Skocz do zawartości


  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

    :)

  • Aktywny użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9417 postów
  • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Otrivin 0,1%

Skład: Xylometazolini hydrochloridum
Postać farmaceutyczna: aerozol do nosa
Dawka: 1 mg/ml
Wielkość opakowania: 1 butelka 10 ml
Podmiot odpowiedzialny: Novartis Consumer Health GmbH
Wytwórca: Novartis Consumer Health GmbH
Kraj wytwórcy (kod kraju): D

Załączony plik  Otrivin-0.1%-areozol-do-nosa-(1-mg--ml)-10ml--a.jpg   29,24K   0 pobrań


Działanie

Preparat o działaniu sympatykomimetycznym, głównie na receptory α-adrenergiczne. Zastosowany donosowo zwęża naczynia krwionośne błony śluzowej nosa oraz sąsiadującej części gardła, zmniejszając przekrwienie i ułatwiając oddychanie przez nos. Ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Działanie leku rozpoczyna się po kilku minutach od podania i utrzymuje do 10 h. Preparat nie upośledza czynności rzęsek. Podłoże zawiera składniki wykazujące działanie nawilżające, co zapobiega wysychaniu i podrażnieniu błony śluzowej nosa.

Wskazania
Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Preparat 0,05% ułatwia wziernikowanie nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u pacjentów po zabiegach przeprowadzonych drogą przeznosową lub po zabiegach przebiegających z odsłonięciem opony twardej.

Środki ostrożności
Szczególnie ostrożnie stosować w przypadku nadwrażliwości na leki adrenergiczne. Ostrożnie stosować u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia, nadczynnością tarczycy, jaskrą z wąskim kątem przesączania, cukrzycą. Nie należy stosować dłużej niż przez 10 dni.

Ciąża i laktacja
Nie należy stosować w ciąży. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią - brak danych dotyczących bezpieczeństwa.

Działania niepożądane
Sporadycznie pieczenie, suchość i podrażnienie błony śluzowej nosa, nudności, ból głowy. W pojedynczych przypadkach obserwowano uogólnione reakcje alergiczne, przemijające zaburzenia widzenia, niemiarową lub przyspieszoną czynność serca.

Interakcje
Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO, trój- lub czteropierścieniowych leków przeciwdepresyjnych może prowadzić do nasilenia działania układowego ksylometazoliny.

Dawkowanie
Preparat 0,1%. Dorośli i dzieci powyżej 6 rż.: 3-4 razy dziennie po 2-3 krople lub po 1 dawce aerozolu do każdego otworu nosowego.
Preparat 0,05%. Dzieci od 3 do 6 rż. (pod nadzorem dorosłych): 1-2 razy dziennie (co 8-10 h) po 1-2 krople lub po 1 dawce aerozolu do każdego otworu nosowego. Nie podawać więcej niż 3 dawki na dobę do każdego otworu nosowego.

Uwagi
Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie błon śluzowych.
  • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
  • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko