Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sport - szkoła charakteru

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Myla

Myla

  Się rozkreca

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 477 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Stacja Kosmiczna
  • Staż [mies.]: 228
  Któż z was nie zaznał wielkich emocji towarzyszących wydarzeniom sportowym? Może Ty przeżywałeś je bezpośrednio jako zawodnik. Wygrałeś, pokonałeś innych, biją ci brawa, stajesz się sławny. Masz chęć zasmakować po raz wtóry tego radosnego uczucia, kiedy stoi się na podium. Ale to nie zawsze jest możliwe. Następnym razem trafiasz na lepszych, przegrywasz. To im teraz wręczają medale, a ty stoisz w cieniu, nie zauważony przez nikogo, pozostawiony sam sobie z goryczą porażki.

  Sytuacje takie możecie przeżywać nie tylko jako zawodnicy, ale również jako kibice, kiedy obserwujecie zwycięstwa i porażki innych. To wielka sztuka umieć wygrywać i tak cieszyć się z tego, by wygrana dopingowała do dalszej pracy. To wielka, a może jeszcze większa sztuka umieć przegrywać z honorem, gratulować zwycięzcy i wyciągać właściwe wnioski do pracy nad sobą.

  Dlatego sport jest szkołą charakteru. Aby uzyskać dobry wynik sportowy, trzeba mieć nie tylko talent. Potrzebna jest przede wszystkim praca. Bez pracy nie można osiągnąć dobrych wyników w żadnej dziedzinie, a więc i w sporcie. Ci z was, którzy chcą osiągnąć sukcesy sportowe, chcą wygrywać, muszą godzić systematyczny trening z równie systematyczną nauką, muszą rozwijać w sobie wiele cech, bez których nie można pokonać własnych słabości. Cechy charakteru, które wyrobicie w sobie podczas uprawiania sportu, pozostaną Wam na całe życie, są to niejako dodatkowe wartości wynikające z uprawiania sportu. Ten bowiem, kto umiał pokonać własną słabość na treningu czy podczas zawodów, nie zawiedzie potem w życiu i pracy.

  O tym, że systematyczne uprawianie sportu i ćwiczeń fizycznych ma wpływ na ogólny rozwój organizmu, że wyrabia siłę, wytrzymałość, szybkość, zwinność, wie na ogół każdy. Ale na tym nie kończy się wpływ sportu na rozwój człowieka. Z badań naukowych dotyczących np. zagadnień rywalizacji sportowej, roli sportu w organizacji czasu wolnego, roli sportu jako "odtrutki" na ujemne skutki technizacji życia i ograniczanie naturalnego środowiska jednoznacznie wynika, że wpływ sportu na rozwój i kształtowanie różnych cech osobowości człowieka jest ogromny.

  Udowodniono, że sport rozwija takie cechy, jak odwagę, stanowczość, siłę woli i wytrwałość w dążeniu do celu, zdecydowanie, zdolność do szybkiego podejmowania decyzji, umiejętność pokonywania strachu, poczucie wiary we własne siły, zdolność do koncentracji i skupienia, zdyscyplinowanie, umiejętność wyrzeczeń, opanowanie, poczucie odpowiedzialności (także za innych), uczciwość, sprawiedliwość, sumienność, wrażliwość. Podczas zmagań sportowych człowiek rozwija swoją wyobraźnię, wyrabia w sobie również takie cechy, jak refleks, podzielność uwagi, spostrzegawczość i pamięć ruchową.

  Źródło: Zbigniew Cendrowski, "Przewodzić innym"; wyd. Agencja PROMO-LIDER, Warszawa 1997.
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko