W tym artykule chciałbym pokazać, że trening FBW, to nie tylko „3 serie na duże i 2 serie na małe partie”. Można trochę pokombinować z treningami, doborem ćwiczeń i ilością serii oraz intensywnością.
Od razu trzeba zaznaczyć, że treningi które przytoczę poniżej, nie są wskazane dla początkujących! Minimum stażu to 1,5 roku ciągłych treningów (z czego większość to treningi typu FBW) - jeśli nie zostało inaczej podane w danym podpunkcie.
1. Trening z użyciem ćwiczeń izolowanych
Teraz pewnie ktoś powie „jak to izolacje w FBW? Co on pierdzieli?!” - tak, macie racje, ćw. izolowane nie powinny być ćwiczeniami podstawowymi w planie FBW. Jednak dla ludzi, którzy ćwiczą już sporo czasu (ten trening jet dla ludzi którzy mają staż minimum 2 lata ) i chcą pracować nad detalami, mogą zacząć kombinować z tego typu treningami. Pamiętajmy jednak, aby owe izolacje nie zostały podstawą naszego treningu!
Przykład:
* można zastosować drop set
Jak widać, podstawowymi ćwiczeniami w tym planie są wielostawy – czyli tak jak powinno być. Jednak dodatki ćwiczeń izolowanych lekko uatrakcyjniają ten trening. Jest to warty uwagi plan dla każdego, kto chce się wybić poza schematy.
Konfiguracji tego treningu jest sporo. Ten, to tylko przykład. Serie łączone możemy robić do woli, a również nie musimy ich robić wcale. Kwestia wyboru. Ja jednak polecam łączyć te ćwiczenia.
1a. Trening z użyciem ćwiczeń izolowanych – dla osób zaawansowanych (min 3 lata stażu)
Tutaj, nie będziemy wplatać ćwiczeń izolowanych do ćwiczeń podstawowych, tylko zrobimy podział na trening A – wielostawy, B – izolacje. Trening na wielostawach będziemy wykonywać na niskim systemie powtórzeń (np. 5x5 będzie dobrą opcją), natomiast trening na izolacjach będzie na wyższych powtórzeniach, z przedziału 8-12.
Przykład:
* może być wykonywany w systemie 5x5.
Trening na 3x w tygodniu, proponuję ćwiczyć systemem stałym ABA. Jeśli ktoś chce ćwiczyć systemem 3/4 dni treningowe w tygodniu, to naprzemiennie ABABA... Mozna również spróbować poćwiczyć dzień po dniu AB-AB--, jednak wtedy zalecam redukcję liczby serii w planie B. Jednak taki system wymusza dobrą znajomość swojego ciała, więc jest polecany tylko dla ludzi z dużym doświadczeniem!
Taki trening na pewno sprawdzi się podczas chęci wyrobienia detali sylwetki.
2. Trening oparty o metody superserii i serii łączonych
Trening AB, w którym jeden jest złożony z samych superserie, drugi zaś „spokojniejszy”.
Przykład (podobny jest w Przykładowych rozpiskach treningowych):
Trening wymagający, ale nieźle pompuje i świetnie sprawdza się przy redukcji, ale również przy masówce jako forma odskoczni od typowych treningów.
3. Trening dla osób chcących poprawić środek klatki
Wiele osób zadaje pytania "Jak ruszyć środek klaty? Cała klata fajny zarys tylko ten nieszczęsny środek?! pomocy! " Otóż na takie "dolegliwości" może pomóc taki trening
Przykład
* W tych ćwiczeniach proponuję zwiększyć ilość powtórzeń (nawet do 20). Spróbujcie zachować stałe napięcie mięśni i wyczuć pracę środkowej części klaty.
Rozpiętki mają służyć jako swego rodzaju rozluźnienie i rozciągnięcie klaty (można wymienić na siłowe rozpiętki).
4. Trening dla ludzi chcących poprawić barki
Wielu ludzi ma problemy z barkami - po prostu nie rosną, albo nie wyglądają tka jakby chcieli. Z pomocą przychodzi taki trening
Przykład:
* Jakby ktoś nie znał ćwiczenia: http://www.jimcordov...ideos.php?id=40
Wycisk żołnierski robimy ciężko, duże ciężary, może być system 5x5. Do tego w SS dorzucamy "DRDR" (link powyżej) i tutaj robimy serie na wysokich powtórzeniach, 10-15; ciężar średni, z zapasem.
** może być 5x5, jak kto woli. W HP skłaniałbym się właśnie do 5x5.
Ogólnie, trening łączy duże ciężary na niskich powtórzeniach z niskimi/średnimi ciężarami na wysokich powtórzeniach. Trening nie jest łatwy - ból, pieczenie barków na porządku dziennym, jednak myslę że efekty po tym treningu są zauważalne.
Ewentualne zamienniki ćwiczeń: Militarne => Push&Press; Unoszenie w przód => wycisk hantli;
5. Trening oparty o metodę "rampy otwartej"
Przykład:
* tutaj można zastosować rampę zamkniętą lub nawet stały ciężar+progresja liniowa.
W tym treningu nie uwzględniłem małych partii, ze względu na ich duży udział przy treningu większych partii. Jak wiemy, rampa nie ma ograniczonej liczby serii, więc dlatego też małe partie są "ruszone" przy wysokiej liczbie serii na duże partie.
Więcej o metodach treningowych: http://www.kfd.pl/me...ru-255344.html/
Jednak jeśli ktoś czuje niedosyt po takim treningu, to oprócz tego że się powinien bardziej przyłożyć

6. Trening z elementami dynamiki
Dynamika - ważna praktycznie tak samo jak siła statyczna. Bez dynamiki trudno jest mówić o kimś "sprawny fizycznie". Taki trening na pewno podejdzie tym którzy chcą przejść na crossfit lub trenują sztuki walki.
Przykład:
Ćwiczenia dobieramy tak, aby na początku, 2 lub 3 ćwiczenia główne, były jak najbardziej dynamiczne, jak najbardziej złożone. Do tych ćwiczeń przykładamy największą uwagę. Ostatnie ćwiczenia, to są tzw. dodatki, czyli w zasadzie wszystko tutaj może się znaleźć (ale raczej nie szedłbym w ćwiczenia izolowane, raczej też złożone, najlepiej połączone w SS aby jeszcze zwiększyć intensywność).
7. Trening dla ćwiczących minimum 3 lata.
Trening bardzo wymagający, obszerny. Dlatego też trzeba się do niego przyłożyć ze zdwojoną siłą! Staramy się nie wydłużać niepotrzebnie przerw. Niektore ćwiczenia można połączyć w superserie/serie łączone. Autor: TND
8. Trening, w którym łączymy siłę w podstawowych bojach oraz dynamikę.
Przykład:
* można w to miejsce dać High Pull, wtedy zamieniamy kolejność z ćwiczeniem poprzedzającym, aby HP był po przysiadzie
Serie 5x5, możemy wykonywać na podstawie treningu Starting Strength Marka Rippetoe.
Resztę ćwiczeń polecam robić na wyższym zakresie powtórzeń.
Przeznaczenie tego treningu jest takie, aby zwiększyć/utrzymać wyniki w podstawowych bojach, a dodatek w postaci superserii ma podnieść intensywność i trochę urozmaicić nudny, typowo siłowy trening typu 5x5. Taki trening sprawdza się zarówno na masie jak i redukcji.
9. Trening z większa ilością serii/ćwiczeń
Wielu ludzi (najczęściej wiecznych splitowców, z długim stażem) odcina się od FBW mówiąc" 3 serie na klatę? Nic z tego nie będzie...ani pompy ani przyrostów! żenada." Otóż tak nie musi być. Ludzie bardziej zaawansowani, mogą sprobować czegoś takiego:
Przykład:
Trening wydaje się przeładowany co? Dla początkującego tak. Na pewno tak. Dlatego zalecam go dla zaawansowanych.
Trening ten polega na tym, że w każdym zestawie, trenujemy ciężko dwie partie, a resztę "standardowo" jednak z mniejszym ciężarem aby tylko "poruszyć" daną partię. Jaki cel tego treningu? Otóż na każdej sesji trenujemy całe ciało, jednak więcej czasu poświęcamy na niektóre partie (co na nastepnej sesji się odwraca). Taki system pozwala na dobre "przećwiczenie" mięśni, z jednoczesnym lekkim stymulowaniem całego ciała do wzrostu - czyli można powiedzieć połączenie zalet FBW i treningu dzielonego. Zachęcam do spróbowania
UWAGA - pamiętaj aby obserwować ciało - dla niektórych tyle serii może być za dużo - regeneracja ważna sprawa! Także dieta, suplementacja, regeneracja, wszystko dopięte na ostatni guzik, bo inaczej może być więcej szkody niż pożytku!
Artykuł opracowany przez TeamKFD dla potrzeb użytkowników KFD.pl
Kopiowanie bez zgody autorów zabronione.
Edytowany przez hoodykr, 25 luty 2014 - 20:54 .