Skocz do zawartości

Zdjęcie

REANIMACJA I PIERWSZA POMOC-każdy powinien to wiedzieć !

- - - - - reanimacja pierwsza pomoc kazdy powinien wiedziec

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
ANATOM

ANATOM

  Cieplice Family-Runners

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2529 postów
 • Wiek: 42
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jelenia Góra-Cieplice
  • Staż [mies.]: 11 lat
  POSTĘPOWANIE NA MIEJSCU WYPADKU

  Wypadek spowodowany może być przez różne sytuacje, najczęściej jest to zdarzenie niespodziewane. Gdy wypadek jest poważny w trakcie czynności ratowniczych powinniśmy zawiadomić pogotowie ratunkowe Jeśli mamy dostęp do telefonu komórkowego dzwonimy pod numer 112, lub standardowy 999. Gdy dzwonimy na pogotowie powinniśmy przygotować informacje o zgłoszeniu.

  Co powinno zawierać zgłoszenie ?
  Gdzie się to stało ?
  Co się wydarzyło ?
  Ile jest ofiar wypadku ?
  Jakie są uszkodzenia ciała ?
  Kto wzywa pomocy ?
  W oczekiwaniu na fachową pomoc podejmujemy wszelkie potrzebne czynności ratownicze: od reanimacji po uspokajanie będącej w szoku ofiary. Należy być pewnym swej wiedzy przed przystąpieniem do akcji ratowniczej. Ale przecież lepsza lekka niepewność, niż świadomość, że w czasie oczekiwania na pogotowie człowiek umrze, a do najbliższego szpitala może być całkiem spory kawałek drogi.  OCENA STANU POSZKODOWANEGO  W celu dokonania oceny podstawowych funkcji życiowych pacjenta, należy sprawdzić czy poszkodowany

  1. Jest przytomny ?

  Ratownik powinien głośno odezwać się do pacjenta (np. "Jak Pan/Pani się czuje) oraz sprawdzić reakcję na mocne dotknięcie (potrząsanie, klepnięcie w policzek) lub ból - uszczypnięcie płatka usznego. W ten sposób można uniknąć przeprowadzania zabiegów reanimacyjnych u przytomnego pacjenta. Należy pamiętać, że jeśli mamy do czynienia z urazami głowy lub szyi, podejrzewamy uszkodzenie kręgosłupa i pacjenta można poruszyć tylko wtedy, jeśli jest to absolutnie niezbędne ! Nieprawidłowe poruszenie może doprowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego, a tym samym do paraliżu.

  2. Oddycha ?

  Zatrzymanie oddechu stwierdza się w następujący sposób:

  >objawem nasuwającym podejrzenie jest sine zabarwienie skóry,
  >przy dokładnej obserwacji nie widać ruchów oddechowych klatki piersiowej; ruchy te nie są wyczuwalne również po przyłożeniu dłoni ratownika do klatki piersiowej i brzucha ratowanego,
  >niesłyszalny i niewyczuwalny jest strumień powietrza wydychanego z ust i nosa pacjenta,
  >przy częściowej niedrożności dróg oddechowych słychać odgłosy chrapania i bulgotu

  3. Ma zachowane krążenie ?
  Objawy nagłego zatrzymania krążenia występują w następującym porządku czasowym:

  natychmiast: brak tętna na tętnicy szyjnej,
  >po 10-20 sekundach: utrata przytomności,
  >po 15-30 sekundach: zatrzymanie oddechu lub "chwytanie powietrza",
  >po 60-90 sekundach: szerokie źrenice, bez reakcji na światło . (tzw. "sztywne")
  Bladość lub sinica skóry oraz szerokie źrenice nie stanowią jednak pewnych objawów zatrzymania krążenia, gdyż mogą towarzyszyć innym stanom chorobowym. Badanie tętna: tętno może być badane w trzech miejscach:
  >na tętnicy szyjnej
  >na tętnicy udowej
  >na tętnicy promieniowej (u dziecka poniżej 1 roku życia na tętnicy ramiennej)

  Badanie tętna na tętnicy szyjnej.
  Kciuk i trzy duże palce ręki obejmują krtań. Te trzy palce przesuwają się z boku do zagłębienia utworzonego przez krtań i boczny mięsień szyjny. Tu powinno być wyczuwalne tętno.
  Dodany obrazek
  Badanie tętna tętnicy udowej.
  Tętnica udowa jest wyczuwalna w pachwinie: w jednej trzeciej odległości pomiędzy kroczem a grzebieniem kości biodrowej.
  Dodany obrazek
  Badanie tętna na tętnicy promieniowej. Trzy palce jednej ręki przesuwają się do kłębu w keirunku łokia. W szczelinie utworzonej przez kość promieniową i ścięgna zginaczy palców leży tętnica promieniowa.
  Dodany obrazek
  Wyczuwanie tętna ramiennego u niemowlęcia
  Dodany obrazek

  Gdy u nieprzytomnego pacjenta nie ma bezpośredniego podejrzenia zatrzymania krążenia, można najpierw kontrolować tętno na tętnicy promieniowej. Przy niewyczuwalnym tętnie promieniowym, należy badać tętnicę szyjną. Wskazane jest badanie tętna najpierw po jednej, później po drugiej stronie szyi, ale nigdy jednocześnie. Z powodu np. obrzęku tętno może być niewyczuwalne po jednej stronie, dlatego więc sprawdzamy obustronnie. Brak tętna na tętnicy szyjnej rozstrzyga o zatrzymaniu krążenia. Kontrola czynności życiowych pacjenta musi przebiegać możliwie szybko. Dlatego doświadczony ratownik sprawdza wszystkie kliniczne objawy życia jednocześnie:

  >wezwanie pacjenta,
  >obserwacja ruchów klatki piersiowej i zabarwienia skóry,
  >badanie tętna na tętnicy szyjnej
  Dzięki temu można w ciągu kilku sekund rozpoznać utratę przytomności, zatrzymanie krążenia i oddychania.  Co dzieje się w organizmie w stanie zagrożenia życia ?  Krążąca w organizmie krew pełni rolę środka transportowego dla wielu różnych związków chemicznych istotnych dla życia. Pierwszy i decydujący jest tlen - odbierany z płuc przez krew i transportowany przez nią do wszystkich tkanek - oraz dwutlenek węgla zabierany przez krew z tkanek i przekazywany przez nią do płuc. W organizmie różne tkanki, w zależności od ich funkcji, zużywają mniej lub więcej tlenu w jednostce czasu. Niektóre tkanki, jak: kość, chrząstka, rogówka, skóra, zużywają mało tlenu i zaistniałe zaburzenia w jego dostawie są przez nie doskonale tolerowane.
  Inne tkanki, jak wątroba, nerki, mięsień sercowy, tkanka nerwowa, a przede wszystkim mózg, potrzebują dla swych czynności dużo tlenu i są bardzo wrażliwe na jego niedobór. Po krótkim nawet okresie zatrzymania dostawy tlenu ulegają ciężkim uszkodzeniom lub wręcz obumierają.
  Szczególnie wrażliwa na niedotlenienie jest tkanka nerwowa, a więc mózg, zwłaszcza jego kora. Brak tlenu w warunkach normalnej temperatury powoduje obumarcie kory już po 3 - 4 minutach. Zniszczenie kory mózgu, odpowiedzialnej za świadomość człowieka, sprowadza trwałą, nieodwracalną jej utratę, chociażby inne części mózgu, bardziej odporne na niedotlenienie, udało się uratować. Okres tolerancji na niedotlenienie pnia mózgu nie jest długi, np. rdzeń przedłużony, w którym znajdują się m.in. ośrodki sterujące oddychaniem, obumiera po 20 - 30 minutach.
  Czas tolerancji braku tlenu dla innych tkanek jest znacznie dłuższy. Kurczliwość mięśnia sercowego udaje się przywrócić jeszcze po 30 - 40 minutach braku dostawy tlenu. Funkcję wątroby i nerek można przywrócić jeszcze po upływie 1,5 godziny przerwy w dostawie tlenu. Wszystkie narządy po przekroczeniu charakterystycznego dla nich czasu tolerancji niedotlenienia obumierają i po tym okresie przywrócenie ich czynności jest już niemożliwe.
  Dane te wskazują, że przywrócenie dostawy tlenu przez krew przed upływem pierwszych 3 -4 minut ratuje organ najdelikatniejszy - korę mózgu, co jest równoznaczne z możliwością odzyskania świadomości przez pacjenta. Przywrócenie natomiast dostawy tlenu po np. 30 minutach stwarza wprawdzie możliwość przeżycia dla tkanek odpornych na niedotlenienie, jednakże tkanka nerwowa, w tym także ośrodki w rdzeniu przedłużonym, które m.in. sterują oddychaniem, zdążyły już obumrzeć. Chory taki nie odzyska już własnego oddechu, będzie wymagał sztucznego oddychania. Jest zrozumiałe, że człowiek ten nie odzyska nigdy świadomości.
  Właśnie dlatego tak ważne jest natychmiastowe rozpoczęcie reanimacji, mającej na celu zastąpienie płuc i serca pacjenta. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia lekarskiego, chory będzie miał szansę powrotu do normalnego życia. Pamiętaj, że nawet sekundy się tutaj liczą !  REANIMACJA  Jeśli pacjent nie oddycha, bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie reanimacji. Już po 4 minutach w nie dotlenionym mózgu poszkodowanego powstają nieodwracalne zmiany, które uniemożliwią późniejsze odratowanie pacjenta.  Udrożnienie dróg oddechowych


  U głęboko nieprzytomnego pacjenta język opada do części krtaniowej gardła , blokując wejście do krtani. Najczęściej drożność dróg oddechowych można odzyskać przez odgięcie głowy ratowanego ku tyłowi w następujący sposób:
  Głowa odchylana jest do tyłu dłonią ułożoną na czole pacjenta, podczas gdy druga ręka ciągnie jego podbródek ku górze. Należy zwrócić uwagę , by nie uciskać miękkiej okolicy pod żuchwowej. Ta metoda udrożnienia dróg oddechowych, jako bardzo skuteczna, jest godna polecenia nieprofesjonalnym ratownikom.
  Poduszka lub zwinięty koc pod barkami utrzymuje głowę pacjenta w odgięciu.
  W przypadku podejrzenia uszkodzenia kręgosłupa szyjnego głowa pacjenta nie powinna być odginana do tyłu. Wtedy drożność uzyskujemy w następujący sposób:

  1. Ręce ratownika ułożone z boków głowy pacjenta
  2. Cztery palce obu rąk obejmują kąt żuchwy i ciągną ją do przodu. Zęby żuchwy wysuwają się przy tym przed zęby szczęki.
  3. Kciuki odsuwają wargę dolną ku dołowi i aby otworzyć usta pacjenta naciskają brodę.

  Głowę należy stabilizować ostrożnie !
  Jeżeli pacjent nie może oddychać pomimo prawidłowego udrożnienia, należy przyjąć możliwość zatkania dróg oddechowych ciałem obcym. Trzeba wtedy otworzyć usta ratowanego i wydobyć ciała obce (krew, wymiociny, sztuczna szczęka, resztki pokarmowe) z jamy ustnej. Można tego dokonać wskazującym i środkowym palcem.
  Jeżeli podejrzewane przez nas ciała obce znajdują się poza zasięgiem wzroku, wykonujemy rękoczyn Heimlicha (tak, jak u osoby nieprzytomnej)  Reanimacja oddechowa  Istnieją dwie metody sztucznego oddychania: usta- usta i usta- nos. Niezależnie jednak od rodzaju zastosowanej metody należy pamiętać o mocnym odchyleniu głowy ku tyłowi, co czyni drogi oddechowe drożnymi. Jeśli jednak podejrzewamy uraz odcinka szyjnego kręgosłupa (rany głowy lub szyi, upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny) głowy odchylać nie wolno !

  METODA USTA-USTA

  Głowa silnie odgięta. Dłoń oparta na czole chorego, kciuk i palec wskazujący szczelnie zaciskają nos. Usta ratowanego lekko rozchylone. Ratujący przyciska swoje szeroko rozwarte usta do ust chorego i robi wdech (nie za głęboki; nieco głębszy niż przy normalnym oddychaniu).
  Po wdmuchnięciu cofa szybko swoją głowę. Patrząc kątem oka na klatkę piersiową ratowanego może po ruchach żeber ocenić skuteczność sztucznego oddychania. Słychać również szmer powietrza wydobywającego się z ust chorego i wyczuwa się jego przepływ.
  Przy tej metodzie istnieje obawa, że powietrze zamiast do tchawicy trafia przez przełyk do żołądka. Przy rozdęciu żołądka łatwo może dojść do wymiotów (obawa zachłyśnięcia).
  Aby temu przeciwdziałać, należy powoli wdmuchiwać powietrze ratowanemu;
  wydech ratownika powinien trwać ok. 1,5-2 sekundy. W żadnym przypadku nie należy
  uciskaniem brzucha usiłować opróżnić żołądek z powietrza, jakie się do niego przypuszczalnie dostało. Stwarza to zagrożenie ostrego zachłyśnięcia.

  Dodany obrazek

  METODA USTA-NOS

  Głowa jest odgięta, szyja wyprostowana. Ręka przytrzymująca żuchwę zamyka szczelnie usta chorego. Najlepiej jest jeszcze docisnąć kciukiem dolną wargę do górnej. Ratujący szeroko otwartymi ustami obejmuje szczelnie nos chorego i wydycha powietrze z płuc. Następnie należy wycofać swoją głowę i dokonać obserwacji powodzenia sztucznej wentylacji.

  Obie metody są równorzędne. Wybór należy do ratownika, a także zależy od zaistniałej sytuacji - np. rany nosa, niemożliwe do usunięcia ciało obce w ustach.  Sztuczne oddychanie u niemowląt i małych dzieci  Ze względu na małe wymiary twarzy niemowląt i małych dzieci, ratujący obejmuje swymi ustami zarówno usta jak i nos dziecka. Objętość wdmuchiwanego powietrza musi być znacznie mniejsza niż u dorosłych, często wystarczają "pełne usta". Główkę dziecka odchylamy umiarkowanie.
  Częstość sztucznego oddychania jest następująca:


  >u dorosłych co 5 sekund
  >u dzieci co 4 sekundy
  >u niemowląt i małych dzieci co 3 sekundy
  Reanimacja krążeniowa  Po ustaleniu rozpoznania zatrzymania krążenia należy ułożyć pacjenta płasko na twardym podłożu. Uniesienie nóg ku górze zwiększa szanse udanej reanimacji krążeniowej. Klatkę piersiową pacjenta należy odsłonić z odzieży. Punkt nacisku do masażu pośredniego serca znajduje się na dolnej trzeciej części mostka - w odległości 3 palców powyżej wyrostka mieczykowatego.

  Technika masażu pośredniego serca u dorosłych

  Jeden nadgarstek opiera się na punkcie ucisku w dolnej połowie mostka, w osi ciała.
  Drugi nadgarstek ułożony jest na pierwszym. Palce obu rąk są uniesione lub splecione, tak, by uniknąć złamania żeber przy ucisku.
  Faza ucisku - Ramiona wyprostowane, barki pionowo nad mostkiem, który jest wciskany na głębokość 3-5 cm Ratownik powinien używać ciężaru swego tułowia, przekazywanego przez wyprostowane ramiona.
  Faza rozluźnienia - Odciążenie mostka bez odrywania nadgarstka od punktu uprzedniego nacisku; klatka piersiowa wraca do pozycji wyjściowej.

  Dodany obrazek
  Dodany obrazek
  Fazy ucisku i rozluźnienia trwają mniej więcej równie długo. Ruchy powinny być płynne, nie "szarpane". W żadnym przypadku nie należy przerywać masażu na dłużej niż kilka sekund.
  Podczas reanimowania, zwłaszcza ludzi starszych, może dojść do złamań żeber lub mostka. Pomimo tego reanimację należy prowadzić dalej !  Masaż pośredni serca u niemowląt i małych dzieci


  Siła ucisku jest znacznie mniejsza, często wystarcza jedna ręka, a u niemowląt nawet uciskanie tylko dwoma palcami. Odszukanie punktu nacisku: u dzieci 2 palce powyżej wyrostka mieczykowatego, u niemowląt szerokość palca poniżej linii łączącej brodawki sutkowe.

  Dodany obrazek

  Częstotliwość wykonywania pośredniego masażu serca:

  >u dorosłych 80-100/min
  >u dzieci 80-100/min
  >u niemowląt i małych dzieci >100/min  Połączenie sztucznego oddychania i masażu pośredniego serca  Od początku roku 2001 weszły w życie nowe standardy dotyczące reanimacji krążeniowo - oddechowej. Nie ma już rozróżnienia na metody jednego i dwóch ratowników. W każdej sytuacji proporcje masażu i sztucznego oddychania mają się jak 15:2. Na każde dwa wdechy przypada 15 uciśnięć mostka. Kontrolujemy oddech i tętno po każdych 4 cyklach.
  Akcję reanimacyjną prowadzimy aż do przybycia lekarza. Wcześniejsze jej zakończenie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy ratownik z powodu wyczerpania nie jest zdolny do dalszego działania.

  Należy zdawać sobie sprawę, że opisane powyżej działania przeważnie nie przywrócą pacjentowi podstawowych funkcji życiowych. Może to nastąpić dopiero po interwencji lekarza, który będzie mógł podać odpowiednie leki, a także zadecyduje o defibrylacji.

  Ale nawet najlepszy specjalista z najlepszym sprzętem będzie bezradny, jeśli od zatrzymania krążenia minęło kilka minut, podczas których reanimacja bez przyrządowa nie była prowadzona. Dlatego tak bardzo liczy się czas i natychmiastowe rozpoczęcie czynności ratowniczych.

  na podstawie materiałów własnych, oraz gifów zapożyczonych z internetu(www.mp.pl) opracował Pikador

  AUTOR POSTU: PIKADOR25
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko