Skocz do zawartości

Zdjęcie

Trening kobiet.

- - - - - kobieta trening kobiet weider delikatny

 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany

#1
ANATOM

ANATOM

  Cieplice Family-Runners

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2529 postów
 • Wiek: 42
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jelenia Góra-Cieplice
  • Staż [mies.]: 11 lat

  *
  POPULARNY

  W temacie tym chciałbym przedstawić jak mają się podstawy specyfiki kształtowania siły mięśniowej u kobiet.

  Post ten ma za zadanie ukierunkować i wskazać odpowiednią drogę kobietom w podjęciu decyzji dotyczącej rozpoczęcia treningu siłowego.

  W ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się ogromne zainteresowanie kobiet ćwiczeniami siłowymi.
  Obecnie prawie tyle samo kobiet co i mężczyzn zajmuje się "kulturystyką".
  Między mężczyznami i kobietami występują pewne różnice fizjologiczne.

  Generalnie można powiedzieć, że panowie są silniejsi od pań i bardziej wytrzymali, co wiąże się z faktem, iz mają większe serce i większą zawartość we krwi cząsteczek przenoszących tlen.
  Natomiast kobiety zbliżoną do mężczyzn siłę mięśni nóg. Jest faktem nie kwestionowanym, że panie i panowie różnią się pod względem anatomicznym i fizjologicznym, ale pod wieloma względami ich układy są podobne i funkcjonują na tej samej zasadzie.

  Różnice płci uwzględnione w "systemie treningowym Weidera":

  - zwykle panowie są więksi i silniejsi niż panie,

  - mężczyźni mają silniejszą górną połowę ciała,

  - panowie są bardziej wytrzymali, gdyż mają większy mięsień sercowy i wyższą zawartość hemoglobiny - maksymalne wchłanianie tlenu jest większe u mężczyzn,

  - kobiety są silniejsze w obrębie dolnej połowy ciała.

  Na ile kobiety różnią się od mężczyzn?

  Mają one mniejsze stawy, z w związku z tym mniejsze ścięgna i wiązadła. Nie mogą, więc oczekiwać, że będą ćwiczyć z tak samo dużymi obciążeniami jak panowie, mogą jednak wykonywać te same ćwiczenia.

  Kobiety mają większą i szerszą miednicę od mężczyzn. Szerokie biodra dają im lepszą równowagę i niżej niż panowie położony środek ciężkości.

  Kobiety są bardziej gibkie niż mężczyźni, dzięki czemu mogą ćwiczyć mięśnie przy większym zasięgu ruchu.

  Dolna połowa ciała pań jest większa i silniejsza od górnej połowy, w związku z tym występuje u nich tendencja do szybszego rozwoju siły i masy mięśniowej dolnej połowy ciała.
  U kobiet występuje tendencja do odkładania się większej ilości tkanki tłuszczowej w obrębie nóg, co jest przyczyną dodatkowych trudności w rozwoju ich umięśnienia.
  Aby poprawić umięśnienie nóg wykonywać należy dużo różnorodnych ćwiczeń stosując mniejsze obciążenie i więcej powtórzeń w seriach.

  Kobietom bardziej zależy na ujędrnieniu ciała niż na zdobyciu dużej siły masy mięśni więc wykonują znacznie więcej ćwiczeń na mięśnie, których panowie nie ćwiczą, np. przywodziciele i odwodziciele ud oraz pośladki.

  Ćwiczenia na siłowni to wręcz idealna forma ruchowa dla kobiet. Można ćwiczyć pod kątem wzrostu siły i masy lub dla poprawienia wyglądu ciała i odtłuszczenia go.
  Panie powinny ćwiczyć w identyczny sposób jak panowie - pod względem objętości i intensywności.

  Najczęstszą obawą kobiet dotyczącą ćwiczeń na siłowni jest to, że urosną im zbyt duże mięśnie. Jest to obawa całkowicie nieuzasadniona gdyż kształtowanie siły jest procesem długotrwałym. U kobiet występuje również dużo niższy poziom hormonów odpowiedzialnych za rozwój mięśni (testosteron) więc przyrost ich masy jest dużo wolniejszy.

  Istotne aspekty ćwiczeń na siłowni dla kobiet:

  1. rób 10 - 15 minutową rozgrzewkę,

  2. oddychanie: wstrzymywanie oddechu może podwyższyć ciśnienie krwi i doprowadzić do arytmii serca, należy oddychać regularnie,

  3. bądź skoncentrowana: należy skupić się na ćwiczeniu, które się wykonuje,

  4. podnoś powoli: jeśli robisz to zbyt gwałtownie, upraszczasz ćwiczenie i niweczysz zmierzony cel, nie obciążając mięśni odpowiednio, kontroluj zarówno podnoszenie jak i opuszczanie ciężarków,

  5. bądź cierpliwa: potrzeba kilku tygodni, aby poczuć się silniejszą i kilku miesięcy, aby zmienić wygląd mięśni. Nie skupiaj się tylko na efekcie końcowym, doceń cały proces.

  W celu dalszego zgłębiania podstaw całego procesu treningowego zapraszam do przeglądania reszty lektury naszego forum.
  pozdrawiam
  anatom
  • 5

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko