Skocz do zawartości

Zdjęcie

Udar mózgu

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
LIL'

LIL'

  BEWARE

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPip
 • 3851 postów
 • Wiek: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Bydgoszcz
  • Staż [mies.]: rośnie
  Udar mózgu jest to nagłe zaburzenie krążenia mózgowego doprowadzające do wystąpienia ostrych objawów neurologicznych (np. niedowładu, zaburzeń mowy).

  Jeśli objawy neurologiczne są następstwem niedokrwienia mózgu, mówimy o udarze niedokrwiennym. Udary krwotoczne są następstwem pęknięcia tętniaka lub nieprawidłowo zbudowanego naczynia mózgowego. Przyjmuje się, iż około 80-85% udarów to udary niedokrwienne, a od 15% do 20% stanowią udary krwotoczne.

  Różnicowanie udarów mózgu we wczesnym okresie opiera się na badaniu tomokomputerowym (TK) głowy. Jeśli badanie jest negatywne (nie wykryto ogniska krwotocznego) badanie TK powinno być powtórzone po około 14 dniach.W przypadku udaru krwotocznego, kiedy istnieje podejrzenie obecności tętniaka lub malformacji naczyniowej (zaburzenia w budowie ściany naczynia) należy wykonać arteriografię mózgową (AEG).

  CZYNNIKI RYZYKA UDARU

  - wiek - ryzyko zwiększa się 2-krotnie co 10 lat
  - płeć męska
  - nadciśnienie tętnicze
  - choroby serca
  - cukrzyca
  - palenie papierosów
  - alkoholizm
  - otyłość
  - hipercholesterolemia
  - hiperhomocysteinemia
  - mała aktywność fizyczna
  - niewłaściwy sposób odżywiania
  - stres
  - nerwica

  LECZENIE

  Pod koniec lat 90. w USA, na wzór leczenia ostrego zawału serca, wprowadzono do leczenia udaru niedokrwiennego mózgu leki trombolityczne. Są to leki "rozpuszczające" skrzep będący przyczyną niedokrwienia mózgu. W Polsce, od roku 2003, na podstawie wytycznych Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Sercowo-Naczyniowych POLKARD 2003-2005, prowadzone jest leczenie trombolitycze w udarze niedokrwiennym w specjalnie przygotowanych do tego Oddziałach Udarowych.

  Leczenie trombolityczne może być przeprowadzone tylko w czasie pierwszych 3 godzin od wystąpienia udaru, ponieważ po tym czasie nie przynosi spodziewanych rezultatów i może prowadzić do poważnych powikłań. Aktualnie nie ma leków, które skutecznie leczą udary po tym czasie, jednak w niektórych przypadkach leczenie trombolityczne odnosi skutek w czasie do 4,5 godziny od udaru, a nawet do 6 godzin, jednak zależy to od indywidualengo przypadku chorego.

  W dalszym etapie leczenia kompleksowe zajęcie się chorym, jego monitoring i zwalczanie na bieżąco wszystkich dysfunkcji organizmu może przynieść dobre wyniki w leczeniu udarów.

  Na podstawie zdrowie.med.pl
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko