Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ocena działania teratogennego

* * * * * 2 głosów ocena dzialania teratogennego

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć

#1
Trójboista

Trójboista

    Wczuwa się w forum

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 54 postów
  • Miasto:Somewhere in Poland
Nie od dziś wiadomo że wiele środków wykazuje działanie teratogenne i nie tylko jak sądzicie przypisuje je niedozwolonemu wspomaganiu. Aby rozpocząć przemyślenia na temat oceny teratogenności zacznę od wyjaśnienia co należy przez to rozumieć. Działanie genotoksyczne związku na komórki somatyczne embrionu i płodu może prowadzić do zaburzeń w rozwoju różnych narządów. Jeżeli zmiany te mają charakter deformacji makroanatomicznych, określa się je terminem „działanie teratogenne". Działanie teratogenne obejmuje zatem tylko część defektów (zmian) wrodzonych, a więc powstałych w płodowym okresie życia. Zmiany manifestujące się w sferze psychicznej (upośledzenie umysłowe) nie są zaliczane do efektów teratogennych, jeżeli nie towarzyszą im zniekształcenia anatomiczne. Termin „działanie teratogenne" należy odróżnić od terminu „działanie embriotoksyczne", który obejmuje wszelkie niekorzystne zmiany, jakie związek chemiczny może wywołać u embriona lub płodu. Precyzyjne odróżnienie tych zmian nie zawsze jest łatwe. Należy wtedy skorzystać ze wskazówki, że za zmiany teratogenne uważa się zniekształcenia anatomiczne płodu przy takich dawkach substancji, które nie wywołują jeszcze wyraźnych efektów toksycznych u matki.

Do badań oceniających działanie teratogenne wykorzystuje się szczury, myszy, chomiki lub króliki (najczęściej szczury i króliki), ponieważ mały odsetek z nich wykazuje swoiste zaburzenia rozwojowe. Dobiera się samice młode, ale dojrzałe płciowo. Zazwyczaj aplikuje się 3 poziomy dawek o dużej rozpiętości, np.: 1/250, 1/50 i 1/5 LD50. Związek podaje się zwykle z karmą, wodą pitną lub za pomocą sondy do żołądka w okresie organogenezy (u myszy i szczurów między 6. a 15. dniem ciąży, u chomika między 6. a 14. dniem, u królika zaś - między 6. a 18. dniem). W okresie podawania związku obserwuje się zwierzęta, jak w badaniu ostrym i 28-dniowym. W ostatnim dniu przed porodem płody wyjmuje się przez cesarskie cięcie i ocenia: liczbę płodów, ich płeć, masę ciała, masę płodu z łożyskiem, długość ciemieniowo--siedzeniową ciała, długość ogona, zaburzenia rozwojowe (deformacje makroskopowe i deformacje szkieletu). U części samic nie wykonuje się cesarskiego cięcia w celu obserwowania żywotności płodów normalnie urodzonych (możliwość ujawnienia zmian uwidaczniających się w okresie rozwoju). Obserwacje prowadzi się przez 3 miesiące.

Efekty teratogenne są w większym stopniu niż inne efekty toksyczne zależne od gatunku. Może to wynikać z faktu, że aktywnym teratogenem jest określony metabolit, którego wydajność jest uwarunkowana genetycznie (gatunkowo). A zatem ekstrapolacja wyników badań na człowieka jest tu wyjątkowo trudna. Dobrym przykładem jest działanie metylortęci, która jest silnym teratogenem dla gryzoni, powodując u nich rozszczepienie podniebienia. U ludzi, mimo wielu doświadczeń w zakresie embriotoksyczności tego związku, zwłaszcza jego wpływu na rozwój ośrodkowego układu nerwowego (o.u.n.), nie stwierdzono nigdy zniekształceń anatomicznych, które mogłyby zakwalifikować metyłortęć do grupy teratogenów.

Najsilniejszy dla człowieka z dotychczas poznanych teratogenów - talidomid - wykazuje efekty przy dawce ok. 0,5-1,0 mg/kg m.c. Ten popularny w latach sześćdziesiątych XX w. środek przeciwbólowy spowodował upośledzenie ok. 10000 noworodków, które przychodziły na świat z niedorozwojem kończyn (zwłaszcza górnych). Takiego działania u ludzi nie można było przewidzieć, gdyż wykonywane uprzednio badania na myszach i szczurach nie dawały efektów nawet przy dawkach 1000 razy wyższych. Dopiero później, gdy dostosowano okres ekspozycji do wąskiego przedziału czasowego organogenezy, zmiany te odnotowano u królików i szczurów, choć dopiero przy dawkach znacznie wyższych niż u człowieka.

Od czasu tragedii z talidomidem testy na działanie teratogenne stały się rutynowe w ocenie toksyczności nowych związków chemicznych. Dotyczy to zwłaszcza leków i dodatków do żywności. Coraz większa jest jednak świadomość, że wiele związków chemicznych występujących w środowisku naturalnym, żywności, a także wiele leków nigdy nie było zbadanych pod kątem efektów teratogennych. Ogólna sugestia stąd wynikająca jest taka, aby kobiety w ciąży (zwłaszcza w pierwszym jej okresie) unikały w miarę możliwości wszelkich leków, używek, palenia papierosów i picia alkoholu. Są sygnały, że zarówno papierosy, jak i alkohol mogą mieć skutki teratogenne u człowieka.
  • 0

Doradca KFD

Doradca KFD
  • KFD pro

Siemka, sprawdź ofertę specjalną:
Poniżej kilka linków do tematów podobnych do Twojego:0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników

 Zamknij okienko