Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pokrzywa zwyczajna - zalecana Kulturystom

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
donJAZYResko

donJAZYResko

  WallEast

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2138 postów
 • Wiek: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Zdolny Śląsk

  *
  POPULARNY

  Pokrzywę zalicza się do najbardziej wszechstronnych ziół leczniczych. Od niepamiętnych czasów przypisywano pokrzywie różne właściwości. W starożytności leczono nią rany i krwawienia. Do dziś w medycynie ludowej ma szerokie zastosowanie. Ma działanie moczopędne, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, bakteriostatyczne itd.

  Na podstawie badań przeprowadzonych w USA stwierdzono, że zaburzenia równowagi hormonalnej, które dotyczą mężczyzn, można odwrócić za pomocą wzbogacenia diety w pokarmy o dużej zawartości naturalnych androgenów, co zaowocuje wzrostem poziomu naturalnego testosteronu. Można w tym celu wykorzystać rośliny, jak np. sosnę a zwłaszcza jej pyłek, lilię Dawida, jak również pokrzywę zwyczajną, która jest najłatwiej dostępna.

  Pokrzywa zwyczajna jest chwastem rozpowszechnionym w całej strefie umiarkowanej półkuli północnej. Rośnie na wilgotnych terenach bogatych w próchnicę, związki azotowe, na rumowiskach, zaroślach, przy płotach, zabudowaniach, a także na śmietnikach i gruzach. Oprócz pokrzywy zwyczajnej występuje najczęściej pokrzywa parząca, której łodygi i liście pokryte są sztywnymi szczeciniastymi, parzącymi włoskami, zawierającymi m. innymi kwas mrówkowy.

  Liście pokrzywy zawierają ok. 5% chlorofilu, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne ( krzemowy, masłowy, octowy, glikolowy, i glicerowy ). Występują także makro i mikroelementy takie jak; wapń, żelazo, fosfor, magnez, mangan, potas, miedź, krzem, selen, chrom, kobalt, cynk, nikiel, miedź, hormony roślinne, witaminy z grupy B, K, D, beta – karoten ( do 50mg%) a przede wszystkim witamina C ( do100-600mg w 100g produktu ). W korzeniach znajdują się śluzy, wosk, kwasy organiczne, lecytyny, fitosterole, sole mineralne i rozpuszczalna krzemionka. Histamina i kwas mrówkowy, obecne we włoskach pokrywających liście, powodują powstanie pęcherzy na skórze przy jej zetknięciu z włoskami. ( dlatego pokrzywy zbiera się w rękawiczkach ) Pokrzywa zawiera większe ilości białka niż inne rośliny lądowe. Surowcem leczniczym jest ziele i korzeń.

  Już w starożytności pokrzywa była znana w medycynie. Syreniusz wspomina, że była to roślina pomocna na wiele dolegliwości. Właściwości lecznicze pokrzywy były znane Hipokratesowi. Rzymianie nacierali nią obolałe stawy. Słowianie odwarem z pokrzywy skrapiali odzież i pomieszczenia mieszkalne, aby zapewnić spokój i odsunąć złe moce.

  Do dziś pokrzywa ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Świeży sok pito, jako środek wzmacniający, zwiększający siły obronne organizmu, szczególnie w grypie i przeziębieniach. Zewnętrznie stosowano pokrzywę, jako środek gojący, przeciwgnilny. Przykładano liście na czyraki, wrzody, liszaje.

  Pokrzywa może przywrócić zdrowie a nawet uratować życie. Zapewne niejeden chory na gruźlicę żyłby jeszcze, gdyby zaufał działaniu pokrzywy, a niejedno dziecko wyleczono by z krzywicy .Pokrzywa ma działanie moczopędne, przeciw krwotoczne, pobudzające przemianę materii, przeciw biegunkowe, przeciwcukrzycowe, odkażające, bakteriostatyczne, regenerujące, przeciwreumatyczne.

  Zastosowanie; -choroby skóry, jak egzema, -schorzenia alergiczne, w tym gorączka sienna i astma oskrzelowa, - niedokrwistość ( występująca w pokrzywie witamina C i żelazo działają wzmacniająco ) - hamowanie silnych krwawień z dróg rodnych, - przerost prostaty, - kamica moczanowa, - skąpomocz, - reumatyzm, - otyłość, - artretyzm itd.

  Przy krwotokach z nosa, zaburzeniach przemiany materii, przy anemii należy stosować napary z pokrzywy. Napar przyrządza się z 1 łyżki suszonych liści zalanych jedną szklanką wrzącej wody. Zaparza się przez 10 minut i pije codziennie po 1 szklance między posiłkami. Do płukania gardła można stosować odwar z korzenia. ( 2łyzki na szklankę wody).

  Pokrzywy nie wolno stosować przy krwawieniach spowodowanych polipami, cystą oraz w chorobach nerek.
  Pokrzywę zalicza się do afrodyzjaków, działających zwłaszcza na mężczyzn. Podwyższa ona poziom wolnego testosteronu we krwi, zapobiega konwersji testosteronu do estrogenów i jego połączeniem z białkami, w których traci on swą aktywność. Pokrzywa jest fitoandrogenem, dostarcza naturalnych androgenów zamiast estrogenów i tym samym służy mężczyźnie. Fitoandrogeny, niezależnie od mechanizmu działania, podwyższają stężenie wolnego testosteronu i zmieniają proporcje między androgenami a estrogenami na korzyść androgenów.

  Badania naukowe przeprowadzone w USA wykazały, że korzeń pokrzywy hamuje łączenie się dihydrotesteronu ( DHT ) z globuliną, która wiążę hormony płciowe ( SHBG ) i tym samym podwyższa poziom aktywnych androgenów we krwi, co potwierdzono w licznych badaniach In vitro, na izolowanych komórkach ludzkich. Hamuje enzym aromatazę, przeciwdziała konwersji testosteronu do estradiolu (enzym aromataza przekształca testosteron do estradiolu, a inny - 5-alfa- reduktaza - do DHT (dihidrotesteronu, który zaliczany jest do najsilniejszych z istniejących androgenów, hormon o ogromnym znaczeniu dla zdrowia i samopoczucia mężczyzny). Na podstawie tych wyników stwierdzono, że pokrzywa jest szczególnie zalecana u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty i niedoborów androgenów we krwi. Badania potwierdziły korzystny wpływ korzenia pokrzywy na prostatę. Właściwości przeciwzapalne korzenia pokrzywy wykazano w odniesieniu do prostaty, innych tkanek i narządów itd.

  Jak wynika z powyższego pokrzywa a szczególnie jej kłącza i korzenie jest zalecana również dla kulturystów. Nalewka z korzenia, który zalewa się wódką i pozostawia na 6-8 dni (2 łyżki korzenia i 1,5 l wódki ), przyjmowana w dawce od 30 -150 kropel dziennie wpływa na wzrost wolnego testosteronu, zwiększa się aktywność testosteronu w ustroju. Następuje przyrost czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Podnosi się, zatem wydolność fizyczna. Zaletą pokrzywy jest wzrost stężenia mioglobiny w mięśniach, dzięki temu są one lepiej dotlenione i następuje przyrost mięśni. Działania moczopędne, napotne, odtruwające itd. mają wpływ na nie pojawianie się obrzęków po wysiłku fizycznym. Nie występują zakwasy .
  Pokrzywa ma dużą wartość odżywczą i z tego powodu w krajach zachodnich przyrządzana jest często jak szpinak ( ziele przed spożyciem należy starannie oczyścić, sparzyć wrzątkiem. Ma ono smak przyjemny, korzenno-gorzkawy, przypominający szpinak. W temp 60 C włoski tracą właściwości parzące. Z pokrzyw sporządza się; omlety, zupy, farsze, sałatki itp.

  Pokrzywa ma duże znaczenie lecznicze, oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego, odprowadza złogi żółciowe, poprawia stan wątroby, zwiększa produkcję czerwonych ciałek krwi Pomaga w pielęgnowaniu urody. Korzeń pokrzywy uzupełnia poziom testosteronu i ma wpływ na męski układ rozrodczy
  Sugerowana dawka ; 300 – 1200 mg korzenia pokrzywy.

  Omawiając naturalne źródła androgenów oparłam się na książce - ‘’Naturalny testosteron. Klucz do witalności i sprawności mężczyzny’’. .Autor:; Stephen Harrod Buhner. Mini recenzja do przeczytania Na Forum JWIP.PL , dział „Kulturystyka”, temat „ Recenzja książek kulturystycznych”.

  Autor: Maria Szustakowska – Chojnacka


  Źródło:
  http://www.jwip.pl/readarticle.php?article_id=980
  • 9

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

  #2
  luckas123

  luckas123

   KFD Gold

  • KFD pro
  • PipPipPip
  • 217 postów
 • Wiek: 28
  • Płeć:Mężczyzna

  Odświeżę artykuł, z racji, że mamy już młodą pokrzywę :) Polecam z twarogiem, zupą lub surówką, a no i pić też można  %) 


  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników