Skocz do zawartości

Zdjęcie

Trochę Psychologi

- - - - - troche psychologi

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
BoloMat

BoloMat

  Jest taki dzień...

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 480 postów
 • Wiek: 30
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:KFD
  • Staż [mies.]: 66
  CECHY PSYCHICZNE:

  Psychologia sportu jest wyspecjalizowanym działem psychologii, którego głównym zadaniem jest zajmowanie się kontrolą i oceną skutku treningu oraz walki sportowej w sferze psychicznej. Psychologia sportu ma do rozwiązania wiele ważnych problemów związanych racjonalizacją rekrutacji i wyboru młodzieży do sportu, uczestnictwem w procesie treningu, a wreszcie także z procesami psychicznymi towarzyszącymi ludziom odchodzącym ze sportu.

  1). Motywacja.

  Do roli pierwszorzędnego znaczenia urosło badanie zainteresowań i aspiracji młodych sportowców, albo tych, którzy chcą nimi być. Są to podstawowe czynniki motywujące osiąganie wyniku sportowego. Badania te ograniczają się do stwierdzenia faktów, ale równocześnie ustalają metody, formy i środki do ich ukształtowania. Inne będą czynniki w szkoleniu młodzieży, a inne u dorosłych. W stosunku do dzieci i młodzieży, w miarę wzrastania ich poziomu sportowego i aspiracji działania powinny zmierzać w kierunku zorganizowania racjonalnie pojętego współzawodnictwa. Wobec dorosłych sportowców, w miarę zmniejszania się zainteresowania współzawodnictwem, podejmowane jest poszukiwanie innych sposobów mobilizacji do uzyskania jeszcze lepszych wyników. Może to być określenie dla innych wyższych, ponadsportowych celów, jak np. patriotyzmu – przy reprezentowaniu barw narodowych, zwiększenie więzi ze środowiskiem, czyli też stawianie ich za wzór młodzieży itp. Poznanie motywów jakie kierują zawodnikiem jest bardzo istotne przy ustalaniu dla niego indywidualnych zadań.

  2).Cechy woli.

  Do najważniejszych cech woli psycholodzy sportu zaliczają chęć stałego utrzymywania higienicznego trybu życia. Doświadczony zawodnik zdaje sobie sprawę z tego że, picie alkoholu i palenie tytoniu wpływają niekorzystnie na wyniki sportowe. Świadczy to o braku woli w przeciwstawianiu się tym niekorzystnym nawykom, mimo przekonania o ich szkodliwości. Jeszcze ważniejszą cechą jest zdyscyplinowanie zawodnika, ułatwiające mu wykonywanie wszystkich zadań postawionych przez trenera. Nie mniej ważna jest wiara we własne siły, płynąca z pewności, że zawodnik jest dobrze, wszechstronnie przygotowany oraz nieustępliwość i wykazywanie maksimum wysiłku w treningu i w zawodach. W ukształtowaniu cech woli pomaga także zawodnikowi realnie wytyczony przez trenera plan rozwoju. Zawodnicy o nieco niższym poziomie technicznym dzięki dobremu przygotowaniu wolicjonalnemu są w stanie odnosić zwycięstwa nad lepiej przygotowanymi fizycznie, ale o słabszej odporności psychicznej. Podstawowe cechy woli to: wytrwałe dążenie do celu, inicjatywa i samodzielność, zdecydowanie i odwaga, wytrzymałość i upór, stanowczość i opanowanie nad sobą.

  3). Stany emocjonalne.

  Są zawodnicy wykazujący zainteresowania i aspiracje sportowe, o wysokim poziomie intelektualnym, pracowici i mający wszystkie pożądane w sporcie cechy woli, a także wszystkie predyspozycje psychomotoryczne, którzy nie uzyskują przewidzianych wyników sportowych. Podlegają oni bowiem stanom emocjonalnym, które decydują o obniżeniu możliwości uzyskanych w czasie treningu. Badania wykazały, że główne źródła dodatnich doznań emocjonalnych to odniesione zwycięstwo (46% badanych) i wzrost poziomu sportowego (9,9%). Ujemne doznania emocjonalne wynikają z niezawinionych porażek (47% badanych), nieporozumień z trenerem lub grupą (13, 1%), tendencyjnego sędziowania (21%) i źle prowadzonego treningu (5,1%). 6,1% badanych nie odczuwało ujemnych doznań emocjonalnych. Jak z tego wynika, podstawowym źródłem stanów emocjonalnych są zawody sportowe.

  W takim aspekcie wielkiej wagi nabiera problem tzw. stanów przedstartowych. Regulowanie stanów przedstartowych wymaga od trenera i jego współpracowników (lekarz, psycholog), indywidualnej pracy z zawodnikiem. Można także samemu w sposób świadomy regulować stany emocjonalne. Do głównych elementów świadomej regulacji zaliczyć należy:

  świadome kierowanie przez sportowca swoimi stanami emocjonalnymi jak np. hamowanie uczucia strachu, gniewu itd.

  Zmiana stanów emocjonalnych za pomocą regulowanych ruchów np. szybkość wykonywanych ćwiczeń w rozgrzewce przed zawodami, w zależności od stanu emocjonalnego,

  specjalne rodzaje masażu pobudzającego lub uspokajającego.

  dodawanie sobie otuchy, pocieszanie, dawanie nakazu itp.

  zmniejszanie ukierunkowania i treści myśli, np. próba uwolnienia się od myśli o porażce lub łatwym zwycięstwie

  zmienianie kierunku koncentracji uwagi z czekających zawodnika zawodów na inne elementy (film, książka itp.)\

  wzmacnianie wiary we własne siły.  Przy okazji artykułu o cechach psychicznych dodam jeszcze coś o charakterze i temperamencie. Źródła to psychologia Tomaszewskiego i pokrótce psychiatria kliniczna Tadeusza Bilikiewicza.


  Nowa gałąź psychologii – psychocybernetyka podaje dwie naczelne zasady dobierania charakterów
  Pierwsza z nich odnosi się do sfery informacyjnej – do intelektu ; druga do sfery energetycznej (do dynamizmu charakteru)
  Ta sfera mówi o tym w jaki sposób rozporządzamy naszą energią. Czy skupiamy ją w większości na naszych , własnych potrzebach czy na potrzebach innych.

  Ad1. W myśli pierwszej zasady dobranie charakteru wymaga zbliżonego poziomu intelektualnego czyli – podobnej inteligencji ogólnej , posiadania talentów , zainteresowań itp.
  Jest to potocznie zrozumiałe i często w rozmowach z młodymi ludźmi można usłyszeć ,że iż szukają partnera podobnego do siebie , ale to dopiero połowa sukcesu w oczekiwaniach względem partnera.

  Ad2. Sfera druga – energetyczna jest równie ważna jak pierwsza ta zasada dobierania charakteru odnosi się do przeciwieństwa dynamitów. (to dlatego właśnie często w potocznych dyskusjach słyszy się słowa o dobrym doborze partnerów ze względu na ich przeciwne cechy charakteru.

  A oto typy charakteru dobrze koregujące ze sobą ze względu przeciwieństwa dynamizmów charakteru.

  1. Endodynamik – Egzodynamik
  2. Endostatyk – Egzzostatyk

  (przedrostki mendo i egzo – oznaczaja do wenetrza , na zewnatrz )

  Egzodynaik – to człowiek z bogatą wyobraźnią , spontanicznością zachowań , brak przywiązania do wartości materialnych.
  Cechuje fgo euforia uczuciowa , brak przywiązania do zasad , nie zorganizowanie , chwiejność decyzji.
  Endodynamik – charakterologiczny typ władcy , potrafiwacy dla wlasnych korzyści nagiąć każdą zasadad3 , reprezentuje także on takie cechy jak :
  - sknerstwo
  - zaborczość
  - egoizm
  - itp.

  Egzostatyk – typ artysty , interpretatora odznaczającego się estetyzmem moralnym ., nawykiem do krytywkowanie , uwielbianiem , nastrojowości , romantyzmem , indywidualizmem , posiadaniem własnego stylu bycia , przywiązaniem dużej wagi do ubioru i wyglądu zewnętrznego – jest to także typ naszego charakteru narodowego z przewaga emocjonalizmu nad racjosilzmem

  Endostatyk - Charakterologiczny typ organizatora – kierownika przedsięwzięć
  Z tym typem
  Lączą się także takie cechy jak – dyspozycyjność
  - pragnienie użyteczności
  - elastyczność przekonań
  - skąpstwo
  -aspirowanie do kariery finansowej
  - przezostrnosc w decydowaniu
  - przedkładanie obowiązków nad przyjemnościami


  Endostatyk to „człowiek – instytucja”


  Statyk – charakterologiczny typ domatora rzetelnego wykonawcy wszystkich obowiązków posiada takie cechy jak rzetelność , dokładność , wierność przekonaniom , stałość poglądów , rygoryzm moralny , nawyk do porządu , oszczędność , odwaga w obliczu niebezpieczeństwa.  Charekater – to inaczej zasady wg. Których człowiek programuje swoją działalność (czyli zasady regulujące zachowanie człowieka wobec pewnych konkretnych sytuacji orazm zjawisk  Podobnie jak inne składniki sieci poznawczej maja strukture hierarchiczna w tym sensie ze SA wśród nich zasady szczegółowe reagujące na zachowania wobec bardzo szerokiego zakresu zjawisk. System takich zasada ogólnych warunkujących programowanie czynności bywa nazywany charakterem człowieka………

  Pojecie charakter , temperament , osobowość nie mają ustalonego i powszechnie przyjętego znaczenia. Zakresy tych pojęć zdają się na siebie zachodzić. U różnych autorów spotyka się też różne definicje tych pojęć , nie zawsze jasno od siebie odgraniczone. Niektóry twierdzą ,że w ogóle w stosunku do struktury życia psychicznego trudno znaleźć szablony.

  Przez charakter rozumie się ogól dyspozycji psychicznych które rozstrzygają o postępowaniu człowieka ma się tutaj na myśli pewne znamiona woli , pewne sposoby reagowania uczuciowego , szczególnie zasady postępowania w życiu opierające się na uczuciowości wyższej z uwzględnieniem stanu hamulców rozumowych i uczuciowych od których zależą postanowienia i działania. Brak charakteru polega na tym , że zachowania danego człowieka nie da się przewidzieć
  Wyraz charakter pochodzi z greckiego chartko = wytłaczam
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:
  Filet z kurczaka w migdałach | czyli trochę wykwintności , Palenie a siłownia | Wykazać się umiejętnościami z działu psychologii. , Biceps - trochę inne ćwiczenie , Poradnia zdrowia psychicznego Poznań , Psychologia marketingu i reklamy.  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko