Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Zorac (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Zorac

Skład: Tazarotenum
Postać farmaceutyczna: żel
Dawka: 500 mcg/g (0,05%)
Wielkość opakowania: 1 tuba 10 g 1 tuba 15 g 1 tuba 30 g
Podmiot odpowiedzialny: Pierre Fabre Dermatologie
Wytwórca: Pierre Fabre Medicament Production Etablissement Simaphac
Kraj wytwórcy (kod kraju): FDziałanie
Pochodna retynoidowa, prolek ulegający w organizmie enzymatycznej deestryfikacji do postaci czynnej - kwasu karboksylowego tazarotenu. W badaniach na myszach wykazano, że hamuje on indukcję naskórkowej dekarboksylazy ornitynowej, odpowiedzialnej m.in. za proliferację i przerost komórek w przebiegu łuszczycy oraz rozluźnia połączenia między korneocytami, hamując proces rogowacenia. Także w hodowlach ludzkich keratynocytów tazaroten zmniejsza szybkość procesu rogowacenia. Po zastosowaniu preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym jego wchłanianie przez skórę wynosi do 5%, przy czym związek macierzysty osiąga niewielkie stężenia we krwi; nieco większe stężenia uzyskuje jego metabolit. Jest on wiązany z białkami osocza w ponad 99%. T0,5 wynosi około 18 h. Tazaroten i jego czynny metabolit są wydalane z moczem i kałem w postaci sulfonowych i sulfotlenkowych metabolitów.

Wskazania
Miejscowe leczenie przewlekłej łuszczycy plackowatej (łuszczycy zwykłej) zajmującej nie więcej niż 10% pc.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tazaroten lub pozostałe składniki preparatu. Psoriasis pustulosa i psoriasis exfoliativa. Nie stosować na skórę twarzy, na owłosioną skórę głowy, w fałdach skórnych. Nie stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznych metod antykoncepcji. Nie stosować w czasie karmienia piersią.

Środki ostrożności

Stosować tylko na miejsca dotknięte łuszczycą. Unikać kontaktu preparatu z oczami, powiekami i ustami. Brak danych dotyczących stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym lub jednocześnie z innymi lekami przeciwłuszczycowymi, w tym z szamponami zawierającymi smołę (dziegieć). Ostrożnie stosować w skojarzeniu z lekami mogącymi wywołać fotonadwrażliwość. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania tazarotenu na obszar skóry przekraczający 10% pc.; doświadczenie kliniczne z zastosowaniem preparatu na powierzchnię skóry do 20% powierzchni ciała jest ograniczone. W przypadku wystąpienia znaczącego świądu, uczucia pieczenia, zaczerwienienia lub złuszczania skóry, zaprzestać stosowania preparatu, aż do ustąpienia objawów. Nie stosować u dzieci i młodzieży do 18 lat, gdyż nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności leku w tej grupie wiekowej. Ze względu na zawartość butylohydroksyanizolu i butylohydroksytoluenu, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Ciąża i laktacja
Retynoidy stosowane w ciąży mogą powodować uszkodzenia płodu - preparat jest przeciwwskazany w ciąży, u kobiet planujących ciążę oraz u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej antykoncepcji. 2 tyg. przed rozpoczęciem leczenia tazarotenem należy wykonać test ciążowy o wysokiej czułości. Nie stosować w czasie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić: świąd, pieczenie, rumień, podrażnienie skóry, złuszczanie skóry, wysypka, zapalenie kontaktowe, podrażnienie i ból skóry, pogorszenie objawów łuszczycy. Rzadziej: wyprysk, zapalenie i suchość skóry. Retynoidy zwiększają wrażliwość skóry na różne czynniki środowiskowe, między innymi zimno i wiatr.

Interakcje
Równoczesne stosowanie leków i kosmetyków o działaniu drażniącym lub silnie wysuszającym skórę nasila ryzyko działań niepożądanych (nie stosować łącznie).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę żelu (2 mg/cm2 pc.) nanosi się raz dziennie na umytą i dokładnie osuszoną skórę zmienioną chorobowo. Leczenie należy rozpoczynać preparatem o stężeniu 0,05%. Przez 1 h po zastosowaniu tazarotenu na leczone miejsce nie należy nakładać preparatów zmiękczających i kosmetyków. Leczenia trwa zwykle do 12 tyg. Czas stosowania w badaniach klinicznych u pacjentów z łuszczycą wynosił do 12 mies.

Uwagi
Podczas leczenia należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (promieniowanie słoneczne, solarium, terapia PUVA, leczenie promieniowaniem UVB).
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko