Skocz do zawartości

Zdjęcie

Siła i Masa według Arnolda

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
amstello

amstello

  Wczuwa się w forum

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 186 postów
 • Wiek: 32
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 1 rok
  Witam znalazłem taki artykulik bardzo ciekawy jeśli ktoś znajdzie czas ,chęci niech luknie i napisze swoje sugestie i uwagi pozdro
  P.S.myślę że to dobry dział

  Siła i Masa według Arnolda.
  Sztuka i wiedza kulturystyczna uczyniła w ostatnich latach fantastyczny postęp. Kulturyści są obecnie potężniejsi i lepsi niż kiedykolwiek w przeszłości. Przeciętny zwycięzca zawodów jest obecnie nie tylko lepiej umięśniony jak zawodnicy sprzed lat, ale posiada również większą definicję mięśniową i muskulaturę. Nowoczesne metody treningowe, innowacje w sprzęcie jak również lepsza wiedza o odżywianiu i jej zastosowanie ( włączając w to również używanie nowoczesnych odżywek) umożliwiają dzisiejszemu kulturyście zdobywać trofea na zawodach w znacznie szybszym czasie. Obecnie jest przypuszczalnie dziesięć razy więcej dobrze zbudowanych mężczyzn niż dziesięć lat temu. Ta ewolucja w kulturystyce postępuje równolegle z postępami w innych sportach, spowodowanymi treningiem siłowym. Sportowcy są dzisiaj więksi, silniejsi i szybsi niż ich poprzednicy i nie widać końca tych procesów. Wiele z tzw. "mitycznych" barier zostało przełamanych jak np. wyciskanie 230kg stojąc, wyciskanie 300kg w leżeniu na ławce itp. Wyniki te wydawały się być niemożliwymi do pokonania jeszcze kilka lat temu. W kulturystyce każdy stara się rozwinąć swoje ciało do granic możliwości, co oznacza zdobycie maksymalnego umięśnienia przy zachowaniu kształtu i definicji.

  Nikt z mistrzów nie jest zadowolony, jeśli nie osiągnie maksymalnych, uwarunkowanych swym potencjałem genetycznym wymiarów mięśni. W tym artykule skoncentrujemy się na jednym celu: MASA! Zdobywanie masy mięśniowej oznacza zwiększanie wagi czystych solidnych mięśni. Możesz zdobyć do 15 kilogramów nowych mięśni w ciągu trzech miesięcy używając prawidłowo informacji tutaj zawartych. Ilość zdobywanej masy i wymiary zależą od tego jak daleko jesteś oddalony od swoich celów oraz jak pilny będziesz w wypełnianiu moich sugestii. Ustaw realistycznie swoje cele, ale myśl masywnie! Zamierzam pokazać Tobie jak zwiększyć masę szybciej niż sobie to wyobrażasz.

  Problem Niedowagi. Mimo, że każdy początkujący kulturysta stoi przed problemem zwiększenia wagi i wymiarów mięśniowych, większość czyni zadowalające postępy bez potrzeby specjalnej pomocy. Ale co z tzw. hardgainerami? Przyjrzyjmy się kilku powodom, które utrudniają zwiększenie wagi i budowę wymiarów mięśniowych. Wiele czynników może uniemożliwić zwiększanie wagi. Na pierwszym miejscu stawiam niewłaściwe nawyki żywieniowe. Organizm musi być odżywiany wysoko jakościowym, budującym tkankę mięśniową białkiem w ilości większej od potrzeb, a także dostateczną ilością tłuszczów i węglowodanów dających energię. Sekret leży w zorganizowaniu zrównoważonej diety i to w białko jak i w kalorie. Innym czynnikiem często przeszkadzającym w postępach jest przetrenowanie. Nadmiernie długie, drenujące energię treningi, na których trenujesz aż do punktu kompletnego wyczerpania, rzeczywiście mogą spowodować utratę wagi. Zbyt duże ilości energii traconej na zajęcia poza kulturystyczne mogą też zahamować postępy.
  Przyrost mięśni może być również zahamowany przez brak zdrowego wypoczynku i snu. Jeśli podejrzewasz, że postęp jest blokowany przez braki zdrowotne natychmiast skorzystaj z porady lekarza. Choroby takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, zapalenie migdałów wymagają wyleczenia przed podjęciem prób jakiegokolwiek treningu. Zawsze doceniaj wagę właściwego psychicznego podejścia do treningu. Napięcie psychiczne i zmartwienia mogą być dla ciebie drenażem energii, który wpływa zarówno na trening jak i na przyrost mięśni. Musisz nie tylko mieć pozytywne nastawienie do treningu, ale musisz też utrzymać niezmącony spokój beztroską postawą między treningami. Szczególnie ważne jest, aby nie denerwować się i nie ekscytować w czasie zbliżonym do posiłków. Jedzenie nie jest wówczas właściwie przetrawione. Osobnicy z chroniczną niedowagą to często jednostki łatwo ekscytujące się i nerwowe, które wydawałoby się nigdy nie odpoczywają. Zwolnij i zachowaj spokój. Wówczas postępy staną się szybsze.

  Zdobywanie masy jest łatwe. Tak, zdobywanie masy jest łatwe, jeśli ćwiczysz prawidłowo, dbasz o odpowiednią dietę i dostatecznie wypoczywasz i wysypiasz się, aby mógł nastąpić przyrost. Sprawą pierwszą i najważniejszą jest właściwa dieta. Dieta jest podstawą każdego zysku mięśniowego. W moim odczuciu stanowi 50% batalii kulturystycznej. Jest rzeczą niemożliwą, aby zbudować mięśniowe wymiary i zdobywać masę, jeśli twoja dieta jest niedostateczna. Dieta musi być tak samo dobrze zaplanowana jak program treningowy, jeśli twoim celem jest odniesienie sukcesu. W dalszym miejscu jest przedstawiona super dieta na zwiększenie wagi, która pomogła mi szybko zdobyć masę mięśniową. Jedynym z najbardziej efektownych sposobów szybkiego zdobywania masy jest używanie dużych obciążeń w podstawowych ćwiczeniach na duże obszary mięśniowe, co daje zarówno przyrosty masy jak i siły. Ćwiczenia z dużym obciążeniem na klatkę, barki grzbiet, barki, nogi i ramiona dają dobra podstawę do dalszego treningu na kształt i definicję. Ćwiczenia z dużym obciążeniem stymulują głęboko położone włókna mięśniowe, które nigdy nie są osiągane przez trening z małymi obciążeniami. Celem jest użycie mniejszych ilości ćwiczeń, większych obciążeń i ćwiczenia całości w jeden dzień. Zdobyłem większość mojej masy ćwicząc wg programu składającego się z dziesięciu ćwiczeń wykonywanych trzy razy w tygodniu. Omówię je w dalszej części tego artykułu. Choć zwykle trenuje cztery ćwiczenia na grupę mięśniową ćwicząc w systemie split (system treningu dzielonego) jednak chcąc zdobyć szybko masę porzucam go, gdyż konsumuje zbyt dużo energii. Split jest systemem idealnym dla zdobycia kształtów, zarysów, muskulatury i definicji. Jest on również zalecany przy rozwoju słabiej rozwiniętych grup mięśniowych, ćwiczymy wówczas do trzech grup mięśniowych na trening w cyklu sześciodniowym. Jednak próbując zrobić szybkie zyski wagowe nie można się przepracowywać wykonując zbyt wiele ćwiczeń. To łatwo może zniwelować efekt odnowy miedzy treningami, wywołać przemęczeni, utratę entuzjazmu do treningu i zerowy postęp. Oszczędzanie energii jest ważne.

  Sen i przyrosty mięśni. Maksymalny przyrost mięśni może wystąpić tylko wtedy, gdy organizm ma dosyć wypoczynku i snu. Potrzebne jest minimum osiem godzin dobrego spokojnego snu w nocy. Ponieważ organizm człowieka odnosi korzyści z regularności, dobrze jest chodzić spać o tej samej godzinie wieczorem, gdyż organizm przyzwyczaja się do tej samej pory wypoczynku. Rezultatem tego jest zdrowy sen. Nieregularny tryb życia, sypianie osiem godzin jednego dnia, sześć drugiego, dziewięć trzeciego nie jest tak korzystne gdyż po ciężkim dniu z dobrym treningiem wiele komórek wymaga wymiany, sen jest konieczny nie tylko ze względu na wymianę tych komórek i superkompensację (nadbudowę), ale ma również wpływ na psychiczne zdrowie. Ilość potrzebnego snu jest różna dla różnych osób. Osiem do dziesięciu godzin snu jest wymagane do szybkiego rozwoju mięśni. Ważną rzeczą jest też oszczędzanie energii w ciągu dnia. Istnieje stare powiedzenie określające, co kulturysta powinien robić, aby zdobyć masę i wymiary:
  "Nigdy nie biegnij, jeśli możesz iść, nigdy nie idź jeśli możesz stać, nigdy nie stój, jeśli możesz siedzieć, nigdy nie siedź, jeśli możesz leżeć, a jeśli już się położysz staraj się usnąć". Stwierdziłem, że bardzo pomocna jest również drzemka po południu. Możesz się przespać po powrocie do domu ze szkoły lub pracy. Nawet półgodzinna drzemka jest korzystna. Szczególnie pożyteczna jest ona w dni treningowe. W ten sposób gromadzisz energię specjalnie na treningi, co znacznie wzmaga przyrosty mięśni.

  Tkankę mięśniową buduje białko. Białko jest podstawową strukturą wszystkich żywych komórek. Po odjęciu wagi kości i wody 86% reszty stanowi białko. Aby zbudować, utrzymać i odnowić tkanki organizmu potrzebne jest białko woda i minerały, białko stanowi również wymienialny składnik enzymów, hormonów i innych gruczołów. Spożywane białka są w procesie trawienia rozkładane na cząstki zwane aminokwasami. Istnieje minimum 22 aminokwasów uznawanych za istotne dla organizmu ludzkiego. O aminokwasach mówimy jako o budowlanych cegiełkach tkanek organizmu. Dziesięć z nich jest znanych jako podstawowe aminokwasy, muszą być one dostarczone organizmowi w pożywianiu, aby nastąpił rozwój. Pozostałe dwanaście jest wytwarzanych w organizmie. Produkty zawierające białko są uszeregowane wg ich biologicznej wartości produkty o najwyższej wartości pochodzą od zwierząt: mięso, jaja, nabiał, ryby i drób. Znacznie mniejszą wartość biologiczną posiadają białka zawarte w produktach roślinnych takich jak pszenica, fasola, kukurydza, ryż, groch, orzechy. One powinny być mieszane z białkiem zwierzęcym w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów. Białka zwierzęce są znacznie łatwiej przyswajalne od roślinnych i w organizmie zmieniane na mięśnie. Kulturysta wymaga znacznie większej ilości białka niż przeciętny osobnik, ponieważ stara się zwiększyć masę mięśni. Dla szybkich przyrostów powinien spożywać przynajmniej dwa gramy białka na kilogram wagi ciała dziennie.

  Potrawy energetyczne. Najlepszym dostarczycielem energii dla organizmu są potrawy bogate w węglowodany i tłuszcze. Organizm musi być wyposażony w odpowiednią ilość energii każdego dnia, aby zaspokoić potrzeby związane z procesami metabolicznymi. Ogólnie biorąc metabolizm może być określany jako wymiany tkanek. Jest to proces chemiczny transformujący pożywienie w złożone elementy tkanek i zamieniający skomplikowane substancje organizmu w proste wraz z wytworzeniem ciepła i energii. Dwa główne składniki procesu metabolicznego to:
  Anabolizm- polegający na budowaniu tkanek i utrzymywaniu ich odnowy
  Katabolizm- polegający na rozkładzie tkanek dla otrzymania energii i ich wydalaniu
  Wielkość energii zawarta w pożywieniu jest mierzona w kaloriach. Ilość energii, jaką potrzebuje organizm w ciągu dnia dla utrzymania swych funkcji metabolicznych jest, określona pewną liczbą kalorii. Aby uzyskać przyrosty wagi musisz dostarczyć organizmowi więcej kalorii aniżeli spalasz. Należy przekroczyć normalne wymagania kaloryczne od 30 do 100%. Oto ogólna wskazówka, co do ilości kalorii wymaganych przez przeciętną osobę
  Masa / wymagane kalorie (kcal)
  57 3000
  68 3400
  77 3800
  86 4300
  95 4800
  101 5300

  Są to ogólne liczby, które powinny odpowiadać przeciętnemu kulturyście. Jeśli jednak pracujesz bardzo ciężko jako drwal, budowniczy, doker lub, jeśli trenujesz bardzo długo i ciężko dodaj 25% do powyższej liczby. Aby zdobywać szybko wagę musisz wyznaczyć jak wiele kalorii dziennie potrzebujesz, a następnie dostarczyć je. Niezależnie czy trenujesz w dany dzień czy nie, potrzebujesz tych kalorii. Ja zwykle dodawałem 500 do 700 kcal w dni treningowe.
  Węglowodany dają większość energii, która jest potrzebna do poruszania się i wykonywania pracy. Są one tanią, łatwo osiągalną oraz łatwo przyswajalną formą paliwa. Tkanki organizmu stale wymagają i zużywają węglowodany. Poza swoją niezastąpioną rolą dostarczyciela ciepła i energii węglowodany pomagają w procesie spalania białka. Przyswajanie białek poprawia się, gdy w ciągu tego samego posiłku konsumowane są węglowodany. Są one w procesie trawienia rozkładane na glukozę, która jest formą cukru znajdującego się zwykle we krwi, glukoza jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania tkanki nerwowej i jest źródłem energii dla mózgu. W normalnej diecie głównym źródłem węglowodanów są ziarna, jarzyny, owoce, kasze, makarony.

  Tłuszcze służą również jako skoncentrowane źródło ciepła i energii dla organizmu i są ważne dla normalnego funkcjonowania tkanek. Dziewięć kcal otrzymujemy z jednego grama tłuszczu, a tylko cztery kcal z jednego grama białka, czy węglowodanów. Pożywienie bogate w tłuszcze jest również źródłem absorbowanych przez niego witamin A, D, E, K. Pewne kwasy tłuszczowe mają podstawowe znaczenie dla wzrostu i utrzymania funkcji organizmu. Źródłami tłuszczów w diecie są: mięso, produkty mleczne, jaja, orzechy, owsianka. Większość kalorii powinna pochodzić z węglowodanów i tłuszczy. Mleko jest idealnym produktem przyczyniającym się do rozwoju, gdyż zawiera łatwo przyswajalne białko, tłuszcze, węglowodany. Jeśli nie masz problemów z trawieniem mleka, pij je na zdrowie.

  Super dieta na zwiększenie wagi. Sekretem szybkich zysków wagowych jest wysoko białkowa i wysoko kaloryczna dieta. Jedzenie sześciu małych posiłków zamiast trzech dużych jest idealnym sposobem rozładowania spożywanych białek tak, że są dostępne dla organizmu przez okrągły dzień. Małe ilości pokarmu są przyswajalne znacznie łatwiej przez system trawienny i nie występuje przeładowanie żołądka, które jest częstym zjawiskiem przy trzech bardzo dużych posiłkach. Teraz nakreślę dla ciebie dietę, która zapewni około 5000 kcal i 300 gramów białka.

  Śniadanie 7:30
  3 jaja; 30 gramów pasztetu wołowego, dwie grzanki z masłem, 2 szklanki mleka

  Drugie śniadanie 10:00
  Kanapka z mięsem, 1 jajko, 1 szklanka mleka

  Obiad 12:30
  Kanapka z mięsem, kanapka z serem, dwie szklanki mleka, owoc

  Podwieczorek 15:00
  Jajko, 3 plastry sera, 2 szklanki mleka

  Kolacja 18:00
  Ok. 30 gram wołowiny mielonej, pieczone ziemniaki z masłem, sałata, 2 szklanki mleka.

  Jest to dieta zaplanowana dla osoby uczącej się lub pracującej. Czas posiłków można zmieniać tak, aby dostosować go do swoich własnych potrzeb, nie należy jednak zapominać o dwu trzy godzinnej przerwie między posiłkami. Możesz też zastąpić śniadanie napojem białkowym, jeśli bardzo się spieszysz. Pamiętaj również, aby wszystkie kanapki były oparte o chleb z pełnego ziarna.
  Poniższe sugestie pomogą ci szybko zwiększyć masę ciała.
  1. Jeśli zabierasz śniadanie do pracy najlepsze są kanapki z wołowiną pieczoną, mieloną, tuńczykiem, parówkami z wątroby, indykiem, szynką, jajkiem, masłem orzechowym, i z serem.
  2. Nigdy nie używaj pozbawionego witamin białego chleba, trzymaj się chleba z całych ziaren pszenicy najlepiej razowego, żytniego lub pumpernikla.
  3. Jeśli jesteś głodny między posiłkami jedz bakalie.
  4. Gęste zupy są bardzo dobre na zwiększanie wagi.
  5. Suszone owoce są również dobrą przekąską miedzy posiłkami. Dają extra kalorie i witaminy.
  6. Dodaj odrobinę majonezu do kanapek oraz łyżkę oleju do sałatek.
  7. W dni treningu dodatkowo pij napój białkowy.
  8. Zaplanuj sobie konkretną dietę i trzymaj się jej.
  9. A oto dobre posiłki z sera białego na zwiększenie wagi:
  - ser biały 250 g, puszka tuńczyka, owoc awokado
  - ser biały zmieszany ze świeżymi owocami
  - ser biały zmieszany z bakaliami
  10. Zwiększ ilość płynów przy treningu na masę. Ćwicząc ciężko tracisz wodę, którą musisz uzupełniać. Wypróbuj następującej kombinacji:
  Wyciśnij sok z dwóch cytryn do półtora litra ciepłej wody, dodaj trzy łyżki miodu i wymieszaj. Popijaj łykami w czasie treningu między ćwiczeniami.
  11. Dobrym stymulatorem apetytu jest szklanka wina zmieszana z żółtkiem. Należy ją wypić pół godziny przed posiłkiem [ uwaga na pałeczki salmonelli ].
  12. Dla zdobycia extra białka spożywaj odżywki białkowe.
  13. Jeśli potrzebujesz specjalnego dania na budowę mięśni wypróbuj tej receptury
  - 0,45 grama siekanej polędwicy
  - 3 jaja
  - 8 krakersów z całych ziaren pszenicy
  - siekana zielona cebula
  Wymieszaj jaja z mięsem, pokrusz krakersy na kawałeczki i dodaj cebulki. Wymieszaj. Następnie piecz jak kotlety mielone. Danie jest smaczne i można je jeść na gorąco jak i na zimno do kanapek.
  14. Pamiętaj o tym, aby przyjmować białko, co trzy godziny w formie posiłków czy przekąsek. Wysoki poziom aminokwasów we krwi pomoże uzyskać szybkie zyski mięśniowe.
  15. Istnieje wiele napojów białkowych możliwych do przyrządzenia za pomocą miksera:
  - szklanka mleka, cztery jaja, jogurt, miód, odżywka białkowa
  - 2 szklanki soku z pomarańczy, 3-4 żółtka, odżywka, miód
  - 2-3 szklanki mleka, 3-4 jajka, odżywka, 1 banan, jogurt

  Czy odżywki są potrzebne. Jest zaledwie kilku kulturystów z niesłychanie wydajnym metabolizmem, którym udało się rozwinąć wspaniałą sylwetkę bez odżywek. Faktem jest jednak, że można czynić szybkie zyski pomagając sobie odżywkami. Każdy mistrz na świecie stosuje odżywki, aby przyspieszyć rozwój masy. Na rynku dostępne są odżywki białkowe, węglowodanowo białkowe (tzw. gainery, bulki), suplementy specjalistyczne (m.in. kreatyna, jej stacki, bcaa, glutamina, hmb, spalacze) oraz preparaty mineralne. Stosuj je zależnie od zapotrzebowania, diety. W celu zbudowania mięśni potrzebujesz wiele witamin B-complex. Grają one zasadniczą rolę przy zmianie jedzenia na energię, jak również zwiększają szybkość wzrostu mięśni. Pomocna w metabolizmie mięśni jest również witamina E.

  Masywno-wymiarowy program treningowy. Kluczem do zbudowania mięśniowych wymiarów jest używanie podstawowych ćwiczeń dających również siłę. Ja mam zaufanie do ćwiczeń, które budują kształt, masę i siłę równocześnie. Nie stosuję żadnych magicznych ćwiczeń. Przedstawione poniżej dziesięć ćwiczeń, należy do tych, które najbardziej mi pomogły. Szczególną uwagę zwróć na to, że lubię stosować: system zwiększania obciążeń. Oznacza to dodawanie obciążeń przez pierwsze trzy serie a potem ćwiczenie tym samym obciążeniem przez ostatnie dwie serie. Weź pod uwagę na przykład uginanie ramion ze sztangą. Jeśli możesz użyć 40kg dla sześciu powtórzeń, wykonaj ćwiczenia w następujący sposób:
  30kg dla 8 powtórzeń, 35kg dla 8 powtórzeń, 40kg w trzech seriach po 6 powtórzeń. Pierwsza seria jest rozgrzewką dla następnych czterech. Wierzę, że ten system jest dobry dla zdobycia wymiarów jak i dla uniknięcia kontuzji, która może łatwo się zdarzyć, gdy brakuje rozgrzewki. W treningu stosuję dwie do trzech serii wznosów tułowia po 25 do 50 powtórzeń. Jest to rozgrzewka utrzymująca strefę prostowników grzbietu w formie.

  1. Przysiad. To ćwiczenie nie tylko rozwija uda, ale wzmacnia ono również krwiobieg. Dobrze jest wykonując je korzystać z pomocy stojaków, co pozwala na użycie dużych obciążeń. Z obciążeniem na tylnej stronie barków i ze stopami płasko na podłodze lub na podstawce o wysokości 2,5 cm opuszczaj się na dół, aż do pełnego przysiadu. Rób głęboki wdech opuszczając się w dół, głęboki wydech wstając. Zwiększaj obciążenie według systemu (8,8,6,6,6).

  2. Wyciskanie na ławce. Jest to ćwiczenie nr 1 na umięśnienie góry a szczególnie mięśni piersiowych. Przysiady prowadzą do ciężkiej pracy systemu oddechowego a wykonywanie w następnej kolejności po nich ćwiczeń na klatkę daje dodatkowe korzyści rozwojowe. Używając dość szerokiego uchwytu opuszczaj sztangę aż dotknie ona klatki około poziomu sutek a potem wypchnij ją z powrotem nad głowę. Rób głęboki wdech opuszczając sztangę, wydychaj powietrze wyciskając. (8,8,6,6,6)

  3. Wyciskanie na ławce skośnej. Jest to ćwiczenie nie do pobicia, jeśli chodzi o pogrubienie góry mięśni piersiowych. Można je wykonywać zarówno sztangą jak i sztangielkami. Jeśli posiadasz stojaki umocowane do skośnej ławki jesteś szczęśliwcem. W przeciwnym razie potrzebujesz pomocy dwóch osób przy podaniu sztangi. W pozycji wyjściowej sztanga znajduje się na wyciągniętych ramionach nad twarzą. Opuszczaj sztangę przed szyję, a potem wyciskaj ją w górę. (8,8,6,6,6)

  4. Podciąganie na drążku szerokim uchwytem. Oto najlepsze ćwiczenie na poszerzenie i wykształcenie góry grzbietu. Używając bardzo szerokiego uchwytu podciągaj się aż podbródek znajdzie się ponad drążkiem. Wykonaj pięć serii po osiem do dziesięciu powtórzeń. Jeśli możesz wykonać więcej niż dziesięć powtórzeń dodaj obciążenie trzymając lekka sztangielkę między nogami lub stopami.

  5. Wiosłowanie w opadzie. Jest to również straszne ćwiczenie na zbudowanie masywnej góry grzbietu. Chwyć sztangę nieco szerzej od szerokości barków i pochyl się do przodu w pasie tak, aby tułów był równoległy do podłogi. Trzymaj tułów wyprostowany i sztywny tak, aby całą pracę wykonywał mięsień najszerszy grzbietu. (8,8,6,6,6)

  6. Wyciskanie sztangi zza karku. Dla nadania wymiarów, kształtu i siły barkom, ćwiczenie to nie posiada sobie równych. Wydychaj powietrze wyciskając ciężar nad głowę. Wdychaj opuszczając sztangę w dół. (8,8,6,6,6)

  7. Uginanie ramion ze sztangą. To mój faworyt, jeśli chodzi o dodanie wymiarów i siły bicepsom. Polecam średni uchwyt dla bezpośredniej pracy bicepsów. Mocno kurcz biceps w górnym położeniu a potem opuść sztangę i powtarzaj. (8,8,6,6,6)

  8. Wyciskanie francuskie (na triceps) w leżeniu. Twój triceps zwiększy swe wymiary i siłę od tego ćwiczenia. Opuszczając gryf pamiętaj by łokcie były przez cały czas skierowane ku sufitowi. Wykonuj ćwiczenie bardzo dokładnie, koncentrując się na pracy tricepsów. (8,8,6,6,6)

  9. Martwy ciąg. Zbyt wielu kulturystów neguje to wielkie ćwiczenie. Krzyż jest uważany za źródło siły u człowieka i to ćwiczenie nie ma sobie równych, jeśli chodzi o wzmocnienie tego regionu. (8,8,6,6,6)

  10. Wspięcia na palce. Nie dziw się, że dodaję również ćwiczenie na umasowienie łydek. Umieść stopy na podwyższeniu tak by w dolnej pozycji pięty zwisały swobodnie i abyś czuł naciągniecie mięśni łydki. Wykonaj 5 szybkich serii po 12 powtórzeń. Możesz dodać dodatkowe obciążenie trzymając hantle w ręku lub ćwiczyć tylko jedną łydkę za jednym razem. (8,8,6,6,6)

  Sugestie treningowe. Ten program zbuduje dla ciebie straszną siłę i wymiary. Ćwicz daną partię mięśniową raz w tygodniu, tak abyś przećwiczył całe ciało na trzech sesjach treningowych w tygodniu. Może być to układ poniedziałek-środa-piątek. Umieść moje 10 ćwiczeń w tych treningach. Program taki może być zbyt trudny dla początkującego i dlatego sugeruję, jeśli nie jesteś zaawansowany byś wykonywał tylko dwie serie poszczególnych ćwiczeń przez pierwszy miesiąc. Potem możesz dodać po jednej serii do ćwiczeń 1,2,5,6,7,9,10. Po następnym miesiącu możesz dodać po serii do 3,4 i 8 ćwiczenia.
  Jeśli jesteś średnio zaawansowanym wypróbuj ten program wykonując po 3 serie poszczególnych ćwiczeń. Po miesiącu systematycznego treningu dodaj po serii do 1,2,5,6,7,9. A po następnych 30 dniach dodaj następną serie do 3,4, 8 i 10. Aż dojdziesz do systemu - (8,8,6,6,6). Poniżej przedstawiam inny wariant wyboru ćwiczeń dla kulturysty, który pracuje bardzo ciężko i ma bardzo ograniczony czas treningów.

  1) Przysiady 5 serii 6 - 8 powtórzeń
  2) Wyciskanie na ławce 5 serii 6 - 8 powtórzeń
  3) Podciąganie szeroko na drążku 5 serii 8 -10 powtórzeń
  4) Wyciskanie zza karku 5 serii 6 - 8 powtórzeń
  5) Uginanie ramion ze sztangą 5 serii 6 - 8 powtórzeń
  6) Wyciskanie leżąc na triceps 5 serii 6 - 8 powtórzeń
  7) Martwy ciąg 5 serii 4 - 6 powtórzeń

  Choć jest to skrócony wariant, niektórzy kulturyści czynią lepsze postępy wykonując mniejszą liczbę ćwiczeń. Prawdopodobnie, dlatego, że lepiej potrafią zagospodarować swoje siły. Używaj takich obciążeń, jakie tylko możesz zastosować. Zwiększaj obciążenia treningowe, gdy tylko uda ci się wydusić dwa powtórzenia więcej niż napisałem. Często stosuję forsowne powtórzenia w ćwiczeniach takich jak:
  - wyciskanie na ławce
  - wyciskanie na ławce skośnej
  - wyciskanie zza karku
  - uginanie ramion ze sztangą
  Powiedzmy, że utknąłeś na przykład w wyciskaniu na ławeczce 6 powtórzeń z 110 kg i chcesz zwiększyć obciążenie treningowe, lecz nie jesteś w stanie. Ćwicząc w systemie zwiększanego obciążenia możesz to zrobić w następujący sposób: włóż na sztangę 115 kg i wykonaj w prawidłowy sposób pierwsze 4 powtórzenia, a następnie użyj pomocy partnera, który pomoże ci wypchnąć sztangę jeszcze dwa razy. Jest to wysoce zaawansowana forma treningowa, której nie powinni stosować początkujący i słabo zaawansowani.
  Wybierz na treningu jedno lub dwa ćwiczenia i stosuj w nich tą formę treningu, ale nie stosuj jej zawsze, gdyż wywiera ona duży nacisk na twój organizm. Zawsze wykonuj ćwiczenia dokładnie. Próbuj czuć ćwiczenia koncentrując się na trenowanych mięśniach. Utrzymuj ciepłotę ciała ćwicząc, pomoże to unikać kontuzji. Skracaj przerwy treningowe do minimum. Nie wdawaj się w dyskusje. Przy przysiadach i martwym ciągu potrzebne będą nieco dłuższe przerwy między seriami - 2,5 minuty w pozostałych maksymalnie - 1,5 min.

  Uwagi końcowe. Nigdy nie opuszczaj treningu chyba, że jesteś zbyt chory, aby ćwiczyć. Wielokrotnie widziałem chłopaków przychodzących do siłowni wykonujących parę serii bez entuzjazmu, a potem narzekających, że źle się czują. Nonsens! Zdecyduj się mocno na trzy dobre, twarde treningi tygodniowo wg tego programu, w każdym tygodniu przez kolejne trzy miesiące. Chodząc do siłowni nastaw się psychicznie, że będzie to ciężki trening. Nigdy nie możesz pozwolić sobie na negatywne podejście do treningu.
  Zapisuj swoje rekordowe wymiary i obciążenia. Zapisz w notatniku swój cel treningowy i nie pozwól, by cokolwiek powstrzymało cię przed osiągnięciem go. Jeśli to tylko możliwe wykonaj kilka zdjęć w kąpielówkach: z przodu, z boku i tyłu- zarówno w spoczynku jak i pozując. To pozwoli ci na dobre porównanie z nową sylwetką po 3 miesiącach mocnego specjalistycznego treningu. Nie ulega wątpliwości, że masywna sylwetka budzi respekt. Ten artykuł zawiera idee, które pomogły mnie i wielu innym kulturystom zdobyć solidną masę mięśniową. Program jest prosty i efektywny, jeśli chodzi o zbudowanie wymiarów i siły mięśni. Informację żywieniowe są sprawą kluczową, jeśli chcesz zdobyć masywne wymiary.
  Aby stać się masywnym wymagana jest determinacja, entuzjazm i inteligentny wysiłek w celu osiągnięcia założonych celów
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

  #2
  niptuck

  niptuck

   Wczuwa się w forum

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 86 postów
 • Wiek: 38
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [mies.]: 12
  bardzo ciekawy art :) wartosci merytorycznej nie oceniam bo jestem fiszem ale dobrze mi sie czytalo, dowiedzialem sie kilka rzeczy. pzdr  ps, mialem merytoryki nie oceniac ale zmieniam zdanie %-) cytuje: "Możesz zdobyć do 15 kilogramów nowych mięśni w ciągu trzech miesięcy" takich cudów to chyba nie ma...

  Edytowany przez niptuck, 19 maj 2010 - 22:48 .

  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko