Mięśnie pomocnicze: naramienny akton przedni, nadgrzebieniowy, czworoboczny część środkowa i dolna, zębaty przedni, dwugłowy ramienia głowa długa.
Stabilizatory: czworoboczny część górna, dźwigacz łopatki, prostowniki nadgarstka

Wykonanie: Usiądź i wyprostuj lub lekko pochyl tułów. Weź sztangielki nachwytem zamkniętym oraz zegnij odrobinę kolana i łokcie. Następnie weź wdech i robiąc wydech poprzez odprowadzenie ramion od tułowia unieś sztangielki bokiem na wysokość ramion. Przywodząc ramiona do tułowia opuszczaj sztangielki, równocześnie biorąc wdech. Staraj się, aby tor unoszenia i opuszczania sztangielek pokrywał się z boczną linią ciała.
Uwagi: Należy pamiętać, że podczas wykonywania ćwiczenia łokcie powinny być zablokowane i ugięte tak, aby utworzył się kąt rozwarty. Ważne jest też, żeby były trochę wyżej lub na tej samej wysokości co nadgarstki. W innym przypadku bardziej pracuje przedni akton naramiennych (zamiast bocznego). Nie należy podnosić sztangielek wyżej niż na wysokość barków, ponieważ wtedy mocniej angażują się mięśnie grzbietu i ruch wykonuje się przez łopatkę. W najwyższym momencie unoszenia mały palec powinien znajdować się na wysokości kciuka.
Ćwiczenie to można wykonywać na wiele różnych sposobów, np. stojąc, na specjalnych maszynach lub przy pomocy linek w bramie. Jeżeli używa się maszyn, to ważne jest ich ustawienie. Ciężar nie powinien być przyłożony na nadgarstki, tylko na łokcie lub przedramiona. Jeżeli chodzi o linki to ćwiczy się zarówno z linka z przodu, jak i z tyłu. Ćwiczyć można jednorącz lub oburącz.






