Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zmienność potrzeb seksualnych w okresie ciąży

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
luiza

luiza

  Na KFD prawie jak w domu ;)

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPip
 • 1738 postów
 • Wiek: 44
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:WO
  Ciąża tradycyjnie już określana jest mianem „stanu odmiennego” i termin ten najlepiej oddaje rzeczywistość przemian zachodzących w organizmie i to zarówno w sferze fizycznej, jak i w psychice. Odmienność ta dotyczy różnicy do stanu sprzed poczęcia i dotyczy wszystkich sfer życia nie omijając sfery seksualnej . Seksualność kobiety i jej potrzeby ulegają w ciąży znacznym zmianom. Mówi się nawet o pewnej sinusoidzie seksualności charakteryzującej kobiety ciężarne.

  Trzeba jednak pamiętać , że tak jak istnieją różnice w przeżywaniu własnej seksualności przez kobiety nieciężarne tak samo występują one wśród kobiet będących w ciąży. Zmiana seksualności kobiety w ciąży jest konsekwencją rewolucyjnych wręcz przemian hormonalnych zachodzących w jej organizmie, a mających na celu utrzymanie ciąży i wzrost płodu oraz pochodnych im zmian fizycznych i psychicznych.

  Poziom pobudliwości seksualnej jak i satysfakcja uzyskiwana ze współżycia w I trymestrze ciąży cechuje się dużym zróżnicowaniem. U części kobiet dochodzi do znacznego spadku libido. U innych zaś do wzrostu aktywności seksualnej. Pod wpływem wydzielanych w trakcie ciąży hormonów dochodzi do przekrwienia narządów płciowych kobiety. Przekrwienie to może powodować wzrost wrażliwości na bodźce erotyczne. Czasami jednak nadwrażliwość ta prowadzi do bolesności, jak ma to często miejsce w przypadku gruczołów piersiowych. Jeśli dodatkowo u kobiety wystąpią nudności, wymioty, pogorszenie ogólnego samopoczucia, zmęczenie i senność, co zdarza się we wczesnej ciąży może mieć to wpływ na poziom libido znacznie je obniżając, a czasem całkowicie niwelując. Tak więc we wczesnej ciąży możliwe są trzy warianty ewolucji potrzeb współżycia i możliwości odczuwania doznań seksualnych ; obniżenie (zwłaszcza gdy towarzyszą ciąży wyżej wymienione dolegliwości), utrzymywanie się na tym samym poziomie, lub ich wzrost. Wszystkie te warianty mogą się się pojawić i mają swoje uzasadnienie.

  W II trymestrze ciąży dochodzi zazwyczaj do wzrostu zainteresowania współżyciem płciowym. U większości kobiet zauważa się wyraźny wzrost pobudliwości i wzbogacenie przeżyć. Nie bez znaczenia jest tu ustąpienie dolegliwości typowych dla I trymestru, jak i fakt psychicznego dostosowania się małżonków do nowej sytuacji.

  W III trymestrze ciąży aktywność seksualna kobiet będących po raz pierwszy w ciąży jest zwykle mniejsza, natomiast u kobiet w kolejnych ciążach, nie ulega większym zmianom. Wydaje się ,że główną przyczyną ograniczenia aktywności seksualnej w III trymestrze jest duży poziom lęku u kobietb w I ciąży, jak i czysto fizyczne niedogodności związane z zaawansowaniem ciąży.

  Seksualność kobiet w ciąży podlega stałym, naturalnym przemianom i cechuje się znacznym indywidualnym zróżnicowaniem. Na przebieg jej zmienności ma wpływ zarówno układ neurohormonalny, indywidualny stan psychiki kobiety, jak i jakość wzajemnych relacji małżeńskich.

  www.noworodek.pl
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko