Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Podtlenek azotu (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Aktywny użytkownik
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Podtlenek azotu

Skład: Dinitrogenii oxidum
Postać farmaceutyczna: gaz
Dawka: od 30% do 70%
Wielkość opakowania: 1 butla 10 l 1 butla 40 l
Podmiot odpowiedzialny: Messer Polska Sp. z o.o.
Wytwórca: Messer Polska Sp. z o.o.
Kraj wytwórcy (kod kraju): PLDziałanie
Bezbarwny, bezwonny gaz. Wywiera wyraźne działanie na percepcję i funkcje poznawcze zależnie od dawki, które występuje od stężenia na poziomie 15% objętościowych w mieszaninie. Stężenia powyżej 60-70% obj. powodują zanik reakcji na polecenia słowne. Preparat wykazuje zależne od dawki właściwości przeciwbólowe, widoczne przy stężeniach końcowowydechowych wynoszących około 20% obj. Jest środkiem szybko nasycającym. Gaz jest wydalany w postaci niezmienionej, głównie przez płuca.

Wskazania
Wprowadzenie i podtrzymanie znieczulenia ogólnego w skojarzeniu z innymi anestetykami, wziewnymi lub dożylnymi. W mieszaninie z tlenem stosowany do osiągnięcia efektu przeciwbólowego wywołanego płytkim znieczuleniem bez utraty świadomości (analgezja okołoporodowa).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na podtlenek azotu. Nie stosować u pacjentów z: objawami odmy opłucnowej, zatoru powietrznego lub po nurkowaniu, podczas wykonywania pneumoencefalografii w przypadku, gdy stosowany jest by-pass krążeniowo-oddechowy, prowadzony za pomocą płuco-serca lub po ciężkim urazie głowy, kiedy przestrzenie wypełnione pęcherzykami gazu lub powietrza mogą ulec powiększeniu po podaniu podtlenku azotu; u pacjentów po wewnątrzgałkowych iniekcjach gazu z powodu ryzyka powiększania się pęcherzyka gazu, mogącego prowadzić do ślepoty; u pacjentów z objawami niedrożności jelit z powodu ryzyka nasilenia się stanu ich napełnienia gazami; u pacjentów z niewydolnością serca lub ciężkim zaburzeniem czynności mięśnia sercowego, kiedy słabsze kardiodepresyjne działanie preparatu może spowodować dalsze nasilenie się zaburzenia czynności serca; u pacjentów z objawami przewlekłego splątania, zaburzeniami funkcji poznawczych lub z innymi objawami, które mogą być związane ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym, ponieważ gaz może je podwyższać; u pacjentów z zaburzeniami świadomości lub niewspółpracujących, gdy podtlenek azotu stosowany jest w analgezji, z powodu ryzyka osłabienia odruchów obronnych. Nie wolno podawać preparatu bez dodatku tlenu lub w mieszaninie oddechowej zawierającej mniej niż 30% tlenu. Czas podawania w mieszaninie z tlenem nie powinien przekraczać 12 h.

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów po iniekcjach wewnątrzgałkowych, przy stosowaniu w dużych stężeniach ze względu na ryzyko utraty odruchu krtaniowego i zaburzenia świadomości. Nie należy stosować podtlenku azotu w trakcie zabiegów chirurgicznych wykonywanych na drogach oddechowych z wykorzystaniem technik oddechowych.

Ciąża i laktacja
Nie stosować w ciąży (zwłaszcza w I i II trymestrze), jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie wiadomo, w jakim stopniu gaz przenika do mleka matki.

Działania niepożądane
Mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, nudności, wymioty. Podczas długotrwałego stosowania może wystąpić leukopenia, trombocytopenia, objawy mielopatii oraz niedokrwistość megaloblastyczna. Preparat dyfunduje do jam ciała wypełnionych gazami, gdzie może zwiększać ich objętość lub ciśnienie (ucho środkowe, zatoki przynosowe, wzdęte pętle jelitowe, odma opłucnowa). Po wewnątrzgałkowych iniekacjach gazu, efekt ten może spowodować uszkodzenie wzroku, wskutek wzrostu ciśnienia w gałce ocznej i zaburzenia ukrwienia siatkówki.

Interakcje
W przypadku jednoczesnego stosowania N2O i innych wziewnych anestetyków zmniejsza się zapotrzebowanie na przyjmowany anestetyk.

Dawkowanie

Wziewnie. Preparat podaje się w mieszaninie z tlenem i ewentualnie z innymi wziewnymi lub dożylnymi środkami znieczulającymi w proporcji objętościowej 70% podtlenku azotu i 30% tlenu dla podtrzymania znieczulenia lub w proporcji 50% podtlenku azotu i 50% tlenu do wywołania krótkotrwałej analgezji. W stężeniach 50-60% mieszaniny oddechowej podtlenek azotu powoduje analgezję lub znieczulenie bez wpływu na stan świadomości pacjenta i reakcje na polecenia słowne. Czas podawania z tlenem nie powinien przekraczać 12 h.

Uwagi
Preparat upośledza zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi lub obsługę urządzeń będących w ruchu. Gaz należy stosować w dobrze wentylowanym miejscu.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:
booster azotu , Tlenek azotu , pyanko boostery azotu , NitrOX | Booster Azotu NOWOŚĆ !!! , tlenek azotu0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko