Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Vitacon (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Vitacon

Skład: Phytomenadionum
Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane
Dawka: 10 mg
Wielkość opakowania: 30 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.
Wytwórca: Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): PLDziałanie
Witamina K1 (fitomenadion) wpływa na krzepnięcie krwi poprzez udział w syntezie niektórych czynników krzepnięcia krwi (czynniki krzepnięcia produkowane w wątrobie: II, VII, IX i X). Przy udziale fitomenadionu dochodzi do przekształcenia tych czynników z postaci nieaktywnej w aktywną, wydzielaną do krwi przez komórki wątroby. Fitomenadion jest naturalną witaminą rozpuszczalną w tłuszczach; do jego wchłonięcia z przewodu pokarmowego niezbędna jest obecność soli kwasów żółciowych. Metabolity wydalane są z moczem w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym. Działanie po podaniu doustnym następuje po 6-10 h, jednak pełny efekt farmakologiczny pojawia się po 24-48 h.

Wskazania
Zaburzenia krzepnięcia wskutek nieprawidłowej syntezy czynników krzepnięcia zespołu protrombiny (II, VII, IX i X), jeśli są one związane z niedoborem witaminy K1 lub zaburzeniami w cyklu jej przemian, tj. hipoprotrombinemia wywołana przez doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy pochodnych kumaryny i indandionu oraz przez leki przeciwbakteryjne, hipoprotrombinemia związana z hamowaniem działania witaminy K1 (np. wskutek przyjmowania antybiotyków o szerokim zakresie działania, sulfonamidów i salicylanów), hipoprotrombinemia w przebiegu żółtaczki mechanicznej lub przetoki żółciowej (podawanie łączne z solami kwasów żółciowych).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować i w niewielkich dawkach w polekowych zaburzeniach krzepnięcia u osób wymagających stosowania leków przeciwzakrzepowych. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy nie należy stosować preparatu u pacjentów z rzadkimi, dziedzicznymi postaciami nietolerancji fruktozy, niedoboru sacharazy-izomaltazy lub z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Interakcje
Fitomenadion działa antagonistycznie w stosunku do doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny i indandionu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli w hipoprotrombinemii spowodowanej przez doustne leki przeciwzakrzepowe: początkowo 10 mg (maksymalnie 30 mg lub wyjątkowo 50 mg); jeśli po 12-48 h czas protrombinowy nie uległ skróceniu, należy rozważyć ponowne podanie leku. Dorośli w hipoprotrombinemii spowodowanej przez inne czynniki: początkowo 10-30 mg (wyjątkowo 50 mg); wielkość dawki zależy od stanu pacjenta i reakcji na leczenie.

Uwagi
Podczas leczenia należy okresowo kontrolować czas protrombinowy. Lek jest nieskuteczny w dziedzicznej oraz odwracalnej hipoprotrombinemii spowodowanej przez ciężkie choroby wątroby. Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej preparat może powodować reakcje alergiczne.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko