Mięśnie pomocnicze: piersiowy mniejszy, zębaty przedni, naramienny akton przedni, trójgłowy ramienia
Stabilizatory: dwugłowy ramienia

Wykonanie: Ustaw ławkę pod kątem 20-45 stopni. Połóż się na niej tak, aby pośladki i grzbiet przylegał bezpośrednio, stopy zaś wesprzyj stabilnie na podłożu. Złap sztangielki nachwytem i oprzyj się wygodnie całym ciężarem o ławkę. Kiedy pośladki i plecy będą przylegać do ławki weź głęboki wdech i wykonaj ruch podobny do wyciskania sztangi wypychając sztangielki ku górze i jednocześnie robiąc wydech. Następnie opuść równym tempem ciężar w taki sposób, aby łokcie znalazły się nieco poniżej poziomu, na którym ułożony jest tułów. W fazie tej pamiętaj o kolejnym wdechu. Łokcie w trakcie całego ćwiczenia powinny być skierowane na zewnątrz, a nie do środka.
Uwagi: Jest to bardzo skuteczne ćwiczenie, działające w pierwszej kolejności na górną część klatki piersiowej. Jest alternatywą dla wyciskania sztangi w skosie górnym. Ważną rolę odgrywa odpowiednia technika. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby plecy przylegały bezpośrednio do ławeczki, a stopy były osadzone pewnie na podłodze. Ćwiczenie daje również możliwość lepszego rozbudowania wewnętrznej części klatki, bowiem przy wyciskaniu sztangielek do pionu można zbliżać je do siebie, co jest z praktycznych względów niemożliwe kiedy ćwiczy się sztangą. Przy ruchu w dół powinno się niżej opuszczać łokcie. Trzeba zwróć uwagę, aby ramiona nie pływały, a łokcie nie przybliżały się do ciała. Ważną rolę odgrywa płynny oddech. Serie treningowe powinna poprzedzać solidna rozgrzewka, bądź inne ćwiczenie na omawianą grupę mięśniową.
Ćwiczenie to daje możliwość zmiany ustawienia nadgarstków, dzięki czemu pozwala atakować mięśnie pod różnym kątem i w różny sposób. Istotną rolę odgrywa odpowiedni dobór obciążenia. Należ wziąć taki ciężar, który pozwoli na wykonanie zakładanej serii treningowej. Zamiast chwytu zamkniętego można zastosować chwyt otwarty, czyli tzw. "małpi chwyt". Zalecane jest to jednak tylko dla osób zaawansowanych i przy obowiązkowej asekuracji.
Aby zmniejszyć udział przedniego aktonu mięśni naramiennych i tricepsów można ściągnąć łopatki do siebie. Im większy kąt, tym większy ciężar przejmuje przedni akton barków. Zalecany kąt wynosi max. 45 stopni.






