Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zapalenie pochewek ścięgien

- - - - - zapalenie pochewek sciegien

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
~Mata

~Mata

  KFD Premium

 • KFD pro
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 5207 postów
 • Wiek: 37
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:kujawy
  • Staż [mies.]: 24>
  Zapalenie pochewek ścięgien


  Ścięgna są silnie obciążonymi elementami aparatu ruchu, ponieważ przenoszą siłę mięśni na kości. W tych częściach ciała, w których nie ma zbyt wiele miejsca (stawy rąk, dłonie, staw skokowy, stopy) ścięgna biegną w pochewkach ścięgien. Są to przestrzenie z tkanki łącznej, które zawierają maź znoszącą tarcie ścięgien. W wyniku nadwerężenia ścięgna może dojść do zapalenia pochewki ścięgna, co powoduje silne bóle.

  Objawy
  W zapaleniu pochewki ścięgna występują bóle, a skóra wokół jest często zaczerwieniona i rozgrzana. W wielu przypadkach tarcie ścięgna w pochewce jest odczuwalne i słyszalne. Kiedy wystąpi zapalenie pochewki ścięgna w okolicach stawów rąk, nie jest możliwe chwytanie czegoś ręką lub zamykanie dłoni w pięść.

  Przyczyny
  Zapalenie pochewki ścięgna jest wynikiem nadwerężenia ścięgna. Dochodzi wówczas do obrzęku ścięgna i zapalenia, przez co "środek do smarowania", jakim jest maź w pochewce ścięgna, staje się nieskuteczny. Ścięgno porusza się w pochewce ze zwiększonym tarciem, co doprowadza do odczuwalnych i słyszalnych chrzęstów. Typowe jest zapalenie pochewek ścięgna wywołane niecodziennym, jednostajnym obciążeniem, np. wskutek pisania na maszynie lub komputerze, robienia na drutach, wykonywania prac w ogrodzie lub nadmiernego treningu sportowego. Postrachem pianistów jest zapalenie pochewek ścięgien stawów rąk, które może wystąpić po intensywnym przygotowaniu do występu.

  Powikłania
  Ciężkie zapalenie pochewek ścięgien, jeżeli nie jest odpowiednio leczone, ma skomplikowany przebieg. Ścięgna i pochewki ścięgien sklejają się ze sobą, co prowadzi do długotrwałych dolegliwości i ograniczenia możliwości ruchu danego stawu.

  Co możesz zrobić

  * W ostrej fazie zapalenia najważniejszą rzeczą jest ograniczenie stanu zapalnego. Może w tym pomóc owinięcie kończyny bandażem elastycznym.
  * Zimno łagodzi ból i ma korzystny wpływ na zapalenie. Do schłodzenia pochewki ścięgna używa się okładów z lodu lub wmasowuje w skórę chłodzącą maść.
  * Użycie leków hamujących stan zapalny i łagodzących ból (w postaci żelów, maści lub tabletek) może być korzystne w zapaleniu pochewek ścięgien.


  Kiedy należy udać się do lekarza

  * Gdy nastąpi podejrzenie zapalenia pochewek ścięgien.
  * Gdy zapalenie pochewek ścięgien powoduje silne bóle.
  * Gdy możliwość ruchu danego stawu jest ograniczona.
  * Gdy dolegliwości nie ustąpią po kilku dniach samoleczenia.


  Co zrobi lekarz
  W zapaleniu pochewek ścięgien lekarz zastosuje leki, które zahamują zapalenie i rozluźnią obciążone ścięgna. Niekiedy usztywni staw przy pomocy szyny lub gipsu. Może też zalecić fizykoterapię (ultradźwięki lub określone formy elektroterapii), która może się przyczynić do wyleczenia zapalenia pochewek ścięgien.

  Zapobieganie

  * Nie należy doprowadzać do nadmiernych obciążeń organizmu, przede wszystkim wtedy, gdy organizm nie jest do tego przyzwyczajony.
  * Noś wygodne, dobrej jakości buty sportowe podczas uprawiania ćwiczeń sportowych, a silnie obciążone stawy chroń przy pomocy elastycznych bandaży.  Copyright 2005 CMP Medica Poland Sp. z o.o.
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko