Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Edo Ergo Sum

Edo Ergo Sum

  Chyba zostanę tu na dłużej

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPip
 • 1213 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Malbork

  *
  POPULARNY

  Siema, w temacie Trening siłowy dla Kobiet poproszono mnie by wytłumaczyć co to jest tempo. Miałem sam coś napisać ale znalazłem jednak tłumaczenie tekstu z którego między innymi miałem korzystać :loler:  więc wklejam a sam biorę się za pisanie czegoś innego! :box:

   

  Uwaga, wwaliła mi sie jakaś aplikacja i przy tekstach same mi się robią hiperłącza do jakiś dziwnych strony(reklamy głównie) gdy kopiuje tekst więc proszę nie klikajcie w żadne hiperłącze. Postaram się pousuwać ale coś może zostać, źródło podam na końcu.

   

   

   

  tempo.jpg

   

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
                   
   
  Od ponad 20 lat kieruję swoje słowa do adeptów kulturystyki i trenerów przygotowania siłowego, podkreślając znaczenie stosowania różnorodnych bodźców w procesie treningowym. Ci , którzy wzięli sobie do serca moje słowa, zmieniając często parametry obciążenia w treningu, dzielą się ze mną swoimi sukcesami. Oto powody, dla których warto stawiać na różnorodność.
 
   
  
Jeśli nie manipulujecie takimi parametrami obciążenia treningowego jak tempo, odpoczynek pomiędzy seriami, a także częstotliwość jednostek treningowych, to niestety nie możecie dokładnie określić jaki rodzaj bodźca treningowego aplikujecie. Stosując 15 sekundowe przerwy wypoczynkowe pomiędzy seriami będzie zupełnie różnym system treningowym w porównaniu do zastosowania we wspomnianym treningu przerw 2 minutowych. A jeśli spróbujecie połączyć małą ilość powtórzeń z kilkoma seriami, lub dużą ilość powtórzeń z dużą ilością serii w danym ćwiczeniu, to z pewnością wkrótce wasze ciało ulegnie przetrenowaniu.
 

   
  Jednym z najbardziej niedocenionych parametrów obciążenia treningowego jest właśnie tempo wykonywanego ćwiczenia. Tempo odnosi się do napięcia mięśniowego w trakcie trwania jednego powtórzenia (time under tension- przyp. tłum.). Dla tych, którzy wciąż nie są przekonani co do znaczenia tempa, przedstawiam oto pięć powodów, które zostały poparte badaniami naukowymi.


   
  1. Różnicuj tempo by przełamać stagnację
  
Różnicowanie tempa, bądź zmiana prędkości ruchu dla poszczególnych składowych danego ćwiczenia są doskonałym sposobem na przezwyciężenie stagnacji, jak również wstrząsem dla ciała do adaptacji. Tempo, lub „czas napięcia mięśniowego” jest kluczowym elementem w treningu oporowym. Niestety często ten element jest pomijany przez trenerów. Czas napięcia mięśniowego reguluje ilość bodźców, na które zostaje wystawiony nasz organizm. Na przykład 10 powtórzeń przysiadu z ciężarem 60 kg wykonanym w tempie 1 sekunda opuszczanie 1 sekunda powrót do pozycji wyjściowej, będzie zupełnie innym ćwiczeniem dla tej samej ilości powtórzeń i tego samego ciężaru wykonanego w tempie 4 sekundy opuszczenie 1 sekunda powrót do pozycji wyjściowej. Kluczowym będzie czas napięcia mięśniowego. W pierwszym przykładzie jest to 20 sekund, natomiast w drugim już 50 sekund (5sekund x 10 powtórzeń dop. tłum). To 30 sekund różnicy, w których włókna mięśniowe są poddane działaniu sił obciążenia zewnętrznego.

   
Oto czterocyfrowy sposób zapisu tempa: 4210. Pierwsza cyfra dyktuje tempo wykonania porcji ekscentrycznej ruchu, bądź jak wolicie opuszczania, druga cyfra wskazuje na pauzę przed koncentryczną fazą ruchu, a ostatnia cyfra to pauza przed następnym powtórzeniem. W tym wypadku tempo 4210 dla wyciskania sztangi leżąc oznacza 4 sekundy dla fazy opuszczenia sztangi w kierunku klatki piersiowej, 2 sekundowa pauza na dole oraz 1 sekundowe, gwałtowne przeniesienie sztangi do góry, gdzie już rozpoczyna się ponownie następne powtórzenie.
   
Należy różnicować tempo dla danej porcji ćwiczenia, ponieważ zwiększa to tzw. napięcie wewnątrzmięśniowe, a co za tym idzie dostarcza nowego bodźca dla tkanki mięśniowej. Jest to świetny sposób na dalszy rozwój siły, kiedy organizm zaadoptował się do ilości powtórzeń i serii danego ćwiczenia nie robiąc dalszej progresji. Ponadto jest to idealne rozwiązanie kiedy chcemy trenować nasze mięśnie stymulując je do wzrostu i jednocześnie zależy nam na sile.
   

  2. Trenuj różne systemy energetyczne w celu zwiększenia adaptacji
  
Dla optymalnych wyników treningu sportowego powinniście nie tylko różnicować tempo danego ćwiczenia, ale również wykorzystywać te ćwiczenia, które mają naturalną zdolność do generowania większej szybkości. Eksplozywne, balistyczne ćwiczenia jak olimpijskie podnoszenie ciężarów będzie powodowało więcej adaptacji w układzie nerwowym, natomiast ćwiczenia o mniejszej zdolności generowania prędkości ze zróżnicowanymi porcjami fazy ekscentrycznej i koncentrycznej ruchu przyniosą więcej adaptacji na poziomie metabolicznym- wzrost poziomu glikogenu mięśniowego, fosforanu kreatyny, czy ATP. Połączenie tych dwóch rodzajów ćwiczeń powoduje lepsze osiągi w kształtowaniu siły oraz korzystne zmiany w składzie ciała na rzecz tkanki mięśniowej, w porównaniu do użycia każdej z tych metod osobno.
 
Różnicowanie czasu napięcia mięśniowego ułatwia adaptację na poziomie mięśniowym. W jednym z badań naukowych stwierdzono, że przy zwiększonym czasie napięcia mięśniowego (TUT), mięsień szkieletowy uległ większemu zmęczeniu, w wyniku osłabienia mechanizmów odpowiadających za kurczenie się tegoż mięśnia. Naukowcy sugerują możliwość osiągnięcia znaczących przyrostów siły oraz masy mięśniowej w przypadku zwiększenia obciążenia układu nerwowego poprzez różnicowanie tempa.
   
  
3. Wykorzystuj izometryczną pauzę w przypadku jednostek szybkokurczliwych
  
Oporne jednostki motoryczne to włókna szybkokurczliwe (silne/grube/białe włókna mięśniowe). Znakomitą metodą na zwiększenie ich zaangażowania  jest izometryczna pauza w dogodnej pozycji (tam gdzie ciało jest  najsilniejsze dla danej długości dźwigni). Dla ćwiczeń uginania, takich  jak uginanie ramion bądź nóg, powinno się pauzować w pozycji dolnej  przez 1 do 2 sekund. Dla ćwiczeń prostowania stawów, takich jak  przysiady czy wyciskanie leżąc pauzuj na górze (pomiędzy ruchem  koncentrycznym a ekscentrycznym), gdzie kończyny osiągają niemal zablokowaną pozycję.
  Oczywiście zmiana tempa oznacza też możliwość pauzowania  w pozycji  niesprzyjającej, gdzie masz słabą dźwignię. Pozycją o słabej dźwigni w  ćwiczeniach uginania jest "góra", a w ćwiczeniach prostowania jest "dół".
  Łatwo sobie wyobrazić iż trzymanie dolnej pozycji w przysiadzie przez 1 do 2 sekund dałoby wartościowy bodziec treningowy dla układu nerwowego i  zwiększając tym samym jednocześnie napięcie wewnątrzmięśniowe. Kombinacja ta może stymulować dalszy rozwój siły.  
 
Trzeba brać pod uwagę iż koniecznym jest ćwiczenie jednostek  motorycznych o wysokim progu oporności treningowej w powolniejszych  ruchach takich jak przysiad, martwy ciąg i wyciskanie leżąc, w celu  poprawy prędkości w złożonych kombinacjach ruchów, jak na przykład boje w olimpijskim podnoszeniu ciężarów.
  Przykładowo; nie możemy wykonać rwania siłowego na 100 kg jeśli nie  przysiadamy około 184kg. (co wynika z fizyki/równań ruchu - przyp tłum).
  Jeśli więc ktoś przysiada 160kg to nie ma możliwości by wyrwał siłowo 100kg bez znacznego polepszenia wyniku w przysiadzie. Zmienne tempo  ruchu jest idealną metodą by te parametry poprawić.
 

   
  4. Regeneruj się szybciej dzięki różnorodności stosowanego tempa wykonywanych ćwiczeń
  Badania pokazują iż jest możliwe by zwiększyć czas napięcia mięśni  (T.U.T. - Time Under Tension, przyp. tłum. ) i wykonać dużą objętość  treningu używając dwóch rodzajów wysiłku w jednej serii, czyli zmiennej  prędkości oporu. Niedawne badanie dowodzi iż wykonanie ćwiczenia o małej  prędkości ruchu zredukuje zniszczenia tkanki mięśniowej i pozwoli na  szybszą regenerację, niż zwykłe wykonanie wyłącznie szybkich ruchów w  danym ćwiczeniu.  W badaniu tym zastosowano tempo 4 sekund w fazie  ekscentrycznej/opuszczania i następujące zaraz po tym szybkie  koncentryczne podniesienie ciężaru. Nazwano to "grupą powtarzanego wysiłku" (repeated bout group - przyp. tłum.). Druga grupa, w której  tempo było szybkie zarówno w fazie ekscentrycznej jak i koncentrycznej,  nazwana została "grupą jednolitego wysiłku" (single bout group - przyp.  tłum.). Grupa powtarzanego wysiłku miała mniejszą obolałość mięśniową po  wykonaniu ćwiczenia i zregenerowała siłę izometryczną oraz zakres ruchu znacznie szybciej niż grupa jednolitego wysiłku.
 
Mniej uszkodzeń tkanki nerwowej i obolałości mięśniowej może być korzystne jeśli planujesz regenerować się  szybko w przygotowaniach do zawodów lub może chcesz wykonać kolejny  trening który jest jeszcze bardziej wymagający i daje większą obolałość  mięśniową. Różne tempa ruchu wymagają od organizmu by adaptował się w inny sposób, a co za tym idzie wywołuje to zupełnie odmienne reakcje na poziomie metabolicznym i neuromięśniowym .  Dodatkowo różnicowanie tempa z powtarzaniem powolnego i szybkiego wysiłku  pozwala na wykonanie większej objętości pracy przy jednocześnie mniejszym obciążeniu układu mięśniowego. W przypadku serii składających się wyłącznie z szybkich ruchów uzyskano znacznie mniejszą objętość treningową.

   
  tempoSeq.jpg
  Lanci povecavaju otpor kako se zglobovi izdužuju, kao i tokom cucnja. Na slici cucanj izvodi Kristel Ngarlem, koju je primetio Paul Dumais (levo) i trener Pierre Roy (desno). Ngarlem i Dumais su clanovi kanadskog juniorskog svetskog tima 2011.
  5. Dopasuj krzywe oporu do krzywej siły dla organizmu ludzkiego dzięki zastosowaniu łańcuchów i taśm elastycznych
  
U zaawansowanych ćwiczących, kiedy trzeba pokonać zastoje treningowe, wspaniale sprawdza się zmienianie tempa za pomocą łańcuchów lub taśm  elastycznych zaczepionych do sztangi. Ta metoda znajduje szczególne zastosowanie dla mięśni prostujących stawy, dodanie łańcuchów do  sztangi spowoduje dynamiczne zmiany w oporze z którym walczą kurczące  się mięśnie. Przykładowo, jeśli założysz łańcuchy na końce sztangi w czasie wykonywania przysiadów, będą one spoczywały na podłodze w coraz większym stopniu w czasie fazy ekscentrycznej ćwiczenia (opuszczanie  powoduje że coraz więcej ogniw łańcucha ląduje na podłodze i przestaje  nam ciążyć- przyp. tłum).

  W miarę wstawania z dolnej pozycji, czyli podczas fazy koncentrycznej,  obciążenie wzrasta gdyż kolejne ogniwa łańcuchów są dźwiganie z podłogi i  przyczynią się do coraz większego oporu w ćwiczeniu. Jest to efektywna metoda, ponieważ zwiększa obciążenie w czasie słabszej fazy ruchu (w czasie podnoszenia dysponujesz mniejszą  siłą niż w czasie opuszczania). Wymaga to od ciebie by przećwiczyć punkt  największego oporu ("martwą strefę" - przyp tłum).
 
   
  
Ostatnie badanie szkolnej drużyny Footballu  Amerykańskiego pokazuje, iż atleci w znaczący sposób poprawili siłę maksymalną i generowanie szczytowej mocy dzięki treningowi z łańcuchami i  taśmami elastycznymi. Gracze którzy trenowali z łańcuchami i taśmami  poprawili swoją siłę maksymalną w wyciskaniu leżąc o 10kg,  podczas gdy  gracze trenujący tradycyjne wyciskanie leżąc poprawili ten wynik o 7  kilogramów w czasie siedmiotygodniowego programu. Naukowcy zauważyli także, iż łańcuchy obciążające dostarczają  dodatkowych korzyści w postaci treningu mięśni stabilizujących ruch. Dzieje się tak ponieważ umocowane łańcuchy huśtają się lub odchylają od własnego środka ciężkości, w czasie całego zakresu ruchu.
 

   
  Możesz użyć zmiennego oporu w ćwiczeniach takich jak  martwy ciąg, przysiady i wyciskanie leżąc, lub też w jakimkolwiek innym ćwiczeniu, w  którym twój postęp się wypalił, oczywiście jeśli można doczepić owe  łańcuchy lub taśmy, zachowując przy tym jednocześnie  zdrowy rozsądek. Haki ekscentryczne (haki do ćwiczeń  ekscentrycznych) to po prostu obciążenia z mechanicznymi hakami, które wiszą na końcach sztangi i które odczepiają się automatycznie gdy tylko ich podstawy uderzą o podłogę.

  Powodują one odwrotne do łańcuchów dociążenie mięśni. Innymi słowy sprawiają iż ciężej jest wykonać fazę ekscentryczną ćwiczenia, fazę w  której jesteśmy naturalnie silniejsi. Kiedy  haki się odczepią/odpadną - można eksplodować ruchem w górę z mniejszym oporem w koncentrycznej porcji ruchu danego ćwiczenia. Upewnij się żeby ograniczyć "trening  zmiennej oporności" do jednego treningu przypadającego na dwie inne jednostki treningowe, lub nawet jeszcze rzadziej, ponieważ jest to bardzo obciążające dla układu nerwowego.
 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o treningu o zmiennym tempie, przeczytaj: “Tempo Training Revisited” Opanuj sztukę umiejętnego budowania treningu, a będziesz osiągać swe cele szybciej niż kiedykolwiek indziej. Nie mam co do tego wątpliwości!

   
  
Przypisy
  Punkt 1: Gentil, P., Oliveira, E., Bottaro, M. Time under tension and blood lactate response during four different resistance training methods. Journal of Physiological Anthropology. 2006 Sept. 25(5), 339-344.
 

   
  Punkt 2: Tran, Q., Docherty, D., Boehm, D. The effects of varying time under tension and volume load on acute neuromuscular responses. European Journal of Applied Physiology. 2006 Nov. 98(4), 402-410.
 
   
  
Punkt 3: Desbrosses, K., Babault, N., Saglioni, G., Meyer, J., Pousson, M. Neural activation after maximal isometric contractions at different muscle lengths. Medicine and Science in Sports and Exercise. 2006 May. 38(5), 937-944.
 
Punkt 4: Chapman, D., Newton, M.J., McGuigan, M.R., and Nosaka, K. Effect of slow-velocity lengthening contraction on muscle damage induced by fast-velocity lengthening contractions. The Journal of Strength and Conditioning Research. 2011 Jan. 25(1), 211-219.

   
  
Chapman, D., Newton, M., Sacco, P., Nosaka, K. Greater muscle damage induced by fast versus slow velocity eccentric exercise. International Journal of Sports Medicine. 2006 Aug. 27(8), 591-598.
 

   
  Punkt 5: Ghigiarelli, J.J., Nagle, E.F., Gross, F.L., Robertson, R.J., Irrgang, J.J., Mylinski, T. The effects of a 7-week heavy elastic band and weight chain program on upper-body strength and upper-body power in a sample of division 1-AA football players. The Journal of Strength and Conditioning Research. 2009 May. 23(3), 756-764.
 

   
  Bellar, D., Muller, M., Barkley, J., Kim, C., Ida, K., Ryan, E., Bliss, M., Glickman, E. The effects of combined elastic- and free-weight tension vs. free-weight tension on one-repetition maximum strength in the bench press. The Journal of Strength and Conditioning Research. 2011 Feb. 25(2), 459-463.
   
   
  _________________________________________________________________________________
   
   
  Jeszcze jedna rada od WodzaWodynia:
   

  TRAINING TWEETS.

  How to make every rep "really count" ? Dead stop on the bottom, "explode" accelerating the weight on the way up. SPEED

  Lets see – Newton’s Dynamics states that FORCE = MASS x ACCELERATION

  Speaking “gym language” – Muscle tension gets bigger with bigger weight, and/or bigger speed.
  Lift heavy, but if your heavy lifting is slow – you are wasting a lot of potential. Lifting fast Makes every weight above 60% of 1.R.M. actually working for us. I am not advocating using only 60% of 1RM of course, don’t limit yourself, even with 100% of your MAX weight, still attempt to lift FAST, even if the bar moves slower than you expected, it’s your brain’s intention that matters.
  Besides, look at some videos from World Championships in Weightlifting or Powerlifting. Slow lifts happen, but not often, and you would swear looking at competitiors that they intended a FAST lift.

  Lifting slowly may work for muscle size, but still wouldn’t activate high threshold motor units. It means some muscles will be those “stubborn muscles.

  HOME WORK.
  Do todays training with 2X22 TEMPO , I mean every exercise, regardless of what you planned for today, and FEEL the difference .


  Pozdro Wielkie

   


  • 5

  Doradca KFD

  Doradca KFD
  • KFD pro

  Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
  Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:

  #2
  Edo Ergo Sum

  Edo Ergo Sum

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1213 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Malbork

  Sorry, ale muszę, osoby które ćwiczą konkretnie, %(procentowo) nie istnieją na tym forum. Nie wiem jak w ogóle można oceniać i projektować plan jakikolwiek bez takich parametrów jak tempo i przerwy?? Już o periodyzacji nie wspomne....

  90% jak nie więcej użytkowników po prostu błądzi na siłowni.


  • 0

  #3
  slawek4129

  slawek4129

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
 • Wiek: 30
  • Płeć:Mężczyzna

  Sorry, ale muszę, osoby które ćwiczą konkretnie, %(procentowo) nie istnieją na tym forum. Nie wiem jak w ogóle można oceniać i projektować plan jakikolwiek bez takich parametrów jak tempo i przerwy?? Już o periodyzacji nie wspomne....

  90% jak nie więcej użytkowników po prostu błądzi na siłowni.

  Bo wychodzi z (błędnego) założenia, że samo machanie sztangą/hantlą z nienaganną techniką wystarczy, a przerwa i tempo - to 2. plan. Sam ostatnio i teraz większą uwagę zwracam na tempo - powolne (ale bez przesady) i oddech, który również ma znaczenie. Co do przerw między seriami - to już zależy od celu.

   

  Mógłbyś - jak masz w planach - napisać coś o kalinestyce :rolleyes:


  • 0

  #4
  silentkill

  silentkill

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 916 postów
 • Wiek: 30
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jelenia Góra

  Ciekawe, daje do myślenia.

  Pisz częściej. %)


  • 0

  #5
  LiveYourDream

  LiveYourDream

   KFD Ultra

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 1174 postów
 • Wiek: 22
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jaworzno/Śląsk
  • Staż [mies.]: 3lata<
  Co prawda art. jest stary ale teraz sie natknąłem na niego. Jakie tempo wprowadzić jeśli moim celem jest budowa masy mięsniowej. Moje tempo to zazyczaj
  dla przysiadu 2010 / 2110
  dla wyciskania 2110 / 2210
  Złapalem stagnacje i myślę że odpowiednim tempem będzie zmiana na 4210 ale czy to sie sprawdzi na dłuższą mete 8-10tyg.
  • 0

  #6
  Dis123

  Dis123

   KFD Platinum +

  • Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 292 postów
 • Wiek: 25
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Piaseczno
  • Staż [mies.]: 15

  Zmiana tempa niekoniecznie pomoże, lepiej wprowadzić akcesoria, które wyeliminują słabe ogniwo


  Edytowany przez Dis123, 06 sierpień 2015 - 13:10 .

  • 0

  #7
  lMAGO

  lMAGO

   Zbanowany

  • Mod
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 27667 postów
 • Wiek: 99
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Piźdichowo dolne

  Co prawda art. jest stary ale teraz sie natknąłem na niego. Jakie tempo wprowadzić jeśli moim celem jest budowa masy mięsniowej. Moje tempo to zazyczaj
  dla przysiadu 2010 / 2110
  dla wyciskania 2110 / 2210
  Złapalem stagnacje i myślę że odpowiednim tempem będzie zmiana na 4210 ale czy to sie sprawdzi na dłuższą mete 8-10tyg.

  Nie widziałem planu, ale prawdopodobnie przez zwiększenie tut zamiast atakować włókien szybkokurczliwych głównie będziesz atakował wolnokurczliwe, co i tak gówno Ci da %)

  Leży albo dieta, albo trening u podstawy spaprany i sama zmiana tempa za wiele nie wniesie.


  • 0

  #8
  LiveYourDream

  LiveYourDream

   KFD Ultra

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 1174 postów
 • Wiek: 22
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jaworzno/Śląsk
  • Staż [mies.]: 3lata<
  TND przeczytaj cały art
  • 0

  #9
  lMAGO

  lMAGO

   Zbanowany

  • Mod
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 27667 postów
 • Wiek: 99
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Piźdichowo dolne

  TND przeczytaj cały art

  przeczytałem, no i...??


  • 0

  #10
  LiveYourDream

  LiveYourDream

   KFD Ultra

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 1174 postów
 • Wiek: 22
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jaworzno/Śląsk
  • Staż [mies.]: 3lata<
  Różnicowanie czasu napięcia mięśniowego ułatwia adaptację na poziomie mięśniowym. W jednym z badań naukowych stwierdzono, że przy zwiększonym czasie napięcia mięśniowego (TUT), mięsień szkieletowy uległ większemu zmęczeniu, w wyniku osłabienia mechanizmów odpowiadających za kurczenie się tegoż mięśnia. Naukowcy sugerują możliwość osiągnięcia znaczących przyrostów siły oraz masy mięśniowej w przypadku zwiększenia obciążenia układu nerwowego poprzez różnicowanie tempa.
  • 0

  #11
  lMAGO

  lMAGO

   Zbanowany

  • Mod
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 27667 postów
 • Wiek: 99
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Piźdichowo dolne

  Różnicowanie czasu napięcia mięśniowego ułatwia adaptację na poziomie mięśniowym. W jednym z badań naukowych stwierdzono, że przy zwiększonym czasie napięcia mięśniowego (TUT), mięsień szkieletowy uległ większemu zmęczeniu, w wyniku osłabienia mechanizmów odpowiadających za kurczenie się tegoż mięśnia. Naukowcy sugerują możliwość osiągnięcia znaczących przyrostów siły oraz masy mięśniowej w przypadku zwiększenia obciążenia układu nerwowego poprzez różnicowanie tempa.

  Drugi raz napiszę "no i...?"

  Uważasz, że przyczyną Twojej stagnacji jest złe tempo ćwiczeń? :loler:


  • 0

  #12
  LiveYourDream

  LiveYourDream

   KFD Ultra

  • KFD pro
  • PipPipPipPip
  • 1174 postów
 • Wiek: 22
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Jaworzno/Śląsk
  • Staż [mies.]: 3lata<
  Tak
  • 0

  #13
  Edo Ergo Sum

  Edo Ergo Sum

   Chyba zostanę tu na dłużej

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1213 postów
 • Wiek: 31
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Malbork

  Przydało by sie zobaczyć cały plan z wszystkimi parametrami z ost. 6 miechow by coś ocenić.

  Poza tym nie wiem jak można negować cudzego przeczucia, doświadczenia. 


  • 0

  #14
  lMAGO

  lMAGO

   Zbanowany

  • Mod
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 27667 postów
 • Wiek: 99
  • Płeć:Mężczyzna
  • Miasto:Piźdichowo dolne

  Poza tym nie wiem jak można negować cudzego przeczucia, doświadczenia. 

  Wiesz może zbyt wszystko biorę do siebie, ale nie mogę przejść obojętnie obok absurdów. W momencie gdy każda partia łapie stagnacje nawet na najsłabszych planach (typu klata+bic, plecy+tric, nogi+barki) winą nie jest sam trening tylko miska. Można wydziwiać, cudować robić różne dziwne rzeczy, nawet łapać się za koks a mięsień jeśli nie dostarczy się odpowiedniej ilości budulca i tak nie urośnie.

   

  Jeśli trening pod daną osobę jest zły, że występuje stagnacja jakiejś partii zmiana tempa również na wiele się nie zda. To jest na zasadzie jak początkujący katują klatkę, w momencie gdy łapią w niej stagnacje intuicyjnie dodają jeszcze więcej ćwiczeń lub w inny sposób intensyfikują trening. "Owocne" efekty takiego przeczucia w czym tkwi problem pewnie widziałeś nie raz... ( %) )

   

  Jedyny plus że przez cały czas zdobywa doświadczenie i się uczy, choć niestety na własnych błędach

   

   

  Prawda jest taka że na 95% osób działa to samo z drobnymi modyfikacjami. Po prostu trzeba wziąć się za siebie jeść i trenować jak się należy zamiast szukać cudownych metod.

  Owszem różnicowanie tempa uważam za świetną sprawę ale nie można go traktować jako złoty środek. Jak wszystkimi innymi rzeczami można poprawić skuteczność planu ale za równo ją spartolić przy nieumiejętnym zastosowaniu.


  • 0
  0 użytkowników czyta ten temat

  0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

   Zamknij okienko