Skocz do zawartości

Zdjęcie

Tarczyca - ważny gruczoł

- - - - - tarczyca odpowiada

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
luiza

luiza

  Na KFD prawie jak w domu ;)

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPip
 • 1738 postów
 • Wiek: 44
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:WO
  Gruczoł tarczycy odpowiada za funkcjonowanie praktycznie wszystkich komórek naszego organizmu i kontrolę przemiany materii.

  Nadmierne lub niedostateczne wytwarzanie hormonów przez ten gruczoł może spowodować szereg nieprawidłowości w organizmie, łącznie z zahamowaniem rozwoju fizycznego i umysłowego.
  Hormony tarczycy takie jak tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3), kalcytonina wywierają znaczny wpływ na rozwój, wzrost i dojrzewanie wielu narządów człowieka, np. rozwój włókien nerwowych, chrząstek wzrostowych. Są niezbędne do komórkowych przemian energetycznych i metabolicznych, jak również syntezy białek, utrzymania stałej temperatury ciała, czynności układu sercowo- naczyniowego czy motoryki jelit. Regulują także pracę układu nerwowego, mięśniowego i krążenia.


  Wole - cóż to takiego?

  Funkcja tego ważnego gruczołu tarczowego w dużej mierze zależna jest od czynnika zewnętrznego, którym jest jod. Przy braku lub niedoborze jodu w pożywieniu tarczyca ulega powiększeniu, co uwidacznia się na zewnątrz w postaci tzw. wola. W Polsce występuje on u około 15 proc. ludzi. Nasz kraj jest obszarem, gdzie spożycie jodu jest niewystarczające, stąd konieczność jodowania soli.

  Wole możemy podzielić na: wole miąższowe, miąższowo-guzkowe i guzkowe. Natomiast na podstawie stanu czynnościowego tarczycy mogą występować wole z prawidłową czynnością hormonalną tarczycy (eutyreozą), czyli wole obojętne, wole z nadczynnością (hipertyreozą) lub wole z niedoczynnością (hipotyreozą).

  Te pierwsze są najczęściej spotykaną chorobą tarczycy. Rozwijają się one w każdym wieku, ale zwykle powstają w dzieciństwie, u młodych kobiet oraz niekiedy w trakcie stanu błogosławionego. Leczenie polega na dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki jodu. Wole ustabilizowane od wielu lat, nawet jeśli już nie wymagają leczenia, powinny być obserwowane w obawie przed pogorszeniem ich stanu. Wole miąższowoguzkowe i guzkowe wymagają niekiedy badań scyntygraficznych i biopsyjnych a także, w niektórych przypadkach, ich usunięcia. Decyzję o skierowaniu na zabieg podejmuje lekarz, który ustala również, czy musi się on odbyć natychmiast czy też chory może poczekać.

  Niewielkie powiększenie tarczycy z reguły nie powoduje dolegliwości, ale już duże wole mogą uciskać tchawicę, utrudniać połykanie. Nieleczone wole grożą powikłaniami - mogą być przyczyną nadczynności lub niedoczynności tarczycy.


  Niedoczynność tarczycy

  Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedostatecznym wydzielaniem hormonów przez ten organ. Może je powodować m.in.: zapalenie tarczycy czy choroby przysadki mózgowej, która wydziela za mało hormonów pobudzających czynność tarczycy.

  Rozwijająca się u dorosłych niedoczynność tarczycy powoduje powstanie tzw. obrzęku śluzakowatego - odkładanie się dużej ilości substancji śluzowatej w tkankach, zwłaszcza w tkance podskórnej. Chory przy niedoczynności tarczycy skarży się na ciągłe uczucie zimna, w wyniku obniżonej przemiany materii. Innymi objawami może być m.in.: osłabienie, przybieranie na wadze, bóle mięśni, ospałość fizyczna i psychiczna, zaburzenia koncentracji, bladość, suchość i szorstkość skóry, wypadanie włosów, u kobiet - długie i bardzo obfite miesiączki. Pojawia się także obrzęk powiek i spowolnienie mowy, głos staje się ochrypły i gruby.
  Niedoczynność tarczycy na podłożu niedoboru jodu może spowodować także bezpłodność. Niedobory hormonów uzupełnia się, stale zażywając tabletki. Ilość preparatu dobiera lekarz w zależności od wagi ciała i poziomu hormonów we krwi pacjenta.


  Kretynizm

  Niedobór hormonów tarczycy u małych dzieci może doprowadzić do zahamowania ich rozwoju fizycznego i umysłowego. Schorzenie to, zwane kretynizmem lub matołectwem, charakteryzuje się m.in. zahamowaniem wzrostu i niedorozwojem umysłowym, szybkim męczeniem się, skłonnością do tycia, brakiem apetytu, apatią. Właściwe stężenie hormonów tarczycy jest szczególnie ważne dla normalnego rozwoju dziecka w łonie matki. Od nich to zależy przede wszystkim kształtowanie mózgu, zawiązków zębów i układu kostnego.

  Niedoczynność od urodzenia może występować m.in. u dzieci, których matki chorowały na zaburzenia omawianego gruczołu. Aby jak najwcześniej wykryć niedoczynność tarczycy, wprowadzono w Polsce badanie przesiewowe u wszystkich noworodków, wykonywane z kropli krwi w pierwszym tygodniu życia. Jest to bardzo ważne, bo im wcześniej się podejmie leczenie, tym lepsze są rokowania dotyczące zahamowania choroby.


  Nadczynność tarczycy

  Tym pojęciem określa się ogólnoustrojowe skutki nadmiernego wydzielania hormonów przez tarczycę. Główne przyczyny nadczynności tarczycy to choroba Graves-Basedowa oraz wole guzowate nadczynne.
  Choroba Gravesa-Basedowa, zaliczana do tzw. schorzeń autoimmunologicznych, polega na tym, że źle funkcjonujący układ odpornościowy pobudza tarczycę do wytwarzania zwiększonej ilości hormonów. Przyczyną choroby może być np. silny uraz psychiczny, np. szok spowodowany śmiercią kogoś bliskiego, lęk, gniew, a także ostra lub przewlekła choroba zakaźna i okresy przestrojenia hormonalnego organizmu - okres dojrzewania i przekwitania. Dlatego na to schorzenie najczęściej chorują kobiety.

  Charakterystyczny w tej chorobie jest wytrzeszcz gałek ocznych (może doprowadzić do upośledzenia wzroku) i przyśpieszenie czynności serca. W przypadku wola guzowatego nadczynnego nadczynność tarczycy jest następstwem wydzielania dużych ilości hormonów przez niektóre guzy tarczycy. W przebiegu nadczynności tarczycy wzrasta znacznie w ustroju przemiana materii, zużycie tlenu i produkcja energii cieplnej. Wpływa to szkodliwie m.in. na serce i układ nerwowy.

  Chorzy na nadczynność tarczycy mają liczne dolegliwości, takie jak: uczucie gorąca, nerwowość, szybkie lub nierówne kołatanie serca, drżenie rąk, skłonność do biegunek, chudnięcie, bezsenność, wysokie ciśnienie tętnicze (jego amplituda), nadmierne pocenie się, kobiety - zaburzenia w miesiączkowaniu.
  Leczenie nadczynności tarczycy polega przede wszystkim na hamowaniu wydzielania hormonów za pomocą leków lub stosuje się tzw. leczenie radykalne, polegające na napromienianiu tarczycy radiojodem lub na wycięciu znacznej części tarczycy.


  Aby dbać o prawidłową czynność tego gruczołu, musimy się odpowiednio odżywiać.
  Zalecane są owoce, warzywa, rośliny strączkowe, ryby morskie, nabiał, sól jodowana. Zdaniem lekarzy, wczesne rozpoznanie i leczenie chorób tarczycy przeważnie nie dopuszcza do groźnych następstw dla zdrowia. Ważna jest częsta kontrola lekarska tego gruczołu, a także zapoznanie się z choćby podstawowymi informacjami o istocie choroby, jej przebiegu i możliwości leczenia.


  Badania w kierunku wykrycia chorób tarczycy dla osób ubezpieczonych i posiadających stosowne skierowania są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ośrodkach, które podpisały kontrakt z NFZ. Pacjent może za odpłatnością wykonać je także w prywatnych placówkach. W zależności od placówki koszt takich badań to:
  * USG tarczycy - 40-70 zł
  * Badania krwi określające poziom hormonów - T4 (tyroksyna), T3 (trójjodotyronina), TSH (hormon tyreotropowy) - 30-70 zł za określenie poziomu jednego hormonu.
  * Biopsja tarczycy pod kontrolą USG - 100-250 zł.


  Hormony tarczycy potrzebne są m.in do:

  * rozwoju włókien nerwowych, chrząstek wzrostowych
  * przemian energetycznych i metabolicznych
  * syntezy białek
  * utrzymania stałej temperatury ciała
  * czynności układu sercowo- naczyniowego
  * motoryki jelit
  * regulacji pracy układu nerwowego, mięśniowego i krążenia


  Objawy mogące świadczyć o niedoczynności tarczycy:

  * osłabienie, senność, skłonność do depresji, apatia
  * spowolnienie mowy
  * głos staje się ochrypły i gruby
  * pojawia się obrzęk powiek
  * skóra staje się sucha, blada, chłodna
  * występuje skłonność do wypadania włosów, zaparć, podatność na przeziębienia
  * kłopoty z pamięcią


  Objawy mogące świadczyć o nadczynności tarczycy:

  * przyspieszona czynność serca (kołatanie)
  * niepokój, ruchliwość, nadpobudliwość
  * utrata ciężaru ciała (chudnięcie) mimo apetytu
  * bóle głowy
  * biegunki
  * wzrost ciepłoty ciała
  * drżenia rąk
  * wysokie ciśnienie tętnicze (jego amplituda)
  * nadmierne pocenie się
  * łatwe męczenie się


  Nasz Dziennik (25.1.2007)
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko