Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ręce przy skroniach!

- - - - - rece przy skroniach

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
ANATOM

ANATOM

  Cieplice Family-Runners

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2529 postów
 • Wiek: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jelenia Góra-Cieplice
  • Staż [mies.]: 11 lat
  RĘCE PRZY SKRONIACH ...!

  W artykule tym chciałem poruszyć niesamowicie ważny problem, który jest bardzo istotny przy wykonywaniu ćwiczeń oddziałujących na mięśnie brzucha.

  Przez szereg lat [dziesiątki] wykonuje się popularnie mówiąc „brzuszki” trzymając splecione ręce na karku i w dodatku o wyprostowanych kończynach dolnych.

  Taki oto wizerunek wykonywanego ćwiczenia przekładany na praktykę powodował i powoduje wiele uszczerbków w zdrowiu ćwiczących.
  Otóż zostało już udowodnione poprzez naukowe badania biomechaniczne, iż tak wykonywane ćwiczenie z trzymanymi rękoma na karku prowadzi do poważnych uszkodzeń i dysfunkcji kręgosłupa. Podczas takiej „złej techniki” następuje ucisk rąk na kark, a zatem na odcinek szyjny kręgosłupa popychając go w przód.

  Taki stan rzeczy powoduje powstawanie szczelin między krążkami międzykręgowymi a kręgami.

  Powstają w ten sposób swego rodzaju „luzy” w kręgosłupie w jego odcinku szyjnym.

  Analizując dalej całą sytuację „luzy” z odcinka szyjnego kręgosłupa przenoszone są na zasadzie kompensacji w coraz to niższe „partie” kręgosłupa ostatecznie „lokując” się w odcinku lędźwiowo – krzyżowym.
  Większość ludzi, która w ten sposób ćwiczyła przez wiele, wiele lat może teraz odczuwać wszelakie bóle i niedogodności w tej części kręgosłupa.
  Niestety tak wykonywane ćwiczenia spotyka się dalej w szkołach na lekcjach wychowania fizycznego. Oczywiście nauczyciel prowadzący taką lekcję, w tak karygodny sposób tj. każąc ćwiczyć uczniom „brzuszki” z rękoma na karku jest bardzo niekompetentną osobą której należałoby odebrać prawa wykonywania zawodu, do momentu jego „AUTOREFORMACJI” !!!


  Tak więc od dziś dbajmy o swój kręgosłup i wykonujmy poprawnie owe ćwiczenie.

  - Z leżenia tyłem, nogi zgięte w stawach kolanowych oparte o podłoże, wykonujemy skłony w przód z rękoma trzymanymi przy skroniach [ewentualnie skrzyżowane na klatce piersiowej].
  Oczywiście aby bardziej wyizolować ćwiczenia mięśni brzucha [mm. abdominis] polecam wykonywać w takiej samej pozycji spięcia mięsni brzucha.


  Z kulturystycznym pozdrowieniem

  autor i opracowanie: Paweł Łukaszewicz
  • 2

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko