Skocz do zawartości


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

Ankieta: Ocena preparatu - Oesclim 50 (0 użytkowników głosowało)

Jak oceniasz?

 1. Polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

 2. Nie polecam (0 głosów [0.00%])

  Procent głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą głosować

#1
Leksykon Leków

Leksykon Leków

  :)

 • Spec
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 9417 postów
 • Płeć:Mężczyzna
Nazwa produktu leczniczego: Oesclim 50

Skład: Estradiolum hemihydricum
Postać farmaceutyczna: system transdermalny
Dawka: 50 mcg/24 h (10 mg)
Wielkość opakowania: 6 szt. 8 szt.
Podmiot odpowiedzialny: Laboratoires Fournier S.A.
Wytwórca: Laboratoires Fournier S.A.
Kraj wytwórcy (kod kraju): FDziałanie
Preparat zawiera 17β-estradiol, który jest chemicznie i biologicznie identyczny z endogennym estradiolem ludzkim. Preparat w postaci plastrów przeznaczony do stosowania przezskórnego. Uzupełnia niedobór estrogenów u kobiet po menopauzie i łagodzi dolegliwości związane z okresem menopauzy. Stężenie estradiolu we krwi proporcjonalne do podanej dawki preparatu osiąga się po 4 h od nałożenia plastra. Stężenie to utrzymuje się przez 3 dni i powraca do wartości pierwotnej po 8 h od usunięcia plastra. Estradiol wiąże się głównie z SHBG we krwi. Jest metabolizowany głównie w wątrobie. Najważniejszym metabolitem jest estron i jego pochodne (glukuroniany i siarczany). Metabolity wykazują znacznie mniejszą aktywność niż estradiol. Większość metabolitów jest wydalana z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów.

Wskazania
Uzupełnianie niedoboru estrogenów, leczenie objawów ich zmniejszonego stężenia, związanych z menopauzą naturalną lub sztuczną, takich jak: zaburzenia naczynioruchowe, zmiany atroficzne dróg moczowo-płciowych.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Czynna lub przebyta choroba zakrzepowo-zatorowa tętnic: choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego. Przebyta idiopatyczna lub obecna choroba zakrzepowo-zatorowa żył: zakrzepica żył głębokich, zator płucny. Rozpoznanie, podejrzenie lub przebyty nowotwór sutka. Rozpoznane lub podejrzewane złośliwe nowotwory estrogenozależne np. endometrium. Nieleczony rozrost endometrium. Krwotoki z dróg rodnych o nieznanej etiologii. Ostra lub przebyta choroba wątroby, do czasu normalizacji wskaźników czynności wątroby. Porfiria.

Środki ostrożności
Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentek z: mięśniakami macicy lub endometriozą, zaburzeniami zakrzepowo-zatorowymi w wywiadzie lub czynnikami ryzyka wystąpienia zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (np. przebyty epizod w przeszłości, dodatni wywiad rodzinny, znaczna otyłość- wskaźnik masy ciała powyżej 30 kg/m2, toczeń rumieniowaty układowy, żylaki (znaczenie nie jest jednoznacznie ustalone); długotrwałe unieruchomienie, rozległe urazy lub zabiegi chirurgiczne - zaleca się odstawienie preparatu przynajmniej 4-6 tyg. przed planowaną operacją i ponowne zastosowanie dopiero po powrocie pacjentki do pełnej sprawności ruchowej), czynnikami ryzyka rozwoju nowotworów estrogenozależnych (np. rak piersi u krewnych pierwszego stopnia), nadciśnieniem tętniczym, chorobami wątroby (np. gruczolak wątroby), cukrzycą z lub bez powikłań naczyniowych, kamicą żółciową, migreną lub (silnymi) bólami głowy, toczniem rumieniowatym układowym, hiperplazją endometrium w wywiadzie, padaczką, astmą oskrzelową, otosklerozą, zaburzeniami czynności serca lub nerek, hipertrójglicerydemią. Leczenie należy natychmiast przerwać, jeżeli wystąpi: żółtaczka lub zaburzenia czynności wątroby, znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, ból głowy o typie migrenowym, żylna choroby zakrzepowo-zatorowa lub jeśli pacjentka zajdzie w ciążę. U kobiet po histerektomii, u których wcześniej stwierdzono endometriozę lub u których stwierdzono ogniska endometriozy, stymulacja estrogenami może doprowadzić do stanu przednowotworowego lub nowotworu w przetrwałych ogniskach endometriozy - należy rozważyć dodanie progestagenu do terapii.

Ciąża i laktacja
Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często: ból i obrzęk brzucha, ból głowy, żylaki, rozszerzenie naczyń, nudności, obrzęki, przyrost masy ciała, rozrost endometrium, upławy, obrzęk sutków, bolesne miesiączkowanie, powiększenie mięśniaków macicy. Niezbyt często: ból pleców, osłabienie, reakcje alergiczne, ból w okolicy miednicy, migrena, nadciśnienie, biegunka, wzdęcie, niedokrwistość, hiperlipidemia, hipercholesterolemia, chwiejność emocjonalna, nerwowość, depresja, senność, bezsenność, niedowład, pokrzywka, zapalenie pochwy i jajników, grzybica pochwy, nowotwór sutka i szyjki macicy, zwłóknienie sutka, nowotwór macicy, nietrzymanie moczu. Rzadko: dreszcze, objawy grypopodobne, ból, kołatanie serca, zapalenie żył, wymioty, zaparcia, zwiększenie apetytu, ból dróg żółciowych, zaburzenia czynności wątroby, choroby odbytnicy, nieżyt żołądka, eozynofilia, ból stawów i mięśni, zapalenie ścięgien, niepokój, wrogość, nadpobudliwość, zaburzenia snu, zawroty głowy, zmniejszenie libido, zapalenie gardła, krtani i zatok, wysypka, trądzik, obrzęk naczynioruchowy, grzybicze zapalenie skóry, przebarwienie skóry lub błon śluzowych, zaburzenia widzenia, zapalenie powiek, zaburzenia endometrium, laktacja, ropień sutka zaburzenia miesiączkowania, powiększenie macicy, choroby oraz zapalenie pochwy i sromu. Długotrwała monoterapia estrogenami zwiększa ryzyko wystąpienia hiperplazji i raka endometrium; dodanie progestagenu do leczenia zmniejsza to ryzyko. U kobiet stosujących HTZ istnieje zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi, ryzyko to wzrasta wraz wydłużeniem okresu stosowania HTZ.

Interakcje
Równoczesne stosowanie estrogenów i leków indukujących aktywność enzymów wątrobowych może prowadzić do przyspieszenia metabolizmu estrogenów i w rezultacie do zmniejszenia efektu ich działania tj. leków przeciwdrgawkowych (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina) i przeciwzakaźnych (ryfampicyna, ryfabutyna, newirapina, efawirenz). Rytonawir i nelfinawir należa do silnych inhibitorów. Leki te ujawniają swoje własności w trakcie równoczesnego stosowania z hormonami steroidowymi. Preparaty zawierające dziurawiec mogą nasilać metabolizm estrogenów i progestagenów.

Dawkowanie
Dawkowanie ustala się indywidualnie zależnie od stanu pacjentki, stosując najmniejszą dawkę skuteczną. Preparat stosuje się zazwyczaj 2 razy w tygodniu (zmiana plastra co 3-4 dni). Leczenie należy rozpoczynać zazwyczaj od dawki 25 µg/dobę. U kobiet z zachowaną macicą lek stosuje się łącznie z progestagenem podawanym przez 12 ostatnich dni cyklu w celu przeciwdziałania rozrostowi błony śluzowej macicy. Preparat można stosować wg następujących schematów leczenia: cyklicznie (z przerwami) - przez 24-28 dni, po których następuje okres 2-7 dni przerwy, w tym okresie może wystąpić krwawienie z odstawienia leku lub w terapii ciągłej (bez przerw) - wskazana w przypadku pacjentek, u których po zastosowaniu terapii cyklicznej nasilają się objawy niedoboru estrogenów w czasie przerwy w stosowaniu plastrów. Leczenie sekwencyjne z progestagenem należy stosować wg następujących schematów: Oesclim stosowany z przerwami - progestagen podaje się co najmniej w ciągu 12 ostatnich dni stosowania estradiolu, zachowując okres przerwy w podawaniu hormonów; Oesclim stosowany w sposób ciągły - zalecane jest przyjmowanie progestagenów w ciągu co najmniej 12 dni każdego miesiąca. Po zakończeniu przyjmowania progestagenu może wystąpić regularne krwawienie z odstawienia.
Preparat stosuje się zewnętrznie. Po usunięciu folii ochronnej plaster nakleja się na suchą i nie podrażnioną skórę, najlepiej pośladka, tułowia, górnej części ramienia lub uda. Nie należy naklejać plastrów kolejno w to samo miejsce ani na piersiach.

Uwagi
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy przeprowadzić pełny wywiad lekarski, w tym rodzinny oraz dokładne badania przedmiotowe (łącznie z badaniem ginekologicznym i badaniem piersi) w celu wykluczenia przeciwwskazań do stosowania preparatu. Podczas stosowania leku należy okresowo przeprowadzać badania kontrolne, szczególnie narządu rodnego i piersi.
 • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
 • KFD pro

Siemka, w tym przypadku, mogę polecić Ci takie produkty (dla ułatwienia przygotowałem boks ze zdjęciami):
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


Najważniejsze działy: Kulturystyka | Dieta | Przepisy | Trening | Doping | Fitness | MMA
 Zamknij okienko