Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zasady żywienia + przykładowa dieta redukcyjna

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
SirRiusS

SirRiusS

  Nowy na pokładzie

 • Nowi na forum
 • Pip
 • 3 postów
 • Wiek: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Gdansk

  *
  POPULARNY

  JAK ZACZĄĆ ?

   

  JAK OCENIĆ CZY NALEŻY SIĘ ODCHUDZAĆ?

  Oblicz swój BMI (Body Mass Index – współczynnik masy ciała). Ocenia on prawidłowość masy ciała.

   

  Możesz go obliczyć dzieląc swoją masę ciała podaną w kg przez wzrost podniesiony do kwadratu podany w metrach:

   

  BMI = masa ciała (kg) / wzrost x wzrost (m2)

   

  np.: dla osoby o masie ciała 60 kg i wzroście 1,65 m, BMI wyliczymy w następujący sposób:

         BMI = 60 kg / 1,65m x 1, 65m = 22,04 kg/m2

   

  TWÓJ BMI: _______________

   

  Interpretacja wyniku:

  BMI < 18,5 oznacza niedowagę

  BMI 18,5 – 24,9 oznacza wagę prawidłową

  BMI 25 – 29,9 oznacza nadwagę

  BMI > 30 oznacza otyłość

   

  JAK DZIAŁA ODCHUDZANIE

  Żeby schudnąć możesz:

  a)       spożywać mniej kalorii niż wydatkujesz

  b)       wydatkować więcej energii niż dostarczasz z pożywieniem (aktywność fizyczna)

  Żeby zdrowo i skutecznie schudnąć najlepiej połączyć obie metody.

   

  TEMPO ODCHUDZANIA

  W zdrowym i skutecznym odchudzaniu ważna jest cierpliwość i wytrwałość. Dodatkowe kilogramy gromadziliśmy w długim okresie, więc i odchudzanie należy rozłożyć w czasie.

   

  Warto przestrzegać następujących zaleceń:

  • Najlepiej jest zaplanować chudnięcie w takim tempie, aby można było utrzymać uzyskany efekt schudnięcia przez dłuższy czas
  • Najlepiej jest unikać chudnięcia i ponownego szybkiego tycia, ponieważ zaostrza to zaburzenia metaboliczne
  • Zalecane tempo chudnięcia to 0,5-1 kg tygodniowo, czyli 2-4 kg miesięcznie
  • Osobom z niewielką nadwagą poleca się wolniejsze tempo odchudzania (2 kg na miesiąc)

   

   

  JAKA POWINNA BYĆ KALORYCZNOŚĆ TWOJEJ DIETY?

  Zgodnie z normami potrzebujesz około 1800 – 2000 kcal / dzień.

  Stopniową utratę masy ciała powoduje umiarkowane zmniejszenie podaży kalorii o około 500 kcal.

  Twoja dieta odchudzająca powinna dostarczać więc około 1200 – 1500 kcal. (im więcej kalorii spożyjesz, tym wolniej będziesz chudnąć, ale zbyt restrykcyjne ograniczenia też nie są dobre m.in. ze względu na trudności w utrzymaniu takiej diety i większe niebezpieczeństwo efektu jojo)

   

   

   

  PODSTAWOWE WSKAZÓWKI

   

  KONTROLUJ PORCJE. Nie przejadaj się. Jedz co najmniej 4, a najlepiej 5 posiłków dziennie, co około 3 godziny. Nie pozwoli ci to poczuć wilczego głodu i pomoże trzymać się diety. Poza tym jedzenie ,,częściej a mniej’’ cały czas utrzymuje trawienie, co sprawia, że wydatkujemy więcej energii. Nie opuszczaj też żadnego posiłku, by zwiększyć tempo chudnięcia – Zadziała to zdecydowanie w przeciwną stronę, gdyż Twój mózg przestawi Twoje ciało na tryb ,,oszczędzanie’’.

   

  OGRANICZ TŁUSZCZE. Polega to nie tylko na unikaniu oleju, margaryny, czy tłustych mięs, ale także słodyczy, majonezu, tłustych sosów, zup w proszku i fast foodów.

   

  JEDZ OWOCE I WARZYWA. A w szczególności warzywa. Wypełnią twój żołądek i zmniejszą uczucie głodu. Poza tym mają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Zwłaszcza surowe. Owoce natomiast nie są nieograniczone. Są zdecydowanie bardziej kaloryczne, ze względu na dużą zawartość cukrów, dlatego należy kontrolować ich spożycie. Do najbardziej kalorycznych owoców należą banan, awokado, winogrona. Do najmniej: grejpfruty, maliny, porzeczki i truskawki.

   

  WYBIERAJ PRODUKTY PELNOZIARNISTE. Ciemne pieczywo nie jest wcale zdecydowanie mniej kaloryczne niż białe. Jest jednak trudniejsze do trawienia – jest więc Twoim sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Dłużej zalega w żołądku i dłużej utrzymuje odpowiedni poziom cukru we krwi – dzięki temu dłużej nie poczujesz się głodny/a. Poza tym ciemne, pełnoziarniste pieczywo zawiera wiele niezbędnych składników m.in. magnez i wiele witamin z grupy B.

   

  JEDZ W DOMU. Lub przynajmniej w spokoju. Przykładowo: obiad powinien potrwać co najmniej 30 min tak, by można było nacieszyć się zmniejszoną ilością jedzenia i poczuć uczucie sytości. Poza tym jadanie poza domem np. w barach, czy kupowanie jedzenia na wynos zazwyczaj skutkuje zjadaniem zbyt dużych porcji.

   

  ĆWICZ. Zaleca się co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie.

   

  DUŻO PIJ. Około 1,5 – 2 l dziennie. Najlepiej niegazowaną wodę mineralną. Unikaj napojów słodzonych sacharozą (zwykły cukier kuchenny) typu Cola, Pepsi itd. Dostarczają gigantycznych ilości energii o której się zapomina.

  Jeśli możesz nie dosładzaj herbaty i kawy.

  Należy uważać na soki. Najlepsze są te robione w domu lub jednodniowe. Pozostałe, poza dużą ilością konserwantów, zawierają duże ilości cukru. Należy je ograniczyć. Dobrze też rozrabiać je pół na pół z wodą.

   

  NIE ZNIECHECAJ SIĘ ;) Odchudzanie to proces długotrwały. Nie waż się zbyt często – wystarczające będzie ważenie się raz w tygodniu, rano, po wizycie w toalecie i na czczo. Pozwoli Ci to cieszyć się z efektów. Ponieważ nie chudniemy idealnie równomiernie, codzienne ważenie może zniechęcać – nie zawsze zobaczysz efekt z dnia na dzień.

  Kluczem do sukcesu są realistyczne cele ;).

   

  ZAŁOŻENIA DIETY

   

  Liczba posiłków: 4 - 5 posiłków dziennie – śniadanie, drugie śniadanie, obiad, ewentualny podwieczorek i kolację.

   

   

  ŚNIADANIA

  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Zapewnia nam energię na start i wprowadza w dobry nastrój w nadchodzącym dniu. Powinno dostarczać około 25 – 30 % energii zarezerwowanej na cały dzień – Przy kaloryczności diety 1200 kcal, śniadanie powinno więc dostarczać około 300 –360 kcal. Odpowiednio skomponowane śniadanie powinno zawierać produkt mleczny (mleko z płatkami, jogurt, kawa z mlekiem itp.), produkt węglowodanowy (chleb, bułka, płatki, ryż itp.), produkt białkowy (mięso, wędliny, ryby, jaja, sery) i surowe warzywa lub owoce.

  Do śniadania powinno się także wypijać gorący napój (kawa, herbata itp.)

   

  Wskazany dobór produktów:

  Pieczywo – wybieraj ciemne, z ziarnami; żytnie lub mieszane; staraj się unikać pieczywa pszennego

  Margaryna/masło – jeżeli jesteś w stanie zrezygnuj ze smarowania pieczywa; jeśli nie, dla dorosłych wskazane są dobrej jakości margaryny miękkie – tzn. te w kubeczkach;

  Mleko – wybieraj 0,5 – 1,5%

  Wędliny – wybieraj chude, drobiowe, z kurczaka czy indyka; do chudych wędlin należy też polędwica sopocka; najtłustszy jest boczek, parówki, wędliny podrobowe np. salceson.

  Sery – sery żółte to produkty wybitnie tłuste, a do tego zawierają duże ilości soli; ogranicz je w miarę możliwości; wybieraj chudsze gatunki; proponuje sprawdzać wartość odżywczą na opakowaniu i jeżeli już to wybierać te poniżej 300 kcal/100g (w sprzedaży np. Gouda o obniżonej zawartości tłuszczu) Uwaga na sery pleśniowe - są jeszcze bardziej kaloryczne.

  Sery twarogowe – popularne sery białe; wybieraj 0% lub chudy; to samo dotyczy ziarnistych twarożków np. serka wiejskiego.

   

  NAPOJE:

  1 szklanka/mały kubek to około:

  Herbata (niesłodzona) – 0 kcal

  Kawa (niesłodzona) – 5 kcal

  Kawa  zbożowa (niesłodzona) – 15 kcal

  Mleko 0,5% - 90 kcal

  Kawa z mlekiem 0,5% (niesłodzona) – około 50 kcal w zależności od ilości mleka

  Kakao (na mleku 0,5%, niesłodzone) – około 100 kcal

  Czekolada (na mleku 0,5%, niesłodzona) – około 180 kcal

   

  Każda płaska łyżeczka cukru to dodatkowe 20 kcal.

   

   

  DRUGIE ŚNIADANIA

  Drugie śniadanie powinno się spożywać około 2 – 3 h po zjedzeniu pierwszego. Zapobiega to maksymalnemu ,,zgłodnieniu’’ do czasu obiadu. Drugie śniadanie powinno być posiłkiem małym około 120 – 180 kcal. Najczęściej jest to jogurt/kefir/maślanka z dodatkiem płatków lub kanapka. Dodatkiem jest owoc lub sok owocowy. 

   

  Poza tym coś do picia. Do każdego zestawu (poza tymi z sokami) dołóż szklankę dowolnego napoju poza sokami (niesłodzona herbata, kawa, woda mineralna,  woda z cytryną itp.)

   

  OBIADY

  To główny posiłek dnia. Standardowo powinien składać się z dwóch dań: zupy i drugiego dania, jednak na użytek diety można zredukować go do tylko jednego z nich. Obiad powinien być posiłkiem dość obfitym – przy kaloryczności diety 1200 kcal, obiad to około 400 – 450 kcal. Obiad powinien zawierać składnik węglowodanowy (ryż, makaron, ziemniaki, chleb, kasza itp.), składnik białkowy (mięso, wędlina, jaja, ryby, sery) i warzywa lub owoce, zarówno ugotowane, usmażone lub upieczone, jak i surowe.

   

  Do każdego zestawu dołóż szklankę dowolnego napoju (niesłodzona herbata, kawa, woda mineralna, woda z cytryną itp., także sok owocowy ½ wody).

   

   

  KOLACJE

  Kolacja powinna być ostatnim posiłkiem dnia spożywanym najpóźniej 2 godziny przed snem. Powinna być posiłkiem lekkostrawnym (czyli unikamy smażenia, tłustych produktów, warzyw strączkowych, kiszonej kapusty, ogórków itp.) Przy kaloryczności diety 1200 kcal, kolacja stanowiąca jej 20% to około 240 kcal. Do kolacji należy wypijać gorący napój.

   

  Do każdego zestawu dołóż szklankę niesłodzonego napoju (kawa, herbata, gorące mleko itp.)

   

  Zestaw 1   około 220 kcal

  Sałatka jarzynowa.

  6 pełnych łyżek sałatki jarzynowej (około 160 g)

  kromka chleba chrupkiego z wędliną drobiową

  gorący napój

   

   

  Zestaw   około 230 kcal

  Kurczak zapiekany z warzywami.

  Mały filet z kurczaka (wielkości dwóch talii kart) zapieczony w folii z 300 g dowolnych warzyw (np. połową pomidora, kawałkiem brokuła, połową marchewki, kawałkiem cebuli), łyżeczką oliwy i dowolnymi ziołami

  gorący napój

   

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   

  Pamiętaj !

  • Ustal pory posiłków, spożywaj je regularnie co 2,5-4 godziny.

   

  • Pilnuj gramatury, zjadaj wszystko oraz nie dojadaj!

   

  • Wypijaj ok. 2 litrów płynów obojętnych dziennie (wody, herbat owocowych,

  ziołowych, zielonych).

   

  • Jak najczęściej posypuj posiłki zieleniną (koperek, natka pietruszki, szczypiorek,

  bazylia lub inne zioła)

   

  • Soli używaj z umiarem, staraj się zastępować ją ziołami, unikaj bardzo ostrych

  przypraw

   

  • Dania możesz dowolnie doprawiać (niezależnie od  propozycji)

  przyprawami ziołowymi, pieprzem, papryką, cynamonem, gotowymi mieszankami

  przypraw do ryb, drobiu czy sałatek (nie fixami), octem winnym, balsamicznym,

  czosnkiem lub sokiem z cytryny

   

  • W miarę możliwości owoce i warzywa zjadaj ze skórką (jabłka, gruszki, pomidory,

  cukinie itp.)

   

  • Makaron, ryż i kasze gotuj al dente (na pół-miękko)

   

  • Warzywa konserwowe przepłukuj na sitku wodą tak aby pozbyć się zalewy

   

  • Wybieraj jogurty z zawartością tłuszczu od 1 do 3%, czyli 1-3g/100g

   

  • 1 kieliszek wytrawnego czerwonego winna (100ml) = 25 gram chleba, 20 g

  makaronu, ryżu, kaszy, 100g ziemniaków (innego alkoholu nie pijemy!)

   

  • W razie problemów z nabyciem oleju sojowego można go zastąpić olejem

  rzepakowym lub lnianym. Uwaga! Olej sojowy i lniany mogą być używane tylko na

  zimno, nie nadają się do smażenia czy pieczenia.

   

  • Podana masa produktu jest to masa przed obróbka, czyli np. makaron przed

  ugotowaniem, ziemniak przed obraniem, mrożonka przed rozmrożeniem

   

  • Każdy dzień rozpoczynaj od wypicia szklanki wody małymi łykami (najlepiej letniej

  z kilkoma kroplami cytryny)

   

  • Kolejność poszczególnych dni diety można zmieniać, nie powinieneś jednak

  wymieniać między sobą poszczególnych posiłków, np. śniadań z różnych dni,

  ponieważ dobowe jadłospisy są optymalnie zbilansowane odżywczo

   

  • Nie ma możliwości odstąpienia od diety na jakiś czas (zrobienia sobie przerwy),

  czas kuracji jest liczony od jej rozpoczęcia do zakończenia bez uwzględniania

  przerw

   

  • Żytnie pieczywo pełnoziarniste pojawia się najczęściej w jadłospisach ponieważ

  ma najwięcej wartości odżywczych. Gdyby jednak znudził Ci się ten rodzaj

  pieczywa można je zamienić na pieczywo razowe, bułki żytnie czy grahamki, a od

  czasu do czasu również na pieczywo z dodatkiem nasion słonecznika, pestek dyni,

  siemienia czy soi.

   

  • Nie kupuj produktów w wersji light o ile nie jest to wskazane w diecie.

   

  • Wybieraj chude wędliny, kawałki mięsa i odkrawaj widoczny tłuszcz; usuwaj skórę

  z mięsa drobiowego

   

  • Sałaty możesz zjadać dowolne ilości (minimum 50g w porcji). Możesz stosować

  dowolny rodzaj sałaty, najlepiej próbuj różnych (zwykła, strzępiasta zielona i

  czerwona, lodowa, rukola, roszponka, cykoria) sałatę możesz także zamieniać na

  kapustę pekińską.

   

  • Podczas diety można rzuć gumy bez cukru oraz zjadać miętusy bez cukru (o ile

  nie wzmagają one u Ciebie uczucia głodu i nie powodują wzdęć)

   

  • Jeżeli połączenie produktów lub forma ich połączenia w daniu Ci nie odpowiada

  np.: jogurt z kiwi, czy kurczak z ananasem można zjeść osobno kiwi osobno jogurt

  czy podobnie kurczaka i ananas

   

  • W razie braku dostępu do wskazanego w diecie produktu postaraj się zastąpić go

  najbardziej zbliżonym produktem, na przykład zamiast mozzarelli użyj fety,

  zamiast brzoskwini zjedz nektarynkę a zamiast kefiru wypij maślankę. 

   

  • W razie powtarzających się na drugi dzień dań porcja podana w jednym dniu jest

  jedną porcją, jeśli chcą Państwo przygotować od razu obiad na następny dzień

  należy tą porcję podwoić.

   

  CUKRZYCA

   

  • Zamiast węglowodanów prostych powinno spożywać się węglowodany

  złożone. Mają one bowiem wysoką zawartość błonnika, minerałów i witamin,

  czyli składników ważnych dla regulacji stężenia glukozy we krwi. Natomiast z

  cukrów prostych usunięto błonnik i większość wartościowych składników

  pokarmowych, w związku z czym działają one na organizm jak rafinowany

  cukier, podnosząc szybko stężenie cukru we krwi i pogarszając objawy

  cukrzycy. Jedzmy zatem brązowy ryż zamiast białego, ciemne pieczywo z

  pełnego ziarna zamiast białego.

  • Błonnik pomaga obniżyć stężenie cholesterolu we krwi. Do produktów

  bogatych w błonnik należą ryż brązowy, fasola, soczewica, siemię lniane,

  botwina.

  • Białko spowalnia trawienie węglowodanów i szybkość z jaką glukoza dostaje

  się do krwiobiegu. Najlepiej wybierać źródła białka o niskiej zawartości

  tłuszczów nasyconych takie jak ryby, białe mięso, orzechy. Dobrym źródłem

  białka jest również ziarno soi, które dodatkowo dostarcza izoflawonoidów,

  które pomagają regulować stężenie cukru we krwi.

   

  • Warzywa mają mało kalorii i tłuszczu, natomiast dużo ważnych minerałów,

  witamin czy związków fitochemicznych. Powinno się niektóre warzywa takie

  jak ziemniaki, burak, marchew łączyć z białkiem np. roślinami strączkowymi,

  ponieważ zawierają one z natury dużo cukru, a połączenie z białkiem nie

  powoduje gwałtownego wzrostu cukru we krwi. Cukinia, cebula, czosnek,

  jabłka, szparagi to doskonałe produkty regulujące stężenie cukru we krwi.

  Jedzmy brokuły, to znakomite źródło chromu, pierwiastka, który ma wpływ na

  poziom cukru we krwi. Dużo chromu zawierają również orzechy, ostrygi,

  grzyby, rabarbar, drożdże.

   

  • Poprawę tolerancji glukozy oraz obniżenie triglicerydów i cholesterolu

  powodują nienasycone kwasy tłuszczowe (tłuste ryby, olej lniany,

  ciemnozielone warzywa liściaste, orzechy)

   

  • Ziołami, które obniżają stężenie cukru we krwi są: sok z aloesu, herbatka z

  pokrzywy, a także cynamon, gorzki melon.

   

  • Zadbaj o dostateczną ilość snu. Osoby śpiące w nocy poniżej 6 godzin są

  mniej wrażliwe na insulinę, niż te, które

   

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Przykładowe 7 dni diety redukcyjnej na wagę około 90 kg i wzroście około 180 cm przy dość intensywnych treningach ( bez wspomagaczy  gdzie wtedy trzeba dostarczyć większej ilości białka itd...)

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   

   

  Dzień 1

   

  Śniadanie :

   

  Owsianka z truskawkami i migdałami:

  60 g Płatki owsiane

  100 g Truskawki mrożone (rozmrozić)

  200 g Mleko 0,5% tłuszczu

  10 g Płatki migdałowe

   

  Drugie śniadanie:

   

   Kanapki z kiełbasą

  30 g Kiełbasa podsuszana z kurczaka

  70 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  100 g Ogórek

   

  Przekąska:

   

   Jabłko i orzech

  250 g Jabłko

  20 g Orzech włoski

   

  Lunch:

   

   Sałatka z fetą , pieczywo

  Sałata do woli

  50 g Ser Feta 12% tłuszczu

  100 g Rzodkiewka

  100 g Ogórek

  50 g Papryka czerwona

  5 g Olej sojowy

  25 g Bułka grahamka

  Ocet balsamiczny, zioła prowansalskie

   

  Obiadokolacja :

   

  Klopsy w sosie pomidorowo-pieczarkowym z makaronem, sałata

  Uwaga! Przygotować drugą porcję na kolejny dzień.

  80 g Mięso mielone z piersi kurczaka bez skóry

  20 g Bułki grahamki

  20 g Jaja kurze całe (1/3 rozmieszanego jajka)

  20 g Mąka pszenna

  100 g Pieczarka uprawna, świeża

  20 g Koncentrat pomidorowy 30%

  50 g Makaron pełnoziarnisty

  50 g Jogurt naturalny

  250 ml Bulionu z warzyw lub kostki ekologicznej

  Sałata do woli, koperek, sok z cytryny

  Makaron ugotować. Bułkę namoczyć w ciepłej wodzie. Mięso wymieszać z

  jajkiem, odciśniętą z wody bułką, połową mąki, posiekanym koperkiem i

  przyprawić. Z masy uformować klopsy, wrzucać je na gotujący bulion i gotować

  ok. 15 minut. Szklankę bulionu przelać do ronda i wrzucić do niej pokrojone w

  plasterki pieczarki oraz koncentrat, pogotować ok. 5 minut, zagęścić sos resztą

  mąki, wrzucić klopsy i podgotować jeszcze chwilę. Sałatę porwać na kawałki,

  wymieszać z jogurtem, przyprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny.

   

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Dzień 2

  Śniadanie;

   Kanapki z serkiem wiejskim, rzodkiewką i słonecznikiem

  100 g Serek wiejski lekki

  100 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  100 g Rzodkiewka

  5 g Słonecznik, nasiona

  Szczypiorek

  Drugie śniadanie:

   Kanapki z serem żółtym i ogórkiem

  70 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  50 g Ser żółty

  100 g Ogórek

  Przekąska:

  20 g Orzechy włoskie

  250 g Jabłko

  Lunch:

   Sałatka z fasolką

  60 g Fasola czerwona

  100 g Ogórek kwaszony

  50 g Kukurydza konserwowa

  50 g Papryka czerwona

  5 g Olej sojowy

  50 g Bułka grahamka

  Natka pietruszki, sok z cytryny

  Obiadokolacja:

   Klopsy w sosie pomidorowo-pieczarkowym z makaronem, sałata w jogurcie

  80 g Mięso mielone z piersi kurczaka bez skóry

  20 g Bułki grahamki

  20 g Jaja kurze całe (1/3 rozmieszanego jajka)

  20 g Mąka pszenna

  100 g Pieczarka uprawna, świeża

  20 g Koncentrat pomidorowy 30%

  50 g Makaron pełnoziarnisty

  50 g Jogurt naturalny

  250 ml Bulionu z warzyw lub kostki ekologicznej

  Sałata do woli, koperek

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   

  Dzień 3

  Dzień bezmięsny

  Śniadanie :

  Kanapki z pomidorem i makrelą

  100 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  100 g Makrela wędzona

  100 g Pomidor

  Szczypiorek

  Drugie śniadanie:

   Kanapki z serem żółtym

  70 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  40 g Ser żółty

  100 g Pomidor

  Przekąska Koktajl truskawkowy

  250 g Kefir 2% tłuszczu

  200 g Truskawka mrożona

  Lunch Zupa krem jarzynowa z grahamką

  225 g Zupa krem jarzynowa Hortex (lub zwykła zupa jarzynowa)

  50 g Serek Turek Figura

  5 g Oliwa z oliwek

  70 g Bułki grahamki

  Natka pietruszki

  Zupę rozmrozić w rondlu na wolnym ogniu, przyprawić lekko solą i pieprzem,

  dodać oliwę i serek Turek, wymieszać, podawać posypaną natką pietruszki. Jeść

  z bułką.

  Obiadokolacja:

   Szaszłyki z ziemniaczków i łososia

  200 g Łosoś świeży

  200 g Ziemniaki

  5 g Oliwa z oliwek

  225 g Buraki puree mrożone

  Koperek, patyki do szaszłyków, sok z cytryny

  Ziemniaczki porządnie umyć i pokroić na centymetrowe plasterki i ugotować na

  półtwardo. Łososia bez skóry pokroić na podobnej wielkości kawałki. Na patyki do

  szaszłyków nadziać na zmianę rybę i ziemniaki, posmarować pędzelkiem oliwą,

  oprószyć solą, pieprzem i posiekanym koperkiem i wstawić do rozgrzanego

  piekarnika na 20 minut. Buraczki rozmrozić w rondlu, przyprawić solą, pieprzem i

  sokiem z cytryny

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Dzień 4

  Śniadanie:

   Owsianka z kiwi

  150 g Kiwi

  60 g Płatki owsiane

  200 g Mleko spożywcze

  Drugie śniadanie :

  Kanapki z serkiem Turek, słonecznikiem i rzodkiewką

  70 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  50 g Serek Turek Figura

  5 g Słonecznik

  100 g Rzodkiewka

  Przekąska:

   Maślanka z orzechami

  400 g Maślanka naturalna

  30 g Orzech włoski

  Lunch:

   Sałatka z grillowanym kurczakiem

  Uwaga! Przygotować drugą porcję na jutro!

  80 g Mięso z piersi kurczaka bez skóry

  50 g Papryka czerwona

  50 g Kukurydza konserwowa

  100 g Pomidor

  50 g Ogórek

  5 g Oliwa z oliwek (do mięsa)

  5 g Olej sojowy

  25 g Bułka grahamka

  Sałata do woli, ocet balsamiczny, pół łyżeczki musztardy

  przyprawa do drobiu, zioła prowansalskie

  Zrobić sos winegret: olej sojowy wymieszać z musztardą, łyżką octu

  balsamicznego i ziołami prowansalskimi, odstawić. Sałatę porwać, warzywa i

  upieczone mięso pokroić w kostkę, rozłożyć na sałacie i polać sosem. Podawać z

  grahamką.

  Obiadokolacja:

   Zapiekanka z brukselką

  Uwaga! Przygotować drugą porcję na kolejny dzień! Upiec razem 320g mięsa na

  dzisiejsze i jutrzejsze Obiadokolacja i kolacje, na każde 80g łyżeczka oliwy.

  150 g Brukselka mrożona

  80 g Mięso z piersi kurczaka bez skóry

  200 g Pomidory z puszki

  100 g Papryka czerwona

  5 g Ser Parmezan tarty

  10 g Oliwa z oliwek

  40 g Kasza kuskus

  Oregano, pieprz

  Mięso posmarować oliwą, natrzeć przyprawą do drobiu i upiec w piekarniku

  pokrojone w paski (piec ok. 25 minut).

  Brukselkę ugotować w osolonej wodzie. Naczynie żaroodporne wysmarować

  łyżeczką oliwy, włożyć do niego brukselkę, upieczone mięso pokrojone w kostkę i

  paprykę pokrojoną w paseczki, wymieszać. Pomidory z puszki przyprawić

  pieprzem i oregano, polać nimi danie, wierzch posypać parmezanem i zapiekać w

  piekarniku bez przykrycia ok. 15 minut. Kaszę zalać wrzątkiem i odczekać aż

  spęcznieje. Zapiekankę podawać z kaszą.

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Dzień 5

  Śniadanie:

   Kanapki z serkiem i dżemem, kefir

  70 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  30 g Serek Turek Figura

  30 g Dżem niskosłodzony

  200 g Kefir 2% tłuszczu

  Drugie śniadanie:

   Kanapki z serkiem i oliwkami

  70 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  50 g Serek Turek Figura

  30 g Oliwki zielone marynowane

  Przekąska:

   Mandarynki i ciasteczka

  250 g Mandarynki

  25 g Ciasteczka pełnoziarniste

  Lunch :

  Sałatka z grillowanym kurczakiem

  80 g Mięso z piersi kurczaka bez skóry

  50 g Papryka czerwona

  50 g Kukurydza konserwowa

  100 g Pomidor

  50 g Ogórek

  5 g Oliwa z oliwek (do mięsa)

  5 g Olej sojowy

  25 g Bułka grahamka

  Sałata do woli, ocet balsamiczny, pół łyżeczki musztardy

  przyprawa do drobiu, zioła prowansalskie

  Obiadokolacja:

   Zapiekanka z brukselką

  150 g Brukselka

  80 g Mięso z piersi kurczaka bez skóry

  200 g Pomidory z puszki

  100 g Papryka czerwona

  5 g Ser, Parmezan

  10 g Oliwa z oliwek

  40 g Kasza kuskus

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Dzień 6

  Śniadanie:

   Omlet z pomidorkami

  120 g Jaja kurze całe (2 sztuki)

  5 g Oliwa z oliwek

  30 g Mąka pszenna

  50 g Mleko spożywcze 1,5 % tłuszczu

  100 g Pomidorki koktajlowe, świeża bazylia

  Jaja zmiksować blenderem z mlekiem i mąką, przyprawić solą i pieprzem. Masę

  wylać na posmarowaną oliwą i rozgrzaną patelnię, po chwili zmniejszyć ogień,

  przykryć omlet i poczekać aż z wierzchu będzie prawie ścięty. Omlet posypać

  bazylią, złożyć na pół. Podawać z pomidorami.

  Drugie śniadanie:

   Sałatka owocowa z orzechami

  100 g Jabłko

  100 g Mandarynka

  100 g Kiwi

  20 g Orzechy włoskie

  Przekąska :

  Jogurt z ciasteczkami

  250 g Jogurt naturalny

  25 g Ciasteczka pełnoziarniste

  Lunch:

   Kefir i kanapka z tuńczykiem

  200 g Kefir 2% tłuszczu

  50 g Bułka grahamka

  50 g Tuńczyk w wodzie

  100 g Ogórek kwaszony

  Obiadokolacja:

   Gęsta zupa z czerwonej fasoli z mozzarellą

  Uwaga! Przygotować druga porcje na kolejny dzień.

  120 g Fasola czerwona konserwowa

  100 g Ziemniaki

  50 g Marchew

  100 g Cukinia

  50 g Koncentrat pomidorowy 30%

  30 g Mozzarella

  35 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  Czosnek, czerwona słodka papryka, kminek, listek laurowy, ziele angielskie

  Ziemniaki, marchew i cukinię pokroić w kostkę, wrzucić do garnka z wodą,

  listkiem laurowym, zielem angielskim i kminkiem - gotować. Dodać połowę fasoli

  i czosnek, koncentrat, czerwoną paprykę i sól. Następnie całość zmiksować

  blenderem na krem. Dodać pozostałą fasolę, gotować jeszcze 5 minut. Na talerzu

  zupę posypać startą mozzarellą. Podawać z kromką chleba

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Dzień 7

  Śniadanie:

   Owsianka z owocem

  150 g Mandarynka

  60 g Płatki owsiane

  200 g Mleko

  Drugie śniadanie:

   Kanapki z polędwicą i pomidorem

  70 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  40 g Polędwica wędzona

  100 g Pomidor

  200 g Kefir 2% tłuszczu

  Przekąska:

   Kanapka z polędwicą

  70 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  50 g Polędwica drobiowa

  100 g Pomidor

  Lunch:

   Sałatka z serkiem, selerem i jabłkiem

  75 g Serek wiejski lekki

  100 g Seler naciowy

  100 g Jabłko

  15 g Orzechy włoskie

  35 g Chleb żytni

  Koperek

  Obiadokolacja :

  Gęsta zupa z czerwonej fasoli z mozzarellą

  120 g Fasola czerwona konserwowa

  100 g Ziemniaki

  50 g Marchew

  100 g Cukinia

  50 g Koncentrat pomidorowy 30%

  30 g Mozzarella

  35 g Chleb żytni pełnoziarnisty

  Czosnek, czerwona słodka papryka, kminek, listek laurowy, ziele angielskie

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Postów z tego co zauważyłem jest sporo na temat obliczenia  ilości potrzebnego białka , węglowodanów i tłuszczy  więc tu jest to raczej zbędne.

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


  • 5

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

  #2
  Arte.Et.Labore

  Arte.Et.Labore

   KFD Gold

  • KFD pro
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5046 postów
 • Wiek: 38
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Knurów

  przeczytalem tylko kawalek ale lap plusa za checi


  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko