Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Vitaminum C (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Vitaminum C

Skład: Acidum ascorbicum
Postać farmaceutyczna: tabletki powlekane
Dawka: 100 mg
Wielkość opakowania: 25 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Wytwórca: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): PL
Działanie
Kwas askorbowy warunkuje prawidłową budowę i funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych, zwłaszcza naczyń włosowatych. Jest także niezbędny do prawidłowego rozwoju tkanki łącznej (m.in. uczestniczy w syntezie kolagenu), tkanki kostnej i zębiny. Pełni ważną rolę w procesach oksydoredukcyjnych, ułatwiając m.in. wchłanianie żelaza i biorąc udział w syntezie hemoglobiny. Kwas askorbowy bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i przenika do tkanek. Penetruje także przez barierę łożyska i do mleka matki. Jest wydalany z moczem w postaci nie zmienionej oraz jako metabolity. Jego niedobór prowadzi do zaburzeń syntezy kwasu hialuronowego (co powoduje kruchość i pękanie naczyń krwionośnych), a także zaburzeń syntezy kolagenu, nieprawidłowego funkcjonowania tkanki łącznej i procesów kostnienia (wadliwe tworzenie się szkliwa zębów, zmiany w obrębie dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej).

Działania niepożądane
Duże dawki mogą być przyczyną odkładania się moczanów i cystynianów w drogach moczowych. Dawki powyżej 1 g dziennie mogą wywołać zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty).

Przeciwwskazania
Kamica nerkowa. Ostrożnie stosować u pacjentów z dną lub cystynurią.

Interakcje
Stosowany w dużych dawkach nasila działanie i toksyczność leków o charakterze kwasów (m.in. komponenty sulfonamidowej kotrimoksazolu), stwarzając m.in. ryzyko krystalurii. Zwiększa wchłanianie Fe. Przyspiesza wydalanie leków o charakterze zasadowym (m.in. leki przeciwdepresyjne o budowie trójpierścieniowej). Działa synergicznie z glikozydami flawonowymi. Duże dawki kwasu acetylosalicylowego zmniejszają stężenie kwasu askorbowego w płytkach krwi i osoczu.

Dawkowanie
Doustnie. Tabletki 0,1 i 0,2 g: dorośli zapobiegawczo 100-400 mg dziennie; leczniczo 2-3 razy dziennie po 200-400 mg; dzieci leczniczo 100-200 mg dziennie. Saszetki 0,5 g: dorośli zapobiegawczo 500 mg dziennie; leczniczo 500 mg -2 g dziennie w 2 dawkach. Dzieci od 4 r.ż. leczniczo 500 mg -1g dziennie w 2 dawkach.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko