Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pigułka i miłość

- - - - -

 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
luiza

luiza

  Na KFD prawie jak w domu ;)

 • Aktywny user KFD
 • PipPipPipPipPip
 • 1738 postów
 • Wiek: 44
  • Płeć:Kobieta
  • Miasto:WO
  Dzięki niej możemy się kochać bez stresu. Czasem skarżymy się na spadek libido. Jaki ma na nas wpływ? Cała prawda o pigułce antykoncepcyjnej.


  Agnieszka jest jedną z 70 mln kobiet na świecie, które zażywają pigułkę antykoncepcyjną. "Kiedy dwa lata temu lekarz zapisał mi ją pierwszy raz, skrupulatnie przeczytałam dołączoną ulotkę. I przysięgłam sobie nigdy więcej nie czytać o podwyższeniu ciśnienia, ryzyku zakrzepicy, migren i depresji. Trudno - byłam zakochana, miałam zamiar cieszyć się życiem i seksem wolnym od widma nieplanowanej ciąży".

  Migren i depresji nie było. Agnieszkę zaskoczył inny efekt uboczny. "Co z tego, że mogę kochać się, kiedy chcę, skoro nie chcę?" - mówi. "Kiedyś zdarzały się dni, że nie wypuszczałam męża z sypialni, myślałam tylko o seksie. Teraz taka "ochota" w ogóle mnie nie nachodzi. W zasadzie mogę się kochać, mogę nie - wszystko jedno?" - dodaje Karolina (28-latka, bierze pigułki od trzech lat). Wiele z nas doświadcza tego antykoncepcyjnego paradoksu: łykamy pigułkę, by mieć radosny seks bez stresu, lecz razem ze stresem ulatnia się ochota na miłość.

  Ciągle w ciąży

  Czy to naprawdę wina pigułki? Zbadano, że obniża poziom testosteronu - to może (lecz nie musi) hamować libido. "Pigułka antykoncepcyjna wywołuje w organizmie kobiety coś w rodzaju permanentnej ciąży" - mówi seksuolog Wiesław Sokoluk. Choć nie działają hormony ciążowe, brak jajeczkowania oznacza zachwianie równowagi biochemicznej. Wraz z nią chwieje się nasz nastrój. Miewamy też nudności, bo estrogen zawarty w pigułce może podrażniać żołądek. W tej sztucznej ciąży - jak w prawdziwej - łóżko zaczyna się kojarzyć ze spaniem, a nie z kochaniem. Kiepskie samopoczucie nie zachęca do seksu. "Mdłości minęły po paru miesiącach - mówi Karolina. - Wtedy zobaczyłam korzyści: żadnego puchnięcia przed miesiączką, biust większy o jeden rozmiar, gładka cera, zero objawów PMS-u. Szkoda tylko, że apetyt na seks nie powrócił".

  Powącha uczucie

  Kiedy Karolina poznała Tomka, brała pigułki już od roku. "Czasem myślę, że to nie wina pigułki: może my nie jesteśmy dobrani seksualnie? Nie przeżyłam z nim takiej ekstazy, takiego dzikiego pożądania jak z moim mężem". Mąż ją zdradził, rozstali się, Karolina spotkała Tomka. W łóżku jest miło, przyjemnie. Mają się pobrać, ale Karolina się waha? Pamięta, co czuła w ramionach męża.

  Gdyby na jej miłosne życie spojrzeć oczami szwajcarskiego badacza Klausa Wedekinda, można by rzec, że męża Karolina wybrała sama, a Tomka wybrała jej? pigułka. Klaus Wedekind odkrył, że natura tak zaprogramowała kobiety, by szukały mężczyzny, który byłby skrzyżowaniem komandosa z siostrą miłosierdzia. Komandos, ten supersamiec, jest potrzebny najpierw jako? reproduktor. Atrakcyjny, silny i wyposażony w komplet genów odmiennych niż nasze - to obietnica, że dziecko urodzi się odporne i zdrowe. Jeśli nie zmyli nas zawartość portfela czy jakieś szczególne upodobania psychiczne, kierując się? węchem, wybierzemy z otoczenia komandosa. Lecz dotyczy to tylko kobiet, które? nie biorą pigułki. "Kobieta, która ją łyka, działa, jakby była w ciąży. Supersamiec jej nie interesuje, szuka siostry miłosierdzia w męskim wydaniu. Potrzebuje opiekuna, który obroni ją i dziecko, pomoże w wychowaniu" - tłumaczy Wiesław Sokoluk. W badaniach Klausa Wedekinda naukowcy dali badanym kobietom do wyboru T-shirty noszone przez mężczyzn.

  Kobiety, które stosowały hormonalną antykoncepcję, wybierały zapach przypominający im woń ciała ojca albo brata! "Czyli mężczyzn, których genotyp był zbliżony do zestawu genów kobiety. Nie reproduktorów, lecz przyjaciół" - tłumaczy Wiesław Sokoluk. Może więc Karolina, gdy poznała Tomka, posłuchała pigułki. Z genotypicznym "bratem" miło się żyje, lecz nie płonie się z pożądania.

  Chemia czy nuda?

  Natura i pigułka ciągną nas każda w swoją stronę. Co wybrać? Naturalną huśtawkę hormonów i wyostrzone zmysły ułatwiające złowienie komandosa czy brak stresu, ale i ekstazy w ramionach mężczyzny przyjaciela? "Nie ma wyjścia jedynie dobrego, dla każdego. Raz pragniemy namiętności, innym razem świętego spokoju. Może po prostu mamy zbyt duże oczekiwania co do pigułki?" - zastanawia się Wiesław Sokoluk. Te z nas, które ją zażywają, mają zwykle "uporządkowane" życie seksualne - kochają się regularnie i często. Może to, co bierzemy za skutki spadku poziomu testosteronu, to zwykła nuda i rutyna? Przecież mnóstwo kobiet, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej, też nie ma ochoty na seks?

  Co dla ciebie ważniejsze?

  "Zapominamy, że pigułka obiecuje ochronę przed niezaplanowaną ciążą, a nie stałe pożądanie" - dodaje Wiesław Sokoluk. Póki ją bierzesz, uprawiasz seks jakby? bezkarnie. Bez niej musisz pamiętać, że jesteś kobietą, a on mężczyzną i że wasza miłość ma konsekwencje.

  Agnieszka nie zrezygnuje z antykoncepcji. "Jeszcze nie teraz. To dla mnie komfort. Seks jest ważny w moim związku, mogę uprawiać go bez lęku, że moje życie nagle się zmieni i już jutro, pojutrze będę musiała podjąć decyzje: kiedy ślub, kto na urlop wychowawczy, co dalej z pracą. Tylko? tak bym chciała znów go pragnąć. Jak na początku".

  Agnieszka z nadzieją myśli o zmianie leku: są nowe preparaty trójfazowe, które dają mniej efektów ubocznych. Badania przeprowadzone w USA (dr Norma McCoy) wykazują, że trójfazowe pigułki nie odbierały kobietom fantazji seksualnych ani apetytu na seks. Dzięki odpowiednim daw-kom hormonów symulują cykl najbliższy naturalnemu: zawierają bardzo niskie dawki estrogenu oraz najniższe (z istniejących na rynku) gestagenu. W Polsce dostępne są: Tri Regol, Triquilar, Trinordiol 21 i Minisiston, Tri Novum, Milvane, Trinulet. Karolina odstawia pigułki w ogóle przestraszona chemicznym "pochodzeniem" swojej miłości. Chce sprawdzić, czy kocha Tomka również bez tabletki? Być może ta decyzja jest najbardziej oczywistym dowodem miłości. Dlaczego? Wyobraź sobie, że wstajesz i wyrzucasz pigułki do kosza. Wieczorem twój ukochany pocałuje cię, zaczniecie się kochać? Co czujesz? Panikę czy delikatne ukłucie niepokoju? Zaryzykujesz? Chcesz mieć z nim dziecko? Jeśli tak, to jakie to ma znaczenie, czy jest supersamcem, czy bardziej przyjacielem?

  Pigułka lubi?

  Żeby zapobiegać negatywnym skutkom brania pigułki:

  • jedz węglowodany złożone: ryż, kasze, jogurt, suszone owoce, müsli, makaron, a ogranicz cukier (żeby nie utyć i utrzymać stały poziom insuliny w organizmie);

  • bierz kapsułki z olejem z wiesiołka (przeciwdziała suchości podczas stosunku);

  • łykaj witaminy B-kompleks, C i kwas foliowy (pigułka zwiększa zapotrzebowanie na te witaminy).

  ELLE 05/2006
  • 0

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników