Skocz do zawartości

Zdjęcie

Tauryna

- - - - - tauryna

 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany

#1
PACO

PACO

  Learn From The Pain

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 6347 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:RotterdamTerrorCorps
  • Staż [mies.]: 4 L

  Tauryna

  Dodany obrazek  1.Tauryna Ogólnie.
  2.Dawkowanie tauryny w kulturystyce.
  3.Z czym łączyć taurynę.

  1.Tauryna - jej główną funkcją biologiczną jest sprzęganie kwasów żółciowych przed wydaleniem ich z wątroby. Tworzą się sole kwasów żółciowych - kwas taurocholowy i taurochenodeoksycholowy. Zwiększa to rozpuszczalność kwasów żółciowych, a co za tym idzie poprawia ich zdolności emulgujące tłuszcze w świetle przewodu pokarmowego. Tauryna pomaga transportować kreatynę do mięśni co powoduje jej bardziej efektywne wykorzystanie, a także przyśpiesza regenerację mięśni po wysiłku. W miarę wysiłku organizm przestaje wytwarzać wymagane ilości tauryny i następuje jej niedobór.Tauryna działa jak transmitter metaboliczny i ma dodatkowo efekt detoksykujący oraz wzmacnia siłę skurczu serca.
  Tauryna wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Przypisuje się jej funkcje neuroprzekaźnika. Jest m.in. agonistą receptorów GABA(A)*. Tauryna miałaby poprawiać funkcje poznawcze i pomagać w nauce poprzez zwiększenie metabolizmu komórek glejowych i, pośrednio, wszystkich neuronów.

  Odkryto, że wyjątkowo wysokie stężenie tauryny występuje w rozwijającym się mózgu i drastycznie spada zaraz po zakończeniu procesu rozwoju.

  Tauryna jest składnikiem dostępnych na rynku napojów energetyzujących oraz odżywek dla sportowców zawierających również kofeinę, glukuronolakton i inne substancje.
  Organizm ludzki wytwarza niewielkie ilości tauryny w wątrobie, mózgu, jelitach i mięśniach szkieletowych. Jej naturalnym źródłem jest mięso, szczególnie podroby (np. wątroba), ryby, małże. Jest też niezbędnym składnikiem w diecie kotów - jest dla nich aminokwasem egzogennym.

  *GABA(A) - Receptory GABA - rodzaje receptorów błonowych wiążących kwas ?-amino-masłowy (GABA), pełniących ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Receptory te dzielą się na dwie klasy; jonotropowy receptor GABAA, oraz GABAB, powiązany z białkiem G receptor metabotropowy.


  2.Dawkowanie Tauryny
  Polecane dawkowanie tauryny to 3 gr przed treningiem i stawia się za zadanie poprawę kondycji , wytrzymałości i pobudzenia. Gdy chcemy dawkować taurynę anty-katabolicznie , bo jak wiemy ma także działanie anty-kataboliczne , rozdzielamy dawkę na dwie porcje przed treningową 2 gr , oraz taką samą 2 gr po treningu. Niektórzy zaawansowani kulturyści stosują nawet po 10 gr tauryny dziennie .

  3.Z czym łączyć Taurynę
  Tutaj podzielę temat na 3 punkty wg. zastosowania:
  a)budowa masy mięśniowej.
  b)poprawa pobudzenia oraz poprawa wydolności.
  c)ochrona mięśni przed katabolizmem.

  Więc zabierajmy się do podpunktów:

  a)Budowa masy mięśniowej.
  Znanym i lubianym połączeniem jest łączenie tauryny z kreatyną. Na ten temat mieliśmy już napisane wyżej "Tauryna pomaga transportować kreatynę do mięśni , co powoduje jej bardziej efektywne wykorzystanie, a także przyśpiesza regenerację mięśni po wysiłku."

  b)Poprawa pobudzenia oraz poprawa wydolności.
  Aby doznać lepszego treningu pod względem lepszej wydolności , oraz pobudzenia taurynę łączy się z kofeiną lub alfaketoglutaran argininy. Dawka kofeiny w takim stacku dla osób nie mających styczności z kofeiną , oraz pobudzaczami to 100 mg , a dla starych wyjadaczy to 200-250 mg. Dawki alfaketoglutaran argininy to 2500-3000 mg.
  Ktoś pewnie zapyta " a gdybym połączył taurynę , kofeinę i alfaketoglutaran argininy?"
  Jasne można łączyć , sam osobiście tak łączyłem i polecam , ale należy dawki dobierać pod swój organizm.

  c)Ochrona mięśni przed katabolizmem.
  Aby skutecznie chronić nasze mięśnie przed katabolizmem , należy łączyć nasza taurynę z innymi aminokwasami takimi jak BCAA i Glutamina. Jest to znane połączenie , a dawki należy dobierać odpowiednio do danej formy naszego aminokwasy.  wikipedia.pl oraz KFD.pl
  Pozdrawiam PACO
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko