Jump to content


 • Please log in to reply

Poll: Ocena preparatu - Zolsana (0 member(s) have cast votes)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 votes [0.00%])

  Percentage of vote: 0.00%

 2. Nie polecam (0 votes [0.00%])

  Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 posts
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Zolsana

Skład: Zolpidemi tartras
Postać farmaceutyczna: tabletki powlekane
Dawka: 10 mg
Wielkość opakowania: 10 tabl. 20 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Krka d.d., Novo mesto
Wytwórca: Krka d.d., Novo mesto Synthon B.V. Synthon Hispania S.L.
Kraj wytwórcy (kod kraju): SLO, NL, EDziałanie
Lek nasenny z grupy imidazopirydyn. W badaniach doświadczalnych wykazano, że ma on działanie uspokajające w dawkach mniejszych, niż te, które powodują działanie przeciwdrgawkowe, miorelaksacyjne czy przeciwlękowe. Działanie to jest związane ze swoistym działaniem agonistycznym na receptory ośrodkowe należące do kompleksu wielkocząsteczkowego receptora "GABA-omega" (BZ1 i BZ2), modulującego otwieranie kanału dla jonów chlorkowych. Zolpidem działa głównie na podtypy receptora omega (BZ1). Po podaniu doustnym zolpidem szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax w ciągu 0,5-3 h. Biodostępność wynosi 70%. W 92% wiąże się z białkami osocza. Metabolizm pierwszego przejścia przez wątrobę wynosi około 35%. Zolpidem jest wydalany w postaci metabolitów, głównie z moczem (56%) i kałem (37%). T0,5 wynosi 2,4 h, natomiast czas działania wynosi około 6 h. U osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby obserwuje się zwiększoną biodostępność leku, zmniejszenie klirensu oraz wydłużenie okresu półtrwania (około 10 h). U pacjentów z niewydolnością nerek obserwowane jest umiarkowane zmniejszenie klirensu.

Wskazania
Krótkotrwałe leczenie bezsenności. Benzodiazepiny oraz preparaty podobne do benzodiazepin są wskazane jedynie wówczas, gdy zaburzenia snu są ciężkie, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie oraz powodują skrajne wyczerpanie pacjenta.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na zolpidem lub pozostałe składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby. Zespół bezdechu sennego. Ciężka niewydolność oddechowa. Miastenia. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat.

Środki ostrożności
Stosować ostrożnie u pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową, u pacjentów w podeszłym wieku lub osłabionych oraz u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby. Nie zaleca się stosowania benzodiazepin i preparatów podobnych do benzodiazepin jako leków podstawowych u pacjentów z chorobami psychicznymi. Ostrożnie stosować u pacjentów z objawami depresji. Nie zaleca się stosowania w monoterapii depresji oraz lęku związanego z depresją (ryzyko nasilenia myśli i skłonności samobójczych). Stosowanie preparatu może prowadzić do wystąpienia tolerancji i uzależnienia - należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z uzależnieniem od alkoholu lub leków w wywiadzie. Podczas stosowania leku może wystąpić bezsenność „z odbicia". Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepamięci następczej, pacjent powinien mieć zapewniony nieprzerwany 7-8-godzinny sen po przyjęciu leku. Preparat należy odstawić w przypadku wystąpienia reakcji paradoksalnych. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja
Preparatu nie należy stosować w ciąży (zwłaszcza w I trymestrze). Lek stosowany w III trymestrze ciąży lub podczas porodu może powodować hipotermię, hipotonię i niewydolność oddechową u noworodka. U noworodków, których matki przyjmowały długotrwale benzodiazepiny podczas ostatniego okresu ciąży, w wyniku fizycznego uzależnienia mogą rozwinąć się objawy odstawienne w okresie pourodzeniowym. Zolpidem w niewielkich ilościach przenika do mleka kobiecego - nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Często: senność następnego dnia, zobojętnienie emocjonalne, zmniejszona czujność, splątanie, zmęczenie, ból i zawroty głowy, podwójne widzenie, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, ataksja, osłabienie siły mięśniowej. Niezbyt często: biegunka, nudności, wymioty, reakcje skórne, reakcje paradoksalne (niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresywność, urojenia, napady gniewu, koszmary nocne, omamy, psychozy, somnambulizm, nieadekwatne zachowanie lub inne behawioralne działania niepożądane), postępująca amnezja, która może być związana z nieadekwatnym zachowaniem. Ponadto: zmniejszone libido, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, nadmierna potliwość, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia chodzenia, upadki, rozwój tolerancji na lek. Benzodiazepiny lub leki podobne do benzodiazepin mogą powodować niepamięć następczą lub ujawnienie się wcześniej istniejącej depresji. Stosowanie leku (nawet w dawkach terapeutycznych) może prowadzić do rozwoju uzależnienia fizycznego i psychicznego. Nagłe przerwanie leczenia w takim przypadku może prowadzić do wystąpienia objawów odstawiennych (ból głowy i mięśni, lęk, napięcie psychiczne, niepokój, splątanie, drażliwość; w ciężkich przypadkach: derealizacja, depersonalizacja, nadwrażliwość na dotyk, bodźce akustyczne i światło, drętwienie i mrowienie kończyn, omamy i napady drgawkowe) lub do przejściowej bezsenności "z odbicia".

Interakcje
Nie należy stosować leku z alkoholem, ponieważ nasila się działanie uspokajające zolpidemu. Nasilenie działania hamującego na o.u.n. może wystąpić podczas jednoczesnego stosowania zolpidemu i leków przeciwpsychotycznych, nasennych, uspokajających, przeciwlękowych, zwiotczających mięśnie, przeciwdepresyjnych, przeciwdrgawkowych, znieczulających, przeciwhistaminowych o działaniu uspokajającym oraz opioidowych leków przeciwbólowych - stosowanie zolpidemu z ww. lekami wymaga zachowania ostrożności. Opioidowe leki przeciwbólowe w skojarzeniu z zolpidemem mogą wywoływać nasilenie euforii, co prawdopodobnie zwiększa ryzyko uzależnienia psychicznego. Leki indukujące enzymy wątrobowe (np. ryfampicyna - induktor CYP3A4) nasilają metabolizm zolpidemu, zmniejszając jego skuteczność terapeutyczną. Preparaty hamujące aktywność enzymów wątrobowych (szczególnie izoenzymu CYP3A4) mogą zwiększać stężenie zolpidemu we i tym samym nasilać jego działanie. Jednak w przypadku jednoczesnego stosowania zolpidemu z itrakonazolem (inhibitor CYP3A4) nie obserwowano istotnych zmian w farmakokinetyce i farmakodynamice zolpidemu. Znaczenie kliniczne tych danych nie jest znane.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 10 mg na dobę, tuż przed położeniem się spać. U pacjentów w podeszłym wieku, u pacjentów osłabionych oraz u pacjentów z niewydolnością wątroby zalecana dawka wynosi 5 mg na dobę; dawkę tę można zwiększyć do 10 mg na dobę w przypadku dobrej tolerancji leku. Całkowita dawka dobowa zolpidemu nie powinna przekraczać 10 mg u żadnego pacjenta.
Leczenie preparatem powinno być możliwie najkrótsze. Zazwyczaj czas trwania leczenia wynosi od kilku dni do 2 tyg., łącznie z okresem odstawiania leku - maksymalnie 4 tyg. W niektórych przypadkach konieczne może być wydłużenie okresu leczenia powyżej maksymalnie zalecanego, jedynie po ponownej ocenie stanu pacjenta.

Uwagi
Zaleca się stopniowe odstawianie leku. Lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Podczas leczenia zolpidemem nie należy spożywać alkoholu.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

 Zamknij okienko