Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Riflux (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Riflux

Skład: Ranitidinum
Postać farmaceutyczna: tabletki musujące
Dawka: 75 mg
Wielkość opakowania: 4 tabl. w blistrach 8 tabl. w blistrach 12 tabl. w blistrach 12 tabl. w blistrze 24 tabl. w blistrach
Podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A.
Wytwórca: Polfarmex S.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): PLDziałanie

Antagonista kompetycyjny receptora histaminowego H2 w błonie śluzowej żołądka, hamujący wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe oraz w mniejszym stopniu pepsyny i soku żołądkowego. Ma wpływ na wydzielanie zarówno w fazie spoczynkowej jak i pobudzonej pokarmem, histaminą, kofeiną, insuliną, cholinomimetykami, gastryną i pentagastryną. Silnie hamuje wydzielanie nocne. Po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Lek wchłania się z przewodu pokarmowego, biodostępność wynosi średnio 50%. Po około 2 h osiąga maksymalne stężenie we krwi. Wiąże się z białkami osocza w około 15%. Lek jest częściowo metabolizowany w wątrobie, w znacznym stopniu podczas pierwszego przejścia. Okres półtrwania w osoczu wynosi około 2,5 h. Lek jest wydalany z moczem, głównie w postaci niezmienionej.

Wskazania
Objawowe leczenie dolegliwości dyspeptycznych nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego (zgaga, nadkwaśność soku żołądkowego, bóle w nadbrzuszu).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na ranitydynę lub pozostałe składniki preparatu. Marskość wątroby z nadciśnieniem wrotnym w wywiadzie. Fenyloketonuria. Dzieci w wieku poniżej 12 rż.

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować w zaburzeniach czynności wątroby i nerek. Należy unikać stosowania preparatu u pacjentów z porfirią ostrą w wywiadzie. Nie zaleca się podawania leku jednocześnie z terapią substytucyjną enzymami trzustkowymi lub w ostrym zapaleniu trzustki. Palenie tytoniu zmniejsza skuteczność leku.

Ciąża i laktacja

W ciąży lek może być stosowany jedynie w zdecydowanej konieczności. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Dawka 75 mg: najczęściej obserwowano występowanie: bólów głowy, zaburzeń smaku, zakażeń górnego odcinka przewodu pokarmowego, kataru, grypy i objawów grypopodobnych, nudności, wymiotów, biegunek, bólów w nadbrzuszu, wzdęć lub odbijania. Dawka 150-100 mg na dobę: stany splątania, niepokój ruchowy, omamy wzrokowe i słuchowe (objawy ze strony układu nerwowego są bardziej nasilone w trakcie stosowania dużych dawek leku, u osób powyżej 65 rż. oraz u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i/lub wątroby), bradykardia, blok przedsionkowo-komorowy, tachykardia, reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, gorączka, niedociśnienie, sporadycznie wysypki), przypadki reakcji anafilaktycznych, pokrzywka połączona z obrzękiem twarzy oraz skurczem krtani, zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy i świąd skóry. Pojedyncze przypadki: ginekomastii, impotencji, obniżenia libido u mężczyzn, przemijającego zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych i zapalenia wątroby, hipergastrynemii, zwiększenia stężenia kreatyniny, leukopenii, granulocytopenii, trombocytopenii.

Interakcje
Ranitydyna zmniejsza wchłanianie ketokonazolu i innych leków, których wchłanianie zależy od kwaśności soku żołądkowego (podczas jednoczesnego stosowania należy zachować przynajmniej 2 h przerwy między podaniem tych leków i ranitydyny). Podczas jednoczesnego stosowania z warfaryną może powodować zmianę czasu protrombinowego. Ranitydyna moża hamować metabolizm glipizydu, glibenklamidu, metoprololu, midazolamu, nifedipiny, fenytoiny (zwiększone ryzyko ataksji), teofiliny.

Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci od 12 lat. Tabletki musujące w dawce 75 mg. w przypadku wystąpienia objawów dyspeptycznych należy zastosować 1 tabl., jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 1 h lub nawracają można przyjąć następną tabl. 75 mg. Nie należy stosować więcej niż 2 tabl. na dobę. Tabletki musujące w dawce 150 mg: W przypadku nawracających objawów dyspeptycznych należy przyjąć 1 tabletkę (150 mg), w razi potrzeby 2 razy na dobę. Nie stosować więcej niż 2 tabletki preparatu na dobę. Przed użyciem tabletkę rozpuścić w 100 ml wody i wypić roztwór po całkowitym rozpuszczeniu preparatu.

Uwagi
Przed rozpoczęciem leczenia choroby wrzodowej żołądka należy wykluczyć nowotworowy charakter zmian. Preparat zawiera sód. Lek zwykle nie powoduje upośledzenia zdolności kierowania pojazdami mechanicznymi oraz obsługi maszyn, pogorszenie sprawności psychofizycznej może wystąpić jeżeli pojawią się takie objawy niepożądane jak zawroty głowy, senność, stany splątania, niewyraźne widzenie.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko