Wiele mówi się ostatnio o anoreksji. Jest wielkim zagrożeniem ze względu naswoją skalę, coraz więcej dziewcząt chce upodobnić się do gwiazd, któreoglądają w telewizji. Jednak w mediach niewiele można usłyszeć o chorobie dośćpodobnej do anoreksji - bigoreksji.
Bigoreksja to choroba, która polega na braku akceptacji dla własnego wyglądu.Mężczyzna patrzący w lustro dostrzega małego, wychudzonego człowieka, chociaż wskrajnych przypadkach, w rzeczywistości może być dobrze zbudowanym mężczyzną.Podłoże bigoreksji i anoreksji bardzo często jest identyczne.
Na wikipedii bigoreksja jest zdefiniowana następująco:
Bigoreksja – choroba, w której osoba ma obsesję na punkcie umięśnionegociała. Chore osoby mają tendencję do łudzenia się, że są "chude" czyteż "zbyt niskie", pomimo tego, że są często dobrze zbudowane.Bigoreksja jest specyficzną odmianą dysmorfofobii.
Objawy bigoreksji
Bigorektycy zbyt mocnokoncentrują się na swoim wyglądzie, ćwiczeniach, niskotłuszczowej diecie. Wprzeciwieństwie do bulimików czy anorektyków zależy im jednak na rozbudowywaniumasy mięśniowej.Najgorszy jest fakt, że choroba ta również może prowadzić douszczerbku na zdrowiu. Chorzy, niezadowoleni z efektów ćwiczeń, sięgają poniszczące ich organizm sterydy anaboliczno-androgenne i zażywają je, nawet mimoskutków ubocznych.
Leczeniebigoreksji
Bigoreksjęleczy się na zasadzie psychoterapii, podczas której zmienia się sposób myśleniao własnym ciele. Niestety, chorzy często nie dostrzegają problemu, zresztą samoprzyznanie się do zaburzeń psychicznych nie pasuje do wizerunku, jakiwykreowali. Ruch sprawia, że organizm ludzki sprawniej funkcjonuje. Aktywnośćfizyczna chroni przed wieloma schorzeniami, a dzięki ćwiczeniom poprawia sięnasza kondycja.