Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Sedam 3 (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Sedam 3

Skład: Bromazepamum
Postać farmaceutyczna: tabletki
Dawka: 3 mg
Wielkość opakowania: 30 tabl.
Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH
Wytwórca: Salutas Pharma GmbH
Kraj wytwórcy (kod kraju): D


Działanie
Lek psychotropowy z grupy pochodnych 1,4-benzodiazepiny zmniejszający napięcie, pobudzenie i niepokój. Zmniejsza napięcie mięśniowe i wywiera łagodne działanie nasenne i uspokajające. Ponadto wykazuje właściwości przeciwdrgawkowe. Po podaniu doustnym bromazepam wchłania się szybko w około 85%. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1 h od podania. Wiązanie z białkami osocza wynosi 70%. Jest metabolizowany głównie w wątrobie. Brak metabolitów wywierających znaczące działanie kliniczne. Dwa główne metabolity wydalane są głównie z moczem w postaci sprzężonej. T0,5 leku i jego metabolitów wynosi 15-28 h (może być wydłużony u pacjentów w podeszłym wieku).

Wskazania
Uogólnione zaburzenia lękowe. Dysfunkcje autonomiczne występujące pod postacią somatyczną, m.in. z objawami skórnymi, ze strony układu pokarmowego, układu krążenia i układu moczowo-płciowego. Stany lękowe występujące w przebiegu przewlekłych chorób organicznych o.u.n. Zaburzenia stresowe pourazowe z objawami lęku. Zaburzenia adaptacyjne.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na bromazepam, inne benzodiazepiny lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Uzależnienie od narkotyków, alkoholu i leków. Ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi lub psychotropowymi (neuroleptyki, leki przeciwdepresyjne, sole litu). Nużliwość mięśni. Ataksja móżdżkowa i rdzeniowa. Ciężkie uszkodzenie wątroby. Zespół bezdechu sennego. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Dzieci i młodzież.

Środki ostrożności
Zachować szczególną ostrożność u pacjentów z ataksją rdzeniową i móżdżkową i z ciężką, przewlekłą niewydolnością oddechową (obturacyjne choroby dróg oddechowych). Lek stosowany codziennie przez kilka tyg. może spowodować uzależnienie - ciągłe stosowanie dopuszczalne jest tylko w przypadku bezwzględnych wskazań, po uważnej ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Szczególnej uwagi wymagają pacjenci z uzależnieniem od leków w wywiadzie - należy unikać stosowania leku w tej grupie. Brak naukowych danych do oceny stosunku korzyści do ryzyka długotrwałego (ponad 2 mies.) leczenia pochodnymi benzodiazepiny pacjentów z przewlekłymi stanami lękowymi wymagającymi farmakoterapii. Preparatu nie należy stosować jako jedynego leku w leczeniu depresji lub lęku związanego z depresją (zwiększone ryzyko prób samobójczych). Ze względu na działanie zwiotczające istnieje ryzyko upadków i złamań kości w stawie biodrowym, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku, gdy wstają w nocy. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja
Nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane
Często, szczególnie w pierwszych dniach podawania leku: uczucie zmęczenia, senność, osłabienie, wydłużony czas reakcji, zaburzenia koncentracji, ból głowy, depresja, niepamięć następcza, ogólne złe samopoczucie i nadmierne uspokojenie w ciągu dnia. Rzadko: osłabienie mięśniowe, ataksja, senność, nudności o słabym nasileniu, biegunka, zawroty głowy, niedociśnienie tętnicze, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zwiększenie łaknienia, zmniejszenie lub zwiększenie libido. U pacjentów z obturacyjnymi chorobami układu oddechowego lub uszkodzeniem mózgu może pojawić się zahamowanie czynności ośrodka oddechowego. W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym reakcje skórne (wysypka). Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest większe u pacjentów w podeszłym wieku - należy zwrócić uwagę na działanie zmniejszające napięcie mięśniowe, które może być przyczyną niezborności ruchów (zwiększone ryzyko upadków i złamań). Dodatkowo, szczególnie w przypadku odstawienia leku, mogą wystąpić reakcje paradoksalne, takie jak agresja, ostre stany pobudzenia, skłonności samobójcze, zwiększone napięcie mięśniowe, trudności w zasypianiu i zaburzenia snu - w takich przypadkach należy przerwać leczenie. Pochodne benzodiazepiny podawane pacjentom z depresją i stanami lękowymi mogą nasilić depresję, w tym nasilić tendencje samobójcze. Stosowanie dużych dawek leku przez długi czas może wywołać przemijające zaburzenia, takie jak: wolniejsza i niewyraźna mowa, niepewne ruchy i chód, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, oczopląs). Po długotrwałym stosowaniu lub podawaniu wielokrotnych dawek obserwuje się rozwój tolerancji.
Nagłe odstawienie bromazepamu po długotrwałym stresowaniu może powodować zaburzenia snu i zwiększać częstość występowania snów. Nasila się niepokój, napięcie, podniecenie i uczucie zmęczenia. Mogą wystąpić takie objawy jak drżenie i zlewne poty, aż do objawów somatycznych i psychicznych, np. napadów drgawkowych, psychozy (majaczenia).
Długotrwałe stosowanie preparatu (nawet w dawkach terapeutycznych) może powodować uzależnienie fizyczne i (lub) psychiczne. Przerwanie leczenia może wywołać zespół abstynencyjny: ból głowy, ból mięśni, zwiększony lęk, napięcie, niepokój, dezorientacja, drażliwość; w ciężkich przypadkach: derealizacja, depersonalizacja, nadwrażliwość na dźwięki, światło, hałas, kontakt fizyczny, uczucie drętwienia i mrowienia kończyn, omamy, napady padaczkowe. Po przerwaniu leczenia może też wystąpić nasilenie objawów "z odbicia" (niepokój, wahania nastroju, lęk, zaburzenia snu).

Interakcje
Bromazepam i jednocześnie stosowane leki działające na o.u.n. (np. neuroleptyki, leki uspokajające, przeciwdepresyjne, nasenne, narkotyczne leki przeciwbólowe, preparaty do znieczulenia ogólnego, leki przeciwhistaminowe) mogą wzajemnie nasilać swoje działanie. Alkohol może zaburzać działanie bromazepamu w trudny do przewidzenia sposób i nasilać działanie leku. Bromazepam może nasilać działanie jednocześnie stosowanych leków zmniejszających napięcie mięśniowe. U pacjentów długotrwałe stosujących leki zmniejszające ciśnienie tętnicze krwi o działaniu ośrodkowym, leki β-adrenolityczne, glikozydy naparstnicy, metyloksantyny i hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wystąpić interakcje, których rodzaj i stopień nasilenia jest trudny do przewidzenia. Podczas jednoczesnego stosowania cymetydyny lub omeprazolu nie można wykluczyć zmian siły działania bromazepamu. Cyzapryd nasila uspokajające działanie bromazepamu przyjętego doustnie ze względu na przyspieszenie jego wchłaniania. Przy jednoczesnym stosowaniu opioidowych leków przeciwbólowych może wystąpić stan euforii zwiększający ryzyko uzależnienia psychicznego. Interakcje leku mogą wystąpić nawet po zakończeniu jego stosowania (długi czas wydalania).

Dawkowanie
Doustnie. Dawkę leku i czas podawania należy ustalać indywidualnie, należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie krótki czas. Leczenie ambulatoryjne: początkowo 3 mg podawane 1 h przed snem, w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 6 mg na dobę. Zazwyczaj działanie leku podanego wieczorem trwa do następnego wieczora i nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowej dawki w ciągu dnia. Jeśli jednak będzie taka konieczność, w ciągu dnia podaje się 1,5-3 mg, w pojedynczych przypadkach dawkę zwiększa się do 12 mg na dobę. Leczenie szpitalne: w przypadkach ciężkich stanów lękowych dawkę leku można stopniowo zwiększać do 18 mg na dobę. Na początku leczenia pacjent powinien być obserwowany pod kątem objawów przedawkowania. U pacjentów w podeszłym wieku, osłabionych, z organicznym uszkodzeniem mózgu, niewydolnością krążenia, niewydolnością oddechową oraz zaburzoną czynnością wątroby lub nerek leczenie należy zaczynać od połowy wyżej opisanych dawek - 1,5 mg na noc; dawka nie powinna być większa niż połowa dawki zalecanej, a maksymalna dawka dobowa wynosi 6 mg. W przypadkach ostrych objawów klinicznych stosowanie bromazepamu należy ograniczyć do pojedynczych dawek lub kilkudniowego leczenia. W przypadku objawów utrzymujących się długo czas podawania zależy od stadium choroby. Po 2 tyg. leczenia należy stopniowo zmniejszyć dawkę preparatu i zweryfikować jego dalsze stosowanie. Preparatu nie powinno się podawać dłużej niż 8-12 tyg.
Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością płynu.

Uwagi
Lek należy odstawiać stopniowo, poprzez zmniejszanie dawki. Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko