Tematy z naszego forum: - czyli pogawędki forumowiczów o pryszczach
Lek - trądzik - pytanie
czy tradzik znowu powroci?
Pryszcze itp
trądzik a suple
BLIZNY PO TRADZIKU, jak je zlikwidowac ??
blizny
Cynk a Tradzik??
trądzik
Wągry
Spoza forum
Pielęgnacja cery trądzikowej
Trądzik różowaty
APC - Acne Photo-Clearing
Problemy z trądzikiem
Strona o trądziku i forum dyskusyjne
Gdy nęka Cię trądzik
#1
Napisany 20 listopad 2006 - 17:41

Doradca KFD
Siemka, sprawdź ofertę specjalną:

Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:
ZIMNA WODA, MORSOWANIE A TRĄDZIK
,
JAJKA A TRĄDZIK
,
TRĄDZIK - POMOCY ! ! !
| pomóżcie zwalczyć trądzik!
,
STERYDY A TRĄDZIK - PROBLEM
| porada
,
TRĄDZIK
#2
Napisany 20 listopad 2006 - 18:12

TRĄDZIK - PRAWDA czy FAŁSZ?
1.Każdy lek antykoncepcyjny leczy trądzik.
Fałsz!
Odp.: Skuteczne w leczeniu trądziku są tylko te leki antykoncepcyjne , które mają także działanie antyandrogenowe np. DIANE 35
2.Dieta nie ma specjalnego znaczenia.
Fałsz!
Odp.: U osób z genetyczną predyspozycją do alergii dieta może mieć wpływ na przebieg trądziku.
3.Rozpoczęcie współżycia gwarantuje pozbycie się problemu.
Zdecydowanie Fałsz!!!
Odp.: Już dawno udowodniono, że nie ma to ze sobą związku i zaliczono do kategorii zabawnych mitów. Niestety w niektórych kręgach opinia ta wciąż pokutuje.
4.Nie wolno stosować makijażu! Podkład zatyka pory i przez to jest szkodliwy.
Fałsz!
Odp.: Odpowiednio dobrane kosmetyki kolorowe (czyt.: dostosowane do potrzeb skóry tłustej, o lekkiej konsystencji, nie powodującej powstawania zaskórników) stosowane z umiarem i bardzo dokładnie zmywane wieczorem, nie mają negatywnego wpływu na przebieg trądziku
5.Opalanie zbawiennie wpływa na cerę trądzikową.
Fałsz!
Odp.: Opalanie początkowo może przynieść ustąpienie ostrego stanu skóry, jednak w miarę upływu czasu objawy trądzikowe ulegną nasileniu. Stąd m.in.: taki wysyp krost jesienią, po okresie wakacyjnym.
6.Wyciskanie i zdrapywanie krost przyspiesza ich zniknięcie.
Fałsz!
Odp.: Wyciskanie krosty może spowodować przedostanie się jej zawartości do głębszych warstw skóry i nasilić stan zapalny, a także pozostawić plamy i stałe blizny.
7.Spirytus salicylowy idealnie wysusza krosty, sprawiając, że jest ich z czasem coraz
mniej.
Fałsz!
Odp.: Spirytus tylko podrażnia powierzchnię i tak już chorej skóry.
8.Oczyszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym jest jedną z form leczenia trądziku.
Fałsz!
Odp.: Sam zabieg oczyszczania skóry nie ma wpływu na przebieg i czas trwania trądziku, a w pewnych przypadkach, np.: u osób z tzw. trądzikiem zaskórnikowym, może być wykonywany, ale nie za często. Oczyszczanie jest zalecaną formą pielęgnacji, a nie leczenia skóry trądzikowej.
9.Skuteczne leczenie w gabinecie dermatologicznym trwa nie dłużej, niż 3 m-ce.
Fałsz!
Odp.: Osoba z trądzikiem musi uzbroić się w cierpliwość. Czas leczenia waha się od roku do kilku lat
10.Nie ma różnicy pomiędzy dermokosmetykami (apteki, niektóre gabinety dermatologiczne) a kosmetykami (drogerie) z linii trądzikowej.
Fałsz!
Odp.: Jest różnica, funkcją kosmetyków „drogeryjnych” jest przede wszystkim pielęgnacja, natomiast dermokosmetyki (m.in. linia Effaclar La Roche Posay) zawierają w swoim składzie aktywne substancje, mające wpływ na część czynników sprzyjających powstaniu i utrzymywaniu się trądziku.
11.Picie ziół może wyleczyć trądzik.
Fałsz!
Odp.: Nie zaszkodzi, ale na pewno dostatecznie nie pomoże.
źródło:www.obcasy.pl
================================================================================
===============================================================================
Skóra łojotokowa
Dla dużej grupy ludzi nadmierna czynność gruczołów łojowych jest przyczyną wielu nieprzespanych nocy.
Myśli ich krążą wokół swojego wyglądu - czy rano obudzą się z nowym "pryszczem", czy ich skóra będzie tłusta i błyszcząca, czy włosy po 5 godzinach będą wyglądały, jakby były nie myte od tygodnia. Ten artykuł poświęcony jest problemom związanymi z nadmierną czynnością gruczołów łojowych czyli tzw. ŁOJOTOKIEM.
Gruczoły łojowe wykształcają się w organizmie ludzkim do 6 miesiąca życia płodowego. Oznacza to, że od tego momentu naszego istnienia nie zmienia się ilość gruczołów. Zmienna jest natomiast ich aktywność w zależności od okresu życia. W naszym życiu są okresy w których dochodzi fizjologicznie do wzrostu aktywności gruczołów łojowych.
Okresy te to:
1 3-4 miesiące po urodzeniu
2 okres dojrzewania
Dla pocieszenia można wymienić okresy, w których dochodzi do spadku aktywności gruczołu łojowych.
Okresy te to:
1 menopauza u kobiet
2 wiek powyżej 60 roku u mężczyzn
Aby skutecznie leczyć i zapobiegać, należy dokładnie poznać przyczyny niekorzystnych zjawisk. Zasada to dotyczy także profilaktyki i leczenia łojotoku. W związku z tym trochę anatomii i fizjologii.
Gruczoły łojowe rozmieszczone są prawie na całej powierzchni skóry. Wyjątek stanowią podeszwy stóp i powierzchnie dłoniowe rąk. Głównym zadaniem gruczołów łojowych jest produkcja łoju - SEBUM. Sebum chroni skórę i włosy. Poza tym bierze udział w regulacji gospodarki wodnej, poprzez natłuszczenie ich powierzchni. Jednoczesne oddziaływanie sebum na skórę i włosy możliwe jest dzięki odpowiedniej budowie aparatu mieszkowo - łojowego. Trzeba bowiem wiedzieć, że gruczoł łojowy nie ma odrębnego - swojego ujścia na powierzchnię skóry. Gruczoły łojowe nie otwierają się bezpośrednio na powierzchni skóry, a do mieszka włosowego. Dopiero stamtąd sebum wydzielane jest na zewnątrz. Ilość wydzielanego łoju jest proporcjonalna do rozmiaru gruczołu. Największe gruczoły łojowe występują w skórze: karku, mostku i twarzy/tzw. strefa T - czoło, ok. nosa, broda/. Gruczołom tym towarzyszą niewielkie mieszki włosowe. Na skórze głowy owłosionej występują zarówno duże mieszki jak i duże gruczoły łojowe. Na pozostałych obszarach skóry występują małe mieszki z towarzyszącymi małymi gruczołami łojowymi.
SKŁAD SEBUM:
Pod względem chemicznym sebum jest mieszaniną wielu związków chemicznych o charakterze lipidowym /tłuszczowym/.
Do najważniejszych należą:
1 glicerydy
2 woski
3 wolne kwasy tłuszczowe
4 węglowodory /skwalen/
5 sterole, estry steroli
PODSTAWOWE MECHANIZMY REGULUJACE WYDZIELANIE SEBUM:
Najważniejszymi związkami mającymi wpływ na aktywność gruczołów łojowych są hormony. Jedne pobudzają wydzielanie sebum inne hamują. Hormony stymulujące prace gr. łojowych:
1./ ANDROGENY - tzw. hormony męskie
Najsilniej stymuluje wydzielanie łoju pochodna testosteronu - DwuHydroksyTestosteron /DHT/. DHT powstaje z testosteronu pod wpływem enzymu 5 - alfa reduktazy. Najwięcej androgenów wydzielanych jest w organizmach męskich. Z tego powodu wynikają różnicę w wydzielaniu sebum u kobiet i mężczyzn. U mężczyzn obserwujemy nadmierne wydzielanie sebum, występują też częściej problemy z łojotokiem / tłusta skóra, przetłuszczanie włosów/. U kobiet nadmiar androgenów spotyka się w przypadku zaburzeń hormonalnych. Występuje wtedy tzw. hiperandrogenizm. Objawy hiperandrogenizmu to: nadmierne owłosienie w miejscach nietypowych/twarz, brodawki sutkowe, w skrajnych przypadkach całe ciało/, łojotok, niekiedy trądzik o dużym nasileniu.
2./ U kobiet na czynność gruczołów łojowych maja wpływ ponadto inne hormony:
a) ESTROGENY - hamują łojotok, dodatkowo zmieniają fizyko-chemiczne właściwości sebum. Dzięki tym zmianom zmniejsza się lepkość łoju i tym samym zmniejsza się tendencja do zatykania porów i tworzenia zaskórników. Niestety nie możemy wykorzystać estrogenów w leczeniu łojotoku, ponieważ dopiero bardzo duże dawki zmniejszają łojotok, tak wysokie dawki niosą za sobą możliwość wystąpienia zbyt dużej ilości działań ubocznych.
b) PROGESTERON - hamuje enzym 5 - alfa reduktazę. Dzięki czemu spada ilość DwuHydroksyTestosteronu /DHT/. Niestety w praktyce stosowanie samego progesteronu jest niecelowe, ponieważ o właściwościach antyłojotokowych decyduje stosunek progesteronu do estrogenów. W przypadku zwiększanie ilości progesteronu nad estrogenami dochodzi do gwałtownego łojotoku. Zjawisko to jest wynikiem zwiększenia liczby komórek produkujących sebum pod wpływem progesteronu.
c) PROLAKTYNA - wzrost ilości tego hormonu powoduje zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. Zwiększoną ilość prolaktyny obserwujemy w ciąży oraz w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Dlatego u kobiet można zaobserwować nasilenie łojotoku w tych okresach.
d) HORMONY KORY NADNERCZY- wzmagają aktywność gruczołów łojowych. Hormony kory nadnerczy wydzielane są w większej ilości w stanach stresu. Dlatego u osób narażonych na stres obserwujemy pojawienie się tłustych włosów i łojotoku skóry twarzy.
3./ Innymi czynnikami mającymi wpływ na wzrost aktywności gruczołów łojowych są substancje drażniące skórę. Właściwości drażniące wykazują substancje chemiczne, które powstają pod wpływem enzymów /lipaz/ wydzielanych przez drobnoustroje zasiedlające skórę łojotokową. Do najważniejszych mikroorganizmów należą:
a) Bakterie: Propionibacterium acnes,Propionobacterium granulosum, Gronkowiec naskórkowy
b) Drożdżaki: Pityrosporum ovale
Powyższe drobnoustroje rozkładają zawarte w sebum trójglicerydy do kwasów tłuszczowych. Kwasy te po utlenieniu mają silne właściwości drażniące powierzchnię naskórka. Ilość drobnoustrojów wzrasta w przypadku łojotoku. Nadmierne wydzielanie łoju sprzyja zasiedleniu skóry przez liczne drobnoustroje, ponieważ zawarte w sebum mieszaniny lipidów stanowią wspaniałą pożywkę. Mechanizm ten jest przyczyną powstania tzw. błędnego koła- nadmiar sebum sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej i drożdżaków .Wzrost ich ilości powoduje zwiększenie kwasów tłuszczowych, przez co dochodzi do drażnienia powierzchni skóry i pobudzenia gruczołów łojowych do nadmiernego wydzielania łoju itd.
PIELĘGNACJA SKÓRY ŁOJOTOKOWEJ
Zasady pielęgnacji skóry łojotokowej są bardzo złożone i wielokierunkowe. Niestety preparaty zewnętrzne jedynie w niewielkim stopniu mogą wpływać na podstawowe przyczyny łojotoku jakimi są zaburzenia hormonalne. Kosmetyki stosowane w pielęgnacji skóry łojotokowej powinny:
1. Zmniejszać łojotok. Można to uzyskać dzięki zastosowaniu substancji ograniczających aktywność enzymu 5 alfa reduktazy. Właściwości takie posiadają:
- sole cynku, szczególnie sole kwasów organicznych np. kwasu glutaminowego i pirolidonokarboksylowego. Inne substancje o podobnych właściwościach to :
- witamina B6 / największe stężenie tej witaminy jest w drożdżach/
- kwas azelainowy
2. Normalizować procesy rogowacenia w obrębie mieszka włosowego.
- takie właściwości posiadają pochodne witaminy A. Nie wpływają hamująco na enzym 5 alfa reduktazę oraz nie mają działania antyandrogenowego. Powodują natomiast zmniejszenie powstawania czopów rogowych, utrudniających odpływ sebum.
- inne substancje o działaniu sebostatycznym. Do nowszych substancji należy elubiol, pochodna związków stosowanych w terapii łupieżu- ketokonazolu i climbazolu. W przeciwieństwie do tych substancji elubiol wykazuje nieznaczne właściwości przeciwgrzybicze.
3. Ograniczać ilości drobnoustrojów na powierzchni skóry, tym samym zmniejszenie ilość związków drażniących. Do tego celu stosuje się wyciągi naturalne np. z olejku herbacianego
4. Udrożnić ujście mieszka włosowego, do tego celu służą:
- Alfa hydroksyKwasy/AHA/ np. kwas glikolowy, mlekowy
- BetaHydroKsykwasy /BHA/ np.kwas salicylowy
- wspomniane już pochodne witaminy A/ retinoidy/
- siarka koloidalna
5. Złagodzenie stanu zapalnego. Dobre efekty przeciwzapalne posiada alantoina, wyciągi z lukrecji, szałwi, rozmarynu, jemioły, dziurawca, irysa.
6. Pochłanianie nadmiaru sebum - uzyskanie efektu matowienia skóry. Najbardziej efektywne są związki zawierające krzem np. glinki, kaolin, pył wulkaniczny
1.Każdy lek antykoncepcyjny leczy trądzik.
Fałsz!
Odp.: Skuteczne w leczeniu trądziku są tylko te leki antykoncepcyjne , które mają także działanie antyandrogenowe np. DIANE 35
2.Dieta nie ma specjalnego znaczenia.
Fałsz!
Odp.: U osób z genetyczną predyspozycją do alergii dieta może mieć wpływ na przebieg trądziku.
3.Rozpoczęcie współżycia gwarantuje pozbycie się problemu.
Zdecydowanie Fałsz!!!
Odp.: Już dawno udowodniono, że nie ma to ze sobą związku i zaliczono do kategorii zabawnych mitów. Niestety w niektórych kręgach opinia ta wciąż pokutuje.
4.Nie wolno stosować makijażu! Podkład zatyka pory i przez to jest szkodliwy.
Fałsz!
Odp.: Odpowiednio dobrane kosmetyki kolorowe (czyt.: dostosowane do potrzeb skóry tłustej, o lekkiej konsystencji, nie powodującej powstawania zaskórników) stosowane z umiarem i bardzo dokładnie zmywane wieczorem, nie mają negatywnego wpływu na przebieg trądziku
5.Opalanie zbawiennie wpływa na cerę trądzikową.
Fałsz!
Odp.: Opalanie początkowo może przynieść ustąpienie ostrego stanu skóry, jednak w miarę upływu czasu objawy trądzikowe ulegną nasileniu. Stąd m.in.: taki wysyp krost jesienią, po okresie wakacyjnym.
6.Wyciskanie i zdrapywanie krost przyspiesza ich zniknięcie.
Fałsz!
Odp.: Wyciskanie krosty może spowodować przedostanie się jej zawartości do głębszych warstw skóry i nasilić stan zapalny, a także pozostawić plamy i stałe blizny.
7.Spirytus salicylowy idealnie wysusza krosty, sprawiając, że jest ich z czasem coraz
mniej.
Fałsz!
Odp.: Spirytus tylko podrażnia powierzchnię i tak już chorej skóry.
8.Oczyszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym jest jedną z form leczenia trądziku.
Fałsz!
Odp.: Sam zabieg oczyszczania skóry nie ma wpływu na przebieg i czas trwania trądziku, a w pewnych przypadkach, np.: u osób z tzw. trądzikiem zaskórnikowym, może być wykonywany, ale nie za często. Oczyszczanie jest zalecaną formą pielęgnacji, a nie leczenia skóry trądzikowej.
9.Skuteczne leczenie w gabinecie dermatologicznym trwa nie dłużej, niż 3 m-ce.
Fałsz!
Odp.: Osoba z trądzikiem musi uzbroić się w cierpliwość. Czas leczenia waha się od roku do kilku lat
10.Nie ma różnicy pomiędzy dermokosmetykami (apteki, niektóre gabinety dermatologiczne) a kosmetykami (drogerie) z linii trądzikowej.
Fałsz!
Odp.: Jest różnica, funkcją kosmetyków „drogeryjnych” jest przede wszystkim pielęgnacja, natomiast dermokosmetyki (m.in. linia Effaclar La Roche Posay) zawierają w swoim składzie aktywne substancje, mające wpływ na część czynników sprzyjających powstaniu i utrzymywaniu się trądziku.
11.Picie ziół może wyleczyć trądzik.
Fałsz!
Odp.: Nie zaszkodzi, ale na pewno dostatecznie nie pomoże.
źródło:www.obcasy.pl
================================================================================
===============================================================================
Skóra łojotokowa
Dla dużej grupy ludzi nadmierna czynność gruczołów łojowych jest przyczyną wielu nieprzespanych nocy.
Myśli ich krążą wokół swojego wyglądu - czy rano obudzą się z nowym "pryszczem", czy ich skóra będzie tłusta i błyszcząca, czy włosy po 5 godzinach będą wyglądały, jakby były nie myte od tygodnia. Ten artykuł poświęcony jest problemom związanymi z nadmierną czynnością gruczołów łojowych czyli tzw. ŁOJOTOKIEM.
Gruczoły łojowe wykształcają się w organizmie ludzkim do 6 miesiąca życia płodowego. Oznacza to, że od tego momentu naszego istnienia nie zmienia się ilość gruczołów. Zmienna jest natomiast ich aktywność w zależności od okresu życia. W naszym życiu są okresy w których dochodzi fizjologicznie do wzrostu aktywności gruczołów łojowych.
Okresy te to:
1 3-4 miesiące po urodzeniu
2 okres dojrzewania
Dla pocieszenia można wymienić okresy, w których dochodzi do spadku aktywności gruczołu łojowych.
Okresy te to:
1 menopauza u kobiet
2 wiek powyżej 60 roku u mężczyzn
Aby skutecznie leczyć i zapobiegać, należy dokładnie poznać przyczyny niekorzystnych zjawisk. Zasada to dotyczy także profilaktyki i leczenia łojotoku. W związku z tym trochę anatomii i fizjologii.
Gruczoły łojowe rozmieszczone są prawie na całej powierzchni skóry. Wyjątek stanowią podeszwy stóp i powierzchnie dłoniowe rąk. Głównym zadaniem gruczołów łojowych jest produkcja łoju - SEBUM. Sebum chroni skórę i włosy. Poza tym bierze udział w regulacji gospodarki wodnej, poprzez natłuszczenie ich powierzchni. Jednoczesne oddziaływanie sebum na skórę i włosy możliwe jest dzięki odpowiedniej budowie aparatu mieszkowo - łojowego. Trzeba bowiem wiedzieć, że gruczoł łojowy nie ma odrębnego - swojego ujścia na powierzchnię skóry. Gruczoły łojowe nie otwierają się bezpośrednio na powierzchni skóry, a do mieszka włosowego. Dopiero stamtąd sebum wydzielane jest na zewnątrz. Ilość wydzielanego łoju jest proporcjonalna do rozmiaru gruczołu. Największe gruczoły łojowe występują w skórze: karku, mostku i twarzy/tzw. strefa T - czoło, ok. nosa, broda/. Gruczołom tym towarzyszą niewielkie mieszki włosowe. Na skórze głowy owłosionej występują zarówno duże mieszki jak i duże gruczoły łojowe. Na pozostałych obszarach skóry występują małe mieszki z towarzyszącymi małymi gruczołami łojowymi.
SKŁAD SEBUM:
Pod względem chemicznym sebum jest mieszaniną wielu związków chemicznych o charakterze lipidowym /tłuszczowym/.
Do najważniejszych należą:
1 glicerydy
2 woski
3 wolne kwasy tłuszczowe
4 węglowodory /skwalen/
5 sterole, estry steroli
PODSTAWOWE MECHANIZMY REGULUJACE WYDZIELANIE SEBUM:
Najważniejszymi związkami mającymi wpływ na aktywność gruczołów łojowych są hormony. Jedne pobudzają wydzielanie sebum inne hamują. Hormony stymulujące prace gr. łojowych:
1./ ANDROGENY - tzw. hormony męskie
Najsilniej stymuluje wydzielanie łoju pochodna testosteronu - DwuHydroksyTestosteron /DHT/. DHT powstaje z testosteronu pod wpływem enzymu 5 - alfa reduktazy. Najwięcej androgenów wydzielanych jest w organizmach męskich. Z tego powodu wynikają różnicę w wydzielaniu sebum u kobiet i mężczyzn. U mężczyzn obserwujemy nadmierne wydzielanie sebum, występują też częściej problemy z łojotokiem / tłusta skóra, przetłuszczanie włosów/. U kobiet nadmiar androgenów spotyka się w przypadku zaburzeń hormonalnych. Występuje wtedy tzw. hiperandrogenizm. Objawy hiperandrogenizmu to: nadmierne owłosienie w miejscach nietypowych/twarz, brodawki sutkowe, w skrajnych przypadkach całe ciało/, łojotok, niekiedy trądzik o dużym nasileniu.
2./ U kobiet na czynność gruczołów łojowych maja wpływ ponadto inne hormony:
a) ESTROGENY - hamują łojotok, dodatkowo zmieniają fizyko-chemiczne właściwości sebum. Dzięki tym zmianom zmniejsza się lepkość łoju i tym samym zmniejsza się tendencja do zatykania porów i tworzenia zaskórników. Niestety nie możemy wykorzystać estrogenów w leczeniu łojotoku, ponieważ dopiero bardzo duże dawki zmniejszają łojotok, tak wysokie dawki niosą za sobą możliwość wystąpienia zbyt dużej ilości działań ubocznych.
b) PROGESTERON - hamuje enzym 5 - alfa reduktazę. Dzięki czemu spada ilość DwuHydroksyTestosteronu /DHT/. Niestety w praktyce stosowanie samego progesteronu jest niecelowe, ponieważ o właściwościach antyłojotokowych decyduje stosunek progesteronu do estrogenów. W przypadku zwiększanie ilości progesteronu nad estrogenami dochodzi do gwałtownego łojotoku. Zjawisko to jest wynikiem zwiększenia liczby komórek produkujących sebum pod wpływem progesteronu.
c) PROLAKTYNA - wzrost ilości tego hormonu powoduje zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. Zwiększoną ilość prolaktyny obserwujemy w ciąży oraz w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Dlatego u kobiet można zaobserwować nasilenie łojotoku w tych okresach.
d) HORMONY KORY NADNERCZY- wzmagają aktywność gruczołów łojowych. Hormony kory nadnerczy wydzielane są w większej ilości w stanach stresu. Dlatego u osób narażonych na stres obserwujemy pojawienie się tłustych włosów i łojotoku skóry twarzy.
3./ Innymi czynnikami mającymi wpływ na wzrost aktywności gruczołów łojowych są substancje drażniące skórę. Właściwości drażniące wykazują substancje chemiczne, które powstają pod wpływem enzymów /lipaz/ wydzielanych przez drobnoustroje zasiedlające skórę łojotokową. Do najważniejszych mikroorganizmów należą:
a) Bakterie: Propionibacterium acnes,Propionobacterium granulosum, Gronkowiec naskórkowy
b) Drożdżaki: Pityrosporum ovale
Powyższe drobnoustroje rozkładają zawarte w sebum trójglicerydy do kwasów tłuszczowych. Kwasy te po utlenieniu mają silne właściwości drażniące powierzchnię naskórka. Ilość drobnoustrojów wzrasta w przypadku łojotoku. Nadmierne wydzielanie łoju sprzyja zasiedleniu skóry przez liczne drobnoustroje, ponieważ zawarte w sebum mieszaniny lipidów stanowią wspaniałą pożywkę. Mechanizm ten jest przyczyną powstania tzw. błędnego koła- nadmiar sebum sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej i drożdżaków .Wzrost ich ilości powoduje zwiększenie kwasów tłuszczowych, przez co dochodzi do drażnienia powierzchni skóry i pobudzenia gruczołów łojowych do nadmiernego wydzielania łoju itd.
PIELĘGNACJA SKÓRY ŁOJOTOKOWEJ
Zasady pielęgnacji skóry łojotokowej są bardzo złożone i wielokierunkowe. Niestety preparaty zewnętrzne jedynie w niewielkim stopniu mogą wpływać na podstawowe przyczyny łojotoku jakimi są zaburzenia hormonalne. Kosmetyki stosowane w pielęgnacji skóry łojotokowej powinny:
1. Zmniejszać łojotok. Można to uzyskać dzięki zastosowaniu substancji ograniczających aktywność enzymu 5 alfa reduktazy. Właściwości takie posiadają:
- sole cynku, szczególnie sole kwasów organicznych np. kwasu glutaminowego i pirolidonokarboksylowego. Inne substancje o podobnych właściwościach to :
- witamina B6 / największe stężenie tej witaminy jest w drożdżach/
- kwas azelainowy
2. Normalizować procesy rogowacenia w obrębie mieszka włosowego.
- takie właściwości posiadają pochodne witaminy A. Nie wpływają hamująco na enzym 5 alfa reduktazę oraz nie mają działania antyandrogenowego. Powodują natomiast zmniejszenie powstawania czopów rogowych, utrudniających odpływ sebum.
- inne substancje o działaniu sebostatycznym. Do nowszych substancji należy elubiol, pochodna związków stosowanych w terapii łupieżu- ketokonazolu i climbazolu. W przeciwieństwie do tych substancji elubiol wykazuje nieznaczne właściwości przeciwgrzybicze.
3. Ograniczać ilości drobnoustrojów na powierzchni skóry, tym samym zmniejszenie ilość związków drażniących. Do tego celu stosuje się wyciągi naturalne np. z olejku herbacianego
4. Udrożnić ujście mieszka włosowego, do tego celu służą:
- Alfa hydroksyKwasy/AHA/ np. kwas glikolowy, mlekowy
- BetaHydroKsykwasy /BHA/ np.kwas salicylowy
- wspomniane już pochodne witaminy A/ retinoidy/
- siarka koloidalna
5. Złagodzenie stanu zapalnego. Dobre efekty przeciwzapalne posiada alantoina, wyciągi z lukrecji, szałwi, rozmarynu, jemioły, dziurawca, irysa.
6. Pochłanianie nadmiaru sebum - uzyskanie efektu matowienia skóry. Najbardziej efektywne są związki zawierające krzem np. glinki, kaolin, pył wulkaniczny
dr Artur Markowski
Dermatolog - Specjalista chorób skóry
www.pcme.pl
#3
Napisany 20 listopad 2006 - 18:44

Dieta, która zwalcza pryszcze
Trądzik potocznie nazywany pryszczami jest dolegliwością, z którą nie łatwo się uporać. Niezmiernie ważna w walce z nim jest codzienna higiena, ale nawet najlepsze kremy, najnowocześniejsze techniki kosmetyczne na nic się zdadzą, jeśli nie zadbasz o swój wygląd od wewnątrz. Wiele mankamentów urody można wyeliminować stosując odpowiednią dietę. Czasami wystarczy zmodyfikować ją odrobinę, by uzyskać zdumiewająco dobre efekty. Zastanawiasz się jak to zrobić? Sekret tkwi w Twoim sposobie odżywiania – w Twojej diecie...
To, że niedobory składników pokarmowych znajdują swoje odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym zostało już dawno udowodnione (np. pękające kąciki ust, łuszcząca się skóra, rozdwajające się włosy i łamliwe paznokcie). W przypadku wielu takich „defektów urody” dieta jest ważnym, a często nawet najlepszym lekarstwem. To samo dotyczy trądziku. Aby pozbyć się go raz na zawsze, trzeba nie tylko stosować kremy i toniki oczyszczające, (choć są one często dość skuteczną bronią) , ale także zmienić złe nawyki żywieniowe. Być może w Twoim przypadku to właśnie one przyczyniły się do wystąpienia szpetnych pryszczy. Ile razy zadawałaś sobie to pytanie – skąd on się znowu wziął? Wczoraj Twoja twarz była gładka jak pupa niemowlaka, a dziś patrzysz w lustro i widzisz... ogromnego, czerwonego i na dodatek na samym czubku nosa – pryszcza! Trudno Ci uwierzyć, że skutecznym sposobem walki z pryszczami może być dieta? Spróbujemy Cię przekonać.
A wszystko to przez hormony. Trądzik pospolity – bo tak to się fachowo nazywa, występuje u 80% młodych ludzi w okresie dojrzewania. Czasami może przedłużyć się na okres dorosłości ale zazwyczaj zanika z nadejściem dwudziestki. Pojawiające się na twarzy, ramionach, klatce piersiowej i plecach wykwity są efektem nadczynności gruczołów łojowych, a za tym właśnie stoją hormony. Zwiększona aktywność hormonów płciowych męskich – androgenów i żeńskich – progesteronu pobudza wydzielanie łoju powodując powiększenie się gruczołów i zatykanie porów. To zaś sprzyja zatrzymaniu łoju, a w efekcie powstaniu pryszcza. Okolice twarzy, szyi i ramion są najbardziej narażone na trądzik, bo właśnie tam występuje najwięcej tych gruczołów. Wypryski na ogół bywają gorsze u chłopców, bowiem u nich produkcja testosteronu jest 10 x większa niż u dziewcząt. Ale to chyba dla nas – kobiet, trądzik jest bardziej dotkliwy. Lekarstwa na to jeszcze nie wynaleziono, ale istnieje kilka sposobów jego złagodzenia. Najważniejsza jest higiena, niezbędne i niezastąpione są właściwie dobrane kosmetyki, oprócz tego duże znaczenie ma prawidłowe odżywianie. Wyeliminowanie szkodliwych produktów i potraw z pewnością złagodzi dolegliwości i pomoże Ci w pozbyciu się pryszczy raz na zawsze.
Stosując „dietę przeciwtrądzikową” powinnaś wykluczyć z jadłospisu potrawy tłuste i smażone. Szczególnie niebezpieczne są dla Ciebie potrawy smażone na tłuszczu kilkakrotnie używanym – za wszelką cenę unikaj więc publicznych smażalni i barów szybkiej obsługi. Puść w niepamięć wszystkie hamburgery, frytki, chipsy i szybkie jedzenie. Tłuszcz zwierzęcy, a przede wszystkim ten towarzyszący mięsu czerwonemu też powinien stać Ci się obcy. Jeśli mięso – to tylko drób lub ryby, one także są źródłem białka (tak jak mięso zwierząt rzeźnych), a na dodatek zawierają mniej tłuszczu i cholesterolu oraz korzystny skład kwasów tłuszczowych. Brzmi zachęcająco, prawda? Rygorystyczne ograniczenia dotyczą także masła, żółtych serów i mleka tłustego. Wymień je na margarynę, chudy twarożek i mleko odtłuszczone. W kuchni wykorzystuj oliwę z oliwek, a tym samym zwiększysz udział tłuszczów roślinnych w diecie. Potrzebna Ci będzie zwiększona ilość wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziesz właśnie w oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym i orzechach.
Unikaj także soli i nadmiernej ilości cukru. Odstaw wszystkie cukierki, ciastka, czekoladki, bogate w sacharozę napoje. Postaraj się odzwyczaić od picia kawy i herbaty z cukrem. Zastąp go lepiej sokiem malinowym lub słodzikiem. A zamiast batonika w czasie przerwy zjedz suszone owoce – dodadzą Ci one energii i zwiększą podaż błonnika w diecie. Staraj się jadać na śniadanie produkty pełnoziarniste: płatki pszenne, żytnie, jęczmienne, muesli a zrezygnować z bułeczek pszennych. Unikaj produktów przetworzonych i konserwowanych, zawierają one duże ilości szkodliwej soli. Jej wydalanie przez skórę przyczynia się do powstawania nacieków zapalnych i pryszczy, a ponadto drażni gruczoły łojowe i przyspiesza dojrzewanie zaskórników utajonych.
Ze swojej diety powinnaś też wykluczyć pokarmy ostre i silnie drażniące np. intensywnie doprawione pieprzem, ostrą papryką, octem spirytusowym itp. Unikaj produktów z dodatkiem substancji konserwujących, syntetycznych aromatów, barwników, benzoesanów i glikoli – u wielu osób bardzo nasilają trądzik.
Jeśli do tej pory stroniłaś od świeżych owoców i warzyw, to teraz koniecznie się z nimi zaprzyjaźnij. Zawarte w nich witaminy są związkami, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Dlatego tak ważne jest dostarczenie ich razem z dietą. Niedobory witamin powodują wiele schorzeń (także skórnych), a z drugiej strony wiele witamin ma moc leczniczą. Na pryszcze – dobre są witaminy A, C, grupa witamin B ( B1, B2, PP) i E.
Na Twoją cerę na pewno dobrze wpłynie beta-karoten – roślinna forma witaminy A. Znajdziesz go w świeżych, zielonolistnych warzywach oraz żółtych i pomarańczowych owocach. Witamina ta jest niezbędna do budowy warstw nabłonkowych skóry, zapobiega też czopowaniu porów. Robiąc zakupy nie zapomnij o soku pomarańczowym, morelach, brzoskwini, a z warzyw – o marchwi, brokułach, papryce, brukselce, pomidorach, sałacie i szpinaku – to znakomite źródła beta-karotenu.
Dbaj też, aby nie zabrakło Ci najsłynniejszej witaminy świata – witaminy C. Gdzie jej szukać chyba już wszyscy wiedzą (świeże owoce i warzywa). Jej dodatkowa porcja pomoże Ci w leczeniu i utrzymaniu skóry w dobrej kondycji.
Duże znaczenie mają także witaminy z grupy B – skutecznie działają przeciw trądzikowi, a dodatkowo przynoszą ulgę w stanach napięcia nerwowego. Ich bogatym źródłem są: orzechy, groch, słonecznik, migdały, sery twarogowe i drożdże.
Kiedy już pryszcze zaczną znikać, potrzebna Ci będzie witamina E. Zawierają ją jarzyny, kiełki zbóż i oleje roślinne. Jej nieoceniona rola polega na zapobieganiu tworzeniu się blizn.
Oprócz witamin w walce z pryszczami wspomogą Cię składniki mineralne. Najważniejszy z nich jest cynk, który przyspiesza gojenie się ran. Duże ilości tego minerału znajdziesz w nasionach słonecznika, kiełkach pszenicy, produktach pełnoziarnistych, drożdżach, owocach morza, nasionach roślin strączkowych i produktach sojowych. Jako przegryzkę, zamiast ciasteczka spróbuj więc łuskanego słonecznika, a kiełki i ciemne pieczywo niech na stałe wejdą do Twoich porannych posiłków.
Jak widzisz dieta jest pomocna w walce nie tylko z nadwagą, ale także z pryszczami. Sposób żywienia odgrywa ważną rolę. Wiele schorzeń można wyleczyć, a przynajmniej złagodzić ich przebieg modyfikując odpowiednio dietę. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, zaburzeń stanu zdrowia lub dokuczliwych dolegliwości przyjrzyj się najpierw temu, co jesz. Z pewnością po wprowadzeniu kilku nowych produktów, zamianie tłuszczów zwierzęcych na roślinne czy wykluczeniu słodyczy dostrzeżesz poprawę. A potem zachowaj nowe nawyki żywieniowe aby nie dopuścić do ponownej katastrofy. Nie tylko stan Twojej skóry się poprawi, ale także i Twojego wnętrza, bo przecież uroda zaczyna się od tego, co tkwi w środku. A każda z nas chce być piękna!
Trądzik uważany jest za chorobę przewlekłą, leczenie jest długotrwałe i nierzadko dość trudne. Należy podkreślić, że olbrzymią rolę odgrywa tu higiena codzienna i ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich. Dermatolodzy , to specjaliści zajmujący się chorobami skóry i właśnie do nich należy zgłosić się w przypadku problemów z trądzikiem.
Źródło: www.twojadieta.pl
Trądzik potocznie nazywany pryszczami jest dolegliwością, z którą nie łatwo się uporać. Niezmiernie ważna w walce z nim jest codzienna higiena, ale nawet najlepsze kremy, najnowocześniejsze techniki kosmetyczne na nic się zdadzą, jeśli nie zadbasz o swój wygląd od wewnątrz. Wiele mankamentów urody można wyeliminować stosując odpowiednią dietę. Czasami wystarczy zmodyfikować ją odrobinę, by uzyskać zdumiewająco dobre efekty. Zastanawiasz się jak to zrobić? Sekret tkwi w Twoim sposobie odżywiania – w Twojej diecie...
To, że niedobory składników pokarmowych znajdują swoje odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym zostało już dawno udowodnione (np. pękające kąciki ust, łuszcząca się skóra, rozdwajające się włosy i łamliwe paznokcie). W przypadku wielu takich „defektów urody” dieta jest ważnym, a często nawet najlepszym lekarstwem. To samo dotyczy trądziku. Aby pozbyć się go raz na zawsze, trzeba nie tylko stosować kremy i toniki oczyszczające, (choć są one często dość skuteczną bronią) , ale także zmienić złe nawyki żywieniowe. Być może w Twoim przypadku to właśnie one przyczyniły się do wystąpienia szpetnych pryszczy. Ile razy zadawałaś sobie to pytanie – skąd on się znowu wziął? Wczoraj Twoja twarz była gładka jak pupa niemowlaka, a dziś patrzysz w lustro i widzisz... ogromnego, czerwonego i na dodatek na samym czubku nosa – pryszcza! Trudno Ci uwierzyć, że skutecznym sposobem walki z pryszczami może być dieta? Spróbujemy Cię przekonać.
A wszystko to przez hormony. Trądzik pospolity – bo tak to się fachowo nazywa, występuje u 80% młodych ludzi w okresie dojrzewania. Czasami może przedłużyć się na okres dorosłości ale zazwyczaj zanika z nadejściem dwudziestki. Pojawiające się na twarzy, ramionach, klatce piersiowej i plecach wykwity są efektem nadczynności gruczołów łojowych, a za tym właśnie stoją hormony. Zwiększona aktywność hormonów płciowych męskich – androgenów i żeńskich – progesteronu pobudza wydzielanie łoju powodując powiększenie się gruczołów i zatykanie porów. To zaś sprzyja zatrzymaniu łoju, a w efekcie powstaniu pryszcza. Okolice twarzy, szyi i ramion są najbardziej narażone na trądzik, bo właśnie tam występuje najwięcej tych gruczołów. Wypryski na ogół bywają gorsze u chłopców, bowiem u nich produkcja testosteronu jest 10 x większa niż u dziewcząt. Ale to chyba dla nas – kobiet, trądzik jest bardziej dotkliwy. Lekarstwa na to jeszcze nie wynaleziono, ale istnieje kilka sposobów jego złagodzenia. Najważniejsza jest higiena, niezbędne i niezastąpione są właściwie dobrane kosmetyki, oprócz tego duże znaczenie ma prawidłowe odżywianie. Wyeliminowanie szkodliwych produktów i potraw z pewnością złagodzi dolegliwości i pomoże Ci w pozbyciu się pryszczy raz na zawsze.
Stosując „dietę przeciwtrądzikową” powinnaś wykluczyć z jadłospisu potrawy tłuste i smażone. Szczególnie niebezpieczne są dla Ciebie potrawy smażone na tłuszczu kilkakrotnie używanym – za wszelką cenę unikaj więc publicznych smażalni i barów szybkiej obsługi. Puść w niepamięć wszystkie hamburgery, frytki, chipsy i szybkie jedzenie. Tłuszcz zwierzęcy, a przede wszystkim ten towarzyszący mięsu czerwonemu też powinien stać Ci się obcy. Jeśli mięso – to tylko drób lub ryby, one także są źródłem białka (tak jak mięso zwierząt rzeźnych), a na dodatek zawierają mniej tłuszczu i cholesterolu oraz korzystny skład kwasów tłuszczowych. Brzmi zachęcająco, prawda? Rygorystyczne ograniczenia dotyczą także masła, żółtych serów i mleka tłustego. Wymień je na margarynę, chudy twarożek i mleko odtłuszczone. W kuchni wykorzystuj oliwę z oliwek, a tym samym zwiększysz udział tłuszczów roślinnych w diecie. Potrzebna Ci będzie zwiększona ilość wielonienasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziesz właśnie w oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym i orzechach.
Unikaj także soli i nadmiernej ilości cukru. Odstaw wszystkie cukierki, ciastka, czekoladki, bogate w sacharozę napoje. Postaraj się odzwyczaić od picia kawy i herbaty z cukrem. Zastąp go lepiej sokiem malinowym lub słodzikiem. A zamiast batonika w czasie przerwy zjedz suszone owoce – dodadzą Ci one energii i zwiększą podaż błonnika w diecie. Staraj się jadać na śniadanie produkty pełnoziarniste: płatki pszenne, żytnie, jęczmienne, muesli a zrezygnować z bułeczek pszennych. Unikaj produktów przetworzonych i konserwowanych, zawierają one duże ilości szkodliwej soli. Jej wydalanie przez skórę przyczynia się do powstawania nacieków zapalnych i pryszczy, a ponadto drażni gruczoły łojowe i przyspiesza dojrzewanie zaskórników utajonych.
Ze swojej diety powinnaś też wykluczyć pokarmy ostre i silnie drażniące np. intensywnie doprawione pieprzem, ostrą papryką, octem spirytusowym itp. Unikaj produktów z dodatkiem substancji konserwujących, syntetycznych aromatów, barwników, benzoesanów i glikoli – u wielu osób bardzo nasilają trądzik.
Jeśli do tej pory stroniłaś od świeżych owoców i warzyw, to teraz koniecznie się z nimi zaprzyjaźnij. Zawarte w nich witaminy są związkami, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Dlatego tak ważne jest dostarczenie ich razem z dietą. Niedobory witamin powodują wiele schorzeń (także skórnych), a z drugiej strony wiele witamin ma moc leczniczą. Na pryszcze – dobre są witaminy A, C, grupa witamin B ( B1, B2, PP) i E.
Na Twoją cerę na pewno dobrze wpłynie beta-karoten – roślinna forma witaminy A. Znajdziesz go w świeżych, zielonolistnych warzywach oraz żółtych i pomarańczowych owocach. Witamina ta jest niezbędna do budowy warstw nabłonkowych skóry, zapobiega też czopowaniu porów. Robiąc zakupy nie zapomnij o soku pomarańczowym, morelach, brzoskwini, a z warzyw – o marchwi, brokułach, papryce, brukselce, pomidorach, sałacie i szpinaku – to znakomite źródła beta-karotenu.
Dbaj też, aby nie zabrakło Ci najsłynniejszej witaminy świata – witaminy C. Gdzie jej szukać chyba już wszyscy wiedzą (świeże owoce i warzywa). Jej dodatkowa porcja pomoże Ci w leczeniu i utrzymaniu skóry w dobrej kondycji.
Duże znaczenie mają także witaminy z grupy B – skutecznie działają przeciw trądzikowi, a dodatkowo przynoszą ulgę w stanach napięcia nerwowego. Ich bogatym źródłem są: orzechy, groch, słonecznik, migdały, sery twarogowe i drożdże.
Kiedy już pryszcze zaczną znikać, potrzebna Ci będzie witamina E. Zawierają ją jarzyny, kiełki zbóż i oleje roślinne. Jej nieoceniona rola polega na zapobieganiu tworzeniu się blizn.
Oprócz witamin w walce z pryszczami wspomogą Cię składniki mineralne. Najważniejszy z nich jest cynk, który przyspiesza gojenie się ran. Duże ilości tego minerału znajdziesz w nasionach słonecznika, kiełkach pszenicy, produktach pełnoziarnistych, drożdżach, owocach morza, nasionach roślin strączkowych i produktach sojowych. Jako przegryzkę, zamiast ciasteczka spróbuj więc łuskanego słonecznika, a kiełki i ciemne pieczywo niech na stałe wejdą do Twoich porannych posiłków.
Jak widzisz dieta jest pomocna w walce nie tylko z nadwagą, ale także z pryszczami. Sposób żywienia odgrywa ważną rolę. Wiele schorzeń można wyleczyć, a przynajmniej złagodzić ich przebieg modyfikując odpowiednio dietę. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, zaburzeń stanu zdrowia lub dokuczliwych dolegliwości przyjrzyj się najpierw temu, co jesz. Z pewnością po wprowadzeniu kilku nowych produktów, zamianie tłuszczów zwierzęcych na roślinne czy wykluczeniu słodyczy dostrzeżesz poprawę. A potem zachowaj nowe nawyki żywieniowe aby nie dopuścić do ponownej katastrofy. Nie tylko stan Twojej skóry się poprawi, ale także i Twojego wnętrza, bo przecież uroda zaczyna się od tego, co tkwi w środku. A każda z nas chce być piękna!
Trądzik uważany jest za chorobę przewlekłą, leczenie jest długotrwałe i nierzadko dość trudne. Należy podkreślić, że olbrzymią rolę odgrywa tu higiena codzienna i ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich. Dermatolodzy , to specjaliści zajmujący się chorobami skóry i właśnie do nich należy zgłosić się w przypadku problemów z trądzikiem.
Źródło: www.twojadieta.pl
0 użytkowników czyta ten temat
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników