Skocz do zawartości

Zdjęcie

T3 w szerszym kontekście

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
~Gieksiarz

~Gieksiarz

  Super spamer

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 8142 postów
 • Wiek: 51
  • Płeć:b/d

  *
  POPULARNY

  Hormony tarczycy TSH, FT4, FT3


  Opis hormonów osi tarczycowej
  Hormony tarczycy to:

  • T4- tyroksyna - produkowana przez tarczycę
  • T3 - trójjodotyronina - także produkowana przez tarczycę, ale większość jej jest wytwarzana w tkankach docelowych z T4. Trójjodotyronina jest właśnie czynną postacią hormonów tarczycy, hormonem pobudzającym metabolizm
  Większość hormonów tarczycy jest związanych z białkami (nieczynnych) Ponieważ na stężenie białek mogą mieć wpływ różne czynniki- oznaczamy:

  • FT4 - wolna tyroksynę
  • FT3 - wolną trójjodotyroninę
  Te badania są w zasadzie uniezależnione od stężenia białek, ale nie zawsze - dotyczy to zwłaszcza ciąży. W III trymestrze wiele laboratoriów obniżyło górną granicę FT4. *


  Do produkcji hormonów i wzrostu pobudza tarczycę TSH (tyreotropina) -hormon przysadki mózgowej. Jego wydzielanie jest hamowane na zasadzie ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego przez hormony tarczycy (ściślej lokalne stężenie FT3). Dlatego przy nadmiarze hormonów tarczycy stężenie TSH maleje, przy niedoborze - wzrasta.

  O zależnościach między hormonami: patrz tutaj (uwaga tekst dość trudno strawny). W skrócie: Wielu pacjentów błędnie uważa, iż stężenia poszczególnych hormonów tarczycy, nawet jak zawierają się w granicach normy - powinny być ze sobą powiązane w z góry założonych i stałych proporcjach. Jeżeli tak nie jest, proporcje wyników badań nie zgadzają się z ich koncepcjami lub poradami "z internetu" - rozpoznaje u siebie chorobę. Nie jest to prawdą. Proporcja TSH do FT4 jest osobniczo zmienna, u każdego nieco inna. Na proporcje FT3 do FT4 wpływ mają mechanizmy obwodowe - przekształcanie i inaktywacja hormonów tarczycy w tkankach docelowych, a to się zmienia w zależności od potrzeb, chorób współistniejących i innych czynników. Z wyjątkiem rzadkich chorób genetycznych czy niedoborowych nie stwierdzono celowości korygowania naturalnej przemiany tkankowej T4 w T3.


  Algorytm badań hormonalnych i ich interpretacja (co badać, w jakiej kolejności i co nam powiedzą wyniki):

  Zaczynamy od TSH:

  • Najczulszym badaniem mówiącym o wydzielaniu hormonów przez tarczycę jest badanie TSH. To badanie jest tak czułe, że pokazuje nawet bezobjawowe zaburzenia czynności tarczycy, również takie, gdzie FT3-4 są w normie.
  • Przy nadczynności (nadmiernej produkcji) tarczyca produkuje hormony zazwyczaj bez udziału TSH, dlatego jego poziom jest niski .
  • Przy niedoczynności (niedostatecznej produkcji) na odwrót - wysoki.
  • Jego wadą jest dość duża „bezwładność” – wolno zmienia się jego poziom – dlatego powtarzanie badań w krótkich okresach czasu, zwłaszcza tuż po zmianie leczenia jest bez sensu – wynik będzie dotyczył nie aktualnego stanu ale sprzed miesiąca.
  • Drugą wadą jest możliwość nieprawidłowych wyników (najczęściej obniżenia) z innych przyczyn niż zaburzenia tarczycy - patrz tutaj
  Niskie TSH:

  • Aby potwierdzić chorobę tarczycy (zazwyczaj nadczynność tarczycy) u osób z niskim TSH stosujemy oznaczenia wolnych hormonów tarczycy FT3 albo/i FT4. W nadczynności przeważnie wyniki są podwyższone.
  • Są to mniej czułe badania, ale mają też zalety - np. szybciej też zmienia się ich poziom w odpowiedzi na bodźce – np. zmianę leków. Często wystarcza tylko jedno z nich - które - decyduje lekarz.
  • Istnieje pojęcie tzw podklinicznej (subklinicznej) nadczynności tarczycy - tylko obniżone TSH a pozostałe hormony w normie
  • Nieprawidłowy poziom także może być spowodowany innymi czynnikami niż choroby tarczycy (patrz mój ukochany post o nieprawidłowych wynikach badań bez choroby tarczycy
  Prawidłowe TSH:

  • Oznaczanie innych hormonów w przypadku prawidłowego TSH zazwyczaj jest niecelowe
  • Odstępstwa od tej reguły oczywiście są i wynikają z ograniczeń opisanych powyżej - "bezwładności" przy nagłym rzucie choroby lub obecności pozatarczycowych czynników wpływających na poziom TSH.
  • Jeżeli jednak oznaczyliśmy FT3 lub FT4 mimo prawidłowego TSH i braku czynników zaburzających poziom TSH - oznaczenia te oczywiście powinny być prawidłowe. Jeżeli nie są - najczęściej mamy do czynienia z zaburzeniem oznaczenia FT3/FT4 z powodów pozatarczycowych.* Warto zapoznać się ze szczegółowym omówieniem zaburzeń hormonalnych przy dolegliwościach związanych z psychiką oraz o odrębnościach związanych z okresem ciąży.
  • FT3 - zdarza się nieco podwyższony lub granicznie wysoki poziom w stanach umiarkowanego niedoboru jodu. Towarzyszy temu prawidłowy, ale też granicznie wysoki poziom TSH
  • Odwrotnie - niski-graniczny poziom FT3 z niskim-granicznym poziomem TSH zdarza się u osób leczonych hormonami tarczycy, często w submaksymalnych dawkach. Jest to efekt mechanizmów fizjologicznych - tkankowej konwersji T4 do T3 i tkankowej inaktywacji hormonów tarczycy, o czym więcej w tekście o leczeniu hormonem T3.
  Wysokie TSH:

  • Zazwyczaj świadczy o niedoczynności tarczycy.
  • Jeżeli objawy pacjenta się z tym nie zgadzają - możemy oznaczyć FT4.
  • Jeżeli nie ma wątpliwości co do rozpoznania niedoczynności - nie jest to konieczne. FT4 to mniej czułe badanie i w przypadku niewielkich przekroczeń TSH zazwyczaj jest w normie (tzw subkliniczna niedoczynność). Oznaczenie FT4 w tej sytuacji służy do wykluczenia tzw II-rzędowej nadczynności tarczycy .
  • Oznaczenie FT3 w niedoczynności ma mniejszą wartość. W tej chorobie jest mało czułym oznaczeniem gdyż adaptacyjnie wzrasta obwodowa przemiana T4 i w T3. W niedoczynności tarczycy FT3 często jest prawidłowe a w niedoczynności z niedoboru jodu może być wysokie lub podwyższone
  • Nie muszę już chyba przypominać o możliwości nieprawidłowych wyników bez choroby tarczycy
  Tyle o badaniach hormonalnych. Są to oczywiście ogólne schematy, stosowane w najczęściej występujących chorobach. W niektórych rzadkich chorobach postępujemy inaczej, nie chcę Cię zanudzić na śmierć Szanowny Pacjencie dlatego nie o wszystkim piszę.  Uwaga!
  Powyższy schemat nie do końca ma zastosowanie w okresie ciąży. Jeżeli chcesz coś wiedzieć o swoich wynikach badań hormonów tarczycy w okresie ciąży - przeczytaj odpowiedni rozdział, a najlepiej zapytaj swojego Lekarza.
  Odpowiedzi na najczęstsze pytania: O normach badań hormonalnych - patrz tutaj

  Oznaczenia T3 i T4 (całkowitych hormonów tarczycy) w ogóle nie powinny być stosowane (o ile uznamy, że żyjemy w XXI wieku w sercu Europy i Stołeczno-Królewskim Mieście Krakowie)– są to mało dokładne badania i trudno przy ich pomocy coś wykryć.*

  Przy niewielkich odbiegnięciach od normy podstawowym działaniem powinno być powtórzenie oznaczeń za pewien czas. Tak samo przy sprzecznych, nieprzystających do siebie wynikach badań.

  Wiele chorób tarczycy ma charakter wolno postępujący i obserwacja wyjaśni sprawę. Opóźnienie leczenia przy niewielkim nasileniu choroby nie spowoduje jakichś istotnych następstw. Niedoczynność czy nadczynność tarczycy to nie nowotwór. Primum non nocere

  Dalczego tylko TSH Najczęstsze wątpliwości pacjentów skupiają się na tym pytaniu. Ano dlatego, że jest to badanie najczulsze. Ponieważ pokazuje efekt działania hormonów tarczycy - korzyść z jego zastosowania jest tak oczywista, że gra główną rolę.

  Dal miłośników matematyki - zmiana poziomu TSH w porównaniu do T3-4 ma charakter wykładniczy

  Badanie TSH ma swoje ograniczenia (ich lista jest długa) ale leczący lekarz zdaje sobie z nich sprawę i wie, kiedy należy użyć TSH a kiedy nie. Często nie ma potrzeby oznaczania wszystkich hormonów na raz.

  Zważ Drogi Czytelniku, że im więcej oznaczeń tym większa możliwość błędu laboratoryjnego i wysnucia fałszywych wniosków. Jeżeli w diagnostyce chorób tacrzycy do trzech hormonów dołożymy trzy przeciwciała, USG i scyntygrafię - prawdopodobieństwo błędów wcale nie jest małe.

  W warunkach finansowania badań przez NFZ ważny jest także czynnik ekonomiczny - jeżeli zużyjemy wszystkie środki przez pierwszych kilka miesięcy w jaki sposób będziemy Ci mogli pomóc Szanowny Pacjencie np w listopadzie i grudniu?

  Centralna czyli II-rzędowa niedoczynność i nadczynność to całkiem inna (rzadka) choroba i powyższe schematy nie mają zastosowania. Polega ona na nieadekwatnym wydzielaniu TSH przez przysadkę. Na forach internetowych często mylone są zalecenia co centralnej niedoczynności z chorobą Hashimoto.

  Dla pasjonatów przygotowałem "wykańczający' post o badaniach u osób leczonych hormonami tarczycy

  Dla wątpiących - post o nieprawidłowych wynikach badań bez choroby tarczycy
  T3 KULTURYSTYKA  Tarczyca naczelny zarządca organizmu
  data: 12.01.2009 Tarczyca, ze względu na swe wielokierunkowe oddziaływanie w zakresie całkowitej przemiany materii w organizmie, warunkuje zdolność organizmu do podejmowania wysiłku fizycznego, osiągane rezultaty treningowo- dietetyczne. Często nawet tego nie podejrzewamy, ale za brak oczekiwanych efektów, po godzinach spędzonych na siłowni, ciągłego odmawiania sobie pysznych smakołyków, odpowiada właśnie nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Warto wiec wiedzieć, w jaki sposób zadbać o jej sprawne działanie, a nawet jak je zwielokrotnić, aby uczynić ją sprzymierzeńcem w podejmowanym trudzie kształtowania swojego ciała.

  Przypomnijmy, że tarczyca jest nieparzystym gruczołem, o masie 20-30 g, składa się z dwóch płatów, leży na przedniej ścianie 2-4 chrząstki tchawicy. Największy jej rozwój przypada na wiek: 15- 20 lat; osiąga ona większe rozmiary u kobiet niż u mężczyzn. Pęcherzyki nabłonka tarczycy wypełnia glikoproteid - tyreoglobulina. Komórki nabłonka wychwytują z krwi aminokwas - tyrozynę (jest on także podstawą w tworzeniu neuroprzekaźników: dopamina, serotonia) oraz jod nieorganiczny.  Jako, że jod jest niezbędny do funkcjonowania tarczycy, potrafi ona wychwycić z krwi każdy atom tego pierwiastka śladowego. Kiedy zaczyna go brakować komórki gruczołu pęcznieją (powstaje wole). Połączenie jodu z w/w aminokwasem prowadzi do powstania właściwych hormonów tarczycy:
  - Tyroksyny (tetrajodotyronina)- T4- posiada 4 atomy jodu
  - Trijodotyronina - T3- posiada 3 atomu jodu w cząsteczce
  T3 i T4 są przechowywane w postaci związanej z tyreoglobulina w pęcherzykach nabłonka (aż 80% przechowywanej substancji hormonalnej stanowi T4, 15% to T3, pozostałą cześć stanowi: monojodotyrozyna- MIT, oraz dijodotyrozyna- DIT). Mimo, że uwalniane są z gruczołu dwie formy hormonu, T4 zanim połączy się ze swoim receptorem, zostaje pozbawiony jednego atomu jodu, czyli metabolizowany jest do T3. Tak wiec sprawne funkcjonowanie tarczycy to nie tylko prawidłowa produkcja wymaganych ilości hormonów, ale i zdolność organizmu do przekształcania T4 w bardziej aktywną formę- T3. Za proces przemiany T4 w T3 odpowiadają enzymy- dejodynazy, przy syntezie których niezbędny jest- selen. Z tego względu, zachowanie nawet odpowiedniej podaży jodu w diecie nie zapewni nam prawidłowego działania tarczycy, jeżeli towarzyszy jej deficyt selenu.
  Wydzielanie hormonów przez tarczycę regulowane jest przez hormon tyreotropowy (TSH) przysadki, którego aktywność z kolei uzależniona jest od podwzgórzowego hormonu uwalniającego hormon tyreotropowy (TRH). Poziom hormonów tarczycy regulowany jest na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego - ich wysoki poziom we krwi zwrotnie hamuje TRH, i w następstwie TSH.
  Poniżej znajduje się lista funkcji pełniona przez hormony tarczycy oraz skutków ich niedoboru. Jak się zaraz przekonacie, jest ona szczególnie istotna dla przedstawicieli sportów sylwetkowych, jak i wszystkich aktywnie kształtujących swe ciało:

  • Wpływ na podstawową przemianę materii - hormony tarczycy przyspieszają spalanie wewnątrzkomórkowe, następuje zwiększone zużycie tlenu. Wiąże się to ze zwiększonym wydzielaniem ciepła (nasilona termogeneza);
  • Nasilenie anbolizmu białek;
  • Wzrost resorpcji węglowodanów w jelitach;
  • Hormony tarczycy szczególnie będą warunkować pracę komórek, zużywających duże ilości energii, m.in.:
   - mięśni szkieletowych (niedoczynność tarczycy powoduje ogólne osłabienie mięśniowe, następuje zwolnienie przepływu krwi przez mięśnie);
   -mięśnia sercowego, układu sercowo- naczyniowego (niedoczynność tarczycy jest przyczyną zmniejszonej kurczliwości włókien mięśnia sercowego, zwalnia ono swój rytm, maleje jego pojemność minutowa);
   -komórek endokrynnych trzustki (niedoczynność prowadzi do zaburzenia wydzielenia insuliny, występuje ryzyko powstania cukrzycy).
  • Wpływ na poziom cholesterolu - prawidłowe wydzielanie T3, T4 obniża całkowity cholesterol. Niedoczynność tarczycy podnosi stężenie cholesterolu i co gorsze frakcji LDL;
  • Wpływ na przemiany w obrębie tkanki tłuszczowej - ponieważ hormony tarczycy podwyższają termogenezę, jako substrat w procesie tym wykorzystywane są, bogate w energię, kwasy tłuszczowe, pochodzące z tkanki tłuszczowej. Brak hormonów tarczycy będzie sprzyjał gromadzeniu się glukozy w tkance tłuszczowej. Często osoby z niedoczynnością tarczycy, pomimo braku apetytu, mają problemy z otyłością.
  • Wpływ na układ nerwowy - hormony tarczycy wpływają na układ nerwowy poprzez ekspresję genów białek, które regulują przekaźnictwo nerwowo - mięśniowe za pomocą serotoniny, noradrenaliny. W przypadku niedoczynności tarczycy, ze względu m.in. na obniżoną aktywność serotoniny, osoba staje się ospała, senna, występuje pogorszenie pamięci, apatia, a nawet objawy depresji;
  • Wpływ na wydzielanie hormonu wzrostu - prawidłowa sekrecja hormonów tarczycy stymuluje uwalnianie hormon wzrostu;
  • Wpływ na produkcję IGF- 2 (insulinopodobny czynnik wzrostu)- T3 stymuluje syntezę białek, wiążących ten czynnik;
  • Wpływ na aparat kostno-szkieletowy - niedobór hormonów tarczycy w okresie wzrostu organizmu hamuje rozwój kośćca. Wpływa na niego także w wieku dorosłym, kiedy nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, upośledza jego odżywianie, co będzie rzutować na prawidłowe działanie stawów. W tkance łącznej gromadzą się wówczas mukopolischarydy, które chętnie chłoną wodę, co prowadzi do opuchnięcia elementów stawowych, ich ucisku;
  • Wpływ na procesy inicjowane przez wolne rodniki - niedobór hormonów tarczycy spowalnia metabolizm, mitochondria wiec nie wykorzystują całego dostępnego tlenu, którego nadmiar będzie wykorzystywany do tworzenia nowych wolnych rodników;
  • Wpływ na przemiany wodno-mineralne - T3 i T4 przyspieszają wydalanie z organizmu wody i soli mineralnych. W przypadku niedoboru tych hormonów woda, sole mineralne, zwłaszcza jony sodowe, zatrzymywane są w organizmie (przyczyna tworzenia się obrzęków).
  • Wrażliwość na zimno - osoby z niedoczynnością tarczycy są szczególnie wrażliwe na ten czynnik otoczenia, szybko marzną, mają obniżoną podstawowa temperaturę ciała;
  • Stan skóry - przy niedoborze hormonów tarczycy krążenie krwi zmniejsza się także w obrębie skóry, która z tej przyczyny otrzymuje mniej składników pokarmowych, zaś produkty odpadowe są usuwane mniej sprawnie. Osoby z niedoczynnością tarczycy mają charakterystyczną bladą, suchą skórę, która podatna jest na różne infekcje, w tym także na powstawanie cellulitisu, trądziku;
  • Wpływ na libido - niedobór omawianych hormonów obniża libido...
   Lista ta uzmysławia, że nieprawidłowości gospodarki hormonalnej tarczycy powodują, że nie tylko nie potrafimy sprostać rosnącym obciążeniom treningowym, ale także z powodu znikomych efektów, tracimy motywację po podejmowania dalszej aktywności fizycznej. Dążenie do nadania sylwetce wymarzonego kształtu, liczne stresy życia codziennego, powodują, że nie możemy pozwolić sobie na "działanie na zwolnionych obrotach"- a za ten stan właśnie, często ponosi winę obniżone stężenie hormonów tarczycy.

   Przypomnijmy, że dla funkcjonowania tarczycy niezbędne są następujące mikroskładniki, które warto uwzględnić w codziennej diecie:
  • Jod (zapotrzebowanie dzienne: 150mcg; źródła pokarmowe: sól jodowana, homary, krewetki, ostrygi, ryby morskie, produkty z wodorostów, pieczywo, mleko);
  • Selen (zapotrzebowanie dzienne: 70mcg; źródła pokarmowe: homary, orzechy brazylijskie, skorupiaki, kraby, ostrygi, całe ziarna);
  • Witamina E - niski poziom tej witaminy towarzyszy często niedoczynności tarczycy;
  • Witamina C - jest niezbędna, ponieważ hormony tarczycy są bardzo delikatne, i mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z szkodliwymi substancjami znajdującymi się we wdychanym powietrzu.
  Czynniki wpływające na aktywność tarczycy, które powinnyśmy mieć na uwadze:
  • Obniżenie temperatury krwi (np. na skutek przebywania w niższych temperaturach), która dopływa do mózgu, stymuluje przysadkę do uwalniania TRH, który za pośrednictwem TSH wzmaga wydzielanie hormonów przez tarczycę. W tym kontekście, może warto pomyśleć o zabiegach krioterapii, aby dodatkowo "nakręcić" swój metabolizm;
  • Hormony działające na naczynia krwionośne np.: wazopresyna, adrenalina, wpływają na uwalnianie T3 i T4 z pęcherzyków tarczycy;
  • Aktywność tarczycy uzależniona jest od pory roku, jest słabsza jesienią, jeszcze bardziej znikoma zimą, zaś największa wiosną. To może tłumaczyć fakt, dlaczego tak wiele z nas, kończy zimę z dodatkowym balastem kilku kilogramów... Oczywiście uzależnione będzie to także od aktywności osoby, temperatury otoczenia, stanu zdrowia;
  • TSH- jego maksymalna produkcja następuje około godziny: 10-11 (2-3 razy więcej od wartości podstawowych), spadek następuje w godzinach: 22-23. Taka dobowa regularność wydzielnicza wyjaśnia, dlaczego nie warto objadać się na noc..., a dodatkową porcje węglowodanów lepiej spożyć dopiero rano;
  • Poziom T3, T4 rośnie w czasie choroby, stresu;
  • Funkcja wydzielnicza tarczycy zmniejsza się wraz z wiekiem. Teraz wiemy dlaczego, im jesteśmy starsze, tym trudniej nam pozbyć się zbędnych kilogramów.
  Kobiety a funkcjonowanie tarczycy Kobiety do 5 razy częściej cierpią z powodu niedoczynności tarczycy, co pozostaje w ścisłym związku z cyklicznymi zmianami poziomu hormonów produkowanych przez jajniki. Nadmiar estrogenów w stosunku do progesteronu może powodować niedoczynność tego organu wewnątrzwydzielniczego. Estrogeny obniżają poziom TSH, oraz wykazują działanie przeciwstawne do hormonów tarczycy. Te żeńskie hormony blokują kanały jonowe: sodowo-jodowe w tarczycy, utrudniając napływ jodu. Najwyższy poziom T3, T4 występuje w 3-4 dniu cyklu owulacyjnego - to będzie najlepszy czas na wykonanie ekstremalnie ciężkiego treningu!


  Kobieta cierpiąca na niedoczynność tarczycy, która jednocześnie stosuje tabletki antykoncepcyjne, musi z tego względu przyjmować większe dawki leków rekompensujących niedobory hormonów tarczycy, gdyż estrogeny zwiększają pojemność białek wiążących te hormony.


  Obniżony poziom hormonów tarczycy jest u kobiet przyczyną zaniku owulacji, problemów z zajściem w ciążę (niemożność zapłodnienia komórki jajowej na skutek skrócenia fazy lutealnej cyklu), wczesnych poronień, nieregularnych miesiączek.


  Niedoczynność tarczycy może wynikać albo z uszkodzenia, bądź zaniku samego gruczołu (niedoczynność pierwotna); albo być wynikiem zaburzeń wydzielania hormonu tyreotropowego (niedoczynność wtórna).


  W celu stwierdzenia zaburzeń funkcjonowania tarczycy wykonuje się badanie krwi pod kątem: hormonów tarczycy, hormonu przysadkowego- TSH, czasem dodatkowych wskazówek dostarcza określenie poziomu cholesterolu. Prostszy sposób sprawdzenia kondycji tarczycy to zmierzenie temperatury spoczynkowej: temperatura poniżej 36,6 stopni, świadczy o niedoczynności tarczycy (po wykluczeniu innych czynników chorobowych). Najlepszą porą na przeprowadzanie takiego testu u kobiet jest: 2-3 dzień cyklu; po menopauzie nie ma tego typu ograniczeń, pomiar może być wykonywany dowolnego dnia.


  Leczenie niedoczynności tarczycy polega na uzupełnianiu niedoboru jodu, albo brakujących hormonów tarczycy. Środki, stosowane w stanach niedomogi tego organu, są również wykorzystywane przed przedstawicieli sportów sylwetkowych w celu:


  • Przyspieszenia metabolizmu;
  • Redukcji tkanki tłuszczowej, bez konieczności stosowania znacznych ograniczeń dietetycznych (zwłaszcza w okresie przedstartowym);
  • Zwiększenia diurezy;
  • Zwiększenia efektów działania stosowanych SAA;
  W terapii niedoczynności tarczycy stosuje się następujące grupy preparatów:
  • Preparaty będące odpowiednikiem T4 (substancja aktywna to lewotyroksyna), np.: Cytomel (tabl.:5, 25, 50 mcg), Thybon (tabl.:20, 100 mcg). Decydując się na tego typu wspomaganie w sporcie, zaczyna się od podzielonej dawki 25 mcg/dzień. Dawkę tę stopniowo zwiększa się na przestrzeni kolejnych dni, dochodząc maksymalnie do 100 mcg/dzień, także w formie podzielonej. Ta grupa środków działa szybciej i silniej niż grupa poniższa, ale jednocześnie i krócej.
  • Preparaty będące odpowiednikiem T3 (substancja aktywna to liotyronina), np.: Eltroxin (tabl.: 50,100 mcg), Euthyrox (tabl.: 25-300 mcg);
  • Grupa środków działających na uwalnianie hormonów tarczycy, przez stymulowanie wydzielania przysadkowego hormonu tyreotropowego (TSH) (stosowane często w celu przywrócenia do normy endogennej produkcji hormonów tropowych, po odstawieniu środków sztucznie ją stymulujących- np.: Tropar, Thyroptron, Actyron).
  Używanie w/w środków mogą wywołać szereg groźnych powikłań zdrowotnych. Przy stosowaniu tej kategorii wspomagania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zahamować endogennej produkcji hormonów tarczycy (np. na skutek nagłego przerwania stosowania środka stymulującego sekrecję tarczycy, albo rozpoczęcia od zbyt dużych dawek środka jednorazowo). Nieumiejętne używanie preparatów z tej grupy może powodować wystąpienie objawów, charakterystycznych dla nadczynności tarczycy, np.: nieregularny puls, płytki oddech, nadmierne pocenie się, drżenie rąk, bóle głowy, nudności. Warto również pamiętać, że preparaty te najlepiej przyjmować na czczo, zaś pierwiastki takie jak wapń czy żelazo będą osłabiać ich resorpcję. Ostrożnie należy postępować, jeżeli stosowane są równocześnie analogi insuliny, gdyż powodowane przez nie obniżenie poziomu glukozy będzie zmniejszać efektywność hormonów tarczycowych.


  Nie musimy uciekać do stosowani wspomagania farmakologicznego w tej dziedzinie, ponieważ już sama wiedza na temat optymalnych warunków, sprzyjających prawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy, pozwoli nam intensyfikować efekty jej działania z korzyścią dla własnych celów treningowo-dietetycznych.


  Alternatywą dla niedozwolonego wspomagania w tym zakresie jest stosowanie zupełnie legalnych suplementów zawierających gugglesterony. Ta tajemniczo brzmiąca nazwa oznacza grupę roślinnych steroidów, będących składnikiem żywicy drzewa Cammiphora Mukul, występującego w Indiach. Jako substancje aktywne w organizmie człowieka, wywierają wpływ na tarczycę, stymulując ją do wydzielania hormonów, dodatkowo ułatwiają przemianę T4 w T3. Gugglesterony dodawane do różnych preparatów, albo będące ich podstawą, to bezpieczny i legalny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Są one składnikiem m.in. kompleksowego paka spalającego tkankę tłuszczową firmy Universal Nutrition - ANIMAL CUTS.

  żródł onet MD.  Zapraszam do dyskusji moze komuś sie przyda zanim sięgnie po hormony tarczycy.
  • 10

  #2
  ~Gieksiarz

  ~Gieksiarz

   Super spamer

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8142 postów
 • Wiek: 51
  • Płeć:b/d
  Panowie daje temat do góry nie interesuje was obszerniejsze informacje o hormonach tarczycy.:huh:
  • 0

  #3
  Block

  Block

   Znawca w dziale Doping

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2497 postów
 • Wiek: 38
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Heaven
  • Staż [mies.]: od '00
  .. a powinno, lato idzie, tłuszcz palić grubasy %)
  • 0

  #4
  ~Gieksiarz

  ~Gieksiarz

   Super spamer

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8142 postów
 • Wiek: 51
  • Płeć:b/d
  Block będa pytać w upały tak w czerwcu teraz sezon na stanazanol.%%)
  • 1

  #5
  Block

  Block

   Znawca w dziale Doping

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2497 postów
 • Wiek: 38
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Heaven
  • Staż [mies.]: od '00
  Albo stanazanol + nandrolon, bo sucha masa :rolleyes:

  %)
  • 0

  #6
  lelelel

  lelelel

  • KFD pro
  • PipPipPipPipPip
  • 1739 postów
 • Wiek: 29
  • Płeć:Mężczyzna

  Albo stanazanol + nandrolon, bo sucha masa :rolleyes:

  %)  dokladnie sezon sie zbliza ;p mase wyczowam heheh
  • 0

  #7
  ~Gieksiarz

  ~Gieksiarz

   Super spamer

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8142 postów
 • Wiek: 51
  • Płeć:b/d
  Dla mnie ten art bardzo ciekawy napiszę jeden z lepszych z tym że wiadomo że T3 nie używa wielu użytkowników jak np testosteronu ale np informacje takie jak T3 wpływa na układ nerwowy cały mechanizm działania jest ważny , i warto najpierw przeczytać zanim się sięgnie się po hormony tarczycy.
  • 0

  #8
  djfafa

  djfafa

   Na KFD prawie jak w domu ;)

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 1533 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  Trochę błędów jest w artkule, ale rozumiem że to nie Ty jesteś autorem, więc ok.

  Nazwy preperatów z T3 i T4 są przekręcone, czyli Cytomel ma T3 a nie T4 a Euthryrox i inne nie ma T3 tylko T4.
  • 0

  #9
  ~Gieksiarz

  ~Gieksiarz

   Super spamer

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8142 postów
 • Wiek: 51
  • Płeć:b/d
  Materiał jest skopiowany rzeczywiście jest trochę błędów ale myślę że więcej pomocnych informacji.

  Dodam tylko od siebie że T3 jest często stosowany w depresji lekopornej w USA czy na zachodzie jako potencjalizacja leków przeciwdepresyjnych oprócz litu które ma wiele sajdów działanie T3 jest pod tym względem najbardziej udokumentowane.

  Jeszcze ze dawki do T3 do 37,5mcg sa stosunkowo bezpieczne i nie blokują gruczołu tarczycy nie chcę opierać sie o art na konkurencji ale info o tym czytałem o tym już wcześniej zanim się tam pojawił art pana K który trzeba przyznać wiedzę ma ogromną.
  • 0

  #10
  TADZIK318

  TADZIK318

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 327 postów
 • Wiek: 45
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:KRAKÓW
  • Staż [mies.]: 10 LAT
  panowie-odnośnie t3-jaką dawke dobrac do cyklu prop tren ace?czy powiedzmy 25-37mcg styknie?
  • 0

  #11
  ~Gieksiarz

  ~Gieksiarz

   Super spamer

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8142 postów
 • Wiek: 51
  • Płeć:b/d
  jak masz cel wycinka to 37,5-50mcg jest najlepszą dawką pod względem efektywnosć skutki uboczne jak nie wycinka to 25mcg styknie w zupełności dawkę 25mcg korzystnie brać rano nadczo lub dwa razy 12,5mcg rani iokoło godz 15 z tego względu że t3 może nieco zaburzać lepiej wziąść dawkę wcześniej.<_<
  • 0

  #12
  Furious1337

  Furious1337

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 1284 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 68
  Przy cyklu 4 tygodniowym, redukcyjnym, jak będzie wyglądało dawkowanie?
  1 tyg: 37,5mcg
  2 tyg: 37,5 mcg
  3 tyg: 50mcg
  4 tyg: 50mcg

  tak może być?
  • 0

  #13
  TADZIK318

  TADZIK318

   Się rozkreca

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 327 postów
 • Wiek: 45
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:KRAKÓW
  • Staż [mies.]: 10 LAT
  Wejscie na t3 za szybkie a zejscia wogóle nie masz w tej rozpisce-zacznij od 12,5 np 4 dni potem 25mcg 4 dni 37mcg 4 dni 50mcg 8 dni i schodzisz podobnie jak wchodziłes czyli zmniejszasz dawke co 4 dni-mozesz jeszcze dac ze 4 dni 6mcg-czym łagodniejsze zejscie tym lepiej
  • 0

  #14
  Furious1337

  Furious1337

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 1284 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 68
  Ok dzięki wielkie :)
  • 0

  #15
  Electrohunter

  Electrohunter

   Ryjówkarz Kokardo-Aksamitny

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18027 postów
 • Wiek: 44
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Czarnobyl
  • Staż [mies.]:
  Samo wejście na T3 może być spokojnie od 25mcg.
  Zejście jest bardziej istotne i warto taperować do 12,5mcg.
  Z doświadczenia wiem że T3 czuć dopiero od 50mcg w górę.
  Przy dawce docelowej 75-100mcg nie ma się co stresować.
  Jeśli T3 ma być dodane w celu uzupełnienia endogennych
  braków przy cyklu z HGH to 25mcg daje rede.
  • 0

  #16
  ~Gieksiarz

  ~Gieksiarz

   Super spamer

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8142 postów
 • Wiek: 51
  • Płeć:b/d
  Ja obecnie daję 50mcg nie mam specjalnych sidów myślę że dawka 50-75 mcg jest najodpowiedniejsza stosunek sidy efekt w moim przypadku.
  Na HGH tak jak Elekro piszę dawałem 12,5-25mcg .
  • 0

  #17
  Furious1337

  Furious1337

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 1284 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 68

  Samo wejście na T3 może być spokojnie od 25mcg.
  Zejście jest bardziej istotne i warto taperować do 12,5mcg.
  Z doświadczenia wiem że T3 czuć dopiero od 50mcg w górę.
  Przy dawce docelowej 75-100mcg nie ma się co stresować.
  Jeśli T3 ma być dodane w celu uzupełnienia endogennych
  braków przy cyklu z HGH to 25mcg daje rede.

  w takim razie jak proponujesz dawkować t3 na cyklu redukcyjnym
  1-8 prop 100mg e2d
  1-5 tren 60mg e2d [ pierwszy kontakt z trenem, mniejsza dawka na próbę ]
  1-2, 5-6 clen

  ECA także mogę dodać

  Edytowany przez Furious1337, 10 kwiecień 2012 - 22:57 .

  • 0

  #18
  ~Gieksiarz

  ~Gieksiarz

   Super spamer

  • Aktywny user KFD
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8142 postów
 • Wiek: 51
  • Płeć:b/d
  Jak to jest twój drugi czy trzeci cykl zastanowiłbym sie na na combo winko+prop zamiast trenu lekko T3 pod koniec na początku clen z yohą lub nawet sam propek.
  • 0

  #19
  Electrohunter

  Electrohunter

   Ryjówkarz Kokardo-Aksamitny

  • Mod Ogólny
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18027 postów
 • Wiek: 44
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Czarnobyl
  • Staż [mies.]:

  w takim razie jak proponujesz dawkować t3 na cyklu redukcyjnym
  1-8 prop 100mg e2d
  1-5 tren 60mg e2d [ pierwszy kontakt z trenem, mniejsza dawka na próbę ]
  1-2, 5-6 clen

  ECA także mogę dodać

  Zależy ile masz do zrzutki. Jak mała wycinka to T3 nie ma sensu bo już
  sam tren zrobi swoje. Obetniesz węgle, dodasz dużo cardio i będzie ok.
  Jak już bierzesz tren to minimum 6-7 tyg bo póki co chcesz go odstawić
  w momencie kiedy konkretnie zacznie działać. A samo T3:
  25/25/25/25/25/50/50/50/50/50/75mcg x 10-15dni/50/50/50/50/50/25/25/25/25/25/12,5/12,5/12,5/12,5/12,5mcg
  Ale generalnie to ciężkie środki jak na twój wiek i staż. Takie moje zdanie ;)
  • 0

  #20
  charliee

  charliee

   Nowy na pokładzie

  • Nowi na forum
  • Pip
  • 1 postów
 • Wiek: 33
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:nysa
  • Staż [mies.]: 2
  postanowiłam zaczać spalanie na T3+ Clen (czytałam że razem silniej działają) wcześniej próbowałam już chyba wszystkiego...

  prosze o podpowiedz jak brac i jakie ćwiczenia wykonywać żeby zżucić zbędne kg a nie nabyć masy mięśniowej...
  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników