Jako że ostatnio pojawiło się na forum wiele tematów dotyczących redukcji, opisze krótko co i jak należy robić, do czego przywiązywać największą wagę.
Pierwszą a zarazem najważniejszą rzeczą o jakiej należy wspomnieć jest dieta (w tym sporcie to podstawa). Przy redukcji najodpowiedniejsza jest dieta nisko-węglowodanowa, bądź dla bardziej zaawansowanych osób dieta CKD która to wymaga także specjalnego treningu.
Polecam zapoznać się z artykułem przedstawiającym i wyjaśniającym elementy diety niskowęglowodanowej, zawierającym również przykłady.
http://www.kfd.pl/di...nowe-27689.html
Drugim dość ważnym elementem jest zastosowanie odpowiedniego spalacza tłuszczu
Warto dodać że o ile jest to bardzo wspomagający dodatek, tak nie można wspomagać się w zbyt młodym wieku, tj. poniżej 15-16 lat.
Sam stosuję co kilkanaście miesięcy aby przyredukować sobie od 10-15 kg, dzięki czemu nie muszę ciągle trzymać diety:
http://sklep.kfd.pl/...caps-p-888.html
http://sklep.kfd.pl/...ocny-p-154.html
http://sklep.kfd.pl/...kaps-p-156.html
http://sklep.kfd.pl/...sasz-p-225.html
Kolejną ważną rzeczą przy redukcji jest wysiłek tlenowy tzw aeroby. Poleca się wykonywać aeroby 2-5x w tygodniu. Aeroby można wykonywać pod wieloma postaciami (bieganie, pływanie, jazda na rowerze, steper, wioślarz) Forma aerobów nie ma tu wielkiego znaczenia, ważna jest intensywność. Intensywność dobieramy według własnych potrzeb, Co do długości wykonywania aero to proponuje zacząć od 20-25min i w miarę możliwości dodawać 2-3min co tydzień. Aeroby można wykonywać zarówno zaraz po treningu siłowy jak i w innych godzinach rano, wieczorem, w dzień nietreningowy. Kiedy najlepiej - nie da się tego jednoznacznie określić opinie są podzielone, należy samemu wypróbować.
Więcej o aerobach można przeczytać tu:
http://www.kfd.pl/tr...bowy-34956.html
http://www.kfd.pl/tr...robowy-146.html
Inną opcją może być wykonywanie interwałów zamiast klasycznych aerobów. Trening interwałowy jest to trening tlenowy (aeroby) tyle że z większą intensywnością. Polega na naprzemiennym wykonywaniu wzmożonego wysiłku z lekkim, spokojnym. Wyjaśnię to na przykładzie biegania. Biegniemy sprintem przez np 30s a po tych 30 sekundach lekko truchtamy, albo idziemy marszem przez np 30s. Długość poszczególnych faz (intensywnej i lżejszej) możemy dobierać wg indywidualnych możliwości i upodobań. Np 15s/30s, 30s/60s, 60s/60s, 5min/1min.
Kolejnym elementem redukcji jest trening siłowy. Trening podczas redukcji może być typowo "masowy". Proponował bym zastosowanie treningu który działa na zasadzie mniej a częściej. Czyli wykonujemy każdą partię mięśniową 2-3x w tygodniu, ale ze zmniejszoną objętością. Bardzo dobrze nadają się do tego treningi takie jak: Push&Pull, FBW.
Przykłady oraz opisy wyżej opisanych systemów:
http://www.kfd.pl/tr...ll-263304.html/
http://www.kfd.pl/tr...ut-263303.html/
Następny element o który wiele osób pyta to suplementacja. Myślę że dla osób początkujących różnego rodzaju spalacze są zbędne, dostosowanie sie do diety, treningu tlenowego (aerobów) i siłowego powinno dać zadowalające efekty. Warto jednak zaopatrzyć się w kompleks witamin.
Innym elementem o jaki często są pytania są pasy neoprenowe. Tutaj także są bardzo różne opinie na ten temat wiele jest ocen pozytywnych, ale także niemniej negatywnych. Osobiście wydaje mi się że za takie pieniądze warto się jednak skusić, tutaj np. dość tani i dobry pas + wysyłka za 4 zł:
http://sklep.kfd.pl/...owy-p-1920.html
Pozdrawiam Kamil
© kfd.pl / Kopiowanie i powielanie materiału bez pisemnej zgody administracji kfd.pl - zabronione.
Edytowany przez hoodykr, 18 październik 2013 - 19:51 .
aktualizacja artykułów