stosowania preparatu. Łojotokowemu zapaleniu skóry i łupieżowi często towarzyszy zwiększone wypadanie włosów. Mogą wystąpić przypadki nasilonego wypadania włosów podczas stosowania preparatu. Preparat zawiera czerwień koszelinową, która może powodować reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja
W ciąży i okresie karmienia piersią preparat może być stosowany w zdecydowanej konieczności (nie stwierdzono przenikania ketokonazolu do płynów ustrojowych, nawet po długotrwałym, zewnętrznym stosowaniu szamponu).

Działania niepożądane
Preparat może powodować miejscowe swędzenie, pieczenie, kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie. Rzadko może wystąpić przetłuszczanie się lub wysuszanie włosów.

Interakcje
Może wystąpić podrażnienie skóry po zastosowaniu preparat bezpośrednio po długotrwałym, miejscowym leczeniu kortykosteroidami. Wskazane jest stopniowe (przez 2-3 tyg.) wycofywanie się z leczenia kortkosteroidami.

Dawkowanie
Na zwilżone wodą włosy nanieść odpowiednią ilość szamponu leczniczego, rozmasować do utworzenia się piany. Spłukać po około 5 min. W łupieżu skóry głowy i łojotokowym zapaleniu skóry: leczniczo - 2 razy w tygodniu przez 2-4 tygodni; profilaktycznie raz na 2 tygodnie. W łupieżu pstrym: leczniczo - raz na dobę przez 5 dni; profilaktycznie - przed okresem letnim raz na dobę przez kolejne 3 dni. Włosy można umyć wstępnie zwykłym szamponem.

Uwagi
Chronić oczy przed kontaktem z preparatem, gdyż może wystąpić podrażnienie oka. Jeśli preparat dostanie się do oczu, należy przemyć dużą ilością wody.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko