Abdominoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu pozbycie się fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha, które zwykle łączy się jednocześnie ze wzmocnieniem mięśni ściany brzucha. W ten sposób zwykle osiąga się efekt spłaszczenia oraz prawidłowego napięcia brzucha. Ponieważ ciąża i nagły spadek wagi, mogą spowodować słabość mięśni a także widoczne zwiotczenia skóry, plastyka brzucha daje szanse skorygować i wyrównać kształt powłok brzusznych.
Niezbędne badania przed zabiegiem
Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest wizyta lekarska, na której lekarz szczegółowo zapoznaje pacjenta z procedurą, leczeniem i wszystkimi dodatkowymi badaniami lekarskimi. Pacjent powinien wykonać badania laboratoryjne: morfologię, grupę krwi, czas krwawienia i krzepnięcia oraz wykonać badanie EKG.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do zabiegu może być wyraźna i postępująca nadwagą i otyłość. Nie powinny planować zabiegu kobiety noszące się z zamiarem kolejnej ciąży. Bezpośrednimi przeciwwskazaniami jest duszność, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, niestabilne ciśnienie, nadczynność tarczycy oraz infekcje ropne skóry.
Powikłania
Najczęściej spotykanymi powikłaniami są krwiaki, zakażenia, zakrzepy, sączące się rany a także nieestetyczne blizny. Brzydkie gojenie się rany może wiązać się z powtórnym zabiegiem korekcyjnym. Najgroźniejszym powikłaniem jest zator tętnicy płucnej i zator tłuszczowy, który stanowi zagrożenie dla życia. Dobra współpraca lekarza z pacjentem zwykle pozwala jednak uniknąć poważnych powikłań, a te drobniejsze szybko wyleczyć.
Zabieg i rekonwalescencja
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym jednak o rodzaju znieczulenia decyduje lekarz po wywiadzie z pacjentem. Pobyt w klinice trwa zwykle około 4 doby. Natomiast pełna rekonwalescencja to okres od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Na podstawie pulsmed.com.pl
#1
Napisany 01 kwiecień 2007 - 17:32

0 użytkowników czyta ten temat
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników