Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Orungal (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Orungal

Skład: Itraconazolum
Postać farmaceutyczna: kapsułki
Dawka: 100 mg
Wielkość opakowania: 4 kaps. 15 kaps. 28 kaps.
Podmiot odpowiedzialny: Janssen-Cilag International N.V.
Wytwórca: Janssen-Cilag S.p.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): I


Działanie
Pochodna triazolu, lek przeciwgrzybiczy III generacji o szerokim zakresie działania. Zaburza biosyntezę ergosterolu, niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, prowadząc do zmian przepuszczalności błony komórkowej, zaburzeń czynności struktur wewnątrzkomórkowych i śmierci komórki. Działa na dermatofity (Trichophyton spp., Microsporum spp., Epidermophyton floccosum), drożdżaki (Candida spp. - w tym C. albicans, C. glabrata i C. krusei oraz Cryptococcus neoformans, Pityrosporum spp.), grzyby dimorficzne (Blastomyces dermatitidis, Paracoccidioides brasiliensis, Histoplasma capsulatum), a także Aspergillus spp., Fonsecaea spp., Cladosporium spp., Sporothrix schenckii. Dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Ze względu na lipofilny charakter itrakonazolu jego wchłanianie zwiększa się w obecności pokarmu. Z białkami osocza wiąże się w 99,8%. Szybko przenika do tkanek i płynów ustrojowych, osiągając w nich duże stężenia (z wyjątkiem płynu mózgowo-rdzeniowego). Kilkakrotnie większe stężenia niż we krwi osiąga w skórze (zwłaszcza w warstwie rogowej naskórka), wydzielinie gruczołów łojowych, nabłonku pochwy, pocie, włosach, płytce paznokciowej, płucach, nerkach, wątrobie, kościach, śledzionie i mięśniach. Silne właściwości lipofilne itrakonazolu powodują, że jego stężenia terapeutyczne w skórze utrzymują się jeszcze przez 2-4 tygodnie po zakończeniu leczenia, także duże jego stężenia wykrywano w nabłonku i tkance pochwy jeszcze po 2 dniach od podania ostatniej dawki (kuracja 3-dniowa). Jest metabolizowany w wątrobie do czynnego metabolitu oraz nieaktywnych związków, które są wydalane z moczem (około 35%) i kałem. Około 3-18% podanej dawki wydala się z kałem w postaci nie zmienionej. T0,5 wynosi 24-36 h.

Wskazania
Grzybica pochwy i sromu, łupież pstry, zakażenia skóry wywołane przez dermatofity, grzybica paznokci wywołana przez dermatofity lub drożdżaki, grzybicze zapalenie rogówki, kandydoza jamy ustnej. Grzybice układowe (m.in. aspergiloza, kandydoza, kryptokokoza - także kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, histoplazmoza, sporotrychoza, parakokcydioidomikoza, blastomikoza).

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na itrakonazol lub inny składnik preparatu. Jednoczesne leczenie terfenadyną, mizolastyną, astemizolem, cizapridem, dofetilidem, chinidyną, pimozydem, statynami (m.in. simwastatyna, lowastatyna), triazolamem i doustnie stosowanym midazolamem.

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci, z wyjątkiem przypadków, gdy potencjalne korzyści przewyższają ryzyko. Nie stosować u pacjentów z aktualną niewydolnością serca lub zastoinową niewydolnością serca w wywiadzie, jeśli przewidywane korzyści nie przewyższają wyraźnie ryzyka (w przypadku podjęcia decyzji o leczeniu należy zachować ostrożność, obserwując pacjenta pod kątem wystąpienia objawów zastoinowej niewydolności serca). Nie stosować u pacjentów z czynną chorobą wątroby, zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych oraz przyjmujących leki hepatotoksyczne, jeśli przewidywane korzyści nie przewyższają ryzyka uszkodzenia wątroby. Ostrożnie stosować w skojarzeniu z antagonistami wapnia oraz u pacjentów z nadwrażliwością na inne leki z grupy azoli. U kobiet w wieku rozrodczym zaleca się stosować skuteczną antykoncepcję do czasu wystąpienia pierwszej miesiączki po zakończeniu kuracji preparatem.

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania w ciąży: kategoria C (wg US FDA). W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Najczęściej obserwowano zaburzenia żołądkowo-jelitowe (niestrawność, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, zaparcia). Rzadziej występują ból i zawroty głowy, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi, zapalenie wątroby, zaburzenia cyklu miesiączkowego, reakcje nadwrażliwości (świąd, wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy), neuropatia obwodowa, zespół Stevens-Johnsona, łysienie, hipokaliemia, obrzęki, zastoinowa niewydolność krążenia, obrzęk płuc. Bardzo rzadko obserwowano ciężkie przypadki hepatotoksyczności, w tym ostrą niewydolność wątroby, zakończoną zgonem.

Interakcje
Nasila kardiotoksyczność terfenadyny, astemizolu, mizolastyny, cizapridu, triazolamu, doustnie podawanego midazolamu, dofetilidu, chinidyny, pimozydu, simwastatyny, lowastatyny. Może hamować metabolizm antagonistów wapnia oraz prowadzić do nasilenia ujemnego działania inotropowego. Itrakonazol może także nasilać działanie i toksyczność innych leków metabolizowanych przez CYP 3A4 (wskazane monitorowanie ich stężenia we krwi lub zmniejszenie ich dawki), tj. doustnych leków przeciwzakrzepowych, inhibitorów proteazy HIV (ritonawir, indinawir, sakwinawir), niektórych cytostatyków (alkaloidy Vinca, busulfan, trimetreksat, docetaksel), antagonistów wapnia (werapamil, pochodne dihydropirydyny), niektórych leków immunosupresyjnych (cyklosporyna, takrolimus, sirolimus), digoksyny, karbamazepiny, buspironu, alfentanylu, alprazolamu, dożylnie podawanego midazolamu, metyloprednizolonu, rifabutyny, ebastyny, reboksetyny. Ritonawir, indinawir, klarytromycyna i erytromycyna mogą zwiększać biodostępność itrakonazolu i nasilać jego działanie, natomiast rifampicyna, rifabutyna i fenytoina - zmniejszają jego skuteczność (nie zaleca się łącznego stosowania). Nie można wykluczyć, że podobnie działają karbamazepina, fenobarbital i izoniazyd.

Dawkowanie
Preparat przyjmuje się doustnie po obfitym posiłku. Kandydoza sromu i pochwy: 200 mg rano i 200 mg wieczorem (kuracja 1-dniowa) lub 200 mg raz na dobę przez 3 dni. Łupież pstry: 200 mg raz na dobę przez 7 dni. Zakażenia wywołane przez dermatofity: 100 mg raz na dobę przez 15 dni lub 200 mg raz na dobę przez 7 dni. Grzybica stóp i rąk: 200 mg raz na dobę przez 7 dni lub 100 mg raz na dobę przez 30 dni. Kandydoza jamy ustnej: 100 mg raz na dobę przez 15 dni (u pacjentów z neutropenią, po przeszczepie lub chorych na AIDS może być konieczne podwojenie dawki). Grzybicze zapalenie rogówki: 200 mg raz na dobę przez 21 dni. Grzybica paznokci: terapia pulsowa - 200 mg co 12 h przez 7 dni, potem 3 tyg. przerwy, a następnie cykl kuracji powtarza się jednokrotnie w grzybicy paznokci rąk lub dwukrotnie w grzybicy paznokci stóp; terapia ciągła - 200 mg raz na dobę przez 3 miesiące. Grzybice układowe - sporotrychoza i parakokcydioidomykoza: 100 mg raz na dobę; kandydoza i chromomikoza: 100-200 mg raz na dobę; aspergiloza: 200 mg raz na dobę (w ciężkim przebiegu lub zmianach rozsianych do 400 mg na dobę w 2 dawkach); kryptokokoza 200 mg raz na dobę (w kryptokokowym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych 200 mg co 12 h; dawka podtrzymująca - 200 mg raz na dobę); histoplazmoza: 200 mg raz na dobę lub 200 mg co 12 h; blastomikoza: 100 mg raz na dobę do 400 mg na dobę w 2 dawkach. Czas leczenia: kandydoza 3 tyg. - 7 mies.; aspergiloza 2-5 mies.; sporotrychoza 3 mies.; parakokcydioidomikoza, chromomikoza i blastomykoza 6 mies.; histoplazmoza 8 mies.; kryptokokoza 2-12 mies.
U pacjentów z achlorhydrią oraz przyjmujących leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego zaleca się przyjmowanie itrakonazolu z napojami typu "cola". Kapsułkę należy połykać w całości.

Uwagi
Podczas leczenia zaleca się kontrolę czynności wątroby.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko