Skocz do zawartości

Zdjęcie

Używanie laptopa może obniżać płodność.

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
luiza

luiza

  Na KFD prawie jak w domu ;)

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPip
 • 1738 postów
 • Wiek: 44
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:WO
  Jak informują badacze z USA na łamach "Human Reproduction" długotrwałe używanie laptopa trzymanego na kolanach może obniżać płodność u młodych mężczyzn, ze względu na nadmierny wzrost temperatury w okolicy narządów płciowych.

  Badania przeprowadzone w przeszłości wykazały, że nawet niewielki wzrost temperatury - o 1-2,9 st. C - w okolicy jąder lub moszny wywiera negatywny wpływ na produkcję plemników i płodność. "A ponieważ laptopy osiągają w czasie pracy wewnętrzną temperaturę rzędu 70 st. C, postanowiliśmy sprawdzić, czy mogą powodować wzrost temperatury w okolicy narządów płciowych u mężczyzn, którzy pracują trzymając je na kolanach" - tłumaczy prowadzący badania dr Yefim Sheynkin z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Stony Brooks.

  Badania przeprowadzono na grupie 29 zdrowych mężczyzn będących między 21. a 35. rokiem życia. Pomiary temperatury moszny wykonywano zawsze w pomieszczeniu, którego średnia temperatura wynosiła 22,28 st. C.

  Okazało się, że trzymanie na kolanach włączonego laptopa już po 15 minutach podnosiło temperaturę moszny o 1 st. C, a po godzinie - o 2,6 st. C po jej lewej stronie i o 2,8 po stronie prawej.

  Badacze zaobserwowali ponadto, że wzrost temperatury moszny był związany nie tylko z nagrzewaniem się laptopa, ale też ze specyficzną pozycją, jaką przyjmuje się trzymając go na kolanach - chodzi o charakterystyczne ściśnięcie ud. Trzymanie wyłączonego laptopa na kolanach przez godzinę wystarczyło by podnieść temperaturę moszny o 2,1 st. C. Temperatura na powierzchni laptopów podnosiła się w ciągu godziny z 31 st. C do 40 st. C.

  Jak wyjaśnia dr Sheynkin, prawidłowa produkcja plemników wymaga utrzymania stałej, optymalnej temperatury jąder. Wzrost temperatury tych narządów o jeden stopień dziennie może spowodować spadek liczebności plemników aż o 40 proc.

  W dotychczasowych badaniach ustalono, że zmiany spowodowane krótkotrwałym wzrostem temperatury są odwracalne, natomiast tej pewności nie ma jeżeli dotyczy to często powtarzających się skoków temperatury w mosznie, jakie wywołane są częstym użytkowaniem laptopa trzymając go na kolanach.

  "Dopóki nasze obserwacje nie zostaną potwierdzone i dopóki nie uda się ustalić, jaki może być bezpieczny czas korzystania z laptopa na kolanach, młodzi mężczyźni i chłopcy powinni ograniczyć ten sposób pracy z laptopami" - konkludują badacze.


  noworodek.pl
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko