Skocz do zawartości

Zdjęcie

Trening Aerobowy

- - - - - trening aerobowy

 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany

#1
TheDebil

TheDebil

  Znafca cykli białkowych %)

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPip
 • 3573 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miasto:Z apteki %)
 • Staż [mies.]: 25

*
POPULARNY

Trening aerobowy jest to rodzaj wysiłku tlenowego o stałym niewielkim zaangażowaniu siłowym mięśni . Procesy tlenowe zachodzą podczas wysiłku fizycznego trwającego średnio dłużej niż 6 minut . W początkowej fazie treningu energia czerpana jest z fosfogenów - wysokoenergetycznych związków , które w formie wiązań wiązań magazynują energię . W kolejnych 2-4 minutach , energię dostarcza glikogen mięśniowy a w dalszej kolejności -wątrobowy . Następnie dochodzi do utlenienia kwasów tłuszczowych . W przypadku niedostarczenia odpowiedniej ilości składników odżywczych , dochodzi również do rozpadu białek , ponieważ organizm zaczyna czerpac energię ze źródła najbardziej dostępnego , czyli z białka . Podczas reakcji energetycznych wzrasta zapotrzebowanie na tlen . W przypadku treningu beztlenowego (np. siłowego trwającego 10-60 s ) deficyt tlenu jest "spłacany" po wykonaniu wysiłku . Podczas wysiłku tlenowego w początkowej fazie treningu powstaje deficyt tlenowy , który jest spłacany po uzyskaniu stanu równowagi czynnościowej . Moment przejściowy , w którym osiągamy ten stan , jest najczęściej kojarzony z kryzysem treningowym . Stanem równowagi czynnościowej nazywamy okres , w którym pobór tlenu jest równoważony z zapotrzebowaniem , a wydalanie dwutlenku węgla jest równe jego produkcji . W momencie stabilizacji tlenowej obserwuje się stabilizację tętna . Czas uzyskania stabilizacji tlenowej jest dla każdego indywidualny . Im szybsza stabilizacja tlenowa tym lepsza wydolnośc .

Cel treningu aerobowego :
W kulturystyce trening aerobowy ma najczęściej zastosowanie do redukcji tkanki tłuszczowej , przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej . W celu uniknięcia utraty masy mięśniowej podczas aerobów , należy zaraz przed treningiem tlenowym przyjąc odpowiednią dawkę aminokwasów , dzięki czemu zmniejszamy procesy kataboliczne zachodzące również w tkance mięśniowej . Zastosowanie aminokwasów szybko przyswajalnych przed treningiem , zapobiega "uszkodzeniu" tkanki mięśniowej zanim nastąpi jej redukcja . Upraszczając , w początkowej fazie treningu aerobowego dochodzi do do wyczerpania glikogenu , czyli zapasu energii zgromadzonej w organizmie . W następnej kolejności wykorzystujemy dopiero energię z tkanek tłuszczowych oraz - niestety - mięśniowych . Najlepiej cwiczyc aerobowo , gdy zapas glikogenu jest najmniejszy - aby skrócic czas treningu , który w początkowej fazie zostałby zużyty na wyczerpanie energii . Dlatego niewskazane jest trenowac z pełnym żołądkiem lub po kalorycznym posiłku , ponieważ "wymęczymy" wówczas organizm nie osiągając zamierzonego celu , co u niektórych w rezultacie może doprowadzic nawet do uczucie nieprzyjemnych mdłości lub skurczu jelit . Najmniej glikogenu posiadamy zaraz po treningu (siłowym) lub zaraz po przebudzeniu się . Jest to więc najlepszy czas na zastosowanie aerobów .

Intensywnośc
Intensywośc treningów aerobowych dostosowuje się do indywidualnych potrzeb . Instensywnośc można stymulowac poprzez wykonywanie ruchu przy utrzymaniu określonego tętna . Ustalanie danego tętna uzyskujemy po okresie stabilizacji , odbierając określony rytm i opór wykonywanego cwiczenia . Kolejną formą cwiczeń aerobowych jest trening interwałowy , który charakteryzuje się wysiłkiem ze zmienną intensywnością . Częstotliwośc skurczów pracy serca powinna wynosic maksymalnie podczas fazy intensywnej - 85% HR max , a podczas fazy o mało intensywnej nie minej niż 60% HR max . Według przeprowadzonych badań - poprawne wykonane 20 minutowe interwały pozwalają na zużycie o ponad 50% więcej energii , niż 60 minutowe aeroby o stałej intensywności , jednak mniejszy procent tej energii będzie pochodził z tłuszczu , co oczywiście wynika z kilkakrotnego osiągnięcia tempa , w którym rozpoczyna się wysiłek beztlenowy . Dozwolone są rozmaite odmiany aerobów interwałowych np. naprzemienne łączenie aerobiku o dużej intensywności . Najprostszą odmianą jest szybki chód przeplatany ze sprintem trwającymi od 30-60 s. Przerwy pomiędzy sprintami powinny trwac do momentu uzyskania tętna 60%HRmax .

źródło : "Kulturystyka i fitness SPORT dla wszystkich "

Edytowany przez BOSSY, 13 marzec 2008 - 23:52 .

 • 14

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko