Skocz do zawartości

Zdjęcie

Piramida zdrowego żywienia – aktualizacja 2016

- - - - - piramida żywienie zdrowie

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
ProfesorPaker

ProfesorPaker

  <img align="absMiddle" src="/img/gold.gif" alt="" /> KFD Gold

 • KFD pro
 • PipPipPipPipPipPip
 • 3609 postów
 • Wiek: 29
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Okolice Konina/Poznań
  • Staż [mies.]: 24+

  Witam, w poniższym artykule chciałbym przedstawić zmianę w kształcie piramidy zdrowego żywienia.

   

  Myślę, że każdy z nas spotkał się z zagadnieniem piramidy zdrowego żywienia. Ostatnio nastąpiła aktualizacja i zmiana w jej formie. Nazywana jest teraz Piramidą Zdrowego Odżywiania i Aktywności Fizycznej, zmiany dokonał Instytut Żywności i Żywienia. Aktualną tabelę można znaleźć pod linkiem:

   

  http://www.izz.waw.p...idowego-ywienia

   

  Z moich obserwacji wynika, że w tej formie przypomina już bardziej Szwajcarską piramidę dla sportowców z 2010 roku, głównie ze względu na warzywa jako najważniejszy składnik diety.

  Dla osób zainteresowanych przygotowałem krótki materiał przedstawiający główne zmiany jakie zaszły pomiędzy starą, a nową piramidą w tym filmiku:

   

   

  Jak widzicie powstrzymałem się przed ostatecznym osądem, czy zmiana była właściwa, aby nie sugerować widzom odpowiedzi, chociaż jak najbardziej uważam zmianę jako właściwą dla przeciętnego Kowalskiego.

   

  Jako, że jest to forum kulturystyczne, odniosę się do tej zmiany z perspektywy sportowca. Największą trudnością według mnie jest pokrycie 50% zapotrzebowania energetycznego spożywając warzywa, ze względu na objętość przyjmowanego pokarmu. Powiedziałbym, że dla osób stosujących dietę masową jest to niemal niemożliwe. Nawet podczas wcinania ziemniaków, ile można.

   

  Następnie widzimy źródła białka (nie licząc nabiału) na przedostatnim miejscu, co jest podejrzewam abstrakcją podczas budowania masy mięśniowej, gdy zapotrzebowanie na białko oscyluje w granicach 2g/kg m.c. i czasem więcej.

   

  Podsumowując, idąc przykazaniami nowej piramidy, osoba uprawiająca trening zdrowotny i rekreacyjny powinna czerpać z niej wszelakie korzyści, jednakże sportowcy nie będą z niej zadowoleni.

   

  A co wy sądzicie o nowej piramidzie? Ma sens? Czy Antek nie będzie zawiedziony widząc produkty zbożowe tak nisko w piramidzie? %)


  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko