Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Tisercin (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Tisercin

Skład: Levomepromazinum
Postać farmaceutyczna: tabletki powlekane
Dawka: 25 mg
Wielkość opakowania: 50 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Egis Pharmaceuticals Plc
Wytwórca: Egis Pharmaceuticals Plc
Kraj wytwórcy (kod kraju): HDziałanie
Słaby lek neuroleptyczny z grupy fenotiazyny. Analog chlorpromazyny o silniejszym od niej działaniu hamującym na funkcje psychoruchowe. Działając na receptory dopaminoergiczne we wzgórzu, podwzgórzu, układzie siatkówkowym i limbicznym powoduje supresję bodźców czuciowych, zmniejszenie aktywności ruchowej i silną sedację; działa antagonistyczne na inne układy neurotransmiterów. Wywiera działanie przeciwwymiotnie, przeciwhistaminowe, antyadrenergiczne, antycholinergiczne, podwyższa próg bólowy i powoduje efekt amnestyczny. Ze względu na zdolność nasilania działania leków przeciwbólowych lek można stosować jako leczenie pomocnicze w silnych bólach ostrych i przewlekłych. Tmax po podaniu doustnym wynosi 30-90 min. Lek jest intensywnie metabolizowany do metabolitów sprzężonych z siarczanem i glukuronianem, wydalanych przez nerki, niewielka część dawki (1%) jest wydalana z moczem i kałem w postaci niezmienionej

Wskazania
Choroby psychiczne przebiegające z pobudzeniem ruchowym i psychoruchowym, zespoły paranoidalne (schizofrenia). Leczenie wspomagające w niektórych towarzyszących objawach padaczki, niedorozwoju umysłowego, w depresji z niepokojem. W małych dawkach w zespołach lękowych. Nasilenie działania przeciwbólowego. Przygotowanie i pogłębienie znieczulenia ogólnego.

Przeciwwskazania
Jednoczesne podawanie z lekami hipotensyjnymi. Nadwrażliwość na fenotiazyny lub inny składnik preparatu. Przedawkowanie środków działających depresyjnie na o.u.n. (alkohol, środki znieczulenia ogólnego, leki nasenne). Jaskra z wąskim kątem przesączania. Retencja moczu. Choroba Parkinsona. Stwardnienie rozsiane. Miastenia, porażenie połowicze. Ciężka kardiomiopatia (niewydolność krążenia). Poważne upośledzenie czynności nerek lub wątroby. Istotna klinicznie hipotonia. Choroba układu krwiotwórczego. Porfiria. Karmienie piersią. Lek jest przeciwwskazany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Środki ostrożności
W czasie ciąży lek można stosować po starannym oszacowaniu ryzyka i korzyści. Jednoczesne stosowanie z lekami działającymi depresyjnie na o.u.n., inhibitorami MAO i lekami antycholinergicznymi wymaga dużej ostrożności. Ze względu na ryzyko kumulacji i działania toksycznego stosowanie u chorych z zaburzeniami nerek i/lub wątroby wymaga szczególnej uwagi. Ze względu na zawartość laktozy lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. U osób z chorobami układu krążenia w wywiadzie, a szczególnie u osób w podeszłym wieku i u chorych z zastoinową niewydolnością serca, zaburzeniami przewodzenia, zaburzeniami rytmu serca, zespołem wydłużonego odstępu QT lub zaburzeniami krążenia zaleca się dużą ostrożność. Lewopromazyna obniża próg drgawkowy i w zapisie EEG występują zmiany padaczkopodobne, dlatego u chorych na padaczkę w okresie zwiększania dawki leku konieczna jest staranna kontrola kliniczna i EEG. Podczas przewlekłego leczenia zaleca się regularną kontrolę morfologii krwi (opisywano rzadkie przypadki agranulocytozy i leukopenii). W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Przed rozpoczęciem leczenia i w czasie terapii zaleca się regularną kontrolę: ciśnienia tętniczego krwi (zwłaszcza u chorych z zaburzeniami krążenia i osób ze skłonnością do hipotonii), czynności wątroby (szczególnie u chorych z istniejącymi zaburzeniami czynności wątroby), morfologii krwi z rozmazem (w przypadku gorączki, zapalenia gardła, lub podejrzenia leukopenii lub agranulocytozy) i EKG (u osób z chorobami krążenia i u osób w podeszłym wieku). W celu uniknięcia hipotonii ortostatycznej po podaniu pierwszej dawki pacjent powinien około pół godziny spędzić w pozycji leżącej.

Ciąża i laktacja
Lek można stosować w ciąży jedynie po przeprowadzeniu starannej oceny korzyści i ryzyka. Stosowanie leku w czasie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Działania niepożądane
Hipotonia ortostatyczna, tachykardia, zespoły MAS, wydłużenie odcinka QT (arytmia typu torsade de pointes); pantocytopenia, agranulocytoza, leukopenia, eozynofilia, trombocytopenia; Zaburzenia orientacji, splątanie, halucynacje wzrokowe, mowa bezładna, objawy pozapiramidowe (dyskineza, dystonia, parkinsonizm, opistotonus, wygórowane odruchy), napady padaczkowe, podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, nawrót objawów psychotycznych, katatonia; złogi w soczewce i rogówce, retinopatia barwnikowa; suchość w jamie ustnej, dyskomfort w brzuchu, nudności, wymioty, zaparcia; odbarwienie moczu, trudności z oddawaniem moczu; uczulenie na światło, rumień, pokrzywka, przebarwienia, złuszczające zapalenie skóry; mlekotok, zaburzenia miesiączkowania; zmniejszenie masy ciała; żółtaczka, cholestaza; nieprawidłowe skurcze macicy; obrzęk krtani, obrzęki obwodowe, reakcje rzekomoanafilaktyczne, astma; bardzo wysoka gorączka, niedobór witamin.

Interakcje
Leku nie należy łączyć z lekami hipotensyjnymi i inhibitorami MAO. Należy zachować ostrożność podczas łączenia z lekami o działaniu antycholinergicznym (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe, atropina, skopolamina, sukcynylocholiny), lekami działającymi depresyjnie na o.u.n. (narkotyki, środki do znieczulenia ogólnego, leki przeciwlękowe, sedatywno-nasenne, uspokajające), lekami o działaniu pobudzającym na o.u.n. (np. pochodne amfetaminy), lewodopą, doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, lekami wydłużającymi odstęp QT (niektóre leki przeciwarytmiczne, antybiotyki makrolidowe, niektóre azolowe leki przeciwgrzybicze, niektóre leki przeciwhistaminowe, cizapryd, pośrednio leki moczopędne prowadzące do hipokalemii), diwalolem, preparatami o działaniu fotouczulającym, alkoholem.

Dawkowanie
Doustnie. Psychozy: początkowo 25-50 mg (1-2 tabl. powl.) na dobę w dwóch dawkach podzielonych. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do dawki dobowej 150-250 mg (w 2-3 dawkach podzielonych), a następnie po uzyskaniu efektów leczenia dawkę można zmniejszyć do dawki podtrzymującej.

Uwagi
Podczas zażywania leku nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu oraz spożywać alkoholu.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko