Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przygotuj się do ciąży

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
luiza

luiza

  Na KFD prawie jak w domu ;)

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPip
 • 1738 postów
 • Wiek: 44
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:WO
  Planujesz urodzić dziecko - musisz odpowiednio przygotować swój organizm - pomoże ci w tym krótki poradnik "Samego Zdrowia".

  Przygotowania do ciąży:

  pół roku przed zajściem w ciążę

  Wylecz mięśniaki i inne schorzenia narządów rodnych, które częściej dopadają cię w twoim wieku; jeśli masz grzybicę lub mięśniaki, koniecznie je wylecz; mięśniaki mogą ci utrudnić zajście w ciążę lub spowodować poronienie, grzybicą w czasie porodu zainfekujesz dziecko; zabierz się za kurację wcześniej, aby twój organizm miał szansę oczyścić się z pozostałości leków (np. przeciwgrzybicznych).

  Masz nadwagę? Pozbądź się jej! To pomoże ci wypracować nowy, lżejszy sposób odżywiania i nie wrócisz już tak łatwo do starych przyzwyczajeń; jadłospis oparty na niskokalorycznych potrawach z dużą ilością warzyw i owoców pomoże ci w dobrej kondycji przetrwać czekające cię dziewięć miesięcy.

  Zmień tryb życia - pływanie albo dwa razy w tygodniu zajęcia w fitness clubie zaowocują lżejszym porodem i szybszym powrotem do normalnej sylwetki; nadwaga lub otyłość w twoim wieku to dodatkowo większe prawdopodobieństwo pojawienia się nadciśnienia i cukrzycy; ale uważaj: żadnych eksperymentów z dietami-cud.

  Zaszczep się przeciw różyczce, gdy na nią nie chorowałaś; ta choroba jest bardzo niebezpieczna zwłaszcza na początku ciąży: wtedy twojemu dziecku grożą poważne wady rozwojowe; ważne, abyś w czasie trzech miesięcy po szczepieniu nie zaszła w ciążę.


  trzy miesiące przed:

  Idź do lekarza pierwszego kontaktu, powiedz mu o swoich planach i poproś o gruntowne przebadanie; być może cierpisz na nadciśnienie lub cukrzycę. Co to dla ciebie znaczy? A to, że mogą się pojawić powikłania w czasie ciąży i porodu; w takim wypadku będziesz przez całą ciążę pod opieką odpowiedniego specjalisty: kardiologa lub diabetologa; jeśli wiesz, że jesteś nadciśnieniowcem lub cukrzykiem, przed zajściem w ciążę zapytaj swojego lekarza, czy możesz nadal brać leki, które łykałaś do tej pory.

  Spotkaj się z ginekologiem, wykona ci cytologię i USG, aby sprawdzić stan twoich narządów rodnych; poproś go też, aby przepisał ci kwas foliowy, który uchroni twoje dziecko przed wadami wrodzonymi układu nerwowego.

  Zrób badanie na toksoplazmozę - zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii w pierwszym trymestrze może wywołać poronienie, a w późniejszej ciąży nieodwracalne zmiany w mózgu twojego dziecka!

  Odstaw pigułkę, by dać swojemu organizmowi szansę na powrót do naturalnego rytmu hormonalnego; jeśli masz spiralę, poproś ginekologa o jej wyjęcie.

  rzuć palenie i najlepiej już do niego nie wracaj! Jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko było podduszane i podtruwane przez całe dziewięć miesięcy, a potem urodziło się mniejsze, gorzej rozwinięte i ze skłonnością do alergii, rozstań się wreszcie z nałogiem!


  miesiąc wcześniej:

  Zapisz się na gimnastykę i ćwicz przez całą ciążę (jeśli ci pozwoli lekarz); wtedy po urodzeniu dziecka powrót do formy nie będzie dla ciebie problemem!

  Zrezygnuj z kąpieli słonecznych tego lata chociaż uwielbiasz się opalać na czekoladkę; leżenie plackiem na plaży przypłacisz skórą w brunatne cętki!

  Walcz z rozstępami, których jeszcze co prawda nie masz, ale to się zmieni; zawczasu wybierz się do drogerii albo apteki po preparaty na rozstępy; gdy będziesz ich używała przez całe dziewięć miesięcy, twoja rozciągnięta przez ciążę skóra nie podda się tak łatwo rozstępom.


  stało się! jesteś w ciąży!


  Wybierz stałego ginekologa, który będzie się tobą opiekował przez całe dziewięć miesięcy; poproś, aby podał ci swój numer telefonu, pod który zadzwonisz bez skrępowania, gdy coś cię zaniepokoi.

  Zdecyduj się na szpital, w którym chciałabyś rodzić; rozpuść wici wśród koleżanek, zasięgnij opinii swojego lekarza.

  Zapisz się do szkoły rodzenia, instruktorzy pokażą ci tam, jak będzie przebiegał poród, jak może ci pomóc twój partner, a także ty sama; dowiesz się też, jak zająć się twoim dzieckiem, gdy już się urodzi; zajęcia w szkole rodzenia sprawią, że poczujesz się pewniej w nowej roli.

  Poszukaj dobrej położnej - to ona zajmie się tobą przed porodem; ważne, żeby była kompetentna, a do tego ciepła i przyjacielska.


  wykonaj badania prenatalne

  Zwłaszcza, gdy skończyłaś już 35 lat i w twojej rodzinie zdarzały się wypadki chorób genetycznych. Przygotuj się, że lekarz zaleci ci ich wykonanie. Jeśli jednak tego nie zaproponuje, sama proś go o skierowanie, a gdy i to nie odniesie skutku, zmień ginekologa; w ostateczności interweniuj u Wojewódzkiego Konsultanta ds. Ginekologii; badania prenatalne dają szansę na wczesne wykrycie wad u twojego dziecka i jego leczenia zarówno przed porodem, jak i tuż po urodzeniu. Pamiętaj też, że masz prawo do aborcji (do 20 - 22 tygodnia ciąży), gdy okaże się, że twoje dziecko ma ciężką wadę wrodzoną, której nie można zlikwidować:


  Biopsja trofoblastu - wykonuje się w 6 - 8 tygodniu ciąży; można wykryć nieprawidłowości genetyczne u dziecka; badana jest tkanka, z której potem rozwija się łożysko, a próbkę tkanki do badania pobiera się przez szyjkę macicy; wyniki po tygodniu - dwóch (jest wykonywana rzadziej niż amniopunkcja, bo częściej wywołuje poronienie).


  Amniopunkcja 14 - 18 tydzień; wykrywa przepuklinę rdzenia kręgowego i zespół Downa; igłą pobierana jest próbka wód płodowych; wynik po trzech tygodniach.


  Test AFP w 15 - 18 tygodniu ciąży; wykryje wady rdzenia kręgowego; badanie krwi matki, do której przenikają alfafetoproteiny, czyli substancje informujące o wadach wrodzonych u dziecka; wynik po dwóch - czterech dniach.


  Renata Ciemięga
  konsultacja dr n. med. Andrzej Micuła, ginekolog
  interia.pl

  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko