Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Vitaminum A E GSK (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Vitaminum A E GSK

Skład: Retinoli acetas Tocopheroli acetas
Postać farmaceutyczna: kapsułki miękkie
Dawka: 2500 j.m. 150 mg
Wielkość opakowania: 30 kaps.
Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Wytwórca: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): PLDziałanie
Preparat złożony, zawierający retynol i tokoferol. Witamina A u ludzi jest niezbędna do prawidłowego procesu widzenia (zwłaszcza zmierzchowego), reprodukcji, wzrostu, regeneracji i różnicowania tkanki nabłonkowej, a także do wzrostu i rozwoju kości oraz do zachowania integralności błony śluzowej. Witamina A jest kofaktorem w procesach syntezy mukopolisacharydów, cholesterolu i metabolizmu hydroksysteroidów. Jej niedobór prowadzi m.in. do ślepoty zmierzchowej, kseroftalmii, keratomalacji, zmian skórnych (w tym do nadmiernego rogowacenia skóry, metaplazji nabłonka błon śluzowych), a w ciężkich przypadkach do trwałego uszkodzenia narządu wzroku i ślepoty. Witamina E, która wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników tlenowych i nadtlenków lipidowych. Chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe przed utlenianiem, stabilizuje błony komórkowe i lipidowe struktury wewnątrzkomórkowe. Wpływa na biosyntezę prostaglandyn oraz agregację płytek krwi. Po podaniu doustnym witamina A jest szybko i całkowicie wchłaniana z przewodu pokarmowego, głównie w dwunastnicy. U pacjentów z chorobami wątroby i trzustki, zaburzeniami wchłaniania tłuszczów, infestacjami pasożytniczymi i stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, mukowiscydozą, a także podczas stosowania diety ubogobiałkowej oraz podczas stosowania dużych dawek witaminy A, obserwuje się jej zmniejszone wchłanianie. 90% witaminy A, palmitynian retynolu i małe ilości retynolu są odkładane w wątrobie. Pozostałe ilości gromadzone są w nerkach, mięśniach i nadnerczach. Przenika m.in. przez łożysko. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie. Retynal, kwas retinojowy i inne, rozpuszczalne w wodzie metabolity są wydalane z moczem i kałem. T0,5 wynosi od kilku tygodni do miesięcy. Wchłanianie witaminy E zwiększa się w obecności tłuszczów i zależy od prawidłowej czynności trzustki. Wraz ze zwiększeniem podawanej dawki wchłanianie ulega zmniejszeniu. Witamina E ulega dystrybucji do wszystkich tkanek i jest powoli odkładana w mięśniach, wątrobie i tkance tłuszczowej. Gromadzi się także w gałce ocznej, głównie w naczyniówce, ciałku szklistym i siatkówce. Witamina E częściowo przenika przez łożysko i do mleka matek. Większość witaminy E jest wydalana z żółcią. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. T0,5 wynosi ok. 2 tyg.

Wskazania
Leczenie objawów klinicznych wynikających z niedoboru witaminy A.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na witaminę A lub E bądź pozostałe składniki preparatu. Hiperwitaminoza A. Zespół upośledzonego wchłaniania tłuszczu. Ciąża i okres karmienia piersią. Nadwrażliwość na orzeszki ziemne lub soję.

Środki ostrożności
Podczas leczenia nie stosować innych produktów leczniczych zawierających witaminę A i (lub) witaminę E, ze względu na możliwość wystąpienia objawów przedawkowania. W przypadku długotrwałego stosowania (kilka tygodni, kilka miesięcy) dawek od 10 000 j.m. na dobę, u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, małą masą ciała, hipoproteinemią, nadużywających alkoholu, mogą wystąpić objawy przedawkowania. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i u pacjentów z chorobą alkoholową. Produkt leczniczy zawiera olej arachidowy (z orzeszków ziemnych).

Ciąża i laktacja
Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Preparat nie powoduje zazwyczaj objawów niepożądanych. Długotrwałe (tygodnie, miesiące) stosowanie witaminy A w dużych dawkach większych niż 3000 µg (10 000 j.m.) na dobę może prowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania, takich jak: zmęczenie, złe samopoczucie, zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, senność, drażliwość lub depresja, długotrwałe bóle głowy, zawroty głowy, oczopląs, zaburzenia psychotyczne, jadłowstręt, bóle brzucha, nudności i wymiotów, gorączka, nadmierne pocenie się, powiększenie wątroby i śledziony, hiperkeratoza, zmiany skórne i zmiany w obrębie błon śluzowych, tkliwość uciskowa, światłowstręt, bóle kostne i stawowe. Może wystąpić suchość włosów, pękanie i krwawienie warg, łysienie, rumień, hiperpigmentacja, złuszczanie skóry. U dzieci może występować zwiększenie masy ciała a u dorosłych zmniejszenie masy ciała. Stosowanie witaminy E w dawkach większych niż 300 jednostek (220 mg) na dobę rzadko może powodować: nudności, biegunkę, kurcze jelit, zmęczenie, zaburzenia emocjonalne, osłabienie, zakrzepowe zapalenie żył, bóle głowy, niewyraźne widzenie, wysypkę, choroby gonad, bolesność piersi, kreatynurię, zwiększenie aktywności kinazy kreatynowej, zwiększenie stężenia cholesterolu i triglicerydów oraz zmniejszenie stężenia tyroksyny i trójjodotyroniny we krwi, zwiększenie stężenia estrogenów i androgenów w moczu (objawy te ustępują po zaprzestaniu stosowania witaminy E).

Interakcje
Leczenie skojarzone retynoidami (izotretinoina, etretynat, beksaroten) i witaminą A w dawkach większych niż 4000- 5000 j.m. na dobę, może spowodować objawy przedawkowania witaminy A. Podczas leczenia retynoidami stosowanie witaminy A w dawkach większych niż ww. jest niewskazane. Alkohol nasila toksyczne działanie witaminy A. Cholestyramina, kolestypol, oleje mineralne, neomycyna zmniejszają wchłanianie witaminy A i E. Witamina E może działać antagonistycznie w stosunku do witaminy K, dlatego u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe lub estrogeny, mogą wystąpić zaburzenia krzepnięcia. Witamina E może powodować zwiększone wchłanianie cyklosporyny. Witamina E w dużych dawkach może spowodować zmniejszenie odpowiedzi na leczenie preparatami żelaza.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 kaps. raz na dobę.

Uwagi
Podczas długotrwałego stosowania witaminy E należy regularnie kontrolować czas protrombinowy.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko