Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Strepsils Intensive (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Strepsils Intensive

Skład: Flurbiprofenum
Postać farmaceutyczna: tabletki do ssania
Dawka: 8,75 mg
Wielkość opakowania: 8 tabl. 16 tabl. 24 tabl. 32 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
Wytwórca: Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd.
Kraj wytwórcy (kod kraju): GBDziałanie
Lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o silnych właściwościach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn poprzez mieszaną inhibicję cyklooksygenzy 1 i 2 (COX-1 i COX-2), przy pewnej selektywności w kierunku COX-1. Działanie, które polega na redukcji bólu i zmniejszeniu obrzęku gardła, rozpoczyna się po 30 min. od przyjęcia i utrzymuje się 2-3 h. Dobrze się wchłania, a maksymalne stężenie w osoczu krwi obserwuje się po 30-40 min. Posiada dużą zdolność wiązania z białkami. Metabolizm zachodzi w wątrobie, głównie na drodze hydroksylacji. Wydalanie następuje przez nerki, a T0,5 w fazie eliminacji wynosi 3-6 h. W bardzo niewielkich ilościach jest wydzielany do mleka kobiet karmiących.

Wskazania
Krótkotrwałe objawowe leczenie bólu gardła.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu lub inne NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy. Objawy nadwrażliwości w postaci nieżytu błony śluzowej nosa, astmy oskrzelowej lub pokrzywki po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Czynna lub przebyta choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, perforacja lub krwawienie, również po zastosowaniu innych NLPZ. Przyjmowanie innych NLPZ, w tym inhibitorów COX-2. Ciężka niewydolność serca. III trymestr ciąży.

Środki ostrożności
Ze względu na ryzyko nasilenia skurczy oskrzeli należy zachować ostrożność u pacjentów z czynną lub przebytą astmą oskrzelową. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, serca lub wątroby, szczególnie w podeszłym wieku, z uwagi na możliwość zmniejszenia czynności nerek oraz wystąpienia śródmiąższowego zapalenia nerek, zespołu nerczycowego i/lub niewydolności nerek. U pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi flurbiprofen może przedłużać czas krwawienia. Preparat zawiera sacharozę - nie należy stosować u pacjentów z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca, chorobą wieńcową, chorobą naczynio-mózgową, czynnikami ryzyka choroby wieńcowej (nadciśnienie, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu) oraz z przebytym nadciśnieniem i obrzękiem związanym ze stosowaniem NLPZ. Nie można wykluczyć niewielkiego zwiększenia ryzyka zatorów tętnic związanego z przyjmowaniem NLPZ. W przypadku długotrwałego stosowania NLPZ może dochodzić do zaostrzenia stanów zapalnych (np. rozwój martwicy powięzi). Istnieje również prawdopodobieństwo przemijającego wpływu na owulację i wystąpienia zaburzeń płodności, ustępujących po zakończeniu terapii. W razie wystąpienia objawów infekcji bakteryjnej w obrębie gardła i migdałków należy zastosować antybiotykoterapię. Preparatu nie należy stosować u dzieci < 12 rż. Przyjmowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Ciąża i laktacja
W I i II trymestrze ciąży stosować jedynie w razie absolutnej konieczności. Nie należy stosować w III trymestrze ciąży ze względu na możliwość przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego i ryzyko wystąpienia nadciśnienia płucnego u noworodka. Przyjmowanie preparatu w ciąży może też prowadzić do jej przedłużenia oraz ciężkiego i opóźnionego porodu. Flurbiprofen przenika do mleka w bardzo małych ilościach, nie zaleca się jednak podawania leku w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Bardzo często: uczucie gorąca lub pieczenia w ustach (13,6% przypadków), zaburzenia smaku. Często: nudności, biegunka, bóle brzucha, ból i/lub zawroty głowy, mrowienie w ustach, owrzodzenia i/lub suchość błony śluzowej jamy ustnej. Niezbyt często: niestrawność, wymioty, wzdęcia, wysypka. Rzadko: senność lub bezsenność. Bardzo rzadko (pojedyncze przypadki): krwawienie z przewodu pokarmowego (w skojarzeniu z przyjmowaniem innego NLPZ), obrzęk naczynioruchowy (przy współistniejącym uczuleniu na kwas acetylosalicylowy), skurcz oskrzeli. Podczas stosowania flurbiprofenu w większych dawkach przez dłuższy okres czasu w rzadkich przypadkach obserwowano dodatkowo: reakcje skórne (włącznie z zespołem Stevensa-Johnsona oraz zespołem Lyella), nadwrażliwość (duszność, gorączka, wstrząs anafilaktyczny), owrzodzenia i perforacje w obrębie przewodu pokarmowego, niewydolność wątroby (włącznie z zapaleniem wątroby i żółtaczką), zaburzenia czynności nerek (włącznie z śródmiąższowym zapaleniem nerek, zespołem nerczycowym oraz uszkodzeniem nerek), reakcje hematologiczne (włącznie z anemią, przedłużonym czasem krwawienia, trombocytopenią, neutropenią, agranulocytozą, anemią plastyczną oraz anemią hemolityczną). Dodatkowo do możliwych działań niepożądanych całej grupy NLPZ należą: obrzęk, nadciśnienie i uszkodzenie mięśnia sercowego.

Interakcje
Flurbiprofen może zwiększać działanie leków przeciwzakrzepowych: heparyny, pochodnych kumaryny i leków przeciwpłytkowych (m.in. dipirydamolu i sulfinpirazonu). Może zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego podczas leczenia glikokortykoidami oraz działania nefrotoksycznego podczas leczenia diuretykami i cyklosporynami. Preparat może zwiększać działanie litu, metotreksatu oraz leków oszczędzających potas (należy monitorować stężenia potasu we krwi). Flurbiprofen zmniejsza działanie: glikozydów nasercowych (ryzyko zwiększenia niewydolności serca), leków hipotensyjnych oraz furosemidu i innych leków moczopędnych. Nie można wykluczyć interakcji z fenytoiną. Nie stwierdzono interakcji z tolbutamidem i lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy. Ze względu na zwiększone ryzyko działań niepożądanych nie stosować łącznie z innymi NLPZ.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci > 12 rż. 1 tabl. co 3-6 h, maksymalnie 5 tabl. na dobę, nie dłużej niż 3 dni. Tabletki ssać powoli.

Uwagi
1 tabl. zawiera 2,5 g sacharozy i glukozy co odpowiada około 0,25 jednostkom chlebowym. W czasie ssania należy zmieniać położenie tabletki w ustach, aby uniknąć miejscowego podrażnienia.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko