tradzik.jpg 30,88K
10 pobrań
Aby zrozumieć rolę jaką odgrywają hormony, przejdziemy szybko przez proces tworzenia trądziku. Będę pokazywał, krok po kroku gdzie i jak hormony odgrywają swoja rolę, w tej uporczywej skórnej przypadłości.
Nadmierna produkcja łoju jest chyba kluczową cechą trądziku. Produkcją łoju (sebum) w skórze zajmują się komórki wydzielnicze(komórki łojowe) umiejscowione w gruczołach łojowych. Są trochę jak balony z wodą z tym, że pochłaniają kwasy tłuszczowe i rosną większe i większe. Kiedy dojrzewają, pękają i wydzielają sebum do kanału włosowego. Hormony stymulują wzrost komórek łojowych i tym samym produkcji sebum.
Zablokowanie kanału włosowego(mieszka włosowego) przez martwe komórki skóry, jest kolejną kluczową cechą trądziku. Keratynocyty są najczęściej występującymi komórkami w zewnętrznej warstwie skóry m.in, tworzą ściany kanału włosa. W zdrowej skóry umierają i są wypychane na powierzchnie skóry przez wzrost włosów. W skórze trądzikowej ten proces 'kuleje' z dwóch powodów.
- Nadmierny wzrost komórek skóry.
- Stan znany jako hiperkeratonizacja (nadmierna produkcja keratyny) białka które niejako 'spaja' komórki, jak zaprawa murarska cegły.
Wiadomo, że hormony przyspieszają wzrost komórek skóry (tym samym utrudniając proces eliminacji martwych komórek). Naukowcy podejrzewają, że hormony mogą regulować poziom keratyny a tym samym utrudniać oddzielenie się od siebie martwych komórek skóry.
Gdy kanał włosowy jest zablokowany przez lepka mieszaninę łoju i martwych komórek skóry, zaczyna 'puchnąć'. Przez zablokowane pory spada poziom tlenu a to stwarza idealne środowisko dla rozwoju bakterii P. acnes .
Dochodzi do stanu zapalnego, układ odpornościowy atakuje gromadzące się bakterie. Ludzie o zainfekowanej skórze p.acnes, posiadają znacznie nasilony proces "zasyfiania' skóry.
Podsumowując, hormony mają wpływ na wszystkie podstawowe przyczyny trądziku:
- nadmierna produkcja sebum,
- wzrost komórek skóry i ich utrudnianie ich separacji ,
- zapalenia.
Ok wiemy co i jak, teraz pora dowiedzieć się jakie hormony w głównej mierze biorą udział w patogenezie trądziku.
Oto jak hormony te wpływają na skórę:
insulina i igf1
- IGF-1 pobudza wzrost komórek łojowych a zatem zwiększa wydzielanie łoju.
- Przyśpieszają wzrost komórek skory
- Stymulują syntezę androgenów
- Sprawiają, że skóra staje się wrażliwsza na androgeny
androgeny
- Zwiększają produkcję sebum
- Stymulują wzrost komórek skóry
- Utrudniają oddzielenie martwych komórek skóry
- Zwiększenie stanu zapalnego(pryszcze stają się większe i bardziej bolesne, jak również dochodzi do spowolnienia gojenia rany).
Androgeny mogą wpływać na trądzik pośrednio osłabiając funkcje ochronne skóry.
Co z genami?
Kiedy odkryto podobne stężenia hormonów u ludzi o zdrowej skórze, z tymi którzy doświadczyli trądziku stało się oczywiste , że musi istnieć coś jeszcze..
Jednym z przykładów jest zwiększone przekształcanie testosteronu w DHT.
Podsumowanie
- Hormony wpływają na wszystkie etapy procesu powstawania trądziku. Zwiększają wydzielanie sebum i wzrost komórek, utrudniają oddzielenie martwych komórek skóry i zwiększają stan zapalny.
- Hormony głównie odpowiedzialne: insulina, insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1) i androgeny.
- Androgeny mają bardziej znaczący wpływ na skórę, podczas gdy insulina i IGF-1 nasilają skutki działania androgenów .
- Ludzie z trądzikiem zazwyczaj posiadają podwyższone poziomy wymienionych hormonów, jednak nie jest to regułą.
- Geny warunkują, że skóra staje się bardziej wrażliwa na hormony u różnych osobników.
Link do cz. 2 artykułu - http://www.kfd.pl/tr...-2-307987.html/